Hello There, Guest! Login Register


Lelit Anita vs Lelit Anna vs AVX DB1

#1
Salutare tuturor,

Am zis sa pun si eu intrebarea arzatoare pentru cineva la inceput de drum (dupa documentari lungi de pe forum/reddit/youtube) : ce as putea alege din variantele descrise mai sus?

Ar fi convenabil sa cumpar un Lelit Anita, dar nu prea ma incanta ideea de rasnita incorporata (nu stiu cat de eficient macina un grinder incorporat, cu cutite conice fata de un DF64/DF54, de exemplu).

Pana acum is indecis intre Lelit Anna (cu PID, bineinteles) si AVX DB1 (nu am gasit pe Ro, dar am vazut pe site-ul din Ungaria si as avea posibilitate sa-l procur si sa-l aduc in Romania). Din ce am citit pana acum, avanatjul AVX ar fi ca este un espressor DB, cu toate ca am vazut pareri ca nu froteaza asa de bine laptele ca si Lelit (ce sa faci? La inceput vrei si cu teava-n lapte, si cu espresso-n rai).

Ar mai fi si varianta de minimizarea riscului de divort prin procurarea unui Gaggia Espresso (cel descris si la sectiunea reduceri) si grinder DF54/DF64. Ce nu-mi dau eu seama neaparat este : cat de mare o sa fie diferenta de experienta intre asta si Lelit/AVX (adica in cat timp voi simti nevoia sa-mi iau una din astea 2 mai avansate)?

Scuzati-mi eventualele lacune de informatie, daca sunt anumite aspecte pe care le-am ratat, accept umil lovirea pe mana si un link unde sa ma (re)documentez.
 
Reply
#2
ca si un insider info, din DB1 vin variante noi, in locul tau, i-as astepta...  Wink
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#3
(23-04-2024, 11:29)MyR Wrote: ca si un insider info, din DB1 vin variante noi, in locul tau, i-as astepta...  Wink

Daca tot avem inside info, stim si aproximativ pe cand? Nu de alta, dar nu suna rau deloc. Un pachet DF54 + DB1 nu suna rau  Big Grin
 
Reply
#4
1-2 luni probabil....
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)