Hello There, Guest! Login Register


Service Baratza Sette 270

#1
Salutare,

Stiti pe cineva sau service  in Cluj Napoca care repara rasnite Sette?
Stiu ca cei de la Barshaker fac asta dar am inteles ca dureaza intre 2 - 4 saptamani dupa ce o trimiti, si as prefera sa nu ma complic cu transport.

Simptomele sunt asa:
1. Suna "ciudat" ca si cum s-ar atinge cutitele intre ele (stiu ca este o rasnita galagioasa dar nu e asta).
2. Cand folosesc cafea prajita foarte light se aude cum scade turatia motorului, nu merge "rotund".
3. Si cea mai deranjanta, a inceput sa se modifice singur reglajul macro, in timpul mersului merge spre grosier.... ceea ce e inacceptabil Sad(.
4. Am deja 4 saibe puse Smile))

Am in vedere si schimbarea ei anul acesta dar nu e momentul chiar acum Smile
Multumesc,
Sage Dual Boiler, Niche Zero, 1zpresso K Plus & Rhinowares, V60, AeroPress
 
Reply
#2
Salutare, vorbeste cu cei de la Narcoffee, la un moment dat aveau si ei de vanzare.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#3
(15-06-2022, 20:10)miro Wrote: Salutare, vorbeste cu cei de la Narcoffee, la un moment dat aveau si ei de vanzare.

Hello,
Multumesc mult, o sa trec maine pe la ei sa vad ce zic.
O seara minunata,
Sage Dual Boiler, Niche Zero, 1zpresso K Plus & Rhinowares, V60, AeroPress
 
Reply
#4
Vezi in topicul de sette, angrenajul este consumabil, la 2 ani iti planifici schimbare, ca uleiul la masina.
Sunt acolo povesti cu desene si tot ce vrei.
 
Reply
#5
(15-06-2022, 21:43)renatoa Wrote: Vezi in topicul de sette, angrenajul este consumabil, la 2 ani iti planifici schimbare, ca uleiul la masina.
Sunt acolo povesti cu desene si tot ce vrei.

Multumesc mult, o trimit celor de la Barshaker si revin cu concluziile Smile
Sage Dual Boiler, Niche Zero, 1zpresso K Plus & Rhinowares, V60, AeroPress
 
Reply
#6
Daca e in garantie, nu ai fi primul... si unele rezolvari au fost chiar suprinzatoare Smile
 
Reply
#7
Salutare,

Azi am recuperat rasnita de la Barshaker, inlocuire gearbox - 300 lei, am si testat dupa ce am ajuns la Cluj de la Oradea si pare totul in regula.
Dar ca si paranteza in cele 3 saptamani cat a stat in service am folosit pentru espresso rasnita manuala 1zpresso K Plus, de care am fost foarte placut surprins de cat de constant, usor si rapid am macinat, asta in conditiile in care am folosit cafea de la Arusha destul de light prajita, am coborat cu rasnita pe 3.2,  foarte buna rasnita Smile.

Acum sa vedem cat o sa mai tin Sette Smile

Multumesc de idei si spor la extractii!
Sage Dual Boiler, Niche Zero, 1zpresso K Plus & Rhinowares, V60, AeroPress
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)