Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizite rasnita + expresor #3

#1
Salut,

Dupa o pauza de mai mult de 1 an (motive medicale) am inceput sa beau din nou cafea, deci ma gandesc sa-mi cumpar jucarii pentru a ma bucura de cafea acasa.

Pana acum am avut asa: Nescaffe dolce gusto-> migrat la Philips Saeco 8233 + Hario mini mill  apoi la Gaggia Classic cu steamer  Rancilio Silvia + Barista Burr Grinder .

La rasnita ma gandeam la Ascaso i mini1 sau Kinu m47 dar parca mi-e cam lene sa dau din nou la manivela.
La expresor nu stiu... am fost multumit de Gaggia Clasic cat l-am avut dar modelul nou nu prea ma tenteaza varianta noua.. Cred ca Gaggia Classic ar fi minimul totusi sunt curios de cum se comporta un aparat cu PID, totusi nu as vrea sa investesc prea mult pentru ca l-as folosi doar in weekend sau cand stau acasa. Mi-e cam greu sa merg cu cafeaua la pachet atunci cand merg la birou.

De baut beau foarte rar expreso simplu, prefer bauturile cu lapte, latte sau capucino, cand aveam GC m-am si specializat putin in frotare si latte art Smile

Deci ce sa aleg?
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#2
aeropress + kinu, sau o electrica daca nu-ti place sa dai la manivela. french press pt lapte, se pot obtine rezultate exceptionale asa cum au demonstrat cativa aici pe forum.


Gaggia classic e prea limitat in materie de aburi, doar sa bei 1 singura cafea/cpuccino/latte atunci face fata, insa daca faci 3 cafele nu o sa faca fata.

O alternativa e lelit daca iti place si-l gasesti la pret bun.

In rest de la 2000-2500ron vorbim de alta gama de aparate, capabile de latte.
 
Reply
#3
Ca fost posesor de Gaggia Classic si actual posesor de Lelit 41 TEM,sunt multumit de performantele Lelit-ului voi mentiona cateva plusuri:ai un control mai bun la temperatura datorita PID-ului,poti face latte mult mai usor,iar ce am constat e ca se incalzeste relativ mult mai repede grupul si mai ales tavita pentru cesti.Nu vreau sa te influentez eu unul, am avut o experienta mai putin placuta cu Gaggia(curgea apa pe langa portafiltru)model2015, iar piesa care trebuie inlocuita costa 160 lei+manopera si a cedat in mai putin de 2 ani,poate am fost eu mai ghinionist.
Referitor la rasnita fie Kinu fie Ascasso i-mini, oricare dintre ele ar fi o alegere buna daca ti-ai propus un buget care se incadreaza in aceasta aria de pret a celor doua rasnite.
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...
 
Reply
#4
Mi-a recomandat un user sa scot rasnita Ascaso I1 de pe lista, el a avut probleme cu cu cutile, s-au miscat si un mai erau paralele, a mai avut cineva problema aceasta? stiu ca Ascaso a facut un update la aceasta rasnita, pe mine ma interesa tocmai ca are cutite plate si mecanism metalic...

Astept si alte pareri, recomandare de aparate...

PS: am ratat la pl81 t la 1900..
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#5
La rasnita mergi pe kinu 47. Alta calitate in ceasca fata de electricele entry lvl... espressoru e in functie de buget.. daca vrei ceva deosebit si calitativ la un pret ok ar fi elektra microcasa a leva sh de pe ebay/subito/etc
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#6
(03-02-2017, 13:43)chitsro Wrote: Mi-a recomandat un user sa scot rasnita Ascaso I1 de pe lista, el a avut probleme cu cu cutile, s-au miscat si un mai erau paralele, a mai avut cineva problema aceasta? stiu ca Ascaso a facut un update la aceasta rasnita, pe mine ma interesa tocmai ca are cutite plate si mecanism metalic...

PS: am ratat la pl81 t la 1900..

Nu mai exista aceasta problema. Au fost din pacate unele exemplare cu aceasta buba, dar dupa ce le-am sesizat personal treaba asta (cu clipuri de la Kinu [Image: smile.gif] apropo de precizie ) intr-o luna au revenit cu mail de confirmare ca au studiat si pus la punct acest aspect. Special l-am sunat pe final de an pe Stefan Farago de la service sa-l intreb daca s-a mai semnalat ceva in acest sens si mi-a raspuns ca din 13 rasnite i1 date din octombrie dupa update nu a revenit nimeni cu probleme de paralelism. Intre timp si-a luat-o si un prieten din alta localitate si de asemenea e ok.  Exceptie face doar un user care a avut un surub al cutitului strans incomplet, dar a rezolvat cu surubelnita... Tot incerc sa fac rost de un exemplar de test, caci pe rasnite electrice de 200E ar trebui sa nu aiba rival, tehnic fiind peste Lelit, Gaggia, Ascaso i2 etc.  Totusi, Kinu M38 de 500 de lei e o nuca mult prea tare [Image: smile.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Multumesc pentru info Liviu, la lista de rasnite adaug si Barista Burr Grinder, am avut-o si dupa o mica modificare am fost foarte multumit de ea.

https://www.amazon.de/Solis-960-77-Kaffe...B0000A30T3

edit: se pare ca a fost si la emag, la 400-500 ron noua nu este rea, mai analizam

http://www.emag.ro/rasnita-de-cafea-soli...DSJ9N2BBM/
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#8
O sa o iau inaintea altor zeci de colegi de pe forum care ti-ar spune, probabil, acelasi lucru: dc la 500 de RON poti sa iei Kinu, nu te mai complica cu altceva. E drept ca nu stiu nimic despre rasnita de care ai spus, insa nu vad ce cutite are (probabil conice de ceramica, nu se compara cu cele de otel de la Kinu, pt espresso). Plus ca in descriere, cat ma pricep eu la germana, nu scrie ca poate rasni pentru espresso (desi spune ca rasneste pt ibric si, teoretic, ar fi mai fin decat espresso, dar ce stiu eu ce inteleg ei prin granulatie de ibric).
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
Nu am citit foarte mult despre kinu, care este avantajul asa mare la aceste rasnite? 500 -700 ron pe o rasnita manuala nu e o valoare mica.. Rasnita de mai sus am avut cam 6 luni, am modificat-o (am apropiat cutitele) sa rajneasca si pentru expreso, chiar imi bloca pompa uneori...probabil ca Ascaso i1 este ceva mai sus, pe de alta parte avantaj la Kinu am si ca nu ocupa foarte mult spatiu.. Bugetul nu il am fixat, vreau doar sa ma pot folosi de echipament la adevarata valoare...
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#10
Avantajul e calitatea macinaturii. Espresso scoteam si cu Hario Mini, dar cand am trecut la Kinu, curgerea si gustul s-au schimbat mult in bine. Plus ca macinatura constanta e buna orice metoda ai folosi. Nu te gandi ca e mult pt o manuala, si Pharos si Lido sunt manuale si, daca te uiti la cat costa, o sa intelegi ce zic.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
Are cutite metalice, conice de 40mm.

[Image: coffeecircle-solis-scala-kaffeemuehle-m1.jpg]

500 lei pentru o rasnita fabricata in elvetia suna al naibii de bine... daca nu m-ar desumfla cutitele... forma conteaza, nu numai distanta, ori mie forma la cutitele alea imi spune ca nu sunt optimizate pentru espresso, sorry... Sad
E si mai frustrant cand stii ca niste cutite de espresso n-ar fi costat nici 10 eur mai mult Sad
 
Reply
#12
Ascaso i1 nu este mai buna ca si gust in ceasca fata de kinu
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)