Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor

#1
Salutare,

dupa o dezamagire cu un espressor super-automat Saeco GranBaristo Avanti, am decis sa caut ce trebuie. Este ptr uz casnic, 3-4 cafele pe zi, toate cu lapte. Am tot citit forumul si am cateva intrebari.

1. Din lipsa de spatiu, as lua o rasnita manuala ptr inceput, Kinu M47 Phoenix. Nu am un spatiu stabil nici ptr espressor, tot plimb aparatele de colo colo.
Se impaca aceasca rasnita cu espresoarele de mai jos?

2. Fiind volumul mic de cafele, initial ma gandeam la Lelit PL91T dar parca as lua PL92T Elizabeth sa nu stau sa ma chinui cu laptele si sa doresc upgrade repede.

3. Ca sistem de filtrare am osmoza inversa cu remineralizare. Ar trebui sa iau apa dinainte de filtrul de remineralizare sau nu conteaza?

4. Din ce am citit pe forum, la sistemul cu DB este mai complicat de decalcifiat. Se poate face acasa decalcifierea?

Nu am un buget fix, as lua cat mai ieftin. Dar as si cumpara din prima ce trebuie.
 
Reply
#2
1. Sigur ca se impaca
2. Cu putin efort in plus eu ti-as recomanda Profitec Pro 300 - grup saturat, dual boiler, firma consacrata. Poate il gasesti si mai ieftin.
3. Poti lua osmoza si dupa un filtru BWT daca vrei sa-l alimentezi de la retea. Bucovina/izvorul minunilor daca folosesti rezervorul.
4. Daca folosesti apa corecta, nu trebuie decalcificat, la ce volum de apa folosesti tu.
 
Reply
#3
Este destul de mare diferenta de bani dintre ele (2000 lei). As ramane in zona de 5000 ptr espressor.
 
Reply
#4
Te-ai documentat bine si ai ales inspirat. Daca nu ai facut-o deja, recomand sa mergi si prin cateva cafenele ca sa incerci cafelele si sa stabilesti ce stil de prajire preferi.
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
#5
Am dat doar comanda de rasnita. Se livreaza dupa 16 septembrie. Espressor inca nu am luat. Am 2 cafele luate de la Claro, Columbia La Esperanza si Brazilia Mogiana Sertãozinho. Le luasem cand am luat si automatul dar nu a iesit nimic bun din ele. 
Astept banii de la eMag si pe urma sa iau si espressor. Il luasem tot resigilat la jumatate de pret, nu i-am pagubit.
 
Reply
#6
Buna ziua,

ce recomndati va rog Lelit PL 42 EMI sau PL41TEM?
 
Reply
#7
Salut! Lelit PL41TEM și neapărat o râșniță buna, care este bugetul tau?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#8
Tem desigur, alaturi de o rasnita buna. Barista home Macap cu m2m ca rasnita , e un început foarte ok.

Pentru b14ypu, Phoenix este cat se poate de versatila si simplu de folosit. Daca in viitor vot aparea cutite cutite de schimb, si chiar cred ca se va întâmpla, vei avea doua rasnite intr-una practic, caci profilul de macinare al cutitului schimba totul. Doar vezi ca pe 16 incep livrarile de la fabrică si apoi nu se stie cand mai urmeaza altele.
PL92 e greu de batut in zona lui. Devreme ce testele indica stabilitate pe temperatura mai buna chiar ca un db cu e61, cu setarile pid schimbate, iar la fiabilitate nu cred ca s-a plans cineva pe forum in cazul modelelor mai noi de la ei (pl92 sau Bianca) , e greu sa nu il iei in calcul serios. Daca ar fi finante, mai bine te gandesti la o rasnita de top decat un espressor cu 100-400E mai scump...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(10-09-2019, 09:56)severt Wrote: Buna ziua,

ce recomndati va rog Lelit PL 42 EMI sau PL41TEM?

In functie de buget, exista pe site diverse combinatii espressor+rasnita. 

https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/

Cele cu rasnite Macap sunt o optiune foarte buna.
 
Reply
#10
Rasnita buna pot lua si ulterior. Mai intai sa vad cu ce se mananca. O fi buna ptr plecarile la munte cu restul de aparate cu care faci manual cafea.
Deja am platit-o pe asta manuala.
 
Reply
#11
Rasnita a fost predata curierului. La 2 zile dupa ce am platit-o. Ma asteptam sa fie trimisa dupa 16 septembrie. Acum sa imi imi raspunda si cei cu espressorul la cerere. Am mers pe DB
 
Reply
#12
In asteptarea espresorului, vine pe 23-24.09, am luat un Aeropress si o latiera de la Barshaker. Am comandat latiera Motta si am primit una Rhino. Sper sa o schimbe, pe factura e trecuta Motta.
Lelit Elizabeth, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#13
(17-09-2019, 18:24)B14ypu Wrote: In asteptarea espresorului, vine pe 23-24.09, am luat un Aeropress si o latiera de la Barshaker. Am comandat latiera Motta si am primit una Rhino. Sper sa o schimbe, pe factura e trecuta Motta.

Fara grija, sigur schimba.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#14
Am luat azi espressorul. Si aici a fost o incurcatura. Comandasem un portafiltru fara fund si m-am trezit cu un nivelator.
Sa il pastrez? Ma ajuta avand in vedere ca sunt la inceput?
Lelit Elizabeth, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#15
Ai nevoie de ambele Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(23-09-2019, 14:01)B14ypu Wrote: Am luat azi espressorul. Si aici a fost o incurcatura. Comandasem un portafiltru fara fund si m-am trezit cu un nivelator.
Sa il pastrez? Ma ajuta avand in vedere ca sunt la inceput?

Mai ales la început. Te scapă de erori nedorite şi rezultate mai constante în portfiltrul ce nu a venit Big Grin
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#17
meh )
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)