Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor care NU necesita upgrade

#1
Salutare oameni buni,

Dupa multi ani de utilizat Gaggia pure, m-am hotarat in sfarsit sa trec la un aparat serios.

Bugetul ~1.000 euro, maxim 1.300 daca are sens cu adevarat.

Ce as dori de la noul apparat:
- sa nu simt nevoia sa-l schimb in urmatorii 5-7 ani  Big Grin
- sa fie cat mai fiabil si robust
- afisaj presiune in timpul extractiei
- PID
- boiler cupru
- schimbator de caldura HX
- de dual boiler nu stiu daca am neaparata nevoie, latte-uri fac mai rar
- eventual sa aiba si reglaj presiunie
...
Deocamdata cam astea imi vin in minte.

Pentru moment ma gandesc la Bezzera MAGICA S MN PID, imi place si design-ul... desi este cam scumpicel pentru bugetul meu.

Astept parerile voastre, experientele si sfaturile.

Cheers 57
Espressor: Profitec PRO 600
Rasnita: Eureka Helios 65
Accesorii: Jack Leveler, ECM tamping station
 
Reply
#2
Dacă nu faci multi lapte-uri, HX este o alegere mult mai rea decât DB (dual boiler). Mai bine un SB (single boiler) bun cu pid.

Singura idea care îmi vine aminte acum este Lelit Bianca dar este (cu mult) 0este bugetul tău (și nu știu exact ce boiler are)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
eu as lua Strega espressomanului @cradun daca sincer.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
ECM Classika PID. Era unul de vanzare pe forum.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#5
Nu s-a invetat asa ceva  Cool
 
Reply
#6
(02-11-2019, 17:10)razclud Wrote: Nu s-a invetat asa ceva  Cool

Adica?
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#7
nu s-a descoperit antidot pentru virisul upgradeitis  Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#8
Chiar asa... nu aparatele trebuie upgradate, ci demonii calmati din cand in cand...
Si ce te faci daca cu toata insiruirea aia de marketing obtii extractii mai slabe ca inainte ? Confused
 
Reply
#9
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...tomatik-64
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#10
Chiar asa... ma intreb daca trimiterea de mai sus nu e cu schepsis... pare in mod egal de postrivita pentru justificarea vanzarii, din postul #3, decat pentru vanzarea in sine...
 
Reply
#11
Tu poti sa banui orice. De fapt nici nu stiu daca mai e de vanzare ECM-ul. Dar eu il recomand ca fiind un espressor pentru o perioada mai lunga, cel putin. Nu cunosc pe niciunul din cei care au postat aici si nici pe cel care vinde ecm-ul. Era o recomandare sincera. Am avut Lelit, am cautat si am analizat mult ce sa cumpar si pot spune ca nu regret. Doar ca pretul unuia nou il lasa fara bani de rasnita, de aceea i-am recomandat sa verifice daca mai e valabil anuntul.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#12
Cred ca Renato se referea la postarea lui maki
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#13
Posibil! Oricum consider, iar tu poti depune marturie, ca ECM Classika PID este o achizitie pt multi ani. Iar faptul ca l-am achizitionat ti se datoreaza in mare parte pt ca m-ai incurajat. Si iti multumesc!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#14
Angel   Ba_ 57
Ideea e ca omul isi doreste un HX si boiler de cupru
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#15
(02-11-2019, 20:33)Cip Wrote: Angel   Ba_ 57
Ideea e ca omul isi doreste un HX si boiler de cupru

Am vazut, dar stii cum e cu ce iti doresti si ce ajungi sa cumperi...Smile) Te razgandesti de 10 ori.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#16
Single boiler e greu sa fie obiectul unei achiziții fara ganduri de upgrade. Nu stii cum vor aprecia copii chiar mici (folosind pudra de roscove) partenera sau chiar tu un cappuccino senzational executat perfect. 
Mai intra in joc si pompa rotativă, care nu se gaseste de obicei pe sbdu si care, pe langa o silențiozitate de invidiat si de dorit ca "upgrade final" permite preinfuzii mai scurte pe e61, daca asta vrei cu anumite cafele, uneori,fara  sa te oblige la preinfuzii de 10 secunde. 

Dar de principiu titlul topicului este o utopie. Pentru mine, realist vorbind, nu vad azi nimic dincolo de Bianca, pentru nevoile mele si stilul meu de a face espresso. Poate peste doi ani voi vedea altceva mai nou, accesibil pt mine si mult mai atractiv. Peste alti alti ani apare altceva care schimba paradigma si il voi dori pe acela.... De asta zic, vorbim de decizii personale, preferințe si subiectivism in raport cu ce am avut ocazia sa interactionam interactionam pana acum, fizic sau online. Cel mai bine este sa te informezi, sa ito faci o lista cu ce are si ce nu are fiecare aparat bagat in finală si apoi sa decizi in liniste.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Am folosit Magica cu mare placere putin peste 1 an si e o masina extraordinara, dar depinde ce tip de utilizator esti. Dc esti pasionat de eleganta constructiei HX si urmaresti sa vezi dc HX hump-ul schimba gustul cafelei, Magica e perfecta (dar nu cred ca PID-ul e necesar). Daca esti genul caruia ii place sa exploreze prajiri light, atunci probabil ca un E61 fara padela nu te va satisface. Insa, pentru o utilizare acasa, simplitate in folosire si pentru un espresso corect extras, cred ca oricare dintre pachetele de aici ar fi mai mult decat suficient.

E deja a treia oara cand recomand unul din pachetele de la barshaker, nu sunt agentul lor Smile dar apreciez un one stop shop, preturile la pachete mi se par foarte bune si partial si eu am facut ce recomand ("put my money where my mouth is") luand un Cafelat Robot (nu e genul care sa nu te faca sa vrei un upgrade, dar sper sa bifeze capitolul cu "usurinta in exploatare").

Am vazut ca nu ai scris nimic de rasnita, sper ca nu vrei sa dai tot bugetul pe espressor...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#18
Deși e un model nou și nu și-a dovedit încă fiabilitatea, Ambient Espresso Minima (are thread special) bifează cam toate căsuțele și este și DB. In plus e compatibil cu kitul de profilare de pe Bianca, deci ai o portiță de upgrade dacă te mănâncă Smile
De grup saturat nu te salvează nici dracu Smile
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#19
(02-11-2019, 16:49)george4444 Wrote: Salutare oameni buni,

Dupa multi ani de utilizat Gaggia pure, m-am hotarat in sfarsit sa trec la un aparat serios.

Bugetul ~1.000 euro, maxim 1.300 daca are sens cu adevarat.

Ce as dori de la noul apparat:
- sa nu simt nevoia sa-l schimb in urmatorii 5-7 ani  Big Grin
- sa fie cat mai fiabil si robust
- afisaj presiune in timpul extractiei
- PID
- boiler cupru
- schimbator de caldura HX
- de dual boiler nu stiu daca am neaparata nevoie, latte-uri fac mai rar
- eventual sa aiba si reglaj presiunie
...
Deocamdata cam astea imi vin in minte.

Pentru moment ma gandesc la Bezzera MAGICA S MN PID, imi place si design-ul... desi este cam scumpicel pentru bugetul meu.

Astept parerile voastre, experientele si sfaturile.

Cheers 57

Salut George,

In limita maxima a bugetului, intr-adevar, un Lelit Mara cu PID si poti sa il tii nu 5-7 ani ci mult mai mult. Grup clasic E61, foarte compact (cel mai compact din lume cu acest grup), robust si, in caz ca pateste ceva, relativ ieftin de rezolvat local.

Am unul de aproape 3 ani si sunt extrem de multumit de el. Disponibil pentru detalii suplimentare daca te intereseaza.
De vanzare: Baratza Sette 270 complet reconditionata (motor + angrenaj), ca noua!
PM pentru detalii
 
Reply
#20
In cazul Mara ar fi de asteptat Mara X, prin februarie probabil, care ar trebui sa schimbe paradigma HX-ului casnic, daca intr-adevar asa va fi cum a fost prezentat la Host, adica hibrid HX - SBDU.

Minima plus kit profilare inseamna 8000-8500 lei. Bianca e 9390 si e in alta clasa de design, pompa, constructie. Kit-ul de profilare poate fi un avantaj pentru zona 4000 - 6000 lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
(03-11-2019, 15:34)Lyvyoo Wrote: In cazul Mara ar fi de asteptat Mara X, prin februarie probabil, care ar trebui sa schimbe paradigma HX-ului casnic, daca intr-adevar asa va fi cum a fost prezentat la Host, adica hibrid HX - SBDU.

Minima plus kit profilare inseamna 8000-8500 lei. Bianca e 9390 si e in alta clasa de design, pompa, constructie. Kit-ul de profilare poate fi un avantaj pentru zona 4000 - 6000 lei.

De vazut, nu stiu exact ce ar mai putea schimba sau aduce in plus, Mara ca HX dupa mine are tot ce ii trebuie. Nu vad nevoia unui DB, poti face shoturi cu lapte cu tot cap la cap pastrand calitatea si fara nici o problema. Chiar azi am facut la rand 4 espresso + 350ml lapte fiecare - all perfect.

Edit: de fapt stiu ce ar putea schimba, ar putea schimba in jos pretul la Mara actual - s-ar putea sa fii onto something here...
De vanzare: Baratza Sette 270 complet reconditionata (motor + angrenaj), ca noua!
PM pentru detalii
 
Reply
#22
sa iai HX cand cam la acelasi pret ai DB si scapi de flushuri de racire in fiecare zi/extractie, nu stiu nu stiu...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
Ar schimba , teoretic , o paradigma a hx-urilor, adica nevoia de flush. Orice hx are nevoie de x secunde de flush ca sa ajunga la 91 de grade sa spunem. Ce-ar fi daca nu ar mai avea nevoie si ai avea 3 puncte de setare predefinite?! Asta ar fi un game changer.. Dar ramane sa vedem, caci pana nu vezi review concret ne amagim cu specificatii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
nu cred in espressoare care sa nu necesite upgrade!
upgrade-ul e inevitabil - cel putin pana la atingerea unei limite de suportabilitate financiara (i.e. nu poti numai sa platesti rate, mai trebuie sa si cumperi cafea!) - dar cred ca e esential sa fie rezultatul unei decizii proprii dupa o documentare prealabila (in fel si chip);
nu faci upgrade dupa sfaturile altuia!

'afisaj presiune in timpul extractiei'? da, e tehnic si e un lux ... dar mi se pare a avea sens numai daca poti controla in vreun fel aceasta presiune! altfel, si mai ales la un HX, ceea ce te poate ghida in incepere si terminare de shot este temperatura in grup, cat mai aproape de 'camera de extractie' - acel spatiu de deasupra pucului...
este ceea ce mentionezi mai la sfarsit, adica acel 'reglaj de presiune'; dar atentie te referi sper, la reglaj de presiune in timpul shotului, pentru ca un reglaj al presiunii de extractie au mai toate masinile cu pompa vibratoare, prin acea supapa de limitare, OPV! iar masinile cu pompa rotativa folosesc reglajul de retur al pompei;
incerc sa ma fac inteles: multe masini espresso din categoria superioara, prosumer, au 2 manometre, unul indicand presiunea in boiler, celalalt indicand presiunea la iesirea pompei (are inscriptionat de regula POMPA) - atentie deci, presiunea asta pe care debiteaza pompa, nu e presiunea de extractie, adica presiunea reala deasupra pucului! exista nu numai caderi de presiune in circuitul apei de extractie: exista si restrictorul de la intrarea in supapa de extractie, acel jicleur din 'ciupoerca' E61; daca efectul restrictor de debit al jicleurului (sau a unei needle valve cum incepe a se practica) e comparabil in timpul extractiei cu cel al pucului, manometrul va indica presiunea in aval de restrictor, nu cea de deasupra pucului! etc.

un HX cu PID nu inseamna mare lucru intr-o exploatare curenta, in care ceea ce te intereseaza este sa prepari si sa-ti bei cafeaua!
un PID pe boiler la un dual boiler controleaza o temperatura cat mai constanta in boiler, mai departe prin termosifon, in grup si de aici, o stabilitate termica ce se reflecta in calitatea extrasului obtinut!
dar la un HX (cat s-a tot discutat asta in forum...), PID-ul iti usureaza/simplifica reglajul temperaturii din boiler, comparativ cu un presostat ascuns sub caroseria masinii; iti elimina clicurile - enervante probabil pentru urechi sensibile - ale releului de control element de incalzire boiler; dar toate astea nu ajuta cu nimic la un shot mai bun, doar la o versatilitate mai mare a masinii; cat priveste oscilatiile de presiune si termice datorate histerezisului presostatului ca dispozitiv mecanic, am publicat si eu o diagrama cu profile termice ridicate in boiler si in gup: practic, oscilatiile mari din boiler se atenuau pana la disparitie in masa termica a grupului!

Lyvyoo Wrote:...Minima plus kit profilare inseamna 8000-8500 lei. Bianca e 9390 si e in alta clasa de design, pompa, constructie. Kit-ul de profilare poate fi un avantaj pentru zona 4000 - 6000 lei.

apropo de Minima - unul din subiectele mai putin discutate de bine, pe forum...

cand te-ntinzi la un maxim 1300 euro, hai ca mai poti privi si spre 1490 euro (mai e si BF etc.);
odata ajuns aici, iti mai tii respiratia si te-ntinzi intr-o a doua etapa, cu inca 220 euro pentru un kit de control debit grup ECM; sau ramai aici si daca te pricepi la bricolaje: pui un dimmer pe pompa vibratoare!

dar de-aici sa mai urci la Bianca, fara sa ai nimic in plus decat 'alta clasa de design, pompa rotativa'... adica deosebirile in bine, sa zicem, fata de Minima;
poate e preferabil sa ramai ceva timp pe platoul la care ai ajuns si apoi sa te uiti mai sus... nu in vecini Smile
(ECM Syncronika e si in varianta cu control debit... plus ce-au sa apara in viitorul II)

ACS Minima are componente italiene de calitate si o constructie pe masura (tabla inox de peste 2 mm grosime, de ex.), cu, sigur, alta clasa de design - minimalist angular, i-as zice...
la bile albe as mai adauga: boiler de abur de 2,3l - ceva mai rar intalnit la masinile de casa (nesemnificativ pentru cazul de fata unde nu e nevoie de lapte), grupul E61 e cu solenoid, ceea ce inseamna operare mai comoda, intretinere mult mai simpla, lipsa camerei de preinfuzie (un avantaj in lucrul cu control de debit);
in plus, pompa vibratoare - non ULKA - imi pare o solutie fireasca pentru o masina de volum mic si fara preinfuzie in grup; cand se trece la control de debit, comportamentul pompa rotativa vs. pompa vibratoare ar trebui sa difere mult, cu liniaritate mai mare in control la masinile cu pompa rotativa; asta insa nu inseamna neaparat un avantaj, oricum, pe durata curgerii - deci in extractie - particularitatile de caracteristica debit-presiune ale celor 2 tipuri de pompe ar trebui sa fie estompate de specificul de restrictie debit al dispozitivului folosit - Lelit sau ECM/Profitec;
dar nu intru in detalii, imi lipsesc o groaza de date experimentale! voi lucra si eu cu un dispozitiv ECM, dar nu am cum si dece sa fac... versusuri Smile
in plus, cum spuneam, in cazul de pompa vibratoare, ramane si solutia de compromis a utilizarii unui dimmer, sau a unui dispozitiv de control pulsatii pompa; costurile s-ar ridica la cateva zeci de lei, 4-20 euro (!), dar sigur, pentru cei dispusi sa bricoleze putin...
in opinia mea - nu e loc de detaliere - controlul dinamic al debitului e mai potrivit la sursa, deci la pompa, decat prin restrictor - needle valve - in circuit;
un restrictor in circuit - in cel de termosifon, sau in cel de extractie - este un bun element de 'tuning' si masinile comerciale vechi au avut mereu elemente de reglaj static pentru 'tuning'-ul parametrilor shotului...
cum mai spuneam, restrictia de debit variabila din grupul E61, este parte din patentul original, dar acolo nu pentru un reglaj dinamic in timpul shotului, ci pentru un reglaj static pentru un 'tuning' optim al parametrilor;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#25
(03-11-2019, 19:51)Lyvyoo Wrote: Ar schimba , teoretic , o paradigma a hx-urilor, adica nevoia de flush. Orice hx are nevoie de x secunde de flush ca sa ajunga la 91 de grade sa spunem. Ce-ar fi daca nu ar mai avea nevoie si ai avea 3 puncte de setare predefinite?! Asta ar fi un game changer.. Dar ramane sa vedem, caci pana nu vezi review concret ne amagim cu specificatii.

Serios, cine ar schimba utilajul pentru a evita 2-3 secunde de flush? Mara nici nu se incinge asa tare ca altele, poti sa faci chiar si fara flush si daca simti diferenta esti David Lynch in Mulholland Drive. E undeva intre paradigma si moft, sub una si peste alta dar nu mi se pare mare lucru.
De vanzare: Baratza Sette 270 complet reconditionata (motor + angrenaj), ca noua!
PM pentru detalii
 
Reply
#26
Parerea mea este ca Bianca nu are constructie superioara; barem Minima a fost gandita sa aiba design minimalist, cu concentrare pe performante, fara sclipici. Caroseria Biancai inspira fragilitate, inspira compromis la materiale, chiar daca au mers pe lemn pentru un plus de eleganta. Are tabla subtire si, probabil si sasiul mai fragil, deoarece comparativ cu alte DB-uri cu pompa rotativa de pe piata, este de departe mult mai usoara si nu vad de unde ar veni diferenta de greutate daca nu din elementele de caroserie, sau mai mult, din grosimea peretilor boilerelor.
Izzo Alex Duetto III, Eureka Olympus
 
Reply
#27
Faptul că Bianca arată genial și își face și treaba impecabil poate naște emoții. În altă ordine de idei, o diferență de maxim un grad în extracție este mai mult subiect de marketing decât de arome in ceașcă. Până la urmă avem nevoie de justificări pentru a face upgrade-uri. Sunt aproape sigur că la un moment dat voi trece la grup saturat dar nu cred că în vacanțe Aeropress-ul sau ROK-ul îmi vor părea mizerii. Bine, dacă voi pune Jacobs în Mina nu cred că va ieși vreo Geisha dar o Geisha in ROK rămâne Geisha!!! Este posibil ca mulți să simtă gustul aparatului mai mult decât gustul cafelei. De la un anumit nivel în sus diferențele între aparate sunt extrem de subtile iar când vine vorba de comparații între aparate cu posibilitatea de profilare...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#28
O avea alte dezavantaje dar fragila si cu tabla subtire chiar nu e, din contra. Materialele si conceptia difera net de orice alt model din trecut.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
(03-11-2019, 20:14)tudor.montescu Wrote:
(03-11-2019, 19:51)Lyvyoo Wrote: Ar schimba , teoretic , o paradigma a hx-urilor, adica nevoia de flush. Orice hx are nevoie de x secunde de flush ca sa ajunga la 91 de grade sa spunem. Ce-ar fi daca nu ar mai avea nevoie si ai avea 3 puncte de setare predefinite?! Asta ar fi un game changer.. Dar ramane sa vedem, caci pana nu vezi review concret ne amagim cu specificatii.

Serios, cine ar schimba utilajul pentru a evita 2-3 secunde de flush? Mara nici nu se incinge asa tare ca altele, poti sa faci chiar si fara flush si daca simti diferenta esti David Lynch in Mulholland Drive. E undeva intre paradigma si moft, sub una si peste alta dar nu mi se pare mare lucru.
Hx-urile au nevoie de 20-30 de secunde de flush pentru a ajunge la o temperatură de 90 de grade sa spunem. Poti citi pe termometrul din grup, daca il cumperi separat, altfel nu se poate sti. Sunt doua tehnici principale, flash and go sau flash and wait, in functie de constructia masinii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Eu am luat Minima nou cu 6300 lei (cu discount de 10%). Nu sugeram combinația cu kitul de profilare din start, ci după 2-3 ani, că sa mai câștige 2-3 Smile
La banii ăștia nu îmi dau seama cu ce ar putea fi comparat, nu știu de alte DB in bugetul ăsta. De-asta am și făcut upgrade, altfel mai stăteam mult la studiat.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)