Hello There, Guest! Login Register

Schimbare steamer gaggia classic

Salut!
Exista vreo posibilitate sa schimb steamer-ul gaggia cu rancilio? Dacă nu șurubul ala cu filet acolo? Mersi! [Image: 381604a97b64aac74d25d78e16ec283c.jpg][Image: 02d84ffcbe32700a65785eaf7311bc5a.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Reply
Salutare! Da, se poate. Trebuie sa desfaci teaba de abur actuala - in interiorul carcasei e prinsa in cele doua sutuburi care se vad de sus, in poza a doua. Apoi scoti reava din furtun, o inlocuiesti cu cea noua Rancilio si reasamblezi. 
Vezi alaturi modificarea facuta la Gaggia Baby Twin, e aceeasi procedură: https://youtu.be/H5laAiLnxT0
Lelit PL91T Victoria | site IMS & AVX | Baratza Sette 270 | Logo Cups

Reply
(23-03-2021, 16:09)hbvlad Wrote: Salutare! Da, se poate. Trebuie sa desfaci teaba de abur actuala - in interiorul carcasei e prinsa in cele doua sutuburi care se vad de sus, in poza a doua. Apoi scoti reava din furtun, o inlocuiesti cu cea noua Rancilio si reasamblezi. 
Vezi alaturi modificarea facuta la Gaggia Baby Twin, e aceeasi procedură: https://youtu.be/H5laAiLnxT0
Mersi mult de tot. Am reușit pana la urma. Doar ca mi se pare ca e mai rigida asta de rancilio plus ca atunci când o învârt am impresia ca se mișcă cu totul și cred ca trebuie însă cumva, acolo la capăt. Oare asa e?

Reply
Cu placere! Poti sa ungi cu putina vaselina partea aceea din plastic care se misca. Cand aveam Gaggia, inainte de a monta la loc piesele, eu am curatat plasticul acela negru cu o carpa umeda si a fost ok.
Lelit PL91T Victoria | site IMS & AVX | Baratza Sette 270 | Logo Cups

Reply
(23-03-2021, 21:11)hbvlad Wrote: Cu placere! Poti sa ungi cu putina vaselina partea aceea din plastic care se misca. Cand aveam Gaggia, inainte de a monta la loc piesele, eu am curatat plasticul acela negru cu o carpa umeda si a fost ok.
Perfect! Mersi fain!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)