Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor buget 2500-3000

#1
Salutare,

In ultimul timp am devenit din ce in ce mai pasionat de cafea si cred ca este timpul sa trec de la un aparat nespresso expert and milk la un espressor cu cafea adevarata Big Grin

Din cautarile de pe reddit/youtube/aici am vazut ca unul dintre cele mai recomandate espressoare in bugetul asta este: Lelit PL41TEM. Acum vin intrebarile:
1) Deoarece eu nu beau cafea cu lapte, exista un alt aparat mai potrivit in acest buget (sau poate mai jos) fara "steam wand" 
2) Lelit PL42EMI ar fi o alegere mai buna pentru ca are si rasnita(si este la acelasi pret cu PL41TEM, in acelasi timp vad ca rasnita de calitate este foarte importanta pentru o cafea buna)?
3) Mi-ati putea face o alta recomandare mai buna?

Multumesc, o zi buna!
 
Reply
#2
1) PL41TEM este un best buy deoarece are si controlul pid, si este singur care are așa ceva in aceasta clasa de preț. Eventual, daca vrei sa crești bugetul si sa fii focalizat pe espresso, exista Bezzera Unica (care arata mult mai bine) dar la un alt buget. Toate au steam want dar este doar un accesoriu, fiind ca înauntru au doar un boiler.

2) Nu, nu este. Evita aparate cu râșnița inclusa. O râșnița Kinu (sau altceva echivalent) este cu un ordine de mărime mai buna.

3) Daca buget este problema, poți sa iei in considerare un aparat SH de pe forum sau, un Gaggia Classic si sa cauți cineva care poate instala un PID.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Daca esti dispus la 40sec. de manualitate, atunci un Kinu de 750 lei rezolva multe din problemele inceputului de drum. Vei rasni doar tu sau vrei sa rasneasca si partenera cand nu vei fi acasa? In cazul doi e mai greu de folosit o rasnita manuala. 
Daca mergi pe rasnita electrica si scule noi, avand in vedere bugetul, considera cel mai ieftin punct de plecare pachetul Barista Home Premium pentru ca reglarea electronica a temperaturii ajuta enorm in modificarea gustului cafelei. Daca maresti bugetul apar tot felul de variante, doar da de veste pe topic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(15-06-2021, 21:27)Lyvyoo Wrote: unde gasesc pachetul Barista Home Premium?
 
Reply
#5
Gasesti la "reduceri pt espressomani - reduceri lelit, gaggia etc".
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#6
(15-06-2021, 21:52)Dan_R Wrote: - Pachetul Barista Home Premium - espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMi  + tamper precizie Lelit  57.55mm  + suport tampare - 2900 lei asta?
 
Reply
#7
Da. Ai acolo tot felul de variante. Asta este una dintre ele.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#8
(15-06-2021, 21:57)Dan_R Wrote: Multumesc!
 
Reply
#9
(15-06-2021, 21:27)Lyvyoo Wrote: Daca esti dispus la 40sec. de manualitate, atunci un Kinu de 750 lei rezolva multe din problemele inceputului de drum. Vei rasni doar tu sau vrei sa rasneasca si partenera cand nu vei fi acasa? In cazul doi e mai greu de folosit o rasnita manuala. 
Daca mergi pe rasnita electrica si scule noi, avand in vedere bugetul, considera cel mai ieftin punct de plecare pachetul Barista Home Premium pentru ca reglarea electronica a temperaturii ajuta enorm in modificarea gustului cafelei. Daca maresti bugetul apar tot felul de variante, doar da de veste pe topic.
dupa indelungi cautari cred ca cea mai buna alegere ar fi PL41TEM + Eureka Mignon Specialita 15BL. e ok asa sau ar mai trebui modificat ceva (are rost alt espressor cu portafiltru de 58mm)?
 
Reply
#10
Sunt multe alegeri bune, inclusiv combinatia precizata de tine. Nu ne intelegem noi pe forum nici la ce sa alegem daca avem un buget de zece ori mai mare decat cel precizat de tine... Smile Important este sa intelegi ce face fiecare aparat in parte, ce se afla deasupra si ce se afla dedesubt si de ce. Mai departe, fiecare pune punctul pe i in functie de preferinte.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
(16-06-2021, 21:57)Lyvyoo Wrote: Sunt multe alegeri bune, inclusiv combinatia precizata de tine. Nu ne intelegem noi pe forum nici la ce sa alegem daca avem un buget de zece ori mai mare decat cel precizat de tine... Smile Important este sa intelegi ce face fiecare aparat in parte, ce se afla deasupra si ce se afla dedesubt si de ce. Mai departe, fiecare pune punctul pe i in functie de preferinte.

fair enough
 
Reply
#12
Am impresia de cele mai multe ori, citind multe discuții pe forum, ca se doresc mașini de F1 cu care de fapt sa mergem cu maxim 15 km/h. Pentru 15 km/h e însă la fel de buna și o trotineta electrică.

Razvan, alegerea ta in condițiile specificate e una foarte buna! 

spor
[b]Shop[/b]: Slayer Espresso / Mahlkonig E65S gbW / Mahlkönig Guatemala / Varia Aku / Felicita Square / Moccamaster KBG 741 Select
[b]Home:[/b] Wilfa Uniform / Moccamaster Cup-One / ChemeX / Fellow Stagg / AeroPress / Felicita Arc / Origami Dripper
 
Reply
#13
Eu as merge asa.

Buget de 1000 RON este unul mic, dar exista câteva solutii.

Kinu + kompresso (temporar) ori un kit de V60. Rasnita este una foarte bună și îți va rămâne o viata. Când în viitor vei avea buget, te vei gândi la un espressor.

Tine aminte ca espressorul este accesoriul rasnitei, și este adevărat.

Uitate bine pe marketplace, uneori ss găsesc niște mașini interesante, chiar sub bugetul tău.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#14
Cred ca persoana dorește sa bea espresso nu v60 ori aeropress. Un espressor sh și o rasnita kinu dar sare de buget sau mai strângi putini bani și apoi îți ei.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#15
(19-06-2021, 20:43)micrenda Wrote: Eu as merge asa.

Buget de 1000 RON este unul mic, dar exista câteva solutii.

Kinu + kompresso (temporar) ori un kit de V60. Rasnita este una foarte bună și îți va rămâne o viata. Când în viitor vei avea buget, te vei gândi la un espressor.

Tine aminte ca espressorul este accesoriul rasnitei, și este adevărat.

Uitate bine pe marketplace, uneori ss găsesc niște mașini interesante, chiar sub bugetul tău.
Îmi cer scuze dar am greșit thread. Răspunsul meu era pentru acest thread:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...buget-1000
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)