Hello There, Guest! Login Register

Salvați un băutor de la automat

Si stati sa vedeti ce urmează... Smile Sa ne spuna @cradun ce i-a zis Raducanu cand i-a dat Comandantele inapoi Smile
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
(21-04-2019, 16:44)Lyvyoo Wrote: Si stati sa vedeti ce urmează... Smile Sa ne spuna @cradun ce i-a zis Raducanu cand i-a dat Comandantele inapoi Smile

Haha, pe scurt, ca prefera noul Kinu pt brew Smile
Honne, Macap MX, Lido 3, Strega, Flair Pro, V60, Aeropress, Clever, Mokka, Brikka, Barista&Co Milk Frother
In trecut: La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
Nu e nici o kinuiala, orice rasnita avand cutitul rotativ montat fix pe ax, si axul trecut prin rulmenti de un ABEC rezonabil, macar 5, va avea jocuri/excentricitate mai mici de 50 microni, fata de 300 cat recunoaste chiar si autorul Lido ca pot fi cazuri.
Asta presupune si o trecere a ansamblului ax-cutit mobil printr-un rectificator, care sa faca centrarea si debavurarea necesara, astfel incat ce se vorbeste pe HB sa nu mai fie considerat "normal". Nimic SF, e ca un ministrung si nu costa o avere.

Trecand peste aceste detalii, totusi, intre un M47 traveller si un Comandante la acelasi pret, oricat mi-as stoarce creierii nu pot intelege de ce ar alege cineva Comandante... chiar fara factorul patriotism in joc...

Reply
@renatoa

Când am cumpărat prima mea rasnita, acum un an si jumătate, aveam de ales intre un comandate la circa 700 RON (dispinibila imediat) si Kinu la 1000 RON (disponibila nu se stia cand). Diferenta de pret era destul de sesizabila si am întrebat in dreapta si in stanga.

Raspunsuri pe care l-am primit era ca Kinu era mai buna pe espresso in timp ca Comandante era mai ok pt brew (gust mai clar). Am decis sa astept si nu regret asta Smile

Dar impresia cu care remasesem era ca erau doua rasnite destul de apropiate si, din acest motiv le am recomandat ca prima rasnita. Acum, dupa feedbackul tau si cu noul Traveller, la aceasi pret, pentru espresso nu mai voi recomanda Comandante.

Personal nu cred ca este simplu sa faci o rasnita de nivel Kinu. Este facuta foarte bine, are tolerante mici si, cand treci la producție pe scara, aceste costuri nu "scaleaza" foarte bine. Din acest motiv Kinu este asa de scumpa si nu prea exista alte rasnite similare.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Eu consider Feldgrind suficient de similara, si nu e singura, si Helor, si altele au existat inainte de Kinu, si au o mecanica facuta pe principii corecte.
Exista rasnite de cafea de peste 100 de ani, si nu au danturile sau principiile de functionare mult diferite de cele de azi.
Mai exista chiar si oameni iesiti de mult la pensie care au lucrat o viata la elemente care chiar si Kinu azi le aduce din Italia, cutitele adica... au facut cutite pentru rasnite folosite in industria alimentara, au fost vremuri cand nu puteai sa cumperi ca azi totul de dincolo, dar trebuia sa mananci, si carnea si condimentele trebuiau taiate de cutite care... ce surpriza... se faceau aici in tara !
Decat sa pierd timpul la citit daturi cu parerea pe diverse forumuri, din care se vede clar ca majoritatea nu au habar de elemente de mecanica, am preferat sa investesc intr-o vizita in Moldova la un astfel de meserias, care mi-a explicat lucruri care azi nu le citesti nicaieri... "da link..."... 
Azi e pur si simplu prea multa dependenta de prelucrarea asistata de calculator, ca sa nu zic lene de a invata manevrarea unui strung, ca altfel am fi avut in fiecare oras mai rasarit un meserias capabil sa faca un kinu la comanda.

Reply
Chiar voiam sa te intreb de o lista cu rasnite manuale construite "bine", multumesc ca ai scris de Helor si de Feldgrind. Cumva ramasesem cu ideea ca si Lido e similara calitativ cu Kinu, pare facuta cu destul de multa grija, dar inteleg ca principiul de stabilizare si de preventie a lipsei de aliniere nu e mult mai ok decat la Comandante.
Honne, Macap MX, Lido 3, Strega, Flair Pro, V60, Aeropress, Clever, Mokka, Brikka, Barista&Co Milk Frother
In trecut: La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
Daca se implementeaza ideea unor noi cutite pe Kinu cel nou (inca nu e gata de lansare), vezi avea doua surprize mari cu utilizarea lor in...espresso. Cand va veni momentul si se va definitiva totul, bucuria va fi mare din mai multe puncte de vedere...

Reply
(21-04-2019, 22:05)cradun Wrote: Chiar voiam sa te intreb de o lista cu rasnite manuale construite "bine", multumesc ca ai scris de Helor si de Feldgrind. Cumva ramasesem cu ideea ca si Lido e similara calitativ cu Kinu, pare facuta cu destul de multa grija, dar inteleg ca principiul de stabilizare si de preventie a lipsei de aliniere nu e mult mai ok decat la Comandante.
Nu e roz treaba nici cu Mbk, nici cu Helor. Sunt probleme de calitate și suport îndoielnic in ambele situații.

Sunt curios sa vedem ce poate Hiku dar nu-mi fac iluzii.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Bucurie mare ca vom avea in sfarsit o piata (maricica) de Kinu second hand, nu ? Smile
Sa vezi atunci afluenta de membrii de import Big Grin

Reply
Nu, pentru ca in eventualitatea in care va iesi varianta din teste, fiecare isi va putea cumpara cutitul nou si monta pe rasnita veche. Sa mai avem rabdare nitel, sa se aseze carnita de miel, sa mancam micul de 1mai, sa votam...

Reply
V.ati implicat prea mult pentru mine. Nu era necesar.Smile

Aha deci sa macin cafeaua în râșniță de piper? Multam .

O zi deosebita. Smile

Reply
(22-04-2019, 07:18)Argentis Wrote: V.ati implicat prea mult pentru mine. Nu era necesar.Smile

Aha deci sa macin cafeaua în râșniță de piper? Multam .

O zi deosebita. Smile
Ce ai cumpărat până la urmă?

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)