Hello There, Guest! Login Register


Service-uri / Piese

#1
As vrea sa incep un topic pe aceasta tema ca sa ne fie mai usor cand comandam piese sau cautam un service.
Mai sunt review-uri adunate prin diferite parti pe site dar parca e mai usor sa ne orientam dintr-un singur loc.

Pana acum eu am colaborat cu urmatorii:

Mag-pro - Am comandat de la ei, livrare rapida, foarte amabili.
pentrubar.ro - Livrare a doua zi, preturi corecte, plaja de accesorii barista destul de variata

piese-espressor.ro - Unii dintre cei mai neseriosi comercianti ( daca se poate spune ). Raspund greu la telefon ( asta daca o fac ), la mail deloc, whatsapp iar deloc, te tot amana. Eu nu vreau sa mai am contact in viata mea cu ei si va recomand si voua acelasi lucru daca aveti nevoie de piese repede si nu vreti batai de cap.

Momentan cam astia imi vin in cap.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#2
cu cei de la piese-espressor.ro am avut numai experiente negative.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#3
Eu una, dar pozitivă.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#4
Am impresia ca ii deranjam. Probabil vor sa se ocupe de clienti mai seriosi. E dreptul lor pana la urma. Mie mi-a spus o data sa nu mai fac comenzi sub 100 lei apoi mi-au dat ignore.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
Si eu am facut doua comenzi, confirmate telefonic, dupa care nu am mai auzit nimic. Nu stiu care este cauza, fiecare isi gestioneaza afacerea cum considera, dar am preferat sa comand din alta parte.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#6
Nu imi place sa vorbesc de rau pe cineva, dar daca tot a venit vorba...
Acum sase luni am comandat un tamper si niste pahare gradate de la piese espressor. Doua saptamini m-au dus cu vorba: ca nu au pe stoc cu toate ca pe site figura ca au, ca acum pleaca marfa din Italia, ca miine ajunge. M-am saturat de asteptare si am comandat de la barshaker.ro. Ca rezultat ziua urmatoare a venit curierul cu cele dorite.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#7
Pai nu au nimic pe stoc. Din 50 manometre sau cate sunt pe site, mi-au trimis o poza cu 2-3, fara cutii si care pareau uzate deja.
Produsele de pe piese-espressor.ro pot fi comandate si de la devecchigiuseppesrl.com, furnizorul lor de echipamente piese si cam tot ce tine de Horeca.
 
Reply
#8
Doar ca la italieni e comanda minima de 250 euro din ce am vazut pe site.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#9
O experiențe neplăcuta am avut si eu cu ei, in schim recomand cu plăcere piese-Horeca.ro.

Deși nu aveau piesele pentru Elektra pe site mi-au adus tot ce avem nevoie pe comanda in 24 de ore.
Recomanda cu încredere, prețurile au fost foarte bune in comparație cu alte site-uri !


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#10
Buna ziua,
mama mea are un Espresor Rowenta ES3200 care ii este foarte drag si nu ar vrea sa renunte la el. Din pacate s-a stricat cand a incercat sa-l decalcifieze: l-am dus in 2 locuri la reparat: intr-un loc mi-a spus ca e boiler crapat si in al 2-lea ca e rezistenta sparta  - banuiesc ca e acelasi lucru.
in ambele locuri mi s-a spus ca nu gasesc acea componenta.
Intrebarea mea e simpla: e vreo sansa sa gasesc eu pe undeva acea componenta si sa o inlocuiasca la service (cele 2 serviceuri lucreaza cu anumiti furnizori si ma gandesc ca eu as putea sa o gasesc in alta parte dar nu stiu unde sa caut)?
Multumesc
 
Reply
#11
(20-10-2017, 11:52)robo374 Wrote: piese-espressor.ro - Unii dintre cei mai neseriosi comercianti ( daca se poate spune ). Raspund greu la telefon ( asta daca o fac ), la mail deloc, whatsapp iar deloc, te tot amana. Eu nu vreau sa mai am contact in viata mea cu ei si va recomand si voua acelasi lucru daca aveti nevoie de piese repede si nu vreti batai de cap.

Tocmai mi-a sosit prima comanda de la ei, facuta ieri. S-au miscat foarte repede, un tamper ce il comandasem si nu era pe stoc l-au inlocuit cu altul de acelasi diametru la pret aproape dublu fara sa imi ceara bani in plus. Asta dupa ce m-au sunat sa ma intrebe daca e ok si mi-au trimis poze pe whatsapp cu produsul. Din partea mea nota 10.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#12
Si eu am avut experienta amanarii cu 2-3 saptamani cu ei, dar i-am inteles, cand ai sute de cutite listate pe site ar fi absurd sa le ai in stoc, la piata asta minuscula care suntem, si la cat de rar se inlocuieste un cutit de rasnita.
In schimb au fost singurii din tara care au avut cutitul care ma interesa, si la un pret la jumatate fata de cum il gasisem prin EU, asta cantareste mai mult decat asteptarea.
 
Reply
#13
Pe mine m-a deranjat la ei indolenta, lipsa de comunicare si lipsa de profesionalism.

Cand acestea lipsesc, ma intereseaza prea putin ca esti la jumate de pret fata de altii.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#14
Eu am fost la ei cu Lelit-ul si am fost f. multumit.
Au rezolvat pe loc, repede si bine, iar pretul a fost cat se poate de decent. Atmosfera f. placuta, amabili...
De la mine au 10+

Iar la "altii" am fost de 2 ori ca sa cumpar o garnitura.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
Si eu am fost multumit de piese-espressor. Problema acolo e alta. Omul munceste foarte mult, repara si reconditioneaza de rupe, de la Kees la MArzocco, se duce pe teren la interventii etc. iar cand vine o cerere pentru produse de cateva zeci de lei, fiind si cam singur, comunica mai lent si trebuie sa te tii de capul lui. Nu e rea vointa din cate mi-a zis candva, ci pur si simplu nu are timp sa faca minutios partea de online si suport, pt fiecare garnitura sau piesa realtiv ieftina. Nu zic ca e bine sau rau, doar povesteam o stare de fapt.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Mi se pare normal sa iti respecti clientii, fie ca e vorba de o garnitura de cativa bani sau o comanda de cativa zeci de lei. Daca esti ocupat si nu ai timp inchide site-ul si stai doar pe reparatii sau lucreaza doar cu service-urile unde stii ca ai comenzi minime de cativa zeci de lei.

Repet, mi se pare inadmisibil sa vrei sa ai o afacere si sa-ti tratezi clientii asa.
Ori esti serios, ori inchizi si punct.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#17
Daca-l suni ai sa vezi ca e un om super ok si stie foarte multe si ofera chiar foarte multe informatii. Chiar se misca greu uneori dat cum a zis si lyvyoo omul este bine intenționat. Bănuiesc că e un fel de one man army si putin depășit de situațieSmile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#18
Am inteles de la el acum 2 luni ca o sa devina importator oficial pt Lelit. Nimic inca pe site
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#19
Era vorba de o colaborare pe service cu Lelit si eventual preluare pe site a unor modele profesionale dar nu s-a materializat. Importator e doar unul singur, Lelitespresso.ro, cel care ne oferă noua discount-uri.
Probabil robo are vreo suparare personală.. Sunt si alte magazine de piese în caz că nu ești mulțumit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Imi poate zice cineva un service bun (sau chiar persoana care se pricepe - conteaza doar sa-si faca treaba bine) in Timisoara, pentru Gaggia Classic? Multumesc!
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#21
Îmi poate spune cineva un service in Sibiu? am găsit unul care se ocupa doar de automate.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#22
Ma intereseaza o pompa fluidotech 1000l/h.
Ma gasiti la 0722367034.
 
Reply
#23
Eu am avut o experienta cu cei de la http://lelitespresso.ro/

La fel de neseriosi. M-au amanat vreo 3 saptamani si mai si comentau daca ii sunam sa aflu ce mai e cu macinatoarea.

Atitudine de toata jena. Prefer sa cumpar/repar orice in alta tara decat sa mai trimit la ei.
 
Reply
#24
E vorba de prietenii de la Spectrum de fapt Smile
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Service-Gaggia
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
In Timisoara n-am gasit inca un service (sau o persoana care sa se ofere sa faca o treaba buna) pentru Gaggia Classic - stie cineva?

(@Sorin Sorin, asta e si raspuns pentru tine - n-am putut sa raspund prin PM, zice ca ai mesageria privata dezactivata)
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#26
Îmi poate spune cineva un service in Sibiu sau prin imprejurimi ? Cei peste care am dat in urma cautarilor se ocupa doar de automate. Va Multumesc mult!
 
Reply
#27
Ce problema ai putea avea, care ei sa nu o poata rezolva...  Confused Huh
Un automat necesita de regula mai mult efort de reparare si intretinere decat o semi-manuala Big Grin
Chiar daca schimba ansamble cu totul, accesul la ele poate fi mai greu decat la ale noastre.
 
Reply
#28
Service in constanta, exista? Îmi doresc o decalcifiere, schimbate toate garniturile, și montat kit opv pt bezzera bz10.
 
Reply
#29
știe cineva unde pot găsi un PID pentru Espressorul Bezzera UNICA?
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#30
Din ce oras?
Bezzera Unica+Eureka Mignon Specialita
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)