Hello There, Guest! Login Register


Rocket R58 vs Profitec 700 / VBM Super PID

#1
Salutare , a venit momentul pentru upgrade. De ceva vreme citesc , studiez, dar nu pot face alegerea finala , parerile fiind si ele foarte impartite pe forumuri. Momentan sunt setat pe R58 , imi place la nebunie cum arata , PID-ul detasabil nu ar fi o problema pentru mine. Daca ne luam dupa specificatii si interne, se pare ca R58 este pe ultimul loc , chiar daca diferentele ar fi minore , in schimb castiga la estetica(pentru mine , aparatul trebuie sa fie si frumos ).

Aparatul va fi folosit pentru 2-4 bauturi pe zi , toate cu lapte , si destul de des si pentru oaspeti (intre 5-10 cafele dintr-un foc).
Am luat in considerare si varianta de R60 dar avand in vedere pretul , nu ar mai fi loc si de upgrade de rasnita si cred ca as iesi mai bine cu un aparat din cele enumerate de sus + un K30 decat un R60 +Vario(care il am momentan)

Ce parere aveti ? Care ar putea fi un plus esential care sa ma faca sa aleg un VBM sau un Profitec (sau si altceva?) fata de Rocket ?
ECM Synchronika +flow control , Ceado E37S , Dalla Corte Studio + Bentwood Vertical 63
 
Reply
#2
(29-05-2016, 18:20)vargoneti Wrote: Salutare , a venit momentul pentru upgrade. De ceva vreme citesc , studiez, dar nu pot face alegerea finala , parerile fiind si ele foarte impartite pe forumuri. Momentan sunt setat pe R58 , imi place la nebunie cum arata , PID-ul detasabil nu ar fi o problema pentru mine. Daca ne luam dupa specificatii si interne, se pare ca R58 este pe ultimul loc , chiar daca diferentele ar fi minore , in schimb castiga la estetica(pentru mine , aparatul trebuie sa fie si frumos ).

Aparatul va fi folosit pentru 2-4 bauturi pe zi , toate cu lapte , si destul de des si pentru oaspeti (intre 5-10 cafele dintr-un foc).
Am luat in considerare si varianta de R60 dar avand in vedere pretul , nu ar mai fi loc si de upgrade de rasnita si cred ca as iesi mai bine cu un aparat din cele enumerate de sus + un K30 decat un R60 +Vario(care il am momentan)

Ce parere aveti ? Care ar putea fi un plus esential care sa ma faca sa aleg un VBM sau un Profitec (sau si altceva?) fata de Rocket ?
Cred ca diferențele vor fi minore. Îmi dau cu părerea pentru că și mie mi-au plăcut mult R58 si Vetrano 2B de la Quick Mill. Deja la acest calibru si categorie de pret, toate sunt foarte performante, asa ca lasa inima sa decida (ca și în cazul aparaturii Hi-Fi, de la o anume categorie de preț, upgrade-ul calitativ este minor față de cel al prețului. În schimb upgrade-ul la rașniță este semnificativ, eu ași vota pentru R58 + K30. E o părere personală.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#3
Vibiemme este cel mai scump si cel mai performant dintre toate , mai gandeste-te la R58 cum o sa te incurce PID ul cu snur care e o idee foarte proasta si incomoda dupa mine .Profitec are boiler de inox care pe mine m-a facut sa renunt la el .La Ionut (http://www.perfectespresso.ro/) le poti vedea in showroom , ar fi bine sa te sfatui si cu el , e un bun profesionist , la urma urmei vei da o caciula de bani asa ca conteaza fiecare parere !
  Eu l-am dat peste cap pe al meu dupa ce am tot "frecat" PID ul si m-am ales cu o servisare , insa acum merge brici si sunt foarte multumit

I-a in calcul si Marzocco GS3 daca-ti permite bugetul si spatiul
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#4
(29-05-2016, 18:20)vargoneti Wrote: ......
Momentan sunt setat pe R58 , imi place la nebunie cum arata , PID-ul detasabil nu ar fi o problema pentru mine. Daca ne luam dupa specificatii si interne, se pare ca R58 este pe ultimul loc , chiar daca diferentele ar fi minore , in schimb castiga la estetica(pentru mine , aparatul trebuie sa fie si frumos ).
.....
Am luat in considerare si varianta de R60 dar avand in vedere pretul , nu ar mai fi loc si de upgrade de rasnita si cred ca as iesi mai bine cu un aparat din cele enumerate de sus + un K30 decat un R60 +Vario(care il am momentan)

Ce parere aveti ? Care ar putea fi un plus esential care sa ma faca sa aleg un VBM sau un Profitec (sau si altceva?) fata de Rocket ?

Greu momentul !
Toate sunt aparate bune. In aceasta gama de pret si la acest nivel, ori il alegi pe cel mai frumos, in raport cu criteriile tale, ori dai cu banul!
Pentru a simplifica sau, dimpotriva pentru a adânci dilema mai poti lua in calcul si aspecte de genul cupru vs inox.
Daca vrei unul sau altul dintre materiale poti elimina unul dintre candidați.
Daca PID-ul nu conteaza ca este atasat cu un cordon ombilical sau ca face corp comun cu aparatul, poate conteaza detaliile tehnice pe care le afiseaza si usurinta cu care informatia este accesata.
La R58 nu mi-a convenit faptul ca nu puteam seta temperatura de extractie. La acest aparat se setează temperatura apei in boiler si dupa ce se consulta un tabel se poate afla si corespondentul in temperatura de extractie (in grup) . Poate, mai nou, au schimbat ceva in acest sens.
In alegere poate isi fac loc si aspecte de ordin practic, cum ar fi curatirea aparatlui dupa extractii si frotari.
Multitudinea de gaget-uri, ceasuri, beculețe, placute cu firme , întrerupătoarele de pe panoul frontal si, mai mult, situate in partea de jos, ar putea face operatia de curatire o incercare si se poate transforma intr-un adevarat test de indemanare si de rabdare.

Dupa ce studiezi bine toate modelele din lista ta de preferinte, ar fi bine sa alegi aparatul care te-a convins cel mai tare ca merita sa ajunga la tine acasa.

Oricum, faptul ca te-i decis sa tai din bugetul pentru expresor si sa mergi spre o rasnita performanta este o decizie foarte buna.

Felicitari si inspiratie !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
(29-05-2016, 20:43)RaduCarutasu Wrote:
(29-05-2016, 18:20)vargoneti Wrote: ......
Momentan sunt setat pe R58 , imi place la nebunie cum arata , PID-ul detasabil nu ar fi o problema pentru mine. Daca ne luam dupa specificatii si interne, se pare ca R58 este pe ultimul loc , chiar daca diferentele ar fi minore , in schimb castiga la estetica(pentru mine , aparatul trebuie sa fie si frumos ).
.....
Am luat in considerare si varianta de R60 dar avand in vedere pretul , nu ar mai fi loc si de upgrade de rasnita si cred ca as iesi mai bine cu un aparat din cele enumerate de sus + un K30 decat un R60 +Vario(care il am momentan)

Ce parere aveti ? Care ar putea fi un plus esential care sa ma faca sa aleg un VBM sau un Profitec (sau si altceva?) fata de Rocket ?

Greu momentul !
Toate sunt aparate bune. In aceasta gama de pret si la acest nivel, ori il alegi pe cel mai frumos, in raport cu criteriile tale, ori dai cu banul!
Pentru a simplifica sau, dimpotriva pentru a adânci dilema mai poti lua in calcul si aspecte de genul cupru vs inox.
Daca vrei unul sau altul dintre materiale poti elimina unul dintre candidați.
Daca PID-ul nu conteaza ca este atasat cu un cordon ombilical sau ca face corp comun cu aparatul, poate conteaza detaliile tehnice pe care le afiseaza si usurinta cu care informatia este accesata.
La R58 nu mi-a convenit faptul ca nu puteam seta temperatura de extractie. La acest aparat se setează temperatura apei in boiler si dupa ce se consulta un tabel se poate afla si corespondentul in temperatura de extractie (in grup) . Poate, mai nou, au schimbat ceva in acest sens.
In alegere poate isi fac loc si aspecte de ordin practic, cum ar fi curatirea aparatlui dupa extractii si frotari.
Multitudinea de gaget-uri, ceasuri, beculețe, placute cu firme , întrerupătoarele de pe panoul frontal si, mai mult, situate in partea de jos, ar putea face operatia de curatire o incercare si se poate transforma intr-un adevarat test de indemanare si de rabdare.

Dupa ce studiezi bine toate modelele din lista ta de preferinte, ar fi bine sa alegi aparatul care te-a convins cel mai tare ca merita sa ajunga la tine acasa.

Oricum, faptul ca te-i decis sa tai din bugetul pentru expresor si sa mergi spre o rasnita performanta este o decizie foarte buna.

Felicitari si inspiratie !

Bine spui de rasnita ,,, daaaaa e o piesa foarte importanta eu cat am avut aparatul in service am baut din moka si cu k30 am extras o super cafea , deasemenea nici aeropressul nu s-a lasat mai prejos , fara rasnita foarte buna esti mort , degeaba ai super espressor cu rasnire proasta e ca un mercedes fara cauciucuri !!!
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#6
BCC pe ce te bazezi cand spui ca Vibiemme este cel mai performant dintre toate? Crezi ca shot-ul tau este mai bun decat unul facut cu un espressor din cele mentionate mai sus? Crema facuta cu VBM este mai buna? Ai face o diferenta la un blind test?
Vargoneti adauga pe lista ta si Expobar Brewtus iv, QM67 si Alex Duetto 3. Nu te astepta sa scoti un shot mai bun cu unul decat cu cealalt si pentru acasa oricare este bun. Daca iti place aspectul R58 mai mult decat celelalte atunci cred ca ai gasit castigatorul. Si eu te sfatuiesc spre o rasnita mai buna gen K30(eu prefer Ceado E37s) si un espressor fara profilare de presiune.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#7
Doar faptul ca are cel mai mare grup e61 si cea mai buna stabilitate termica la extractie ma face sa inclin ca ar fi cel mai performant.La design nu este cel mai aratos iar daca nu pui niste puferi pe ici pe colo "zdrangane tablele" insa e doar alegerea ta , dificila intradevar si nu pot decat sa-ti doresc succes si sa ai noroc de un aparat bun ,,, ca mai nou asa se intampla ,,, e pe baza de noroc  [Image: biggrin.gif]


La Alex Duetto au facut tava de colectare mai inalta in detrimentul spatiului unde se pune ceasca de cafea ,,, te doare mintea ,,, un pahar ceva mai mare , nu intra !!!!
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#8
(30-05-2016, 00:05)Bcc Wrote: La Alex Duetto au facut tava de colectare mai inalta in detrimentul spatiului unde se pune ceasca de cafea ,,, te doare mintea ,,, un pahar ceva mai mare , nu intra !!!!
La Duetto tava e adanca si la fel gratarul pe care sta efectiv ceasca, are picioare pana la fundul tavii. Gratarul, care acum este din bare, se poate scurta si vei avea spatiu destul. In cazul unui pf naked incape cana de latte de 220ml, fara a taia ceva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
A facut cineva masuratori de spui ca are cea mai buna stabilitate termica? Eu sunt convins ca intre Brewtus(cel mai ieftin) si VBM nu faci diferenta la un blind test. Inteleg argumente de genul aspect, loc pentru pahare, pid integrat sau detasabil, dar acestea sunt preferinte nu argumente pentru a spune ca unul este mai bun decat celalalt. In aceasta gama fiecare alege dupa preferintele personale.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#10
Un mic detaliu tehnic ce nu ar trenui sa fie neglijat este faptul ca la VBM, apa din circuitul de extractie este preincalzita de apa din boilerul de abur, printr-un HX, la ca. 80°C. Acest fapt usureaza mult atingerea si mentinerea unei temperaturi stabile de extractie, pentru aceasta fiind nevoie de mult mai putina energie. Un al doile efect pozitiv este faptul ca VBMul ramine stabil termic si la extractii mai mari.

Dupa parerea mea, R58 nu este interesant decit daca utilizatorul are de gind sa foloseasca un singur fel de cafea, pe care seteaza masina. Daca din cind in cind schimbi cafeaua, solutia cu cutia externa mi se pare foarte neprietenoasa pentru utilizator (nu este asa, ca setezi o temperatura noua si gata, ci trebuie sa o lasi sa se stabilizeze, ajustezi din nou, etc...deci stai cu cutia legata de masina o zi, doua... Dar masina arata frumos!
(La VBM setarea de temperatura se face oricind, in 10-15 secunde).

Profitec are un PID cu doua canale active, si controleaza si temperatura boilerului de abur. In plus are un time de extractie integrat.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#11
Si la Duetto apa din circuitul de extractie este preincalzita de apa din boilerul de abur, printr-un HX si are si dual PID. Eu nu pot sa dau verdictul ca unul este mai bun decat celalalt doar ca-mi place mai mult unul decat celalalt.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#12
(30-05-2016, 09:44)VladP Wrote: Un mic detaliu tehnic ce nu ar trenui sa fie neglijat este faptul ca la VBM, apa din circuitul de extractie este preincalzita de apa din boilerul de abur
La fel este si la Izzo (de el stiu eu), apa e preincalzita in boilerul de abur
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
La Brewtus de asemenea Smile

Vibiemme are control pe ambele boilere din PID la versiunea noua (lavibiemme.ro la Piata Gemeni).

Strict pe linie de gust a unui espresso este imposibil sa faci o diferență între Brewtus si Vibiemme sau alt model de DB cu E61 si PID.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
La acest nivel eu zic ca trebuie organizat doar un concurs de frumusete!
Plusuri si minusuri vom gasi la toate.
Cand am ales VBM am tinut cont si de ce stiu participantii sa faca si am ales frumoasa care mi s-a parut cea mai desteapta. M-am gandit ca daca tot va sta la mine in casa sa fiu convins ca vom fi si compatibili.
Legat de preancalzirea apei inainte de a intra in boilerul de cafea, asa este si Izzo si VBM au acel sistem HX.
Diferentele insa constau in faptul ca HX-ul de la VBM trece printr-un boiler orizontal, fata de cel vertical al lui Izzo. Lungimea primului este mai mare si permite un volum putin mai mare de apa , care se va incalzi mai repede, contribuind la stabilitatea apei de extractie, alaturi de cele peste 0,9 kg de metal in plus din grup. 
O alta diferenta consta in faptul ca la VBM acest HX este pozitionat in partea de jos a boilerului, unde temperatura este mai stabila, teava fiind mai departe de zona de evaporare a lichidului unde, normal, temperatura este mai mare si fluctueaza.
Mai nou si la VBM controlul presiunii aburului se regleaza din PID.
Dar, repet, sunt diferente atat de mici in calitatea extractiei incat cu siguranta sunt si mai greu de observat.
Toate aspectele tehnice care diferentiaza modelele din zona DB cu E61 nu cred ca duc la rezultate mai bune in ceasca ci se reflecta in abordari diferite pentru a ajunge in aceeasi zona de performante.
Faptul ca te-ai decis sa achizitionezi o rasnita performanta va anula, cred eu, orice diferenta dintre aparatele care vor intra in competitie.

Sa inceapa Miss DB ! [Image: ar.gif] [Image: az.png]   [Image: banan.gif]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#15
Daca nu vrei DB, oricum iti trebuie Eric, Rocket Giotto V2, sau Strega cu personalitate [Image: smile.gif] Frumoase foc.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#16
Grea decizie [Image: biggrin.gif]  , deci VBM este tehnic mai bun(chestii minore) dar pana la urma ce rezulta in cana este identic cu celelalte DB , eram curios sa aud si parerea unui posesor de R58 dar se pare ca nu avem pe forum Mai studiem cateva zile si vedem [Image: smile.gif]
ECM Synchronika +flow control , Ceado E37S , Dalla Corte Studio + Bentwood Vertical 63
 
Reply
#17
Oricum ar fi, pune bani deoparte pentru Versalab-ul de Reghin, din vara Smile  De acolo ar trebui sa vina diferentele nu dintr-un E61 mai scump sau mai ieftin.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Un grup cu un kg de cupru in plus nu intra la chestii minore !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#19
Este o estimare de pret pentru varianta electrica? Cea manuala am vazut undeva la 500-600 Euro.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#20
Ar trebui sa iasa si sa se finalizeze prototipul ca fabrica sa ne comunice vreo estimare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
(30-05-2016, 14:38)vargoneti Wrote: Grea decizie [Image: biggrin.gif]  , deci VBM este tehnic mai bun(chestii minore) dar pana la urma ce rezulta in cana este identic cu celelalte...]

Eu nu am spus si nici nu as risca o afirmație in sensul ca unul dintre modelele din discutie este mai bun decat altul.
Imi asum insa riscul sa afirm ca rezultatele in ceasca vor fi greu, daca nu chiar imposibil, de atribuit unuia sau altuia dintre modelele, DB, in discutie daca ar fi puse sa performeze, mânuite de un priceput in conditii identice.

Asa cum zicea radudani despre cafea putem extinde si la expresoare.
Acestea sunt de doua feluri urate si frumoase. Alea frumoase iti plac!
Daca cele care nu iti plac sunt mai bune, nu conteaza oricum pentruca sunt urate! Undecided

Inspiratie!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#22
(30-05-2016, 14:38)vargoneti Wrote: Grea decizie [Image: biggrin.gif]  , deci VBM este tehnic mai bun(chestii minore) dar pana la urma ce rezulta in cana este identic cu celelalte DB , eram curios sa aud si parerea unui posesor de R58 dar se pare ca nu avem pe forum Mai studiem cateva zile si vedem [Image: smile.gif]


Nu am avut R58 dar si el are HX pe brew boiler . In general am observat ca toate DB cu HX pe boilerul de cafea au un boiler mai mic (aproximativ 500 ml). Quick Mill si Profitec nu au HX pe boilerul de cafea dar acestea au dimensiuni mai mari (aproximativ 750ml)
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#23
La Alex Duetto, desi are acel sistem HX, brew boiler-ul are 800 ml.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#24
Duetto poate este cel mai robust (din punct de vedere al construcției ). La 800 ml + HX stabilitatea termică e de invidiat
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#25
Si Brewtus HX pe boiler de steam la 1.5 litri si 2000W Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
tot la design trebuie sa te gandesti, datorita sumei de care dispui,  Quick Mill Andreja Profiles 1 [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#27
(31-05-2016, 08:09)Mariano Wrote: tot la design trebuie sa te gandesti, datorita sumei de care dispui,  Quick Mill Andreja Profiles 1 [Image: smile.gif]

m-am uitat si la acest aparat, este foarte frumos nu am ce zice , dar daca iau un aparat care se invarte pe la bani aia , prea curand nu o sa mai mai am bani si de alta rasnita
ECM Synchronika +flow control , Ceado E37S , Dalla Corte Studio + Bentwood Vertical 63
 
Reply
#28
Aparatele cu profilare de presiune sunt la prima generație . Nu știm cât sunt de fiabile . Eu , sincer, aș lua unul clasic , care stiu că e fiabil
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#29
(31-05-2016, 08:39)Vladislav Wrote: Aparatele cu profilare de presiune sunt la prima generație . Nu știm cât sunt de fiabile . Eu , sincer, aș lua unul clasic , care stiu că e fiabil

Sunt de acord cu tine iar :
" Dear Radu,
to tell the true we put Ambientespresso for the moment out of the range... because of many technical problem..."
urmată si de discutii pe tema altor variante, m-au facut sa renunt .
In Viena in 3 showroom-uri in care am fost anul acesta si in care anul trecut văzusem Vesuvius, dupa ce am intrebat de ce nu au si alte modele cu profilare de presiune, am primit acelasi tip de raspuns ca cel de mai sus.
Ambientespresso are aparatul de vreo 3-4 ani pe piata si nu a reusit sa rezolve problemele de fiabilitate, iar Rocket si cu Andreja le-au scos pe piata in Decembrie 2015 si ian 2016.
Mai mult mie mi se par niste variatii pe aceeasi tema cu cele clasice. Tema: E61.

Si eu am fost foarte interesat de profilare.
Am fost la un clic distanta de a da drumul e.mail-ului comanda si pusesem pe bursa VBM-ul.
Am avut mai multe ocazii sa-i vad pe altii sau sa fac chiar eu cateva extractii pe Vesuvius si pe R60V si am observat ca este mult de tras de rasnita ca sa se adapteze la un profil.
In final, cand ajungeam la curgere, nu aveam gust. Schimbam profilul o luam de la capat cu macinatura .
Si uite asa, introducând variabila profil aparea automat si variabila rasnire. Nu reuseam sa imi dau seama care este combinatia casigatoare pentru gust.
Am mers si cu cafea de acasa, am folosit si blenduri la punga. Aveam shoturi gustoase sau nu.
La cele cu gust nu găseam ceva ce nu as fi putut scoate si cu aparatul clasic, de acasa, modificand doar doza, macinatura si temperatura. Cu cafeaua de la punga nu iesea nimic bun, in raport cu preferintele mele.
Cand se schimba cafeaua sau evolueaza in timp, se reia totul de la capat. Dupa cateva incercari, pe parcursul unor sesiuni diferite, am ajuns la concluzia ca nu imi mai doresc profilare de presiune acasa.

Cei care vor sa schimbe permanent parametrii si au zilnic mai mult timp la dispozitie ca sa testeze, sa incerce, sa experimenteze vor gasi in aparatele cu profilare de presiune o masina foarte interesanta dar care mie mi s-a parut ca nu imi mai lasa timp sa mai beau si cafea. Dupa o extractie buna aparea curiozitatea unei extractii cu un alt profil si tot asa .

Tot ce am scris mai sus reprezinta doar concluziile mele la care am ajuns dupa ce am studiat mult si am si lucrat putin cu acest tip de aparat, concluzii care m-au dus la decizia de a nu face pasul in acesta directie.
Oricine poate considera ca am gresit in aprecieri, motiv pentru care îndemn ca fiecare sa ia decizia achiziționării unui echipament sau a altuia dupa propriile documentări, concluzii, porniri si dorinte.

Extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#30
Ai mare dreptate. Dar urmatoarea masinarie care va fi? Sunt curios Confused
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)