Hello There, Guest! Login Register


Risnite pentru acasa .

#31
Categoric bagata in altceva n-are farmec, practic nu vezi nimic...
N-ai o relatie la importator ? Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#32
O sa pun o intrebare, dar saptamana viitoare, poate obtinem la test una sa-i facem si un review pe blog cu ocazia asta. Eventual poate ne gaseam mai multi espressomani. Ramane pe agenda.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
Intetionam sa cumpar Gaggia MDF. - dar se pare ca la acelasi pret pot sa iau ceva mai bun de exemplu aceasta masina suficient de buna zic cei o au .-- http://www.seattlecoffeegear.com/brevill...views-list
 
Reply
#34
Se gaseste si pt 220V?
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#35
cred ca aceasta este varianta pentru Europa:

http://www.amazon.de/Gastroback-42639-Ma...pg__header

si un review:

http://www.kaffee-netz.de/m-hlen/52922-e...teil1.html

site producator
http://www.gastroback.de/en/products/det...d-pro.html
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#36
Imi place de cei de la seattlecoffeegear ca spun si partile negative. Exact la asta ma gandeam si eu - daca s-a ajuns ca o rasnita (echipament carre trebuie sa tina o viata in regim casnic) sa fie in halul ala de electronizata, atunci e grav si trebuie sa ne facem griji pentru fiabilitate. Pe la colturi asa mai sunt probleme si cu Vario, auzind 2-3 useri care au fost la reparat. Dar sa depasesti electronizarea lui Vario e deja prea mult pentru un asemenea aparat.
Nu zic de o rasnita noua, dar un un SH prafuit utilizat 10 ani intr-o cafenea, dupa schimbarea cutitelor e mai fiabil si mai bun de 100000 de ori decat o bijuterie in design cu LCD.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
Salutari,
Demult nu am mai dat cu parerea.
Intre timp am luat o rasnita Hario normala ,manuala, o am de 1 an ,si pot sa zic ca face treaba ,cam 70 % cum ar trebui sa fie .Dar ce am sa va spun, asta m-a surprins placut : fiind pescar aveam nevoie de o rasnita ptr rasnit seminte coapte ptr. momeli la pescuit si am zis sa-mi iau o rasnita care s-o folosesc si la cafea si am cumparat BOSCH - type;KM13 usor de intretinut. Dar ce am ramas surprins - am facut cateva teste la intervale diferite de timp si am constatat ca cel mai bine iese cu macinat timp de 25 secunde si cafeaua iese super buna mai buna ca la Hario ,fara ca portfiltru sa se infunde. Pot sa zic ca sunt f multumit, asta pana voi lua una profi ,sper sa nu ma dezamageasca. O zi buna.
 
Reply
#38
Pentru cine e interesat am gasit varianta europeana a modelului american Breville Smart Grinder= Catler CG 8010, la pretul de aproape 900 de lei.
Eu ma gandesc serios sa o cumpar dupa ce am ratat "la mustata" o oferta, aici pe forum, la un Vario Mahlkonig. Am citit si despre problemele pe care le-au avut mai multi useri cu rasnitele Lelit, despre faptul ca Ascaso este prea dificila la gasirea granulatiei potrivite, etc..
Dar deocamdata mai fac putina documentare. Singurul lucru negativ pe care l-am gasit, pana acum, despre Breville Smart Grinder / Catler CG 8010, este faptul ca e prea tehnologizata (!!!) si nu macina asa de fin ca cele din gama high level (totusi nu vreau sa-mi mai blochez espressorul).
Un mare plus e ca se poate cumpara din "Romanica" (!!!) cu garantie 2 ani!
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#39
de unde? cine aduce? da mai multe detalii despre rasnita. am studiat recent alternativele la buget sub Vario (zona 600-1200 lei) asa ca ar fi interesant de completat.
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#40
undefined
 HX,F6.
 
Reply
#41
Acesta este link-ul...
http://www.edigital.ro/Rasnita_de_cafea/...70928.html
Review complet
http://www.youtube.com/watch?v=moNjpACnA2c

Inca un minus la aceasta rasnita: "Made in China"
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#42
Quote: varianta europeana a modelului american Breville Smart Grinder= Catler CG 8010,

E prea mult spus. Corect este "replica chinezeasca la ranita Breville". Exista Iphone si pe alibaba.com.... Smile

Am mai spus-o candva, poate sa fie facuta si de Breville si de Mahlkonig - prin acel model, nivelul de electronizare al unui obiect simplu ca si constructie si de obicei extrem de fiabil, cum este rasnita, intrece orice limita. Si probabil e aceeasi situatie ca la PID - ai confirmarea vizuala si "user friendly" a unei setari, dar nu inseamna ca 100% acea setare este reala (vezi discutiile despre HX-uri si DB-uri cu PID)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#43
Si in final, dupa ore de documentare si spre dezamagirea mea, am dat peste mai multe comentarii in care este sustinut faptul ca Breville / Catler Smart Grinder se poate infunda atunci cand este rasnita cafea cu grad mediu de prajire (City, City +), multe dintre acestea fiind mai uleioase. Sad
A... era sa uit... Trebuie scoasa din priza ca sa ii opresti luminitele. (WTF!)

Ok Liviu, dar nu seamana cu tehnologizare de la Mahlkonig Vario (cu exceptia luminitelor,desigur)?
SI nu e replica. E varianta pt Europa la 220v, alt brand la fel cum Opel in UK are volan pe dreapta si se numeste Vauxhall.

Macar dupa documentarea asta, stiu si eu cate ceva... Smile
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#44
(11-05-2014, 00:04)Lyvyoo Wrote: ...nivelul de electronizare al unui obiect simplu ca si constructie si de obicei extrem de fiabil, cum este rasnita, intrece orice limita. Si probabil e aceeasi situatie ca la PID - ai confirmarea vizuala si "user friendly" a unei setari, dar nu inseamna ca 100% acea setare este reala...

foarte adevarat!
si apropo de tentatia luminitelor si falsei senzatii de confort pe care ti-o da un afisaj digital in ziua de azi, oricine cu tangente espresso stie ca fara o rasnita buna nu poti face espresso, dar ce face o rasnita sa fie buna, e mai putin clar, oricum, multi cu ideile lor...
rasnita inseamna (1) marime si geometrie cutite si (2) caracteristici macinatura rezultata - distributia dimensiunilor particulelor si forma lor;
nici un fel de gadget electronic nu poate contribui direct, in timpul rasnirii, la imbunatatirea acestor caracteristici!

cutite mari nu inseamna neaparat rasnite comerciale ci o cerinta pentru un espresso de calitate; exista rasnite manuale cu cutite de 83mm!
cutite mari, eventual conice, inseamna un traseu mai lung de macinare parcurs de boabe, un traseu de o anume geometrie si cu rezultate specifice in interactiunea boabelor si fracturarea lor, in obtinerea unei distributii bimodale a macinaturii; e vorba de distributia statistica a particulelor in doua zone de dimensiune: cca. 40 si 450 microni; proportia intre particulele de dimensiuni diferite, forma acestor particule, sunt strans legate de extractia espresso - presiune, temperatura, durata - si de gustul in ceasca!

pentru referinta, ramane acelasi home-barista, a carei echipa a facut mai demult cercetari stiintifice propriu zise, folosind pentru analiza particulelor un difractometru cu laser si un microscop electronic cu scanare (SEM);

finetea macinaturii e deci mult prea putin...
Quote:... si nu macina asa de fin ca cele din gama high level ...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#45
Am identificat o rasnita ieftina si care pare destul de buna (http://coffeegeek.com/forums/espresso/grinders/632027 )

http://www.alibaba.com/product-detail/Hi...00810.html

Pare destul de solida chiar daca este chinezeasca...
Sper ca nu intoxic thread-ul cu tot felul de rasnite dar inca caut pareri si alternative la cele existente deja si mai ales dupa ce am ratat cateva oferte...
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#46
(11-05-2014, 00:12)MANU Wrote: Ok Liviu, dar nu seamana cu tehnologizare de la Mahlkonig Vario (cu exceptia luminitelor,desigur)?
Rasnita Breville despre care vorbeai poate fi comparata cu modelul Baratza Forte, Baratza fiind detinatorul patentului Vario in USA. Ambele tipuri par exagerari ale tehnicii in acest moment, vis a vis de fiabilitatea potentiala a unei rasnite.

Vario este diferita prin interfata de reglaj, care nu depinde de comanda unui touchscreen sau ceva asemanator, diversele ajustari facandu-se prin miscarea unor macarale. Complexitatea la Vario fata de alte rasnite ar interveni acolo, la mecanismul care actioneaza cutitele in momentul in care misti macaralele (micro/macro). Dar daca a fost sa cada ceva (aprox. 6 probleme de garantie am auzit pe forum), a fost motorul nu partea aceasta mai complexa. Totusi, de cand cu sigiliul pe surubul de reglaj si de cand cu al doilea upgrade la motor facut de nemti, s-a cam lasat linistea pe topicul dedicat. Comunitatile internationale online de cafegii inca o au in gratii, daca vrei ceva nou aprox. 350E iar Bursa de SH de pe forumul nostru nu a vazut mai mult de doua bucati scoase la vanzare. Are niste calitati ale ei, certe... E tipul de rasnita pe care ori o iubesti ori o urasti Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
(11-05-2014, 14:21)MANU Wrote: Am identificat o rasnita ieftina si care pare destul de buna (http://coffeegeek.com/forums/espresso/grinders/632027 )

http://www.alibaba.com/product-detail/Hi...00810.html

Pare destul de solida chiar daca este chinezeasca...
Sper ca nu intoxic thread-ul cu tot felul de rasnite dar inca caut pareri si alternative la cele existente deja si mai ales dupa ce am ratat cateva oferte...

Salut,

Eu am vazut rasnita aceasta folosita in doua specialty coffee shop-uri de din Malaezia, in mainile unor oameni care stiau ce este cafeaua. Am baut cafea buna din rasnitele astea (espresso, syphon si french). Cele doua coffee shop-uri se numesc Coffee Lane si Lighthouse Coffee, in caz de curiozitati.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#48
Credeti ca merita 100 de lei in plus rasnita Lelit PL043MMI fata de PL043MM. Chestia este ca imi place sa fie cat mai putin plastic iar PL043MMI are suportul de portafiltru, butonul din dreptul acestuia cat si gura de scurgere din inox. Mai nou, are cumva si capacul din inox?
Rasnitele acestea Isomac ar fi o alegere mai buna?

Initial eram hotarat sa dau comanda la modelul Ascaso I-mini I2 cu carcasa din aluminiu polishat (ar arata demential in bucatarie) dar cand am vazut retentia de cafea m-am speriat.
Cat despre modelul chinezesc HL-600N, este tentant la pretul de 400 de lei(transport inclus) cu acele cutite plate care pot fi schimbate daca sunt slabe calitativ dar in lipsa unor videoclipuri in care sa vad/aud cum functioneaza nu vreau sa ma trezesc cu vreun turboreactor Big Grin in casa.

@Lyvyoo: Merci pentru lamurire. Avand butoanele acelea in fata, eu credeam ca la Mahlkonig Vario ajustarea se face tot electronic.
@Cosminp: Multumesc pentru raspuns.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#49
Am trecut recent prin dilema MMI vs. MM si cei 100 de lei diferenta.
Butonul, suportul portafiltrului si ciocul sunt din inox. Capacul insa nu, e din acelasi plastic din care e facut si "borcanul". N-am vazut un neajuns in asta.
M-am gandit insa "a la long" si asa am ales folosind principiul ca, decat sa regret mai tarziu ca m-am zgarcit la 100 de lei mai bine acum...

Retentia exista. Un gram, poate doua, nu am cantarit. Nu vad o problema asta la uzul casnic (1-2 rasniri pe zi) si din ce am inteles cam toate in gama asta de pret sufera la capitolul asta. Avand in vedere ca asta e gama entry level un compromis trebuie facut.

Nu am auzit de Isomac insa nu pot sa nu constat ca toate rasnitele astea (pana si modelele Ascaso Steel) au un design izbitor de asemanator.
Sunt curios daca asemanarile se opresc aici Wink
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#50
Rasnitele acestea 3 sunt foarte asemanatoare, din pozele vazute pana acum, interiorul parand cvasiidentic. Ar trebui studiat eventual unghiul canalului de comunicare al camerei cutitelor cu gura de iesire, pentru a intui care are potentialul de retentie mai mare.

Isomac as exclude-o prima, pentru ca are puterea motorului de 100W vs 140W Ascaso vs 150W Lelit. Iar la aceeasi marime de cutite (38mm), daca restul specificatiilor sunt identice, nu are rost sa alegi rasnita cu putere a motorului mai mica. De obicei asta se vede in timpul de rasnire, boabele fiind angrenate mai mult timp in procesul de rasnire si existand astfel un potential mai mare de neuniformitate si praf.

Daca pui in finala Ascaso cu Lelit, retentia as pune pariu ca este identica. Si pana la Vario nu cred sa gasesti o rasnita cu retentie de 0.5-0.7g, deci nu te crampona ca Ascaso retine semnificativ mai putina cafea decat Lelit. Poate e chiar invers, trebuie testat (sau cautat pe google). Mecanismul parand asemanator, singurul loc suplimentar care la prima vedere pare sa adune mai multa cafea este limba aceea de plastic de la iesirea din tunel (pozele 3 si 4), limba care pe Lelit nu exista.

Lelit are un plus de vizibilitate, pe roata de sub cos, care poate fi marcata cu pasta corectoare si ai un reper al gradului de rasnire. Ascaso nu are acea roata zimtata (la vedere), doar rotita laterala. Cred ca aici ar fi marea diferenta.

La pret, cu tot cu reducerile forumului, Ascaso e 670 (plastic), 880 aluminiu polishat. (aluminiu negru la 750 nu prea are rost). Lelit e 712 in varianta MM sau 808 in varianta MMI. Deci prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este daca are rost sa dai mai mult de 670 de lei si ce avantaje obtii. Daca nu vrei Ascaso sub nicio forma, ai putea sa mergi pe PL43MMI, macar pentru potentialul ceva mai scazut de electrizare al ciocului de inox si pentru o nota estetica in plus. Sau poate mai bine mergi pe PL43MM si de diferenta de bani iei o sita VST. Capac de inox nu exista din fabrica, fiind investitia personala a nemtilor de aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
Merci din nou pentru explicatii! Smile
In momentul ajustarii gradului de rasnire la Lelit se roteste si cosul de boabe? La modelul cu capac din inox, acum am vazut ca este numerotat...
Ps: Cand ai timp, ar trebuii sa faci un buton de like pentru mesaje. Smile
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#52
Nu se roteste, pentru ca tu invarti o rotita laterala (ca la Ascaso), care angreneaza acea roata zimtata. Este de fapt acelasi mecanism in cazul ambelor, numai ca Ascaso a ascuns roata zimtata sub carcasa.

M-am gandit si la buton de like per post, dar platforma mybb nu e asa flexibila. Exista insa buton de like per topic, in partea de sus a fiecarui subiect citit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#53
Daca vrei like-uri creezi un grup pe fb si fiecare poate laicui cat vrea (e drept ca-n ultimul timp am vazut multi prieteni "interzisi" temporar la like-uri).
Dezavantaju' e ca acolo ne ascundem mai greu sub pseudonime (asta daca nu creem conturi noi)... Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#54
(15-05-2014, 01:25)amarok Wrote: Daca vrei like-uri creezi un grup pe fb si fiecare poate laicui cat vrea (e drept ca-n ultimul timp am vazut multi prieteni "interzisi" temporar la like-uri).
Dezavantaju' e ca acolo ne ascundem mai greu sub pseudonime (asta daca nu creem conturi noi)... Big Grin

Haideti sa nu transformam acest frumos forum intr-un fel de feisbuc. :-(

Cu cat aduce mai putin cu atat de populara platforma de socializare cu atat mai bine.
Dupa umila mea parere ...
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#55
(15-05-2014, 00:02)MANU Wrote: In momentul ajustarii gradului de rasnire la Lelit se roteste si cosul de boabe? La modelul cu capac din inox, acum am vazut ca este numerotat...

La PL043MM da, cosul de boabe fiind "infipt" in roata dintata.
Lelit PL043MM
 
Reply
#56
Corect alexandrul, scuze. Am avut impresia dintr-un clip ca nu se invarte.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#57
Oricum, nu prea ai cum sa vezi ca se roteste borcanul ala, avand in vedere ca e vorba de milimetri.
Probabil gradatiile alea n-au nici un rol practic, ca si capacul din inox
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#58
Total intamplator sunt (un fericit) posesor la rasnitei Catler care face obiectul controversei din aceast thread.
Initial am cumparat-o din dorinta fireasca de evolutie (de la o rasnita pe lame), a contat apoi si aspectul cat si electronizarea, dar mai ales faptul ca detin si alte produse Catler de care sunt foarte multumit ca functionalitate, fiabilitate (robustete), design si nu in ultimul rand comoditate in utilizare.
Acuma fie vorba intre noi, electronica implementata nu e tocmai de varf, sunt doar niste amarate de led-uri si un algoritm bazat pe banala regula matematica de trei simpla care estimeaza niste timpi conform unor setarilor actuale si a unor tabele de referinta. In afara de matematica elementara indestructibila nu cred ca poseda vreun senzor mai delicat, cel putin eu n-am remarcat vreunul. Doar mult metal si ceva plastic pe alocuri.
In plus, se inchide automat dupa 5 minute (parca) de neutilizare, contrar miturilor expuse pe aici.
La vremea achizitiei (toamna 2014), desi posesor de (pseudo)expresor, nu prea stiam ce este cu adevarat o cafea expresso dar, acum ca am aflat, nici nu cred ca o sa-mi fac un scop in viata din asta. Doar ma roade putin curiozitatea.

Tot din aceeasi dorinta de evolutie, in ceea ce priveste expresorul de data asta, am ajuns mai mult sau mai putin intamplator pe acest site. Placut surprins am zabovit ceva timp pe aici iar dupa o analiza de cateva zile m-am decis initial sa-mi incerc norocul cu modelul LELIT PL41TEM, dupa care m-am sucit pe LELIT PL81T care pare mai apropiat de conceptul Catler expus deja [Image: tongue.gif].
Am trimis deja formularul de reducere de pe site si acum sunt intr-o lunga asteptare.

Daca aveti intrebari privind rasnita, promit sa incerc sa fiu cat mai obiectiv. [Image: smile.gif]
Poate era mai potrivit sa postez pe topicul dedicat, numai ca m-am gandit ca se putea crea confuzie, acolo lipsind controversele mentionate de mine.
LELIT PL81T & Kinu M47.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)