Hello There, Guest! Login Register


Salut voios de incepator !

#1
Salutari tuturor espressomanilor !

Informatiile adunate de pe forum sunt de un real folos. Multumesc tuturor membrilor espressoman.ro.

Instalatiile sunt descrise in semnatura, folosesc cafea de origine praspat prajita ( cu cele 5 zile de linistire respectate ) si cred ca am rezultate onorabile . Constanta tamparii este inca o mica problema ( ma gandesc sa achizitionez si un tamper dinamometric pana se formeaza mai bine mana ).

Prepararea laptelui perfect e inca o enigma ( sotia e mare amatoare de latte'uri ) , rezolvarea ei i-mi va aduce o bila rosie.

Ma poate indruma cineva spre un decaf bun?

Espresso'uri perfecte tuturor !
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#2
Bun venit,

S-ar putea sa te ajute acest topic!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(18-10-2014, 23:20)Peev Cristian Wrote: Ma poate indruma cineva spre un decaf bun?
Salut si bine ne-ai gasit!
Alegerea vei vedea ca nu e asa de grea. Cauta si nu cred ca vei gasi multe sortimente in acelasi timp la prajitori. A fost Columbia, a fost Bolivia si acum daca nu gresesc gasesti Mexic. Incearca si vezi daca iti place.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
multzam fain !
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#5
am schimbat semnatura  Big Grin

C.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#6
Quote:Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 cl

Felicitari ! 

Cu asemenea expresor frotarea laptelui va fi o joaca . 
La ce presiune vei avea , va trebui sa folosesti o latiera mai mare sau sa nu folosesti aburul la presiune maxima , pentru cea de 35 cl din dotare .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
(16-12-2014, 22:55)RaduCarutasu Wrote:
Quote:Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 cl

Felicitari ! 

Cu asemenea expresor frotarea laptelui va fi o joaca . 
La ce presiune vei avea , va trebui sa folosesti o latiera mai mare sau sa nu folosesti aburul la presiune maxima , pentru cea de 35 cl din dotare .

Maine dimineata ma voi dumiri cum sta treaba cu frotatul, acum am tras ( la propriu ) vreo 15 shot'uri sa incerc sa fac rasnita sa se pupe cu espressorul . Mda pare cam mica latiera acum.

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#8
Felicitari!
Iti dau si o veste buna - vei avea cu cine schimba impresii legat de Londinium caci in Cluj apare o noua prajitorie cu sediu de degustare cu tot, unde se va bea espresso de la acest espressor fabulos.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(16-12-2014, 23:45)Lyvyoo Wrote: Felicitari!
Iti dau si o veste buna - vei avea cu cine schimba impresii legat de Londinium caci in Cluj apare o noua prajitorie cu sediu de degustare cu tot, unde se va bea espresso de la acest espressor fabulos.

Multumesc !

Vestea e cu adevarat buna ( folosesc cafea de la ei si e fabuloasa , desi e in perioada de teste, incepand de la prezentare si terminand cu rezultatul final=> ceasca ) . Au si fost deja sa vada espressorul si ne-am jucat ca si copii vreo 2 ore. Sper sa nu mai stea mult in umbra si sa bucure mai multa lume cu specialitatile lor. 

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#10
Cand am ok-ul lor, ridicam suspansul. Eu absolut tot ce am baut de la ei a fost super tare! Cred ca Olivo aveau nevoie de concurenta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Concuranta ne va face pe noi mai fericiti  Rolleyes .

Cel care conduce prajitoria de la Olivo s-a anuntat la joaca cu spring-leverul meu saptamana asta ( din nou copii mari si jucarii pentru ei ), abia astept pentru e un barista foarte bun si voi avea ce invata .

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)