Hello There, Guest! Login Register


Reconditionare Ascaso Dream

#31
Smile))) nu lasa lucruri marunte sa te enerveze...asa se intampla la astfel de restaurari. O sa ii dai tu de cap pana la urma. Daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa spui. Bafta...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#32
Furtunul de la 3-way valve e maro spre negru. Espresorul nu a vazut backflush in viata lui.Smile
 
Reply
#33
A, nu ma las Smile
Pentru beculet o sa merg pe lizeanu, sigur au. Poate fac lumina albastra Smile)
Trebuie sa fac rost de o cheie de bicicleta, altfel nu vad cum as putea desface solenoida. Bobina e buna, banuiesc ca a agonisit ceva inauntru. Setul de portafiltru are si o sita oarba (asa zic ei). Ramane de desfacut si vazut. Daca e ceva urlu dupa ajutor Smile
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#34
Music 
Dusul ala are niste gauri foarte mari si rare.

Uite cum arata dusul la mine:
[Image: uoy2.jpg]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#35
Asa arata kitul de conversie pe care l-am vazut. Modelul meu e "versatile" si e configurat sa mearga atat cu cialde cat si cu cafea macinata. O sa vad atunci cand o sa fie gata cum merge Smile
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#36
kum, am impresia ca te referi la poza de aici.

Daca e asa, acolo este dusul desfacut si e normal sa arate asa. Si la Bezzera arata astfel, fara sita dusului si elementul de cupru.

Sau nu am inteles eu bine si capul grupului se cumpara optional?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
(07-03-2014, 17:38)Lyvyoo Wrote: kum, am impresia ca te referi la poza de aici.

Daca e asa, acolo este dusul desfacut si e normal sa arate asa. Si la Bezzera arata astfel, fara sita dusului si elementul de cupru.

Sau nu am inteles eu bine si capul grupului se cumpara optional?


Io ma refer la poza asta:
[Image: attachment.php?aid=1243]

Nu stiu daca mai vine ceva peste acea sita a dusului.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#38
Nu mai vine nimic, aia e tot.
Liviu, aia se cumpara separat daca vrei, sita si surub
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#39
Ce ciudatenieee...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
Poate ca e model mai vechi si inca nu le faceau cu gaurele mai mici si mai multe! Smile
Lelit PL42EM (rasnita incorporata), Tamper:Lelit, Site:nepresurizate, cantar MH-500.
 
Reply
#41
Ei bine, daca vreau sa umblu la solenoid se pare ca trebuie sa dau iarasi boilerul jos. Are cineva o schema electrica?
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#42
Intre timp am mai gasit pe cineva pe youtube cu aceeasi problema: https://www.youtube.com/watch?v=sxRlTdpM-Dw&feature=youtube_gdata_player
Pareri ceva?
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#43
Mai e o varianta pe care o vad de aici...din poze reiese ca circuitul este ca la lelit...apa iese din boiler, trece prin solenoida si intra inapoi prin centrul boilerului spre grup...am vazut bine? Daca e asa inseamna ca stutul pe care l-ai facut trebuie sa etanseze bine in partea de sus a boilerului astfel incat sa nu poata intra apa direct din boiler in grup. Poti sa verifici?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#44
Verific maine dimineata. Am desfacut solenoida, inauntru are o piesa metalica gaurita cu doua garnituri la capete, pe care daca le imping revin la locul lor. Acea piesa avea ceva depuneri negre pe care le-am indepartat. Face la fel... Trebuie totusi sa desfac si fitingurile de la solenoida daca tot desfac din nou boilerul (ca sa mai ridic putin stutul acela) sa vad daca are vreun oring ceva ciupit.
Mare bataie de cap am cu espressorul asta, dar sa mor daca nu-mi place Smile
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#45
Cum mai merge treaba? L-ai pus la punct?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#46
@blackgts - imi place semnatura ta. Cer senin!
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#47
@Pascalau multumesc!
@Liviu: nu inca, nu prea am mai avut timp de el si trebuie sa vina si niste piese de la Ascaso. O sa ma ocup!
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#48
Buna asa am patit si eu cu un nuova simonelli mia dar am reusit pana la urma am facut portafiltru la um strungar,totusi altceva vreau sa te intreb am in plan sa mi cumpar si eu un ascaso spune mi si mie are opv, boilerul din ce material este si ce capacitate are spune mi mai.multe despre el.
MULTUMESC
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)