Hello There, Guest! Login Register


Recomandare rasnita electrica

#1
Salut, incerc sa imi gasesc o rasnita electrica  cat mai compacta si cu un pret/performanta decent pt espresso. Momentan folosesc una manuala de la Bialetti dar vreau sa am si posibilitatea de a face in viteza cand trebuie Smile

am tot citit si pe aici si pe alte site-uri dar e prea complex si vast subiectul si nici nu am gasit ceva liste/clasamente.

asa ca buget  - pana in 500 ron ? 2 cesti de 2 ori pe zi, deci nu trebuie mare... Smile

multu !
 
Reply
#2
(15-01-2020, 12:51)smokefield Wrote: Salut, incerc sa imi gasesc o rasnita electrica  cat mai compacta si cu un pret/performanta decent pt espresso. Momentan folosesc una manuala de la Bialetti dar vreau sa am si posibilitatea de a face in viteza cand trebuie Smile

am tot citit si pe aici si pe alte site-uri dar e prea complex si vast subiectul si nici nu am gasit ceva liste/clasamente.

asa ca buget  - pana in 500 ron ? 2 cesti de 2 ori pe zi, deci nu trebuie mare... Smile

multu !

Cauta pe bursa , lelit PL043MMI sau ascaso i1/i2 sunt cam pe la 500-600
Gaggia Classic 2012 , Lelit PL043MMi 
Aeropress , Hario Skerton
 
Reply
#3
Te amagesti ca vei castiga viteza, cele de mai sus necesita atat bibileala ca sa scoti 1-2 grame ramase in interior, ca ti se acreste. Nu le poti folosi single dose, trebuie sa rasnesti cu un minim de 2-3 degete boabe in hopper, si sa cantaresti macinatura, nu boabele.
Asta a fost experienta mea cu un Ascaso i2 mini avut la reparat.
Lelit-ul are partea de rasnire si evacuare cafea identica. As fi curios care pe care a copiat Big Grin
As putea sa iti ofer Ascaso-ul in chestiune, dar nu vreau sa fac rau la colegi, il voi pune pe OLX.
Mai bine ia o manuala peste cea de la Bialetti, la 6-700 lei vei avea ceva superior la toate capitolele.
 
Reply
#4
Kinu Phoenix e cu 200 lei peste buget si macina destul de rapid, chiar daca manual, cam 10 grame in 20 sec. 

Rasnite electrice noi, stepless, capabile espresso, nu stiu sa se gaseasca sub 750 lei
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
La Ascaso ca să scoți toată cafeaua râșnită, dacă folosești single dose, după ce ai rășinit trebuie să o dai un pic e spate și apoi să o lași să vină înapoi, eventual o și ajuți. Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#6
Uite ca la partea cu "sa isi ia avant nu ma gandisem"... Smile
Am dat-o doar in fata si i-am aplicat cateva palme zdravene in spate.
Suficient de zdravene ca sa ii sara hopper-ul pe jos, si tot mai iesea macinatura ! asa ca intelegi ca mi s-a taiat...
 
Reply
#7
Ce espressor ai? Cum ti-au spus mai sus bugetul este cam micuț pentru o electrica capabilă espresso. Dacă mi-aș fi putut da un sfat in trecut înainte să imi cumpăr o râșniță electrică mi-as fi spus sa merg in cafenele de specialitate și să încerc espresso făcut cu o râșniță cu cuțite plate și un espresso făcut cu o râșniță cu cuțite conice, diferența este mare
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#8
sorry, eu as fi spus... "pentru mine (care am facut teste intensive), diferenta este mare..."
pentru ca nume mari intr-ale cafelei inca afirma cu diferenta e insesizabila!
sunt multi alti parametrii care decid, cum ar fi marimea, geometria si calitatea cutitelor, alinierea cutitelor (in toate axele), modul de preparare puc, distributia dimensionala a particulelor, gradul/calitatea normalizarii (omogenizarii in aceeasi repartitie dimensionala in volum), aducerea fiecareia dintre rasnitele in versus, in sweet spot-ul ei etc.
of course, eu, in opinia si capabilitatile mele deci, nu vad mare diferenta (am doua rasnite cu cutite mari, plane si 2 rasnite - ambele sette - cu cutite conice angrenate... invers)
prefer rasnitele conice!
un fel de superstitie Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
(15-01-2020, 15:24)renatoa Wrote: Uite ca la partea cu "sa isi ia avant nu ma gandisem"... Smile
Am dat-o doar in fata si i-am aplicat cateva palme zdravene in spate.
Suficient de zdravene ca sa ii sara hopper-ul pe jos, si tot mai iesea macinatura ! asa ca intelegi ca mi s-a taiat...

Nu contest, doar că eu m-am înțeles bine cu ea, bine, nici nu am avut alt reper și probabil m-a făcut să fiu mai îngăduitor. Smile

Clar acum nu m-aș mai putea întoarce înapoi.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#10
Salut, aș vinde eu râșnița Lelit PL 43mmi, te-ai încadra in buget.
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
#11
folosesc acum tot de la bialetti un moka espresso de inox.  stiu ca nu pot scoate maxium din cafea cu el dar daca ce macin e la calitatea care trebuie iese o cafea ok.

de Lelit PL043MMI  vad ca se mai plang oamenii ca au avut probleme cu angrenajele...

pana acum am 3 recomandari:

Lelit PL043MMI - probleme angrenaje ?
ascaso i1/i2 - ceva review-uri negative chiar si pe forum.
Kinu Phoenix  - peste buget cu 200ron

alte recomandari ?
 
Reply
#12
Au aceleasi angrenaje, deci si aceleasi probleme.
Axul principal, cu roata de nylon care se barbiereste, este acelasi identic la urmatoarea lista de fabricanti si modele de rasnite, asa ca iti poti imagina cata inginerie este in ele...
 Ascaso: i2 Grinders
Iberital: Challenge
Isomac: Gran Macinino, Macinino Professionale
Lelit: PL043, PL044, PL42
Mini Macho
Pavoni: Kubemill, Domus Bar
Rossi: FM

Manuala ai putea merge si pe Aergrind, in jur de 600 lei (106 lire), daca bugetul este asa critic.
Este mai mica si mai usoara decat Kinu Phoenix, rezultate similare.
 
Reply
#13
bialetti manuala care o am are ceramica si reglaj stepless, face ce e nevoie, dar nu e smooth la folosire, mai agata cateodata...si ma enerveaza Smile nu stiu daca as da atat pe alta manuala.
 
Reply
#14
Ceramica nu e o chestie asa de buna...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#15
Este o diferenta uriasa intre cutite de metal si ceramica, pana nu pui mana pe una nu stii despre ce vorbim.
Am avut si eu o Hario ceramica, si citind aici despre manualele vintage care le mai gasesti prin anticariate am zis sa incerc una. Manufactura din anii 60 a facut de rusine intr-un mod jenent ceramica asa  zis japoneza made in china.
Sa nu crezi ca bialetti al tau e made in italia... mai ales ca dupa lucratura din ascaso si lelit m-am lamurit si cu lucratura italiana, aia low cost cel putin. Gunoi macaronar...
 
Reply
#16
Spun doar atat - cutitul de ceramica (atat de marketizat aiurea in special de producatorii de automate), costa in cazul Hario la achizitie pentru un dealer, ca piesa de schimb, 2 lei. Cutitul de otel de 38-47mm costa ca piesa pt dealer in jur de 40-50Euro
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
ok notat. ma uit si de o manuala ..dar parca as si testa una inainte de a da o suma destul de mare Smile

ma apuc sa citesc un pic pe aici sa vad ce modele se recomanda...
 
Reply
#18
Nu ai mult de citit... Kinu ... si alti cativa, destui de putini, care incearca sa chibitzeze de pe margine, ca la table... Smile
In Bucuresti ar trebui sa le poti incerca pe toate, dar daca nu pui orasul de unde esti...
 
Reply
#19
Chiar in weekendul trecut am fost la Claro (pe Eminescu) sa fac refill la cafea si statea un Kinu (model standard, nu Phoenix) pe bar. Aproape toate prajitoriile si cafenelele mai serioase apeleaza la Kinu pentru Aeropressul ocazional sau chiar brew standard.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#20
reading through  info :

https://coffeegeek.co/en/list-premium-ha...-grinders/

Smile
 
Reply
#21
Nu ai suficienta info acolo pentru o decizie, doar aflii de ele ca exista.
Iti zic de acum ca la bugetul tau te poti uita linistit doar la Kinu si Knock.
Zic de noi... second optiunile sunt mai largi, tocmai ce s-a dat pe bursa un Lido cu 500 lei, pe olx e un M38, etc...
 
Reply
#22
(15-01-2020, 20:10)gbrl Wrote: Salut, aș vinde eu râșnița Lelit PL 43mmi, te-ai încadra in buget.

Salut, cat vrei pe rasnita?
 
Reply
#23
Discutiile offtopic despre tranzactii personale se pot purta in privat pe PM sau le mutam la Oferte diverse.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)