Hello There, Guest! Login Register


Sfat achiziti espressor cu buget (2500,3500,5000 lei)

#1
Salutari, doresc din partea celor care au testat sau folosit espressoare in gamele de mai sus de pret , ce recomandari au pe fiecare pret in parte si de ce au optat ptr un anume model.
eu personal sunt nou pe forum, am tot rasfoit informatiile gasite aici si la momentul asta oscilez intre 3-4 modele insa imi mai trebuie un plus de info cred sa stiu ce sa aleg ca nu vreau in 1-2 ani sa pierd bani ptr un viitor upgrade, doresc sa iau ceva mai bun din prima.Sunt bautor de cafea mediu prajita proaspat in combinatie cu lapte 1-2 cesti pe zi.

1)Lelit Grace pl 81 t se incadreaza perfect in buget insa are portafiltru de 57 mm si am inteles ca pe parte de accesorii (portafiltru fara fund cu sita ptr a scoate o cremozitate marita) nu se gasesc,nu stiu dc problema pleaca mai departe si catre rasnita sa nu se potriveasca. (pl41Tem iese din schema deoarece Grace costa cu putin mai mult si ofera cateva lucruri in plus)

2) Lelit Victoria este foarte asemanatos cu Grace, in mare are portafiltru 58 mm si m ar ajuta sa i gasesc accesorii (portafiltru fara fund si site) un boiler mai mare dar la volumul de 1-2 cesti de capuccino nu vad sa ma ajute si cam atat, aici pretul e cu 1000 ron mai mult,semnificativ as zice fata de ce as castiga in plus.Nu inteleg totusi de ce se gasesc atat de multe info si review uri pe youtube la Victoria si atat de putine la Grace, probabil imi scapa ceva

3) Lelit Mara Daca ma duc in Victoria, simt ca sunt destul de aproape de Mara x, update pe care il vad la multi useri pe forum care au plecat de la pl 41 Tem.Langa lelit il pot include si pe Expobar office Leva avand aceeasi gama de pret in jur de 5000 lei.
Mentionez ca langa espressor va sta o rasnita Eureka Mignon Specialita 15 sau Lelit (Pl 71 sau pl 72 ) William 
Multumesc anticipat!
 
Reply
#2
Se gaseste portafiltru fara fund si pe 57mm. Nu gasesti la fel de multe site sau alte accesorii.
Daca bei doar cu lapte, usurinta in folosire data de un dual boiler ca Elizabeth ar trebui luata in considerare. Desigur si MaraX e o optiune la fel de valabila.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#3
Salut! Bine ai venit pe forum!
Atat Lelit Grace cat si Victoria sunt niste masini foarte bune pentru clasa din care fac parte, diferentele intre ele fiind relativ minore. Ambele insa au un singur boiler, ceea ce pentru tine, care bei cafeaua cu lapte, ar putea reprezenta o problema intrucat trebuie sa astepti dupa terminarea extractiei pentru a putea frota, si invers, daca vei dori sa extragi din nou. Nu este capat de tara, evident, insa depinde cat de mult te-ar putea deranja asta pe viitor astfel incat sa te gandesti la un upgrade.

MaraX sau Elizabeth ti-ar face viata mai usoara, daca pretul lor se incadreaza in bugetul tau. 

Ref la rasnita, ambele enumerate sunt alegeri foarte bune pentru segmentul acesta de pret.
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#4
(10-05-2021, 12:17)tudorbog Wrote: Se gaseste portafiltru fara fund si pe 57mm. Nu gasesti la fel de multe site sau alte accesorii.
Daca bei doar cu lapte, usurinta in folosire data de un dual boiler ca Elizabeth ar trebui luata in considerare. Desigur si MaraX e o optiune la fel de valabila.

Multumesc frumos de sfaturi, este mult mai clar acum.Revin cu 2 intrebari,  am vazut un review ptr Lelit Victoria iar timpul intre extractia cafelei si flotatea laptelui a fost de 2 min 20 secunde ptr a intra boilerul la temperatura si presiunea optima.Intrebarea mea se schimba gustul shootului in tot acest interval cat intarzie laptele sa fie turnat in ceasca?sau este doar un disconfort ca stai 2-3 minute.

(10-05-2021, 12:30)marst Wrote: Salut! Bine ai venit pe forum!
Atat Lelit Grace cat si Victoria sunt niste masini foarte bune pentru clasa din care fac parte, diferentele intre ele fiind relativ minore. Ambele insa au un singur boiler, ceea ce pentru tine, care bei cafeaua cu lapte, ar putea reprezenta o problema intrucat trebuie sa astepti dupa terminarea extractiei pentru a putea frota, si invers, daca vei dori sa extragi din nou. Nu este capat de tara, evident, insa depinde cat de mult te-ar putea deranja asta pe viitor astfel incat sa te gandesti la un upgrade.

MaraX sau Elizabeth ti-ar face viata mai usoara, daca pretul lor se incadreaza in bugetul tau. 

Ref la rasnita, ambele enumerate sunt alegeri foarte bune pentru segmentul acesta de pret.

Multumesc tare mult ptr toate informatiile, acum ca am restrans numarul la doar doua espressoare, ce avantaj ar avea Mara x in defavoarea lui Elizabeth sau invers?Este o diferenta destul de mica ca pret intre cele doua si din ce am gasit ca informatii pe yt, dual boiler ar fi superior lui HX, Elizabeth ar flota mai bine laptele, iar pe extractie ar fi identice.
 
Reply
#5
Salut. Daca bei predominant cu lapte si nici nu vrei sa faci upgrade in 1-2 ani, ar fi bine sa te orientezi catre un HX sau Dual Boiler.
Vei aprecia aburul mult mai puternic decat pe un single boiler, cat si faptul ca poti frotha chiar in timpul extractiei.

Daca vrei sa mergi pe Lelit , nu ai cum sa dai gres cu Mara X sau Elizabeth.
Mara X e HX mai conventional ca estetica si componente( grup E61). Elizabeth este mai minimalist, asemanator in functionare cu Grace si ambele au grupuri pe 58, deci orice investesti in accesorii(site, tamper, nivelator, etc) le vei putea pastra in cazul unui viitor upgrade.

Experienta mea a constat in upgrade in decurs de vreun an si ceva de la Pl41tem la Grace si pe urma la Elizabeth, iar recent am decis sa mai incerc si altceva decat Lelit Big Grin. A fost o calatorie interesanta si m-a ajutat sa descopar hands on ce imi place si de ce am nevoie.
Linea Micra/Libra
 
Reply
#6
(10-05-2021, 18:16)Victorradu Wrote: .Intrebarea mea se schimba gustul shootului in tot acest interval cat intarzie laptele sa fie turnat in ceasca?
Se schimba, dar mai important este daca chiar faci diferenta intr-o bautura cu lapte si aici raspunsul este: cel mai probabil nu. Principalul inconvenient este timpul mort in asteptarea incalzirii si pe urma racirii boilerului(daca faci mai multe). 

Intre Mara X si Elizabeth cred ca e o chestie de preferinte si gust. Elizabeth iti ofera mai multa flexibilitate cu PID si preinfuzia cu presiune reglabila din temp aburului.  MaraX e mai sexy si ai apa proaspata pe brew. Ambele au topic dedicat unde s-a discutat destul de amanuntit.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#7
(10-05-2021, 18:16)Victorradu Wrote: [quote=tudorbog;158105]
...am vazut un review ptr Lelit Victoria iar timpul intre extractia cafelei si flotatea laptelui a fost de 2 min 20 secunde ptr a intra boilerul la temperatura si presiunea optima.Intrebarea mea se schimba gustul shootului in tot acest interval cat intarzie laptele sa fie turnat in ceasca?sau este doar un disconfort ca...

Informatia cred ca e gresita, astepti maxim 1 minut între extractie si momentul cand e gata aburul, cat sa scoți laptele din frigider si sa il pui in latiera. Problema e invers cand vrei sa faci al doilea shot adica sa te intorci la extractie, e mai greu sa se raceasca, poti daca scoti multa apa prin teava, dar tot iti ia ceva minute. Si aburul nu e de aceeasi calitate (cum s-a mai zis deja), plus ca daca vrei sa faci o latiera mare de 750ml sa zicem se chinuie ceva un Grace sau Victoria, dureaza peste 1min numai frotarea si la sfarsit iti scade puterea aburului
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#8
Este cam grea alegerea de facut intre Mara X si Elizabeth mai ales cand treci de la o clasa inferioara pana te decizi,eu cand am facut upgrade am studiat foarte mult pe forum si am ales Mara X de frotat laptele froteaza foarte bine si Mara X daca ai un pic de experienta,dar eu zic ca Mara X este cum mult peste Elizabeth asta este parea mea.
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#9
(11-05-2021, 00:27)lig76ct Wrote: Mara X este cum mult peste Elizabeth

Ar fi super-util pentru forum daca astfel de afirmatii ar fi argumentate, nu doar expuse ca pareri.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#10
Lelit pl92t e un dual boiler cu pid ceea ce e un avantaj foarte mare pentru ca poti seta ce temperatura ai nevoie pentru cafeaua pe care o folosesti, pe langa asta e foarte stabil termic. Poti sa faci preinfuzie folosind boilerul de abur. Eu mi-as fi luat pl92t daca nu voiam sa incerc profilarea.
https://www.youtube.com/watch?v=4t0iso1KzUc&ab_channel=Konstantin_krsk
https://www.youtube.com/watch?v=v7IBSEMkxKM&ab_channel=DaveCorbey
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#11
(11-05-2021, 10:27)tudorbog Wrote:
(11-05-2021, 00:27)lig76ct Wrote: Mara X este cum mult peste Elizabeth

Ar fi super-util pentru forum daca astfel de afirmatii ar fi argumentate, nu doar expuse ca pareri.

Tot romanu e un Hoffman Smile
 
Reply
#12
Multumesc tuturor ptr sfaturi. Exista ceva mai bun ca Lelit Elizabeth or Mara x in aceasta gama de pret?

Daca exista un detinator de Elizabeth, imi puteti da cateva linkuri cu ce accesorii ati mai luat ptr el(vizez un portafiltru naked, o sita ptr double shoot (17-18 g)
 
Reply
#13
(11-05-2021, 23:23)Victorradu Wrote: Daca exista un detinator de Elizabeth, imi puteti da cateva linkuri cu ce accesorii ati mai luat ptr el(vizez un portafiltru naked, o sita ptr double shoot (17-18 g)

Mai poti cumpara:
- un portafiltru naked original Lelit PLA580V (pt gama VIP) - il poti lua de la importator odata cu masina, ca ai reducere
- o sita IMS de 18g B702TFH24NT sau B702Th26,5M (pe barshaker.ro) e un must
- sau o sita VST de 18g si/sau 20g, dar nu prea sunt pe stoc in perioada asta
- pullycaf sau cafiza pt backflush
- latiera (pt 350ml o recomand pe asta la 39lei sau Motta Europa la 90lei)
- lavete microfibra vreo 2-3
- cantar - pentru inceput e bun unul de bijuterii, vezi si tu aici

Sita de dus IMS nu aduce o diferenta notabila, ba chiar am avut dispersie mai buna cu sita stock.

Spor la cumparat!
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#14
Multumesc mult de raspuns, intrebare, este necesar portafiltru original , exista si remake de aceeasi calitate?
2) ce diferenta este intre sita IMS versus VST?m ar ajuta un link.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)