Hello There, Guest! Login Register

Santos 01BAR un mini EK43 la o fractiune din pret

In urma ultimului proiect in care am schimbat cutitle la rasnita cu cutite produse de Santos, am descoperit o rasnita relativ noua de care nu am mai auzit, si nici nu sunt multe articole scrise.

Aceasta rasnita este Santos 01BAR, si din cate am citit urmeaza sa fie prezentata la evenimentul Host din Milano (https://www.comunicaffe.com/santos-showc...tion-host/).

Ca si design seamana cu un EK43 in miniatura, cu cutite de 64mm, care au un design ce promoveaza o granulatie unimodala.

Am cautat distribuitorul Santos pe Romania, si dupa cateva emailuri am ajuns in contact cu SDS Group (http://sdsgroup.ro) si am cerut o oferta de pret.

Aceasta rasnita costa 749 de euro. Un pret foarte interesant si din testele mele cu cutitle Santos pe rasnita mea pare sa ofera un rezultat destul de bun, care cred ca va si si mai sperior cand aceste cutite vor fi instalate pe rasnita pentru care au fost facute.

Ce parere aveti? E cineva interesat?
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.

Reply
Link corect netruncheat:
https://www.santos.fr/en/products/coffee...der/01BAR/

Reply
Am vazut ca o folosesc cei de la Pull Espresso Machines in demo-urile lor

https://www.youtube.com/watch?v=_0gatr4BSBg

Reply
Pur teoretic, conform geometriei si a pozitionarii cutitelor, credeti ca este capabila sa rasneasca in regim single dose? Lasati deoparte faptul ca seamana cu un ek43.

Momentan, din pricina pretului, rasnita asta imi sopteste ceva la ureche.

Reply
Mersi de corectia pentru Link.
Ma gandeam ca la pretul asta, ar putea fi o optiune puternica pentru pasionatii de "single-dosing" din comunitate.
Asa ma manca sa o cumpar, dar mai astept putin.

(15-09-2017, 21:33)deenman Wrote: Pur teoretic, conform geometriei si a pozitionarii cutitelor, credeti ca este capabila sa rasneasca in regim single dose? Lasati deoparte faptul ca seamana cu un ek43.

Momentan, din pricina pretului, rasnita asta imi sopteste ceva la ureche.

Eu cred ca e ideala pentru single-dosing, in special din cauza cutitelor in plan vertical.
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.

Reply
Pai si care sunt punctele slabe? postez pt ca va urma un upgrade si la mine si vreau sa iau in considerare toate aspectele.

Pana acum puncteaza bine deoarece e construita ca un tank, motor super puternic, nu imi e frica ca cedeaza ceva, cutite bune, verticale, retentia ok, rasneste rapid (5 secunde pt 18 grame).

Care e dezavantajul? review-uri nu prea gasesc.

Reply
poate daca ar fi avut cutite conice...asa e doar o rasnita normala culcata pe o parte Big Grin Big Grin
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, BWT filter, ibric, nivelator mota, multa vointa!

Reply
Pai tocmai ca faptul ca e culcata pe o parte schimba tot, inclusiv geometria si unghiul sub care boabele sunt feliate. Si mai e si faptul ca boabele nu stau mult timp in camera de rasnire, asa cum se intampla la multe rasnite.

Reply
Da, cred ca asa arata rasnita ideala. Daca si rezultatele sunt pe masura...
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Rasnita este exagerat de silentioasa, tipa aia vorbeste la volum normal si acopera rasnita in mers in gol.

Rasneste boabele destul de rapid, iar retentia de 0.2 grame la 16 grame introduse se poate rezolva foarte usor cu un knock diy sau RDT. Oricum retentia de 0.2 grame mi se pare accceptabila la o rasnita industriala de horeca.

Vreau sa o folosesc single dose, faptul ca avem importator in RO ma bucura, nu cred ca are ce sa se defecteze la ea, si zis asta dupa ce o compar cu ultimele gaselnite scoase pe piata, cu motoare cu convertor, care nu suna prea bine in mers. In alea eu n-am incredere.

https://www.youtube.com/watch?v=oUj--yRoCNQ

Reply
Oare se poate vedea/testa undeva in Bucuresti?
Espresso: Lelit Bianca, Macap MXD Xtreme Chrome, Baratza Encore
Brew bar: Aeropress, V60 2, French Press, Wilfa WSCG-2, Aergrind, Hario Skerton

Reply
Ceva noutati despre rasnita? Caut o electrica care sa fie alternanta la Kinu.
Expobar Brewtus IV, Niche Zero, Kinu M47, Brewista Scale II, Joe Frex dinamometric, SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Din ce am cautat pana acum, singurele rasnite care sa fie ok pentru home use la ore matinale, adica silentioase, retentie accepatbila si sa nu arate extrem de industrial, ar fi Ceado E37S si Eureka Atom. Preturile sunt undeva la 1000 de euro pentru Ceado si undeva la 700 pentru Atom. 

Ar mai fi si Santos-ul de fata dar din pacate feedback-ul de la utilizatori e inexistent. Sau pentru cine are rabdare Niche Zero la anul.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Silentiozitatea nu e un criteriu de baza pentru mine. Ma intereseaza ca macinatura sa fie cel putin la nivelul lui M47, sa fie usor de curatat, daca se poate single dose ar fi foarte bine. Retentia nu ma preocupa prea tare.  Santos mi s-a parut ca se apropie de criteriile mele. Asa cum ai spus nu gasesc nimic despre calitatea macinaturii. 
Niche Zero pare promitatoare dar totusi pana la anul in vara as vrea sa-mi cumpar ceva. Poate un SH si sa-i schimb cutitele.
Expobar Brewtus IV, Niche Zero, Kinu M47, Brewista Scale II, Joe Frex dinamometric, SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Cumpara-ti honne daca silentiozitatea nu e un criteriu pt tine.

Santos nu are showroom, nu poti testa nimic inainte sa-ti cumperi, iar daca o sa apelezi la service-ul lor, o sa plangi cel mai probabil.

Cea mai silentioasa rasnita + cea mai buna este ceado e37s, doar ca nu o gasesti la 1000E, pretul ei este 1150-1200euro. Mai sus ai compak k10 si malhkonig k30. Printre astea se mai gasesc variante, dar cam astea sunt cele mai bune achizitii in anumite bugete. De ce crezi ca nu prea vinde nimeni ceado sau k30?

Reply
Și Sette 270 e o opțiune dacă silențiozitatea nu e o cerință.

Reply
(14-10-2017, 08:58)Denis Wrote: Cumpara-ti honne daca silentiozitatea nu e un criteriu pt tine.

...Honne nu este nici pe departe zgomotoasa , comparativ cu alte rasnite ...dar zic de varianta slim - fara alte table atasate , iar in idle face zgomot cat un contor model vechi ( cu roata )... Big Grin ...
(14-10-2017, 08:58)Denis Wrote: De ce crezi ca nu prea vinde nimeni ceado sau k30?

...Pai ar pierde atat de mult la vanzare incat s-ar lipsi , ori...nu le-ar mai putea vinde deloc... Big Grin ...( sunt asa de convins ca multi posesori de Ceado E37S ar schimba cu E92 de ex. sau K30 cu Mythos sau Peak...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
@Levo tu le ai pe ambele, Honne (slim) si M47. Liviu mi-a recomandat Honne ca  fiind o rasnita cu o macinatura superioara lui M47. Radu Carutasu a explicat aici pe forum ca este bine sa ai si o rasnita electrica daca vrei sa simti diferitele tipuri de cafele la adevarata lor valoare (gust, arome). Zi-mi parerea ta despre Honne.

Reply
@LUCIAN.

Ehhh...nu se poate compara Kinu cu Honne , le detin de peste un 1 an si clar ca Honne este peste tot ce am prin semnatura - Honne ...macina cum nu am vazut macinatura la alte rasnite ( ...dar , asta e doar opinia mea , nu vreau sa-mi pun forumul in cap ... Cool...)  conceptul in sine este stralucit la Honne ( ...la baza este Versalab ! ) , nu stiu insa  cum macina rasnitele de top / referinta ...( ex. Robur , Mythos One  , Monolith,...etc dar un lucru pentru mine este sigur - in banii pe care ai dai pe Honne nu prea poti cumpara altceva ...asa , cu un bun raport pret / performanta...daca suma mai creste ...x2 sau x3 se mai poate discuta...
Personal recomand Honne pentru single doze , pretentiosi , cei ce vor sa lase rasnita mostenire...etc..ceva asemanator incepe de pe la 3200 E...parca nu prea se merita ( acum depinde si de gradul de exigenta...) , insa Honne este cam tot ceea ce trebuie ( k si rasnita ...) pentru un utilizator pasionat / sau mic magazin - cafenea...suficient de pretentios... Cool .
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
Multumesc Levo! Honne e una din principalele optiuni pentru mine.

Reply
- Cer scuze colegului @gremy pentru interferenta si bruiaj / off topic , insa pana apare Santos 01 mai avem de asteptat...macar sa vina si ei cu preturi cat de cat ortodoxe , pentru ca ceea ce imi placea mie de pe la ei , se adreseaza unei alte specii... Big Grin ...

Reply
e rasnita de supermarket....
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, BWT filter, ibric, nivelator mota, multa vointa!

Reply
poate va stic entuziasmul, si eu as fi incantat sa apara o rasnita cu o calitate a macinaturii comparabila cu EK43 la un pret accesibil, dar Santos foloseste cutitele astea de o bucata buna pe rasnitele sale, totusi, la o cautare scurta pe net n-am vazut sa fie remarcata macinatura pe forumurile de cofeinomani (sau poate n-am cautat eu bine). credeti ca la modelul asta o sa faca diferenta constructia?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Nu este nici o problema , unii s-au nascut entuziasti... Big Grin ...si da , noi asa ne-am dori , un EK43 pentru bucatariile noastre - sper sa faca diferenta asezarea cutitelor , intr-un mod mai gravitational asa...pare mai logic si mai natural si Santos nu este chiar o firma asa de rea...poate mai are sanse , cine poate sti ?...

(14-10-2017, 17:07)orwo Wrote: e rasnita de supermarket....

...sau mai de cartier / sector in B , asa... Big Grin ...Are inaltimea de aproape 70 cm si 40kg greutate... Big Grin ...

Reply
Pana nu "risca" cineva cu portofelul e greu de spus. Nici importatorul nu cred ca ar imprumuta una pentru teste fiindca Santos pare sa fie pe horeca.

Reply
Asezarea diferita a cutitelor nu cred ca duce automat la o calitate superioara a macinaturii, dar poate elimina retentia, o problema comuna a cutitelor plane.
Totusi, 40 kg...
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Cine o cumpara sa ne zica cum e? banuiesc ca pretul se mai negociaza:

https://www.h2products.co.uk/product/san...nder/#4264

Reply
Si mie imi face cu ochiul rasnita asta pentru o achizitie de final de an (daca nu apare vreo oferta la Honne intre timp, sau daca Niche Zero nu are review-uri pozitive)

Daca va ajuta cu ceva, ca si parere, eu am avut in posesie un Santos 40A si gustul in ceasca mi s-a parut superior lui M47 (mai putin bitter).  De vandut am vandut-o pentru ca aveam o problema cu spatiul si consumam si mult mai putina cafea la vremea respectiva (retentia era deranjanta), deci M47 facea mai mult sens pentru mine. Rasnita in schimb era extrem de silentioasa si era construita ca un tanc.

PS: nu pot spune ca am papilele suficient de antrenate incat sa zic ca e o concluzie 100% corecta, mai am multe de invatat la capitolul espresso.
PS2: pentru Santos am avut nevoie de o piesa de schimb (tavita de colectare) Distribuitorul din Romania s-a miscat extrem de repede (a-2-a zi mi-a si ajuns comanda). Si asta pentru o rasnita fabricata in 1999 Big Grin
Hottop KN-8828B-2K+ (for sale) / Pavoni Europiccola(Tije Cooling Fin) / Eureka Mignon Specialita 17nx

Reply
Am contactat si eu acelasi importator din curiozitate dar eu am primit o oferta de pret ceva mai piperata decat a primit gremy  Big Grin Am primit in plus si o sugestie cu un alt model de rasnita cu o constructie similara:

"Aceasta rasnita de cafea de la Santos costa undeva putin peste 1000 EUR + TVA. Un produs oarecum similar de la un producator Italian (Sirman) costa circa 550 EUR + TVA"

Eu am cam taiat Santos-ul de pe lista dar postez aici in caz ca mai e cineva interesat.
Hottop KN-8828B-2K+ (for sale) / Pavoni Europiccola(Tije Cooling Fin) / Eureka Mignon Specialita 17nx

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)