Hello There, Guest! Login Register


Saeco Aroma

#31
Pai acasa folosesc doar arabica 100%. Indiferent ca am folosit de la prajitorie sau din comert cafeaua rezultatul a fost cam acelasi. Cam 13g folosesc si ies asa cu aproximare vreo 50-60ml si timpul de curgere e cam ala optim de espresso plus/minus cateva momente.

La o ceasca de espresso de 60ml cam o lingurita de zahar rasa, sa zicem echivalentul unui pliculet de la cafenele.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#32
Cam multa apa curge prin cantitatea aia de cafea, probabil spala toata cofenia disponibila.Tongue
N-ar trebui sa ai in nici un caz mai mult de 35 gr de cafea in ceasca, fa o proba de curiozitate si spune-ne care sunt efectele simtite.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#33
Intelesesi. Am sa fac o proba si revin cu rezultatele.

BTW: Un espresso lung inseamna ca are mai multa cofeina ca unul normal ?
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#34
in oras ceri un espresso dublu sau simplu? ca ce bei tu acasa se apropie mai degraba de dublu.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#35
Indiferent de locatia unde am baut fie ca a fost simplu/dublu nu patesc aceeasi chestie care o patesc acasa.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#36
O posibila explicatie ar fi ca acasa sunt mai multi stimuli (nu ma refer la cafea), care pot amplifica o stare de "agitatie". In oras, in lipsa acelor stimuli, "agitatia" nu se manifesta, chiar daca se bea un espresso dublu.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#37
Pentru siguranta schimba cafeaua / prajitoria.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
Cred ca m-am dezlusit asa cat de cat.

Cand il beau in oras, totdeauna comand un espresso "scurt", nu beau niciodata lung.
Se pare ca din cele 12g de cafea folosite de mine iese cam multa cafea.

Ar trebui sa iasa un 25 de grame produs final.
Si cum un espresso lung are mai multa cafeina ca unul scurt cred ca de aici si dilema. ( pana acum nici nu mi-am imaginat treaba asta, dar acuma pare logic; chiar daca are mai multa apa, are o aroma mai scazuta dar mai multa cafeina ).

Am sa incerc maine sa pun cantarul sub ceasca si sa scot exact 25 grame.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#39
Nu stiu daca e corecta denumirea de "espresso lung", daca se refera la espresso + apa fierbinte turnata peste ala e "americano". Nu are mai multa cofeina, si se poate face pe baza unui espresso simplu sau dublu. Mai bine intrebi barista cand il bei in oras. Daca nu e deschis sa-ti impartaseasca detaliile (inclusiv cata cafea macinata foloseste), schimba cafeneaua Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#40
Sau in loc de 13g pune si tu (in sita dubla) 17g, din care sa extragi 34 de grame.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
(12-09-2017, 16:01)Lyvyoo Wrote: Sau in loc de 13g pune si tu (in sita dubla) 17g, din care sa extragi 34 de grame.

Mai mult de 13g nu intra. Sita e de la La spaziale simpla 7-9 grame.
Ciudat ca la alea 9 grame nici nu poti tampa din cauza formei sitei.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#42
@robo374


 - In farmacie , ca si in natura , de multe ori  - mai mult ...inseamna mai putin de fapt - si anume ...incearca o verificare / testare a disponibilitatii proprii la cafeina , pentru ca - in cazul multor medicamente alopate ( de sinteza ) de ex. somnifere  - 1/2 dintr-un comprimat , are un efect mai bun in cazul unor persoane , decat un comp. intreg , unele substante cum ar fi si cafeina ( exceptand cazurile usor alergice ) , in cantitate mica te invioreaza / stimuleaza , iar intr-o cantitate mare are efect contrar - te adoarme / creeaza somnolenta...
            (... .Big Grin ...in facultate de la atata cafea ne lua somnul si de la prea multa bautura nu mai puteam dormi... Big Grin ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#43
Levo Wrote:...In farmacie , ca si in natura , de multe ori  - mai mult ...inseamna mai putin de fapt ...unele substante cum ar fi si cafeina... in cantitate mica te invioreaza / stimuleaza , iar intr-o cantitate mare are efect contrar - te adoarme / creeaza somnolenta...

probabil are de-a face cu acel fenomen de inductie corticala: o zona mai puternic excitata provoaca in zonele inconjuratoare fenomenul invers, de inhibitie; si invers... cand adormi, anumiti centrii motrici sunt excitati si-ti mai tresare cate-o mana...
(ok, la animalul meu, treaba se intampla in plina perioada de somn REM, cand da din labe si scoate sunte gen scancete, care ar trebui probabil sa fie latraturi...Smile

interesant, dar si simturile de ex. se supun unor reguli inverse: intr-o dilutie mai mare simti mult mai clar nuantele...
cum zicea cineva: o picatura de zeama de lamaie o simti imediat intr-o cana cu apa, dar nici vorba, intr-o cescuta de cafea... espresso...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#44
As zice ca temperatura la Saeco e mai mare...?
LE: Solubilitate cofeina:
200mg/l la 80 grade vs 666 mg/l la 100 grade...!!!
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#45
Nu cred ca e de la temperatura. Incerc sa ii dau drumu sa curga exact cand intra termostatul de 95 de grade de pe grup.

Am schimbat sita cu cea dubla. Maine o sa incerc un 16g cafea cu 32g rezultat in ceasca si sa vad incotro ma situez.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#46
Si volumul mai mare de apa te afecteaza. Practic poate antrena un volum mai mare de cafeina (ca la zahar: cand creste cantitatea de apa poate creste si cantitatea de zahar dizolvat)
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#47
Am modificat un pic. Am pus sita dubla cu 16g de cafea si au iesit 35 de grame de lichid ( desi tinta era 32 ).

Oricum mult mai bine, zic ca se simt mai bine aromele si parca nu mai are taria cafelelor din ultima vreme.
A doua incercare a fost cu 14g (la 16g e cam multa si ajunge fix lipita de grup cafeaua).

Am lasat pana la 28g de lichid. Rezultatul si mai bun ca primul.
Ca efecte pot sa zic ca e muuult mai bine. Nu mai resimt aproape deloc efectul de dupa, alta treaba.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#48
Va salut ! Intreb si eu ca prostu . Scula este de incredere? Sunt pe cale de a achizitiona  aceasta marca cu 2 portafiltre si trei tipuri de site. Tamper inclus.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)