Hello There, Guest! Login Register


Sa construim impreuna o rasnita manuala!

#1
Cum ar trebui sa fie o rasnita manuala ideala?

Feed-back-ul vostru ma poate ajuta sa proiectez o rasnita cel putin la fel de buna ca cele de pe piata. Diferenta este ca va fi produsa de romani, in Romania. E un proiect mai vechi de care am inceput sa ma ocup mai intens in ultima perioada. 

Iata si un mic un detaliu de inceput:
   
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#2
- imi place reglajul de la Porlex
- prefer ca manivela sa fie blocata ca la Skerton.
- borcanelul de la Skerton cu capac iarasi e interesant (ai putea pleca de acasa pentru cateva ore si sa-ti faci o cafea fara sa fie nevoie sa cari rasnita si cafeaua).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
(24-11-2014, 20:28)Papa Jacques Wrote: Cum ar trebui sa fie o rasnita manuala ideala?

Pentru mine Hario Mini Mill se apropie cel mai mult de rasnita ideala. Are cateva chestii f. bune: e usor, portabil, manerul e bine gandit.
Ce nu-mi place la el e consistenta macinaturii, nu e prea grozava. O alta problema e daca ai de macinat mai mult decat de o cafea odata. Dureaza prea mult.

O rasnita care mi-ar place sa o incerc e aceasta: http://www.oehandgrinders.com/OE-LIDO-2-..._p_14.html.
 
Reply
#4
as aprecia prinderea cutitelor pe un sistem robust, fara jocuri axiale, radiale, iar ca actionare poate un sistem flexor cu reductor actionat cu o singura mana ca la lanterna cu dinam.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#5
N-ar strica sa fie luata in considerare si posibilitatea "electrificarii" cu o unealta rotativa, sau ceva vandut ca un kit separat.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
Daca e vorba de o rasnita manuala, nu neaparat portabila, cutite mari conice, si accesibila.
 
Reply
#7
Deocamdata ca teme de proiectare, vreau urmatoarele: 
- rezistenta in sensul in care sa dai cu ea de pamant si sa functioneze in continuare fara probleme. 
- viteza de macinare mai mare ca la Hario / Porlex (cutite mai mari si / sau motorizare cu surubelnita electrica / bormasina). 
- accesibilitate: mi-am fixat ca tinta zona de pret 100 - 120 lei. 
- ax prins in 2 pozitii pentru stabilitate. 
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#8
E semn ca trebuie sa dau repede Polex-ul.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
Eu zic sa te iei de doua proiecte o data. Unul main project si altul mini, ceva gen Pharos si Lido. Fara a copia, poti sa analizezi atent pe youtube si prin documentatii ce atuuri au: Pharos, Lido, HG-one. Altfel, daca iti fixezi un pret de vanzare de 100 de lei, din care scazi TVA-ul si profitul tau, raman destul de putini bani pentru materialele necesare si vei fi strans rau cu investitia. Pana la urma, daca publicul da 160-220 lei pe niste rasnite manuale ok dar cu ceva minusuri fiecare, nu vad de ce nu ar da 250-300 pe una "perfecta", care macina rapid, are axul stabil, cu un profil ok al cutitelor, cu reglaj stepless, cu uniformitate a macinaturii si repetabilitate a shot-urilor. Ca raspuns la cea de 300, avand totul pus la punct, poti vedea la ce renunti ca sa scazi marimea si cheltuielile, pana la o varianta de 100 si ceva, care sa o concureze pe Hario Mini.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
O alta rasnita manuala bine facuta ar fi aceasta: http://www.portaspresso.com/page007.html .
Cu toata calitatea ei si a constructiei solide, pentru mine nu e o optiune, fiind prea grea.
Singurul motiv pentru care mi-am cumparat o rasnita manuala e pentru ca o pot lua cu mine in drumetii sau oriunde calatoresc. Greutatea e foarte importanta. In cazul meu faptul ca o rasnita e rezistenta la cazaturi e prea putin important.

Ce caut eu la o rasnita manuala in ordinea importantei e:
- portabilitate
- calitatea macinaturii
- usurinta setarii macinaturii si repetabilitatea setarii (click, etc)
- viteza de macinare
- durabilitate
- maner detasabil
- usor de curatit si intretinut
 
Reply
#11
De fapt, rasnitele manuale pe care noi le-am dat ca reper, nu au ca prim scop nici portabilitatea si nici economia de bani, ci restul calitatilor necesare. Ele se doresc a fi inlocuitoare de rasnite electrice, propunand rezultate cel putin similare cu aparatele de top.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
mi-as dori o bijuterie dpdv mecanic cu precizie de ceasornic in reglaj si stabilitate, fara plasticuri sau sticlarie. Prefer inox alimentar. As da 150- 250 euro.
O canuta de spumat laptele stiti cat costa;
De chinezarii e plin pamantul.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#13
Ce spuneti de Rock grinder ?, pare ok ca si concept ,dar rotite din plastic ???
Gaggia Classic, Tamper Lelit ,Rasnita Dulprod, site nepresurizate...
 
Reply
#14
(28-11-2014, 09:49)leonardsenior Wrote: Ce spuneti de Rock grinder ?, pare ok ca si concept ,dar rotite din plastic ???

Rock grinder? 
Am cautat pe Google insa rezultatele imi indica faptul ca ar fi vorba despre un concasor de piatra. Din cate stiu, nici un concasor (cu falci sau cu ciocane) nu are rotite de plastic. 
Deci, ne poti da ceva detalii despre "Rock grinder"?
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#15
(28-11-2014, 12:36)Papa Jacques Wrote:
(28-11-2014, 09:49)leonardsenior Wrote: Ce spuneti de Rock grinder ?, pare ok ca si concept ,dar rotite din plastic ???

Rock grinder? 
Cred ca e vorba de Rok grinder
.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#16
(28-11-2014, 12:39)baloozzy Wrote:
(28-11-2014, 12:36)Papa Jacques Wrote:
(28-11-2014, 09:49)leonardsenior Wrote: Ce spuneti de Rock grinder ?, pare ok ca si concept ,dar rotite din plastic ???

Rock grinder? 
Cred ca e vorba de Rok grinder
.

Nu stiam de el. Imi place foarte mult. E bine gandit dar nu face 200$. 
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#17
da, Rok grinder  https://www.youtube.com/watch?v=gnUuGWgLmos  ;
Gaggia Classic, Tamper Lelit ,Rasnita Dulprod, site nepresurizate...
 
Reply
#18
Mi se pare interesanta, cel puțin dpdv al modului de mânuire, însă, ce e drept, angrenajul mergea făcut din metal.

Ce mi se pare ciudat la perechea espressor - rasnita, de la Rok, este ca rasnita are cam aceeași mărime ca espressorul.. Nu le vad într-un bagaj.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#19
Incearca sa ti le inchipui in 2 bagaje (e bine sa ai echilibru la carat) Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#20
https://www.oehandgrinders.com/OE-LIDO-2..._p_14.html
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#21
Mi-ati facut o supriza foarte placuta. Nu ma asteptam sa primesc atat de mult feed-back la subiectul acesta. 

Eu nu vad nimic rau in a copia atata timp cat rezultatul este o varianta imbunatatita sau optimizata a originalului. Principiul de functionare a unei rasnite este acelasi de mii de ani iar eu nu sunt suficient de inteligent incat sa descopar un nou principiu de rasnire. Singurul lucru care ar ramane de facut ar fi sa aduc un plus de functionalitate in design.

Nu facem politica dar in Romania, scolile de meserii s-au desfiintat prin grija partidului. Pentru mine a fost greu sa gasesc un strungar care sa-mi faca un tamper, d-apoi un mortezor care sa-mi lucreze in inox serii intregi de cutite conice asa cum sunt la Hario, Porlex, etc. 

Referitor la pret, opinia mea este ca piata din Romania are deocamdata capacitate redusa pentru a absorbi produse scumpe. Am vazut si eu oameni cu 2000 lei salariu care au Iphone 6 si BMW insa aici este vorba despre o rasnita cu care nu faci "fashion statements".

Ca sa impacam pe toata lumea, o sa incerc sa gasesc o varianta de design la care sa poata fi "impartit" in doua variante: 
1. varianta 1 (buget generos): cutite de inox  (ex. Mazzer Robur) cumparate din afara
2. varianta 2 (buget redus): cutite de ceramica turnate in Romania. Ca sa fac rasnita intr-adevar "indestructibila", in cutie o sa fie o pereche suplimentara de cutite ceramice.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#22
eu am devenit un pic ( un picut ) obsedat de rasnite manuale

in cca 10 zile voi despacheta prima din "colectie" : http://hg-one.com/

dupa care va urma ( pentru birou ) : http://www.trespade.it/en/ricerca_dettag...ogo_online&RP_CATEGORIA=MACA&RP_PRODOTTO=32400%2FB

orice te va ajuta la capitolele idei , design , funtionalitate si retentie poti apela pentru poze detailate si in masura in care consideri pareri despre exploatarea lor.

cand despachetez te anunt
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#23
Lido 2 e perfecta in conditiile in care o si poti lua peste tot fara probleme... O varianta cu lagare cu rulmenti in ambele capete ar fi foarte rezistenta in timp si precisa. Si cu costrui mai mari, evident, decat una fara rulmenti.
Radu, nu cred ca e cazul sa pui si cutite de rezerva. Daca stie clientul ca gaseste piese de schimb oricand, le comanda cand are nevoie.
Sunt precum castile de la telefoanele mobile - am multi colegi care nu le-au folosit niciodata, fie ca au altele mai bune, fie ca nu le folosesc pur si simplu. Pentru multi ar fi o cheltuiala inutila si poate pe undeva ar induce si ideea ca sunt mai slabe cutitele si de aceea au cutite de rezerva...
HG-One si MC140 sunt mai mari, deja le-ai putea folosi si intr-o cafenea sau un magazin care vinde in cantitati mici cafea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#24
(29-11-2014, 13:12)Peev Cristian Wrote: in cca 10 zile voi despacheta prima din "9colectie" : http://hg-one.com/

orice te va ajuta la capitolele idei , design , funtionalitate si retentie poti apela pentru poze detailate si in masura in care consideri pareri despre exploatarea lor.

cand despachetez te anunt


Mie mi-ar placea sa vad un "unboxing" facut de unul de ai nostri. Smile Sunt convins ca nu sunt singurul de pe forum care gandeste asa.


(29-11-2014, 13:31)Mihai L Wrote: ... lagare cu rulmenti in ambele capete ar fi foarte rezistenta in timp si precisa.

O idee excelenta. Smile
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#25
merita un topic separat, o sa mut eu. felicitari!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Papa Jacques, nu-ti dai seama ce tare ma bucura acest proiect! Cu toate ca zona de pret 100-120 lei o consider putin cam hazardata, zic eu, si cred ca intr-un final se va ajunge inspre 200 lei, eu sunt sigur ca o voi achizitiona daca va avea stabilizare in ambele capete ale axului.

Ca bautor de french-press ma intereseaza:
- consistenta macinarii, in special la medium-coarse;
- praf nedorit de cafea cat mai putin (praful fin nu are ce cauta intr-un french-press);
- zgomot cat mai mic (macin intr-o bucatarie cu pereti de gips carton la 6:00 AM si nu vreau sa-l trezesc pe junior).

Cand va iesi pe piata o voi putea compara cu Porlex Mini si cu Hario Skerton, la care inainte de "Lower bearing upgrade kit" aruncam la gunoi 30% din macinatura (praf foarte fin nedorit), dar dupa acest "upgrade" pierd maxim 15% din macinatura. Cafeaua, dupa macinare, o cern printr-o sita fina ca sa raman cu o macinatura cu consistenta corecta, pt. ca altfel nu pot face un french-press decent, motiv pt. care o rasnita cu stabilizare buna cu siguranta o voi indragi.

Stima multa si un an nou mai bun va doresc tuturor,
Raul.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#27
Un proiect asemanator pe kickstarter. Are doi rulmenti de centrare si un pret foarte bun.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#28
MAHLGUT - o rasnita manuala de precizie, creatie recenta facuta in cadrul forumului de cafea de limba germana. Cei ce au testat-o se pare ca sunt incantati.
Rasnita se dezasambleaza fara scule, numai cu mina: DEZASAMBLARE MAHLGUT

Vlad  Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#29
(24-02-2015, 11:58)VladP Wrote: MAHLGUT - o rasnita manuala de precizie, creatie recenta facuta in cadrul forumului de cafea de limba germana. Cei ce au testat-o se pare ca sunt incantati.
Rasnita se dezasambleaza fara scule, numai cu mina: DEZASAMBLARE MAHLGUT

Vlad  Smile
Cei care au testat-o probabil nu au cumparat-o. 700euro.  Big Grin
Macar are cutite conice de 68mm.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#30
(24-02-2015, 12:46)zuluafonu Wrote:
(24-02-2015, 11:58)VladP Wrote: MAHLGUT - o rasnita manuala de precizie, creatie recenta facuta in cadrul forumului de cafea de limba germana. Cei ce au testat-o se pare ca sunt incantati.
Rasnita se dezasambleaza fara scule, numai cu mina: DEZASAMBLARE MAHLGUT

Vlad  Smile
Cei care au testat-o probabil nu au cumparat-o. 700euro.  Big Grin
Macar are cutite conice de 68mm.

Sora (mult) mai scumpa a lui OE Pharos Smile . Ma intreb daca ofera ceva in plus in ceasca.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)