Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor automat

#1
Salut,

As dori sa achizitionez in zilele urmatoare un espressor automat, in bugetul 5000-5500 RON.
Ma gandeam la unul din modelele DeLonghi Primadonna Elite ECAM 650.55MS sau Saeco Xelsis SM7683/00.

As dori sa stiu care dintre cele doua este mai ok ca si raport calitate/pret, al functionalitatilor, sau daca aveti alte recomandari mai bune Smile

Multumesc.
 
Reply
#2
Recomandare? Sa citesti acest articol https://www.espressoman.ro/espressoarele-automate/
Acest forum nu este locul potrivit unde sa ceri informatii despre aparatele automate.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#3
(01-07-2020, 19:40)TheShark Wrote: Salut,

As dori sa achizitionez in zilele urmatoare un espressor automat, in bugetul 5000-5500 RON.
Ma gandeam la unul din modelele DeLonghi Primadonna Elite ECAM 650.55MS sau Saeco Xelsis SM7683/00.

As dori sa stiu care dintre cele doua este mai ok ca si raport calitate/pret, al functionalitatilor, sau daca aveti alte recomandari mai bune Smile

Multumesc.
Mașinile automate de cafea nu fac espresso. Fac un filtru mai concentrat, iar unele mai răsărite, foarte concentrat. Cam atât...
Dacă înțelegi și accepți acest aspect, dar totuși îți dorești confortul unei cafele la o simplă apăsare de buton, în bugetul tău îți recomand Miele 5300. Nu lua modele mai scumpe, deoarece au toate aceeași râșniță cu cuțite de oțel și același grup de preparare cafea. Grupul respectiv este foarte ușor de curățat, iar controlul de temperatură și preinfuzie este superior multor aparate, chiar mult mai scumpe. Stai departe de aparate ale căror râșniță au cuțite ceramice. Nu am afilieri cu brandul și vorbesc din experiență.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#4
Nu mai bine alegi un aeropress+un porlex mini? ma indoiesc ca ca  observa diferente notabile
 
Reply
#5
Ce-mi place cand unii vor sa faca cafea apasand pe un buton si li se recomanda rasnite si sisteme de preparare ale cafelei manuale ...

Desi aparatele automate nu produc ceea numim toti espresso, pot scoate o cafea buna, apropiata de espresso, daca in primul rand cafeaua este buna. Avand in vedere faptul ca esti dispus sa aloci un buget de 6000 lei pentru achizitie si daca nu vrei sa treci "in the dark side" Smile), unde  doar cerul este limita, Miele am inteles ca este o optiune ok.
 
Reply
#6
[Image: ZojiW5A.jpg] [Image: 12zs0v8.jpg]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
(02-07-2020, 13:01)radudani Wrote: [Image: ZojiW5A.jpg] [Image: 12zs0v8.jpg]

:-)))
...le-am si salvat!
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)