Hello There, Guest! Login Register


Service Lelit

#1
Salut,

Îmi puteți recomanda, vă rog, un service pentru Lelit? Nu dețin factura aparatului (Lelit PL41TEM) și nu pot apela deci la cei de la care l-am cumpărat.

Garnitura portafiltrului nu mai ține la backflush iar astăzi am descoperit că a început să picure pe la îmbinări. Nu pe la grup ci pe la colțuri, semn că a cedat vreo garnitură și din interior.

Mulțumesc fain!
 
Reply
#2
Luat de la Lelit de pe site.
http://www.lelitespresso.ro/contact.php
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#3
ti-as recomanda sa iei legatura cu nickso mai bine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#4
Nu este exclus ca semiautomatele lor sa treaca in curtea unuia dintre cele mai bune service-uri de E61 si profesionale de bar din Bucuresti. Daca se concretizeaza ceva, aflam si noi Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
piese-espressor?  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#6
Mulțumesc fain pentru răspunsuri!

@A_C_M la o căutare oarecum superficială site-ul distribuitorului n-a apărut în primele două pagini de rezultate.

@vladdooo multumesc pentru sugestie, il voi contacta pe nickso dacă nu rezolv nimic la service. Mulțumesc si pentru site-ul piese, nu știam de el.
 
Reply
#7
Roagă-te pentru Nickso! Cu service-ul avem încă bube care ne dor. Baftă!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Sau faci ce vezi in clipul asta si ai rezolvat mai repede si mai ieftin. Problema ar fi ca se gasesc mai greu garnituri pe 57. eventual poti cumpara garnitura de la service-ul oficial si o inlocuiesti tu:
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Salut, ai rezolvat problema? Stii pe cineva la service ul din Popa Petre ?  Intreb pt.ca si eu  il am la ei in service de fix o saptamana si nici macar n au catadicsit sa ma sune sa mi spuna ce anume are. Am impresia ca e pompa stricata pt.ca nu mai "maraie" deloc. E vb.de constatare doar. I-am sunat  ieri si mi au spus ca o sa ma anunte ei. Ce o fi asa complicat?Am impresia ca sunt total neseriosi. Am astptat 7 zile pt o constatare.... si inca nimic. Mai ca imi vine sa ma duc sa mi cumpar altul, si asa e destul de vechi al meu Gaggia....
 
Reply
#10
Asteapta sa vezi cand te trezesti cu el acasa, nereparat, dupa doua saptamani si trebuie sa il trimiti inapoi alte doua saptamani, cu telefoane, mail-uri si interventii. Sad
De ce crezi ca nu-i recomanda nimeni? Daca nu e in garantie... Nikso.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#11
Va salut, 
citesc cu mare placere acest forum si as avea nevoie de ajutorul&experienta voastra.
Pe data de 14.09.2017  am lasat in service ul din Popa Petre  nr.1 un espressor Gaggia care era stricat.Nici pana astazi, dupa mai bine de opt zile, n am primit un telefon care sa aduca ceva lamuriri.
Am tot sunat la receptie si mi s a spus sa astept ca ma contacteaza ei. Din cate stiu eu, o constatare a unei defectiuni nu dureaza mai mult de cateva minute. ASa ca, m am saturat sa astept si ma gandesc sa ma duc sa l ridic de la astia pt ca sunt extrem de neseriosi. Cand l-am depus, au spus ca in 2-3 zile ma suna si imi spun ce are si cat ar costa reparatia.Vrajeala pura pt.fraieri. Am crezut ca sunt seriosi mai ales ca este o firma mare....si cand colo....praf si pulbere. Ma gandeam sa l schimb pe cel stricat si sa trec pe Lelit (culmea ironiei), dar dupa ce s a intamplat, o sa fug de ei ca dracu de tamaie..... La receptie, cand am fost, pe masa nu erau decat 2 la reparat, restul bancului era goool.... DEci nu pot spune ca erau ft.ocupati....Rea intentie?Nesimtire?Indolenta? Oricum, nu vreau sa caut un rapsuns si ca rezolv problema....Va rog sa mi recomandti un service decent unde nu trebuie sa astept minim o saptamana sa vad ce are. Multumesc.
 
Reply
#12
Oare de ce a apărut acest topic? Te-ai cam grăbit cu dusul la popă, fie el li Petre.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Am ajuns la astia pt c aun coleg de birou a fost anult recut si i au reperat scula repede si bine (inca merge).Si fara interventii&combinatii.
 
Reply
#14
Atunci iti dorim succes! Altii nu au fost atat de norocosi.
Sau poate doar in garantie nu se poate...
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#15
Am rezolvat o dupa mai multe telefoane.Nu recomand nimanui aecst servic edin Popa Petre nr.1.Niste nesimtiti si aroganti.
 
Reply
#16
Revin si eu cu un update. A stat o luna in service pentru o garnitura si un furtun de teflon spart. Nu stiu cat din acest timp a fost pentru asteptarea furtunului de la producator sau de unde a fost el comandat. A trebuit sa sun constant pentru a mai afla cate ceva despre situatia reparatiilor. Pretul a fost ok.
 
Reply
#17
Buna ziua,
as avea si eu nevoie de un buton (taster iluminat,  unul din cele trei ) pentru Lelit PL82T . Sunt din Arad si pe aici inca nu gasesc piese pentru aparatele Lelit . Am incercat si la "vanzari@saeco-service.ro" dar fara succes . M-au informat ca piesa , de fapt piesele , pentru ca am comandat 2, ar fi disponibile dar dupa 2 luni de zile nimic . Liniste totala. Asa ca va rog ca in cazul in care cunoasteti pe cineva care poate livra butonul complet sau eventual doar plasticul transparent filetat , sa ma anuntati .
 
Reply
#18
Vezi la importatorul general.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Multumesc pentru raspuns insa chiar si dupa un schimb de mail-uri ( doua luni) de la confirmarea piesei la service si dupa ce am luat legatura telefonic cu ei , eu tot nu am primit nimic . Nici macar un raspuns negativ. Pentru mine era ok si daca spuneau ca nu trimite pentru o asemenea suma ( 15 Ron) . Orice raspuns era ok . 
Din pacate va trebui sa cumpar din strainatate . Clar ca mai scump dar asta e .
Rog pe aceasta cale daca stie cineva un importator Lelit care aduce chiar si butonul complet , sa ma anunte .

Multumesc
 
Reply
#20
Incearca la birouri direct, spune-i ca esti forumist. Sigur se rezolva.
Service-ul e o firma diferita ce are mari probleme de comunicare de multe ori.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Aceeași problemă și la mine cu service-ul. De 3 zile încerc să dau de o piesă la importator, însă fără success. Dacă comandam de la italieni era muuuul mai repede doar că livrarea mă bate Sad. Mă bate gândul să iau Bianca, însă cu așa profesionalism la service, mă pune pe gânduri.
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
#22
Mai concret? Nu raspunde la telefon / mail sau nu se poate aduce? 
Azi e marti, deci de ieri poti numara zilele Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Smile Ee. Așa mi-a ieșit. De răspuns se răspunde, fară rezultate concrete. Mai aștept câteva zile.

M-am aruncat cu vorbe prea repede. Sad Am primit răspuns. Aștept să finalizez tranzacția.
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
#24
Fiind vorba de service uri în întrebarea mea, dar pt grup E61, unde se poate trimite un aparat și servisa complet plus recablat instalația electrica? Ms.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
May God be with us.
 
Reply
#25
Salut
cafeaua țâșnește pe lângă porta-filtru. Deasemenea, acul de presiune coboară rapid.
ma intereseaza un service specializat pe espressoare. am înțeles ca se ocupa si "Nickso". Arce cineva un contact?
Am pus si un link probleme lelit.
multumesc
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#26
(10-04-2019, 01:28)cristian88 Wrote: Salut
cafeaua țâșnește pe lângă porta-filtru. Deasemenea, acul de presiune coboară rapid.
ma intereseaza un service specializat pe espressoare. am înțeles ca se ocupa si "Nickso". Arce cineva un contact?
Am pus si un link probleme lelit.
multumesc

Salut,

e necesara inlocuirea garniturii de la portafiltru. Daca crezi ca nu e foarte complicat, vezi tutorial, poti sa o faci si tu Smile daca nu @nickso is your man Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#27
(10-04-2019, 16:19)cpop Wrote:
(10-04-2019, 01:28)cristian88 Wrote: Salut
cafeaua țâșnește pe lângă porta-filtru. Deasemenea, acul de presiune coboară rapid.
ma intereseaza un service specializat pe espressoare. am înțeles ca se ocupa si "Nickso". Arce cineva un contact?
Am pus si un link probleme lelit.
multumesc

Salut,

e necesara inlocuirea garniturii de la portafiltru. Daca crezi ca nu e foarte complicat, vezi tutorial, poti sa o faci si tu Smile daca nu @nickso is your man Smile

A mai patit un coleg aceeasi problema ca tine si m-am dus hotarat sa schimbam garnitura... Am vazut-o ca era impecabila, espressorul avea cateva luni si s-a dovedit ca nu strangea suficient de mult portafiltrul (il strangea pana la semn) si l-am dus un pic peste semn... Problem solved.

Merita sa incerci Smile
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#28
Revin si eu cu intrebarea ptr service Lelit?
In afara de cei oficiali de care nu vreau sa aud, exista in Bucuresti un service competent la care ma pot duce pentru diverse probleme?
Lelit PL91T Victoria  Lelit PL72 William
 
Reply
#29
din pacate, dupa 2 zile, la service inca mai fac teste si probe.
daca ma intrebati pe mine, cred ca nici macar nu s-au uitat la el. daca vreti sa mai cumparati ceva, incercati de la altii. astia sunt varza calita.
initial mi-a zis ca nu dureaza mai mult de o,zi, apoi i-am lasat inca una, si in a treia adica miercuri, am sunat eu... donsoara... da, inca mai lucreaza tehnicianu, va sunam noi. la 17.10 eram la ei la sediu, tocmai plecau, desi programul era pana la 17.30, imi zice ca domne, daca e prea fierbinte cafeaua, se strica, nu e bine. pana mea, sa dai 2500 lei pe o asazisa scula, noua, si sa stai cu ea in service... si sa iti zica ca nu e bine sa ajunga cafeaua fierbinte... iar pe canalul de youtube al lui lelit aia se lauda cu temperatura mare al aparatului, ca ii curge cat indica la pid...
 
Reply
#30
Nu au fost in stare, macar, sa-si imbunatateasca "repertoriul" : "rasnita se strica fiindca cafeaua nu e buna", "cafeaua din ceasca se strica daca e fierbinte".... Mai aveau putin si spuneau la fel ca nea "mesterica" de la Craiova : " da' Lelit asta ce este?..." atunci am fi putut si noi sa punem diagnostic de Alzheimer. Concluzia este una clara: pentru cei care nu erau decisi, e timpul sa treaca pe cold brew.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)