Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor

#1
Buna seara,
Am 22 de ani si nu sunt bautor de cafea. Doresc sa achizitionez mamei mele un cadou si ma gandeam la un espressor. Ei ii place cafeaua si bea in fiecare zi (in fiecare dimineata dar si in cursul zilei). Initial, m am orientat catre un espressor automat (saeco, deLonghi, krups,breville) dar am descoperit ulterior ca nu sunt o varianta tocmai buna si mi a fost recomandat un espressor manual italienesc + rasnita. Mai apoi am gasit acest forum si am incercat sa invat putin despre ce implica prepararea unui espresso/ cappucino adevarat. Problema este ca timpul pe care il are mama mea la dispozitie dimineata este destul de scurt (de aceea ma gandeam ca un espressor ar fi mai potrivit). De asemenea in orasul meu se gaseste destul de greu cafea (boabe) proaspat prajita. Bugetul alocat pentru acest espressor este in jur de 2000-2500 de lei. Care ar fi cea mai buna investite? Astept recomandarile dvs.!
Va multumesc!
 
Reply
#2
Smile) ești rău dev. Părinții mei au început cu gaggia classic si acum mânuiesc cu succes un hx si rasnita macap si sunt trecuți de 60 ani.

btw dacă te interesează am acel gaggia classic cu care au inceput părinții mei are pid montat (ai control asupra temperaturii apei ceea ce e important).
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#3
(24-09-2018, 21:00)davidandrei96 Wrote: Buna seara,
Am 22 de ani si nu sunt bautor de cafea. Doresc sa achizitionez mamei mele un cadou si ma gandeam la un espressor. Ei ii place cafeaua si bea in fiecare zi (in fiecare dimineata dar si in cursul zilei). Initial, m am orientat catre un espressor automat (saeco, deLonghi, krups,breville) dar am descoperit ulterior ca nu sunt o varianta tocmai buna si mi a fost recomandat un espressor manual italienesc + rasnita. Mai apoi am gasit acest forum si am incercat sa invat putin despre ce implica prepararea unui espresso/ cappucino adevarat. Problema este ca timpul pe care il are mama mea la dispozitie dimineata este destul de scurt (de aceea ma gandeam ca un espressor ar fi mai potrivit). De asemenea in orasul meu se gaseste destul de greu cafea (boabe) proaspat prajita. Bugetul alocat pentru acest espressor este in jur de 2000-2500 de lei. Care ar fi cea mai buna investite? Astept recomandarile dvs.!
Va multumesc!

Salut, eu ma gandesc de ceva timp sa fac un upgrade, daca te intereseaza un lelit PL81T cumparat anul acesta pe 28 aprilie 2 ani garantie dar pt mai multe detalii putem lua legatura prin PM(private message).Multumesc
 
@dev
Stii mai bine te abtii decat sa incepi iar cu frustrarile tale.Cred ca pentru tine ceea ce ai spus mai sus chiar e recomandat o astfel de vacanta de 10 zile, putina relaxare mintala cred ca ai avea nevoie. Big Grin
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#4
Buna seara. Dupa parerea mea ar fi suficient un Lelit pl 41 lem ori un alt model mai scump de la acelasi producator, ori gaggia classic(care poate cumparata si la un pret mai mic, eu am luat anul trecut de BF la 950 lei) si o rasnita macap M2M. Sau, de ce nu, un  Espressor manual Lelit PL 42 EMI sau altul superior, cu rasnita incorporata. 
Quick Mill QM67, tamper Lelit PL100 plus, latiera 350 ml inox, rasnita electrica Fiorenzato F64E, 
 
Reply
#5
(24-09-2018, 21:37)Cosmin92 Wrote: Stii mai bine te abtii decat sa incepi iar cu frustrarile tale.Cred ca pentru tine ceea ce ai spus mai sus chiar e recomandat o astfel de vacanta de 10 zile, putina relaxare mintala cred ca ai avea nevoie. Big Grin

Copile vezi că există secțiune separată de publicitate, așa ca gest de bun simt fata de cei care respectă forumul.

In al doilea rând poate ar trebui să citiți înainte ce scrie omul care deschide topicul înainte de a posta sfaturi gratuite.

Unui om care nu știe ce presupune espresso și crede că un automat face espresso, ii săriți la beregata cu diverse combinații de litere și cifre. Cu ce-l ajuta pe el și implicit pe mama lui, care săraca n-are nicio bănuiala că i se pregătește lucru manual, faptul că un forum ii recomandă echipamente espresso?
 
Reply
#6
@davidandrei96
Eu personal ti-as recomanda sa dai un click aici si aici,  sa citesti si despre metodele alternative de preparat cafea(V60, Aeropress, Kompresso, Moka Pot, etc.) pentru ca s-ar putea sa te surprinda.

Au o curba de invatare mai mica decat pentru preparat espresso ( ca sa ajungi la nivel basic, sa poti face o cafea cat de cat corecta) si sunt si mai putin costisitoare. Verifica si pe youtube impresii despre fiecare.

Din bugetul de 2000 de ron, cumperi o rasnita buna, un produs alternativ de prepararei si cafea de origine de pe internet, proaspat prajita.

P.S. Tine cont ca, pentru un espresso semi-automat/manual pasii pentru pregatirea cafelei sunt mai multi decat la prima vedere. Uite aici un articol complet despre asta.
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#7
(24-09-2018, 21:51)dev Wrote:
(24-09-2018, 21:37)Cosmin92 Wrote: Stii mai bine te abtii decat sa incepi iar cu frustrarile tale.Cred ca pentru tine ceea ce ai spus mai sus chiar e recomandat o astfel de vacanta de 10 zile, putina relaxare mintala cred ca ai avea nevoie. Big Grin

Copile vezi că există secțiune separată de publicitate, așa ca gest de bun simt fata de cei care respectă forumul.

In al doilea rând poate ar trebui să citiți înainte ce scrie omul care deschide topicul înainte de a posta sfaturi gratuite.

Unui om care nu știe ce presupune espresso și crede că un automat face espresso, ii săriți la beregata cu diverse combinații de litere și cifre. Cu ce-l ajuta pe el și implicit pe mama lui, care săraca n-are nicio bănuiala că i se pregătește lucru manual, faptul că un forum ii recomandă echipamente espresso? 

Pai tocmai ca esti mai in varsta ar trebuii sa dai dovada de maturitate in raspunsuri, din punctu asta de vedere vad ca nu stii sa te exprimi si stii a critica oamenii, nu cred ca am gresit cu nimic prin a ii da omului o alternativa ceruta chiar de el.In fine nu intru iar in polemici cu tine ca oricum nu am cum sa o scot la capat.

P.S. Vezi ca nu degeaba ti au sters oamenii postul facut de tine anterior asta ca sa intelegi de unde vine problema.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#8
Stimate utilizator dev, nu stiu de ce te ai atacat asa dar decat sa pierzi timpul tau pretios pentru a scrie pe langa subiect pe acest thread mai bine nu ai mai scrie deloc! Smile Dupa cum am mentionat, am studiat putin problema si stiu ce inseamna acele grupuri de cifre si litere. Eu am incercat sa fiu politicos si sa nu jignesc pe nimeni! Astept in continuare recomandarile voastre! Big Grin
 
Reply
#9
Iti recomand sa citesti si alternativele pe care ti le-am propus mai sus Wink
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#10
Stimate @davidandrei96 urmeaza recomandarile utilizatorului @Nikku

Singurul care s-a "atacat" ar putea sa fie doar Cosmin92 fiindca nu ii iese biznisul, in rest nu-ti fa griji. 

Eu imi doresc sa ajunga toata lumea la o maturitate in care sa vada clar ca in lantul espresso, echipamentul e complementar cafelei si utilizatorului si nu e piesa cea mai importanta. De asta as incepe cu cafea de calitate, o rasnita buna si un ibric adevarat. E un pas mult mai bland pentru un consumator de cafea comerciala.
 
Reply
#11
(24-09-2018, 22:35)dev Wrote: Stimate @davidandrei96 urmeaza recomandarile utilizatorului @Nikku

Singurul care s-a "atacat" ar putea sa fie doar Cosmin92 fiindca nu ii iese biznisul, in rest nu-ti fa griji. 

Eu imi doresc sa ajunga toata lumea la o maturitate in care sa vada clar ca in lantul espresso, echipamentul e complementar cafelei si utilizatorului si nu e piesa cea mai importanta. De asta as incepe cu cafea de calitate, o rasnita buna si un ibric adevarat. E un pas mult mai bland pentru un consumator de cafea comerciala.
Incearca sa te abtii de la comentarii impertinte legate la adresa mea, businessul il am in viata de zi cu zi nu pe forum.Mersi si sper sa intelegi si ca sa fiu un pic arogant asa cum tu dai dovada in nenumarate randuri sper ca stii de acum inainte cum sa scrii "biznis".
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#12
Dev facea referire la o regula mai veche, nescrisă, care incuraja sfaturi concrete, folositoare si altor useri peste o luna sau un an, in opoziție cu eventuale 10 postari de autoofertare.

Postarea respectiva a fost ștearsă pt ca a fost scrisă neglijent si cu potențial insultator, mai ales daca nu stii de glumă. Totusi glume cu parintii altora nu se fac, din respect.

Ne oprim aici cu offtopicul, mergem înainte cu recomandarile...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Trebuie să vb cu mama ta înainte de a o surprinde cu acest frumos cadou, sau și mai bine, sa  o duci undeva unde poate vedea pe viu ce înseamnă să faci un espresso. Abia atunci vei vedea ce și cum.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#14
(25-09-2018, 01:32)orwo Wrote: ...
undeva unde poate vedea pe viu ce înseamnă să faci un espresso
...

si sa bea un espresso, poate ii va place, poate nu ...
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)