Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor automat - buget 1500 lei

#61
(01-08-2016, 10:05)kum Wrote: Acu' vine colegu' si-ti spune si tie ca iti miros postarile a mahala... Mai bine sterge repede ce-ai scris. [Image: blush.gif]
Tu ai pomenit de mahala în primul rând. Eu nu am făcut decât sa cobor la nivelul tău, ca asa poate înțelegi.

(31-07-2016, 21:02)kum Wrote:
(31-07-2016, 20:29)Mr.NiceGuy Wrote:
(31-07-2016, 17:58)kum Wrote: Daca el intreaba care din cele 2 modele ar fi mai bun inseamna ca e tabula rasa in materie de masini si nu are nimeni chef pe moment sa-i piarda foarte mult timp sa-i explice de ce nu e recomandat sa-si ia nici una din cele 2... dar ii spune politicos ca la banii aia e mai bun un Logan sau un Clio.


 Si te rog sa nu ne mai retii, ca poate avem treaba. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa-ti raspund, chiar am avut intentii cat se poate de bune cand am facut-o.

Pai chiar nu ma pricep la espressoare pentru ca daca stiam despre ele nu mai deranjam zeii din Olimp cu niste intrebari de muritor de rand, pe un forum dedicat si la topicul de sfaturi achizitie. Eventual ca si recomandare ca sa nu mai fiti deranjati pe viitor de alti noobi, specificati "exclus aparate espresso automate".
Cat de politicos mi s-a raspuns de catre unii, in special Gozmin am vazut. Altii au inteles ce vreau si apreciez asta. Cica nu are nimeni chef sa raspunda la intrebari (chiar daca pentru pasionati par banale, pentru un incepator inseamna mult), dar multi au chef de caterinca pe marginea intrebarilor.
Nu te mai retin ca poate ai treaba, sper sa fie una mare si multumesc pentru putinul timp pe cate ti l-ai facut coborand din Olimp pentru un muritor ca mine.

Nu stiu daca ai remarcat, dar am luat atitudine si la raspunsurile mai putin politcoase si constructive care ti-au fost adresate. Dar nu au fost numai raspunsuri de acest gen, asa ca fii barbat si admite ca:
1. nici nu stii ce vrei - nu esti capabil sa intelegi ce este acela un espresso, dar iti doresti.
2. nici nu stii sa citesti ce ti se raspunde
3. nu ai obrazul necesar ca sa fii membru pe acest forum.

Cand te intereseaza sincer un anumit lucru, ignori postarile rautacioase dar le citesti pe cele OK. Si nu te vaiti prin alte parti ca ai fost luat la ture ca nu asta s-a intamplat. Mai bine intoarce-te si ramai acolo de unde ai venit, ca nu-i de tine pe-aici; nu-i destula mahala, nu se intampla chestii.

(31-07-2016, 20:22)amarok Wrote: @kum: omu nu vrea geely, doar mașină cu cv automata. Tu vrei sa-i "vinzi" una cu CV manuala sa nu piardă plăcerea condusului.

Tu numesti prastiile alea espresoare? Automate sau nu, n-as bea zeama de la ele nici gratis. Mai bine un ibric cinstit.
Uite aici în caz ca ai uitat ce ai scris.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#62
Tu si pricepi ce citesti, sau doar citesti si-atat?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#63
În esență un automat face același lucru cu un semiautomat, dar ai mult mai puține posibilități de ajustare a parametrilor. Rasnita are puține trepte, tamperea e relativa. Dar poți cumpăra o gc standard și sa folosești cafea măcinată și surprinzător sau nu sa obții un rezultat mult mai slab decât un automat.
Povestea e lunga și multi o știți deja.

(01-08-2016, 11:19)kum Wrote: Tu si pricepi ce citesti, sau doar citesti si-atat?
Ia o pauza, mai taie din cafele pentru ca ești mult prea agitat.

(01-08-2016, 10:05)kum Wrote: Acu' vine colegu' si-ti spune si tie ca iti miros postarile a mahala... Mai bine sterge repede ce-ai scris. [Image: blush.gif]
Cu astfel de posturi cauți cearta. Dacă eu, colegul, am ceva de spus nu ma sfiesc sa o spui.
Încearcă sa nu mai vorbești în numele meu.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#64
Sunteti caraghiosiSmile)))))
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#65
Indubitabil Smile
 
Reply
#66
chiar daca se supara Liviu, eu pun la rece topicul asta ca o ia pe aratura. se inchide topicul pana maine pe vremea asta.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#67
Bun venit pe forum, Mr. NiceGuy. Ma rog, nu ai fost chiar nice pe forumul reno, nici aici si nici aici,  cand ai subliniat mai mult incarcarea diabolica din acest forum, dar mergem inainte.

Ideea pe care trebuie sa o retii este simpla. Automatul nu este espressor ci un electrocasnic oarecare, asa cum bine a sintetizat Eugenm aici.  Ca sa faci ditamai forumul si sa discuti despre cum trece apa printre niste bucati de plastic , spre un efort iluzoriu de a scoate ceva asemanator espresso, nu ar fi avut rost iar discutiile nu ar fi fost decat despre service, touch screen si led-uri colorate) . In esenta automatele sunt cam toate la fel in interior, fara diferente de substanta, asa cum se intampla in cazul semiautomatelor. Si cum in espresso conteaza enorm de mult rasnita (marimea cutitelor, precizia, reglajul micrometric, constuctia etc.), iar automatele au rasnite incorporate de toata jena, lucrurile incep sa se clarifice.  De altfel, scrie mai sus "In cautarea espresso-ului perfect", iar la inregistrarea pe acest forum ai primit ca orice alt user  de cativa ani incoace, un PM cu link-uri explicative, inclusiv despre espressoare si espresso, rasnite si tehnici de preparare. Asadar, destule premise ca sa iti faci o imagine globala inca inainte de a pune intrebarea si sa iti fi dat seama ca forumul nu se ocupa de jucarii. A nu se intelege gresit ca suntem cu nasul pe sus si indmenam la cheltuirea de mii de euro, cum se scria la voi. Din contra, cu aprox. jumatate din pretul automatelor din link-ul tau deja poti obtine shot-uri cat se poate de serioase si delicioase.

De aici si imposibilitatea practica de a te ajuta clar in dilema alegerii tale, userii de aici fiind in mare parte trecuti ( si satui de ele ) prin experienta prealabila a capsulelor, automatelor sau diverselor chinezarii. O dezbatere pe aceasta tema s-a petrecut aici, topic unde vei gasi multe povestiri gen inainte / dupa.

Pe de alta parte stiu ca nu o sa te conving sa treci la semiautomat (apropo, manuale sunt cele cu levier) si rasnita, insa e bine ca cei care vin din urma si cei de pe forumul reno care ne-au vizitat din link-urile de acolo, sa afle adevarul despre lumea asta a cafelei si intr-o zi, cand automatul din dotare va crapa sau nu vor mai fi multumiti de gust ori vor vizita vreo cafenea de specialitate, sa se gandeasca de doua ori inainte de a alege alt espressor.

Iar despre remarcile referitoare la durata prepararii si graba celor care se scoala grabiti dimineata (ca deh, noi suntem gospodine casnice majoritatea), asa la prima cautare de clipuri, omul scoate portafiltrul la sec. 18 si peste un minut e deja cu  espresso-ul curgand in ceasca. Sunt multe metode de preparare a cafelei  care iau timp mai indelungat, inclusiv ibricul. 

Deci nu te supara pe noi si du mai departe pe alte meleaguri ale online-ului mesaje mai realiste si mai optimiste. Adica nu te putem ajuta clar in alegerea aparatului castigator, din motive de incompatibilitate a forumului cu domeniul respectiv. Dar pentru real & simple espresso, oricand  [Image: smile.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
(30-07-2016, 21:32)eugenm Wrote: Bine ai venit @Mr.NiceGuy in comunitatea espressoman!
Daca iti doresti, cu siguranta acesta poate fi un pas catre o lume de a carei existenta nu cred ca aveai cunostinta.

Iti propun pentru moment sa lasi la o parte subiectul 'unelte' si sa iti faci putin timp pentru a intra in lumea incredibila a cafelei de specialitate. Boaba de cafea este samanta unei plante ce isi dezvolta multitudinea de arome uluitoare in interiorul unei cirese. Modul in care aceasta planta este ingrijita, hranita, expusa la soare, crescuta la o altitudine corespunzatoare, culeasa atunci cand trebuie, procesata de fermier cu atentie dupa metode din ce in ce mai rafinate, in final face diferenta intre cafeaua de larg consum si cafeaua de specialitate. Gandeste-te ca doua boabe de cafea din .....

Chiar daca nu-mi este adresata aceasta postare, eu personal iti multumesc pentru informatiile prezentate si apreciez timpul petrecut pentru a scrie atat de mult.
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
#69
Nick, am mutat intrebarea ta pe un topic nou, caci sunt chestiuni diferite...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)