Hello There, Guest! Login Register


Sfat achiziție Hario V60 în Cluj-Napoca

#1
Doresc să-mi achiziționez un set Hario V60 dripper 02 nou (cafetiera și conul ambele de sticlă transpartentă și un set sau două de filtre). Sunt din Cluj-Napoca, așa că sper să evit taxele poștale, pot ridica marfa de oriunde din județ. Dar dacă nu găsesc în Cluj, sunt dispus să fac și o comandă online, doar că nu știu de unde să încep. La Olivo am văzut că au doar ibric (de care nu am nevoie - bine, am, dar e cam scump pentru bugetul meu), filtre și con. Dacă are cineva sugestii pentru magazine fizice din zonă sau online, le-aș fi recunoscător. De asemenea, nu mă supăr dacă comercianții prezenți pe forum îmi scriu sau îmi trimit mesaje private. Vă mulțumesc!
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#2
Yume vinde Kalita wave. Mergi la ei la sediu ca sa te documentezi, poate iti schimbi preferințele.
Poate te-ar ajuta si sa degusti diferite variante de brew la Let's Coffee, Bruno, Koffer...
 
Reply
#3
https://www.blubeancoffee.ro/ustensile-c...1-alb.html
 HX,F6.
 
Reply
#4
(02-01-2016, 23:11)hhanu Wrote: https://www.blubeancoffee.ro/ustensile-c...1-alb.html

Chiar acum câteva minute am aflat de site și îl răsfoiam curios.

Poate sunt eu dificil, dar vreau un recipient de servire ondulat, cam așa ca ăsta și partea de sus unde are loc filtrarea mi-ar plăcea să fie din sticlă (transparentă), nu plastic sau ceramică. În rest, prețul de la BluBeanCoffee pare unul bun, însă aș plăti ceva mai mult dacă mi-ar fi satisfăcute toate criteriile Smile

(02-01-2016, 22:56)mirceat Wrote: Yume vinde Kalita wave. Mergi la ei la sediu ca sa te documentezi,  poate iti schimbi preferințele.
Poate te-ar ajuta si sa degusti diferite variante de brew la Let's Coffee,  Bruno,  Koffer...

Nu știam de Kalita. În afară de forma filtrelor, care ar fi diferența? Kitul e mai scump decât V60, la fel și filtrele, iar designul nu e la fel de plăcut. Deși sunt sigur că nu aș fi în stare să simt diferența dintre o cafea rezultată din V60 și Kalita. Dar vizual, Hario îmi place mai mult și pe termen lung, filtrele sunt mai ieftine.
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#5
Vasul de sticlă se achiziționează separat din câte știu eu și costă în jur de 100 RON (sau în combinație cu un con de plastic cam la 150 RON)
prezent: Quickmill Veloce, Compak F8
trecut: La Pavoni Romantica, Dip Dk-30, V60 
 
Reply
#6
Din pacate nu pot face aprecieri pentru Kalita si V60. De aceea zic sa mergi la vanzatori si eventual la unii utilizatori sa descoperi ce ti se potriveste. Merita sa faci efortul acesta ca sa reduci riscul unei investitii nepotrivite pentru tine.
 
Reply
#7
Sunt prea începător pentru a diferenția între o cafea Kalita și una V60. Poate e o urmă de snobism, dar îmi plac produsele Hario și merg cu V60 deocamdată. Jumătate din experiența unei cafele este ritualul de pregătire și eu vreau V60, îmi place forma carafei și a filtrului.

Sunt sigur că cei care vând Kalita vor încerca să mă convingă să cumpăr Kalita, ar fi absurd să laude V60. Asta nu înseamnă că produsele Kalita nu sunt de calitate, rămân deschis și pe viitor cine știe, poate îmi întregesc colecția. Am citit doar lucruri bune despre Kalita, dar personal cred că designul produselor lor nu este cel mai fericit. Dar momentan aleg Hario.

Am ales carafa de la PapaJacques și filtrul de sticlă și setul de filtre de hărtie de la Origo. Prețurile au părut acceptabile, nu cred că găseam semnificativ mai ieftin în altă parte, poate variații de maxim 10 lei. O altă variantă ar fi fost Amazon.de, dar ajungem pe la 300 de lei, ceva mai mult decât comenzile locale. Acum aștept să ajungă, întregi, sper Blush

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi.
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#8
Puteai sa incerci si aici: http://www.ctscorner.ro/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=v60&x=0&y=0

Eu de la ei am luat V60-ul de portelan.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Au prețuri mai mari decât ce am găsit eu, la care se adaugă și transportul. Dar nu știam de site, e bine de știut pe viitor. Că îmi face cu ochiul și unul de porțelan, dar am ales sticla de data asta.
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#10
(04-01-2016, 16:47)Mihai L Wrote: Puteai sa incerci si aici: http://www.ctscorner.ro/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=v60&x=0&y=0

Eu de la ei am luat V60-ul de portelan.

Portelanul si ceramica smaltuita sunt doua lucruri complet diferite. 

Hario nu face V60-uri din portelan. V60-urile sunt fabricate din ceramica obisnuita smaltuita.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#11
Pentru că tot veni vorba, de ce aș alege ceramică în loc de sticlă? Proprietățile termice ale materialului își pun semnificativ amprenta asupra gustului final al cafelei în timpul operațiunii de filtrare?
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#12
Ceramica, my bad. Nu stiu unde eram cu gandul...  Blush
Este importanta inertia termica a materialului. Asa cum si pentru espresso sunt preferate cestile groase, si nu din sticla.

Iar la pentru V60 01 din ceramica nu prea gasesti preturi mai mici in tara.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#13
O intrebare off-topic, legat de inertia termica ..
Exista diferente semnificative intre o ceasca de portelan/ceramica comparat cu una de sticla presupunand ca au aceasi grosime a peretilor? Intreb intrucat am vazut ca Illy are niste cesti de espresso din sticla si ma intrebam daca se comporta la fel de bine terminc ca si cele de portelan.
 
Reply
#14
Uite un tabel cu conductivitatea termica pentru cateva materiale:

Material     λ [W/mK]
Alamă (40 % Zn) 90
Aluminiu 209
Argint 418
Cadmiu 92
Cupru 394
Oţel (carbon) 43
Oţel inox 17
Plumb 35
Staniu 64
Preşpan 0.14
Pertinax 0.19-0.29
Sticlotextolit 0.3
Sticlă 0.8-1.05
Ceramică 0.2-0.28
Mica 0.4-0.6
Cuarţ 6-12
Aer 0.025 

Sticla are un coeficient cam de 4 ori mai mare comparativ cu ceramica...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#15
Multumesc Mihai
 
Reply
#16
(04-01-2016, 15:39)SergiuC Wrote: Sunt sigur că cei care vând Kalita vor încerca să mă convingă să cumpăr Kalita, ar fi absurd să laude V60. 

Atat la Yume cat si la BluBean gasesti oameni pasionati de cafea care ti-ar da sfaturi pertinente si nu ar incerca sa iti forteze mana. Altfel nu te trimiteam la ei. 
Extractii reusite cu noile ustensile! Smile
 
Reply
#17
Salut.
A mai achiziționat cineva recent un V60? Și eu sunt din Cluj și sunt interesat de un V60 din ceramică. Aveți vreo recomandare a unui magazin fizic sau online?
Merci,
 
Reply
#18
Online găsești la câteva magazine din țară.
Dacă trebuie din Cluj, văd că ar fi la Meron.
 
Reply
#19
Daca vrei neaparat magazin fizic fa o plimbare pe eroilor, gasesti sigur la Meron, Roots, plus poate inca in vreo 2 locuri.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)