Hello There, Guest! Login Register


Scadere presiune espressor Lelit PL41 si observatii temperatura pe PID

(02-04-2018, 13:14)RaduNim Wrote: Salutare!

Aveam de gand sa reduc si eu presiunea la PL41EM de la 11 la 9bar dar mai intai am vb cu importatorul despre pierderea garantiei iar el mi-a spus ca aparatul functioneaza in parametri optimi doar cu setarea din fabrica, pe langa faptul ca pierd garantia.
Este cineva care a facut aceasta modificare si a avut probleme cu aparatul sau cu calitatea extractiei? Din cate am citit si aici si pe HB ar trebui sa afecteze doar in bine calitatea extractiei.

Multumesc!

Eu sincer am renuntat la idee, pentru ca am observat cu mai mare atentie, iar presiune "default" adica cum vine espressorul din fabrica, este undeva intre 8-10 bari in timpul extractiei. In marea parte a timpului sta in jur de 9 bari.

Uita-te cu atentie la cat iti sta manomentru in timpul extractiei si poate nu mai e nevoie.
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
Despre scaderea presiunii pe Lelit este un topic aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...I-LA-LELIT
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(02-04-2018, 13:51)Lyvyoo Wrote: Despre scaderea presiunii pe Lelit este un topic aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...I-LA-LELIT

salut!

Am citit tot topicul respectivin week-end. Am postat deoarece as fi vrut sa stiu daca a facut cineva aceasta modificare de mai mult timp si imi poate spune daca merita sau nu. 

ms
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Presiunea afectează dramatic cafeaua, cu cat este supusa unei presiuni mai mari un timp mai îndelungat cu atât o sa fie mai acida.

Eu am modificat un aparat de 6500 Ron in garanție fără sa stau pe gânduri nici macar o secunda, diferența intre o cafea la 11-9-6 bar este enorma, că să nu mai zic că este diferența imensa intre o cafea trasa 25-30 secunde la 9 bar și una extrasă pe faze la diferite presiuni, debite.
 
Reply
(02-04-2018, 15:28)Denis Wrote: Presiunea afectează dramatic cafeaua, cu cat este supusa unei presiuni mai mari un timp mai îndelungat cu atât o sa fie mai acida.

Eu am modificat un aparat de 6500 Ron in garanție fără sa stau pe gânduri nici macar o secunda, diferența intre o cafea la 11-9-6 bar este enorma, că să nu mai zic că este diferența imensa intre o cafea trasa 25-30 secunde la 9 bar și una extrasă pe faze la diferite presiuni, debite.
Ms mult pt raspuns. Modificarea presiunii ar putea afecta cu ceva aparatul? Ma gandesc daca se poate strica ceva in afara de pompa (am inteles ca nu e foarte scumpa, deci daca nu ar fi alte riscuri as face modificarea cu ochii inchisi)
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
In fond este o invartire de surub, nu are ce se strice, dar trebuie facuta cu atentie totusi, sa nu lasi urme care sa afecteze garantia. Bineinteles, totul e pe riscul tau, dar daca esti atent nu exista niciun ristc.

Diferenta de de gust de la 11bar cat e din fabrica la 9-10bar cat il vei fixa tu (cu sita blind ai mereu 1 bar in plus fata de extractie, deci pt 9 bar fixeaza la 10 cu sita blind) e imposibil a fi perceputa. Poate intr-un test de asta bara la bara, cu niste roboti care prepara totul identic. Singurul posibil avantaj este ca vei avea un aport mai mare de debit de apa, lucru care poate va scadea riscul de channeling. Cu alte cuvinte incerci sa-ti faci aparatul mai iertator cu cel care il manevreaza.

Mai departe, accesul la manipularea timpilor de expunere a pucului la diverse presiuni, plus varierea acestora, inseamna o alta mancare de peste.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(02-04-2018, 15:45)Lyvyoo Wrote: In fond este o invartire de surub, nu are ce se strice, dar trebuie facuta cu atentie totusi, sa nu lasi urme care sa afecteze garantia. Bineinteles, totul e pe riscul tau, dar daca esti atent nu exista niciun ristc.

Diferenta de de gust de la 11bar cat e din fabrica la 9-10bar cat il vei fixa tu (cu sita blind ai mereu 1 bar in plus fata de extractie, deci pt 9 bar fixeaza la 10 cu sita blind) e imposibil a fi perceputa. Poate intr-un test de asta bara la bara, cu niste roboti care prepara totul identic. Singurul posibil avantaj este ca vei avea un aport mai mare de debit de apa, lucru care poate va scadea riscul de channeling. Cu alte cuvinte incerci sa-ti faci aparatul mai iertator cu cel care il manevreaza.

Mai departe, accesul la manipularea timpilor de expunere a pucului la diverse presiuni, plus varierea acestora, inseamna o alta mancare de peste.

Gata. 100% convins. Ma apuc de surubarit.
Multumesc pt sfaturi!
Zi placuta!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
(02-04-2018, 15:58)RaduNim Wrote:
(02-04-2018, 15:45)Lyvyoo Wrote: In fond este o invartire de surub, nu are ce se strice, dar trebuie facuta cu atentie totusi, sa nu lasi urme care sa afecteze garantia. Bineinteles, totul e pe riscul tau, dar daca esti atent nu exista niciun ristc.

Diferenta de de gust de la 11bar cat e din fabrica la 9-10bar cat il vei fixa tu (cu sita blind ai mereu 1 bar in plus fata de extractie, deci pt 9 bar fixeaza la 10 cu sita blind) e imposibil a fi perceputa. Poate intr-un test de asta bara la bara, cu niste roboti care prepara totul identic. Singurul posibil avantaj este ca vei avea un aport mai mare de debit de apa, lucru care poate va scadea riscul de channeling. Cu alte cuvinte incerci sa-ti faci aparatul mai iertator cu cel care il manevreaza.

Mai departe, accesul la manipularea timpilor de expunere a pucului la diverse presiuni, plus varierea acestora, inseamna o alta mancare de peste.

Gata. 100% convins. Ma apuc de surubarit.
Multumesc pt sfaturi!
Zi placuta! 

Sa ne tii la curent si pe noi cu experimentul si rezultatele acestuia Smile
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
Autosugestia majoritatii celor care au modificat presiunea, va spune ca e mai bine, ca se simte un gust mai bogat si un bitter atenuat, cu nuante fructate mai clare  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Poate nu se obtine ceva sesizabil prin reducerea de la 10-11 bar la 8-9 bar dar daca se schimba pompa si se adauga banal dimmer atunci poate se vor intampla mai multe in ceasca. Nu sunt modificari accesibile oricui dar nici nu trebuie studii de specialitate.
 
Reply
Daca se scade la 9 bar nu pierd din debit? Unii sustin ca pompele vibratoare functioneaza mai bine pe 11 bar.
Am gasit un filmulet interesant...
https://www.youtube.com/watch?v=E4y4-E2aL3U&t=29s
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Te deranjeaza cu ceva daca se mareste timpul de extractie? De ce ar functiona mai rau la 9 bar din moment ce nu intervii asupra pompei ci asupra supapei de suprapresiune?
 
Reply
Am citit pe acest forum totul despre Lelit chiar si pe alte forumuri dar inca nu am inteles de ce au ales cei de la Lelit 11 bar in loc de 9. Nici eu nu am fost convins de explicatia lui Bezzera dar alta explicatie nu am gasit.
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Noi căutăm cel mai bun gust, nu cea mai buna funcționare a unei pompe sau a unui espressor.
 
Reply
O extractie "ideala" ar presupune o crestere progresiva de la 0 la n bar si apoi o scadere spre 0 la final. 

In cazul unui aparat fara grup E61, saturarea cu apa a patului de cafea se produce extrem de repede, as estima la maxim 5 secunde in functie de model, dupa care cafeaua este expusa timp de 20-25 de secunde la presiune maxima. De ce ar fi benefica o presiune cat mai mare pentru rezultatul final?

Aproape toate modificarile despre care am vorbit nu sunt ireversibile si n-ar trebui sub nicio forma sa atraga anularea garantiei.
 
Reply
(02-04-2018, 21:49)Denis Wrote: Noi căutăm cel mai bun gust, nu cea mai buna funcționare a unei pompe sau a unui espressor.

Ai dreptate, oricum regula veche italiana nu prea mai este valabila la cafele de specialitate aici ma refer la 9 bar dar mai ales la 7 (14) grame de cafea...
Dupa aproape 2 ani de utilizare Lelit am inceput sa fac modificati: sita dubla IMS si nivelator Motta de 57mm si am incercat sa scad presiunea la 9 bar dar mi se pare mai "subtire" cafeaua fata de 11 bar.
Adevarul este ca pe timpul testari am avut o cafea mai putin buna si chiar mai veche, cred ca o sa mai fac o incercare...

Un avantaj cu siguranta am la 9 bar: sanse mai mici de channeling!
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
(02-04-2018, 22:03)Aty Wrote: Adevarul este ca pe timpul testari am avut o cafea mai putin buna si chiar mai veche, cred ca o sa mai fac o incercare...
 
Pai scoti porumbelul abia la final? Smile
Orice comparatie "de gust" este oricum greu de facut, cu niste norme de respectat. Dar cand vorbim de teste pe diagonala, unul cu o cafea, altul cu alta cafea, deja nu mai poti intelege nimic daca asta iti doreai intr-adevar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Tongue 
In week-end o sa mai fac o incercare, am ceva cafele bune de la yumee: costa rica si etiopia [Image: tongue.gif]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Buna dimineata!

Am facut modificarea dar nu am observat nicio imbunatatire, dimpotriva parca curge mai "limpede" cafeaua. Am scos 36g lichid din 19g cafea in 30sec iar inainte scoteam 38-40g cu aceeasi cafea macinata identic. Intr-adevar aciditatea e mai placuta dar parca era mai cremoasa cafeaua inainte. Oricum asta este prima impresie, voi mai face teste 1-2 saptamani pana sa modific din nou presiunea la 11bar.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Pai de ce ai păstrat același grad de râșnire? Se modifică toți parametri.
 
Reply
(03-04-2018, 08:40)Denis Wrote: Pai de ce ai păstrat același grad de râșnire? Se modifică toți parametri.

Inca sunt in teste. Nu renunt asa de usor
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Crema, spuma nu este un indicator de calitate. Cele mai bune cafele le am băut fara multă crema. Nu te împiedică in timpi de curgere, sunt irelevanți și sunt doar niste ghidaje pentru începători, shoturile mele au 40 sec timp de curgere a 36-40 grame + 10-15 secunde preinfuzia, deci un minut.
 
Reply
Rasnirea ar trebui să fie mai fina sau mai grosiera din experienta ta? După mine ar trebui să fie mai grosiera, ceea ce duce la o aciditate mai mare. Ar fi mai ok sa scad doza?
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Finetea rasnirii e in functie de ceea ce vrei sa obtii. Daca nu folosesti un portfiltru fara fund e greu de evaluat calitatea extractiei fiindca de multe ori e foarte posibil sa ai channeling care sa influenteze extractia.

Urmareste "blondirea" curgerii si incerca sa macini astfel incat sa nu apara inainte sa obtii cantitatea de lichid pe care ti-ai propus sa o extragi.
 
Reply
am schimbat cafeaua si am ridicat un pic presiunea (extragerea se facea pe la 8.5B). Pot spune ca abia acum am baut o cafea intr-adevar buna Smile
recomand tuturor aceasta modificare 

zi placuta!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
(04-04-2018, 13:01)RaduNim Wrote: am schimbat cafeaua si am ridicat un pic presiunea (extragerea se facea pe la 8.5B). Pot spune ca abia acum am baut o cafea intr-adevar buna Smile
recomand tuturor aceasta modificare 

zi placuta!


Mai sus ai scris ca se limpezește mai repede, ce setări ai făcut la râșnița?
Și eu am observat aceeași limpezire mai rapida și gust mai subțire. Poate am avut channeling?


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
(04-04-2018, 18:17)Aty Wrote:
(04-04-2018, 13:01)RaduNim Wrote: am schimbat cafeaua si am ridicat un pic presiunea (extragerea se facea pe la 8.5B). Pot spune ca abia acum am baut o cafea intr-adevar buna Smile
recomand tuturor aceasta modificare 

zi placuta!


Mai sus ai scris ca se limpezește mai repede, ce setări ai făcut la râșnița?
Și eu am observat aceeași limpezire mai rapida și gust mai subțire. Poate am avut channeling?


Sent from my iPhone using Tapatalk 

Am macinat mai fin si am tampat mai usor. Te joci pana reuseste. Te ajuta foarte mult un nivelator pt ca iti si distribuie cafeaua uniform in sita. Daca ai reusit sa ajungi pana la 50ml si cafeaua nu s-a limpezit inseamna ca e ok, mai ales daca si gustul e ok
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Din cei care au modificat F04, sau care au alte valori diferite de 0 la lelit pl41Tem, îmi pot spune dacă sunt mulțumiți de rezultate?

Eu sunt din cei cu valoarea pe 0,cum a venit din fabrica.
 
 
Reply
(09-08-2018, 13:39)lucimunteanu Wrote: Din cei care au modificat F04, sau care au alte valori diferite de 0 la lelit pl41Tem, îmi pot spune dacă sunt mulțumiți de rezultate?

Eu sunt din cei cu valoarea pe 0,cum a venit din fabrica.

Salut

Eu am modificat presiunea la 8bar la PL41EM și diferența e vizibilă; în primul rând nu mai face canneling. Dacă folosești un portfiltru naked vei observa foarte repede diferența
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Eu am un 41TEM cumparat prin 2015 (multumesc espressoman pentru negocierea discount-ului!), presiunea din fabrica era undeva la 12bar, l-am dus la 9 prin metoda descrisa. Cel mai simplu mod de a identifica valva este sa urmaresti unde intra furtunul de retur - il scoti, si acolo e valva. Nu ai cum sa il confunzi cu turul, pentru ca turul intra intr-un agregat care este evident altceva (adica pompa). Nu era lipit cu Loctite, si au fost necesare o rotire completa + jumatate (360 + 180 grade).

Mi-e greu sa ma pronunt despre efect, pentru ca fac mai multe schimbari simultane in "ecosistem", insa sunt multumit ca am facut operatiunea.
Lelit 91T, Mahlkonig Vario
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)