Hello There, Guest! Login Register


Recomandare latiera

#31
(08-07-2019, 21:33)claudiur Wrote: Salut!

Daca vreau sa fac un cappuccino sau un cafe latte, care sunt dezavantajele daca iau o latiera de 500ml in locul uneia de 350 ml?


e greu de frotat putin lapte in latiera de 500 si ai doua variante: ori pui lapte normal si arunci ce ramane, ori pui putin lapte dar se froteaza prost... oricum nu e bine.
ia 2 latiere, una mica si una mare, nu trebuie sa fie de aur, merg de oricare. @Raducanu froteaza si in pahar de carton.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#32
Am primit ieri latiera Esproo torodala. Se face crema si cu ochii inchisiSmile
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#33
Sa repun pe tapet acest topic.
Ce latiere mai folositi? Am o rhinowares de 300 ml in care frotez pt un cappucino. Acum doresc una mai mare de 500-600 ml de preferat cu cioc mai ascutit,  dar nu e neaparat. 
Am vazut mota europa, dar parca au botul prea lat. Desi nu ar fi rau sa am doua latiere diferite. 
Primul criteriu ar fi cat de usor sa froteaza in ea. Nu am mai frotat cu aburi pana acum. In cea pe care o am grotez cu minitel electric.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#34
(25-01-2021, 23:20)rob8402000 Wrote: Sa repun pe tapet acest topic.
Ce latiere mai folositi? Am o rhinowares de 300 ml in care frotez pt un cappucino. Acum doresc una mai mare de 500-600 ml de preferat cu cioc mai ascutit,  dar nu e neaparat. 
Am vazut mota europa, dar parca au botul prea lat. Desi nu ar fi rau sa am doua latiere diferite. 
Primul criteriu ar fi cat de usor sa froteaza in ea. Nu am mai frotat cu aburi pana acum. In cea pe care o am grotez cu minitel electric.

Eu am o latiera Motta Europa de 350ml iar cealalta este un Rhinowares de 500ml. De frotat, iese bine in ambele. Prefer latiera mica pentru ca am mai mult control si reusesc sa reduc pierderea de lapte la ceasca de cafea. Atunci cand am musafiri si am nevoie de mai mult lapte frotat dintr-o bucata, scot latiera de 500ml, frotez in ea iar apoi transfer in latiera mica cu care incep sa torn in ceasca.
Lelit MaraX | Eureka XL
#PL43MMi
#PL81T Grace | Ascaso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)