Hello There, Guest! Login Register

Recomandare espressor, rasnita

Lightbulb 
Salut, in ideea in care intentionez sa deschid un coffee to go intr-un orasel mic (10k-12k populatie) credeti ca ati putea sa-mi recomandati un espressor si o rasnita care s-ar incadra in bugetul de 6-7 mii de euro? Din ce am mai discutat, bugetul meu pentru aparatura s-ar putea sa fie prea mic si ar trebui sa ma orientez spre piata SH.
 Tin sa precizez ca estimez o vanzare de 100-150 de cafele pe zi. Orice sfat si parere e binevenita. Mersi!

Reply
As zice ca estimarea e prea optimista...
La Hedone pachetul entry este de o medie de 1200 cafele pe luna, adica 300 pe saptamana.
Nici chiar cel mediu nu atinge estimarea ta de 3000 cafele pe luna.
Si nu cred ca pachetele acestea au fost concepute pentru sate de 1000 locuitori...  Confused

Reply
@renatoa - cred ca depinde de concurenta. In orasul meu natal cu o populatie de ~9-10k locuitori s-a deschis de vreo doi ani o locatie care vinde (to go) exclusiv produse bazate pe espresso. Oamenii asteapta o bautura cu lapte timp de 3 minute, un long black inseamna sa iti puna acelasi puc la infuzat de 2 ori iar setarile pentru rasnita nu exista spunand ca e setat aparatul sa treaca maxim 40g apa prin puc. Daca ai ghinion si prinzi 2 flat white-uri in fata ta, astepti 10 minute sa iti cumperi o cafea. Cu toate cele de mai sus vand lejer peste 100 de pahare pe zi chiar daca vad pe acolo oameni care se plictisesc sa astepte si pleaca.
Lelit PL81T | Eureka XL | Ascaso
#PL43MMi

Reply
Initiatorul ar putea contacta pe @Levo, ca sa afle cum merge treaba in Campulung (Muscel) cu un pachet de la Hedone, unde la 31k locuitori sunt doar doua cafenele decente, e adevarat ca nu sunt "to go". 
Dar am o banuiala ca cererea mare este satisfacuta de automatele vending, nu am vazut coada in cele doua cafenele...
Nu intentionez sa fac reclama la Hedone, doar ca nu prea stiu alti prajitori care sa ofere genul acesta de pachete complete de bar, doar automate de vending. Si este o abordare care iti permite sa demarezi rapid cu buget zero, daca esti sigur pe vadul tau... si poti intrerupe (aproape) oricand comodatul.
Dupa ce ai confirmarea ca ai vanzarea estimata, poti incepe sa faci calcule de procurat echipament si furnizori de cafea alternativi.

Reply
E foarte ok bugetul pentru un aparat cu doua grupuri si o rasnita. E si SH o varianta dar trebuie sa stii ce sa cauti si e riscul mare sa nu fie ok.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
(22-02-2021, 11:23)Okta43 Wrote: @renatoa - cred ca depinde de concurenta. In orasul meu natal cu o populatie de ~9-10k locuitori s-a deschis de vreo doi ani o locatie care vinde (to go) exclusiv produse bazate pe espresso. Oamenii asteapta o bautura cu lapte timp de 3 minute, un long black inseamna sa iti puna acelasi puc la infuzat de 2 ori iar setarile pentru rasnita nu exista spunand ca e setat aparatul sa treaca maxim 40g apa prin puc. Daca ai ghinion si prinzi 2 flat white-uri in fata ta, astepti 10 minute sa iti cumperi o cafea.

Matca? Smile)

(22-02-2021, 11:35)renatoa Wrote: Initiatorul ar putea contacta pe @Levo, ca sa afle cum merge treaba in Campulung (Muscel) cu un pachet de la Hedone, unde la 31k locuitori sunt doar doua cafenele decente, e adevarat ca nu sunt "to go". 
Dar am o banuiala ca cererea mare este satisfacuta de automatele vending, nu am vazut coada in cele doua cafenele...
Nu intentionez sa fac reclama la Hedone, doar ca nu prea stiu alti prajitori care sa ofere genul acesta de pachete complete de bar, doar automate de vending. Si este o abordare care iti permite sa demarezi rapid cu buget zero, daca esti sigur pe vadul tau... si poti intrerupe (aproape) oricand comodatul.
Dupa ce ai confirmarea ca ai vanzarea estimata, poti incepe sa faci calcule de procurat echipament si furnizori de cafea alternativi.

Ofera, ofera: Level Up, Origo, Dropshot, mai cautam mai gasim
Lelit PL162T Bianca - in vanzare

Comandante C40 | V60 | Aeropress

Reply
Cei din Matca sunt prea ocupați cu legumicultura ca să aibă timp de stat la coadă pentru o cafea!  Biggrin
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)