Hello There, Guest! Login Register


Ajutor, vrem espressor!

#1
Salutare, am mai incercat in trecut sa ma documentez dar m-am lasat pagubas datorita colegilor si aprobarilor de buget. Totusi, cum lumea se tot plange de cafea, as vrea sa mai bag o fisa.

Suntem 45 de oameni. Avem un aparat de la furnizor(cafea, lapte praf, pahare,lopatele,etc) si ne tot plangem ca nu e buna cafeaua si sa cautam alta solutie.

Deci, ma intereseaza graalul, care stiu ca nu exista, dar macar sa va faceti o ideee:

Vrem un aparat care sa faca el tot( suntem lenesi, vrem sa apasam pe buton), sa fie fiabil/solid(figurativ vorbind) si care sa nu necesite mentenanta excesiva dar care sa se poata face de noi(decalcifiere sau ce o mai fi). Ceva cat mai profi dar la care sa ii punem boabele de cafea si sa apasam butonul si el sa dea de toate:cafea,capucino, etc.


Multumesc.


P.S.
1.Mentionez ca nu avem un buget stabilit, momnentan ma documentez asupra preturilor si marcilor.
2.Estimez ca, momentan, se consuma 2-4 cafele/pers, banuiesc ca la o calitate superioara a cafelei se va reduce numarul( deci,in loc  100cafele/zi  am ajunge undeva la un consum de 80ish)
 
Reply
#2
Au mai fost topice din astea, chiar nu ai gasit nimic similar inainte de a posta ?
O gramada de experienta a altora... postata degeaba...

La birou avem un automat de 2000 lei, nu conteaza brand/model, ca toate sunt la fel in gama asta de preturi... unde se bea cam 6-8 kg de cafea pe luna de aprox 20 persoane, face intr-o luna 3 ani si inca rezista, nici un service major.
La dublu poti avea cutite metalice conice la rasnita, singurul avantaj palpabil care l-am gasit pana acum. SI poate mai putin plastic in maruntaie... dar mare grija ca cele scumpe nu sunt self maintenance ! Fara grup extractibil nici sa nu te apropii de vreun model !
 
Reply
#3
(20-09-2019, 09:44)bibanu' Wrote:  banuiesc ca la o calitate superioara a cafelei se va reduce numarul
 S-ar putea sa ai surpriza sa se intample fix invers, de exemplu la mine la birou a crescut media cam cu 1 cafea/pers.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#4
bibanu'

Nu are rost sa repostam aceleasi lucruri disponibile deja, dar din pdv al directiei de procedat sunt 2 mari late.

1. Lene = aparat automat > ne ferim de ele. Solutia > schimbati cafeaua cu una buna.

2. Calitate = aparat db + rasnita + munca manuala. Multe de schimbat, multe de invatat, dar si o satisfactie pe masura.

Spor
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#5
@bibanu'

Fara sa o iei in nume de rau, ai intrat pe un forum "de specialitate".
Automatele nu face parte din aceasta "specialitate".
Daca ai fi rasfoit prin forum ai fi vazut ca nu am putut ajuta nici pe altii care au avut probleme similare. Desi esti inscris in comunitate din 2017....

Permite-mi comparatia:
E ca si cum ai avea o masina mica (Polo, Micra, ai prins ideea), si vrei sa mergi pe drumuri de padure, si ai in vizor sa iei ceva masina "allroad", adica putin inaltata cu tractiune 4x4. Iar cu nelamurirea ta despre acest 4x4 vii la cei ce au Off-Road in toata puterea cuvantului. Acuma.. spune si tu ce raspuns sa iti dam...?
Multi dintre noi nici nu s-au mai obosit sa conduca "all roaduri" dupa ce au citit unele informatii aici pe forum.

Ne scuzi, dar ai batut la usa gresita.

Sunt in aceeasi situatie ca tine. La birou, ca. 80 de oameni. Conducerea a vrut sa ofere cafea mai buna. Stiindu-ma un "cafegiu", m-au intrebat ce aparat sa ia. Cand le-am zis... au zis ca nu se preteaza, ca lumea va sta la coada sa faca cafea, va trebui sa invete etc. Au luat niste automate scumpe in chirie, care sa faca cafea la buton, producator renumit de altfel WMF, dar lumea tot nemultumita. Beau asa.. ca e... dar cand au ocazia vin cu cele ToGo de la cafenele renumite cin cluj. Am incercat sa setez ceva la ele, dar e fara sens.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#6
Saeco Lirika si cafea proaspat prajita, dar parjita nitel mai tare ca cele 3rd wave.

vad ca esti din Iasi, vezi Maison du Cafe.
sau Sarkis daca nu ai probleme cu curieratul din Bucuresti.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
(21-09-2019, 13:28)slavic1983 Wrote: bibanu'

Nu are rost sa repostam aceleasi lucruri disponibile deja, dar din pdv al directiei de procedat sunt 2 mari late.

1. Lene = aparat automat > ne ferim de ele. Solutia > schimbati cafeaua cu una buna.

2. Calitate = aparat db + rasnita + munca manuala. Multe de schimbat, multe de invatat, dar si o satisfactie pe masura.

Spor
nu sunt nici pe departe mare cafegiu sau priceput in ale cafelei, dar stiu principiile de care zici(acasa imi fac mai  mult de placere cafea(nu sunt consumator de cafea dar imi place ritualul), cu rasnit, etc. problema e ca la birou nu ar fi/vrea nimeni dispus sa stea sa rasneasca, sa cantareasca cafeaua, sa fiarba apa. lumea vrea punctul 1. deci un  automat de cafea care sa poata face 100 de cafele pe zi si care sa nu necesite mentenanta (in afara de o declacifiere, ocazional).

(23-09-2019, 09:32)N3cks Wrote: @bibanu'

Fara sa o iei in nume de rau, ai intrat pe un forum "de specialitate".
Automatele nu face parte din aceasta "specialitate".
Daca ai fi rasfoit prin forum ai fi vazut ca nu am putut ajuta nici pe altii care au avut probleme similare. Desi esti inscris in comunitate din 2017....

Permite-mi comparatia:
E ca si cum ai avea o masina mica (Polo, Micra, ai prins ideea), si vrei sa mergi pe drumuri de padure, si ai in vizor sa iei ceva masina "allroad", adica putin inaltata cu tractiune 4x4. Iar cu nelamurirea ta despre acest 4x4 vii la cei ce au Off-Road in toata puterea cuvantului. Acuma.. spune si tu ce raspuns sa iti dam...?
Multi dintre noi nici nu s-au mai obosit sa conduca "all roaduri" dupa ce au citit unele informatii aici pe forum.

Ne scuzi, dar ai batut la usa gresita.

Sunt in aceeasi situatie ca tine. La birou, ca. 80 de oameni. Conducerea a vrut sa ofere cafea mai buna. Stiindu-ma un "cafegiu", m-au intrebat ce aparat sa ia. Cand le-am zis... au zis ca nu se preteaza, ca lumea va sta la coada sa faca cafea, va trebui sa invete etc. Au luat niste automate scumpe in chirie, care sa faca cafea la buton, producator renumit de altfel WMF, dar lumea tot nemultumita. Beau asa.. ca e... dar cand au ocazia vin cu cele ToGo de la cafenele renumite cin cluj. Am incercat sa setez ceva la ele, dar e fara sens.

Nu iau nimic in nume de rau si iti dau dreptate 100%. Dar ma gandeam sa merg pe principiul ala: sa aud de la pasionati ce NU e bun" alea X,Y,Z, nu sunt bune, chiar daca zice lumea... etc,etc". dar cum ai zis ca ai 80 oameni la birou, zi si la ce aparat de gandeai. basically, as vrea sa renuntam la automatul existent si sa luam un automat mai bun,ca sa zic asa, si anume, sa renuntam la asta din chirie si sa luam noi ceva. daca nu se poate, aia e. chestia e ca nu as da 2000+ pe vreun aparat care sa se infunde sau sa aiba nevoie de decalcifiere la 1-3 luni.

(23-09-2019, 12:58)maki Wrote: Saeco Lirika si cafea proaspat prajita, dar parjita nitel mai tare ca cele 3rd wave.

vad ca esti din Iasi, vezi Maison du Cafe.
sau Sarkis daca nu ai probleme cu curieratul din Bucuresti.

de exemplu, am gasit un Saeco Lirika One Touch Cappuccino pe emag,la 3500 ron. are 3 trepte de reglare a gramajului-6,8 si 10 grame- ori eu, acasa, fac cu 14-17 g(depinde daca fac aeropress), si spune ca ar fi 3 trepte de reglare a aromei,prin reglarea gramajului, ceea ce mi se pare cam aiurea, aroma nu o dau din gradul de macinare? eu la asta am incercat sa ma refer cand am creat threadul.
 
Reply
#8
La 100+ cafele pe zi, trebuie un aparat din zona horeca. Ceva de genul Saeco Aulika Top. 

Cu o cafea decenta ar trebui sa iasa ceva baubil.
 
Reply
#9
Adica este o versiune de Saeco home, de 1500-2000 lei, un pic mai ranforsata prin punctele esentiale ca sa obtina "certificarea necesara pentru utilizarea in scopuri profesionale, numarul 60335-2-75" care nu m-am uitat sa vad ce inseamna, dar probabil este ridicata limita de 10 cafele pe zi, la care cele home use isi pierd garantia. De aici pretul de 3500 lei.
Ridicata, dar nu cred ca e eliminata... sincer nu cred ca masina asta este permisa depasirea unei limite in jur de 50 cafele pe zi, nu ai decat sa cauti sa vezi ce zice certificarea aia.
In rest pare identica cu restul modelelelor Saeco de pe piata, as fi foarte curios grupul daca este interschmbabil... 
Mai ales chestia cu 6-8-10 imi intareste credinta asta... dozarea e la fel ca la cea de la birou.
14-17 grame cat pune forumistul standard este doza pentru un double, la masinile astea daca vrei double, apesi pe butonul cu doua cescute si iti va face doua single una dupa alta in aceeasi ceasca, simplu... nu are minte si capacitate/complexitate mecanica sa faca dozaje asa de variate.

PS: ma uitai si certificarea aia este ceva cu siguranta in exploatare, relativ la supratensiune de alimentare si alte din astea, nu se refera la capacitate de operare crescuta. Asa ca... fassss...
https://www.iecee.org/dyn/www/f?p=106:49...TD_ID:1730

La Aulika, se vede de dinafara ca nu mai are organizarea interna a celor home use, e clar alta rasa, cal de povara ... dar poti avea surpriza sa nu mai fie servisabila de catre proprietar... chit ca zice ca are decalcifiere automata, nu as fi prea linistit pana nu as verifica exact de termene de garantie are...

Ati putea lua in considerare un Carimali Blue Dot, la 2000 cafele pe luna, pe care il ofera Hedone in pachet corporate, stiu ei bine cat de capabila e masina, din moment ce pachetul include servisarea pe toata durata abonamentului...
https://www.hedonecafe.ro/solutii-business-corporate
 
Reply
#10
La 100 de cafele pe zi, poate că are loc și un contract de service periodic.
 
Reply
#11
(25-09-2019, 10:55)renatoa Wrote: Adica este o versiune de Saeco home, de 1500-2000 lei, un pic mai ranforsata prin punctele esentiale ca sa obtina "certificarea necesara pentru utilizarea in scopuri profesionale, numarul 60335-2-75" care nu m-am uitat sa vad ce inseamna, dar probabil este ridicata limita de 10 cafele pe zi, la care cele home use isi pierd garantia. De aici pretul de 3500 lei.
Ridicata, dar nu cred ca e eliminata... sincer nu cred ca masina asta este permisa depasirea unei limite in jur de 50 cafele pe zi, nu ai decat sa cauti sa vezi ce zice certificarea aia.
In rest pare identica cu restul modelelelor Saeco de pe piata, as fi foarte curios grupul daca este interschmbabil... 
Mai ales chestia cu 6-8-10 imi intareste credinta asta... dozarea e la fel ca la cea de la birou.
14-17 grame cat pune forumistul standard este doza pentru un double, la masinile astea daca vrei double, apesi pe butonul cu doua cescute si iti va face doua single una dupa alta in aceeasi ceasca, simplu... nu are minte si capacitate/complexitate mecanica sa faca dozaje asa de variate.

PS: ma uitai si certificarea aia este ceva cu siguranta in exploatare, relativ la supratensiune de alimentare si alte din astea, nu se refera la capacitate de operare crescuta. Asa ca... fassss...
https://www.iecee.org/dyn/www/f?p=106:49...TD_ID:1730

La Aulika, se vede de dinafara ca nu mai are organizarea interna a celor home use, e clar alta rasa, cal de povara ... dar poti avea surpriza sa nu mai fie servisabila de catre proprietar... chit ca zice ca are decalcifiere automata, nu as fi prea linistit pana nu as verifica exact de termene de garantie are...

Ati putea lua in considerare un Carimali Blue Dot, la 2000 cafele pe luna, pe care il ofera Hedone in pachet corporate, stiu ei bine cat de capabila e masina, din moment ce pachetul include servisarea pe toata durata abonamentului...
https://www.hedonecafe.ro/solutii-business-corporate
multam fain, ceva de genul asta de recomandare cautam, le-am trimis un mail sa vad ce preturi au.
 
Reply
#12
(25-09-2019, 11:22)dev Wrote: La 100 de cafele pe zi, poate că are loc și un contract de service periodic.

Musai, chiar si inlocuire imediata in caz de defectare, in modelul asta de bisnis o masina care sta este o masina care nu produce bani... Wink
 
Reply
#13
(25-09-2019, 10:55)renatoa Wrote: In rest pare identica cu restul modelelelor Saeco de pe piata, as fi foarte curios grupul daca este interschmbabil... 
Mai ales chestia cu 6-8-10 imi intareste credinta asta... dozarea e la fel ca la cea de la birou.
14-17 grame cat pune forumistul standard este doza pentru un double, la masinile astea daca vrei double, apesi pe butonul cu doua cescute si iti va face doua single una dupa alta in aceeasi ceasca, simplu... nu are minte si capacitate/complexitate mecanica sa faca dozaje asa de variate.


La Aulika, se vede de dinafara ca nu mai are organizarea interna a celor home use, e clar alta rasa, cal de povara ... dar poti avea surpriza sa nu mai fie servisabila de catre proprietar... chit ca zice ca are decalcifiere automata, nu as fi prea linistit pana nu as verifica exact de termene de garantie are...


Aulika e Royal-ul vechi pus intr-o carcasa noua. Grupul este standard de 9grame si e universal cam pentru majoritatea espressoarelor de la Saeco ce folosesc grup gri ( poate eventual sa difere pe la iesirea spre erogator ). Singura diferenta fata de astea de utilizare acasa o face rasnita, care la Aulika are cutite conice si la cele pentru acasa sunt de ceramica. In rest, cam acelasi lucru, impachetat altfel si poate cu optiuni prin meniu un pic mai multe.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#14
Ar fi o mare măgărie sa vândă același aparat cu râșniță metalică, de 3-4 ori mai scump.

Eu n-am înțeles ce fac cele două circuite hidraulice la aulika top? Două cafele simultan?
 
Reply
#15
Au doar un singur grup deci degeaba au mai multe boilere in ele (ai cumva avantajul unui DB ca nu mai stai sa astepti de la abur la cafea). Unu din boilere e pentru cafea exclusiv si celalalt pentru apa calda si abur, parca asa. Pai cam chiar asa e, in principiu sunt cam aceleasi aparate, cu mici diferente, Aulika avand containerele mai mari.

Oricum, fata de vechile Royal-uri sau chiar Ambra mi se pare ca nu o sa mai tina la fel de mult. Cel mai prost gandit mi se pare circuitul hidraulic. Boilerul e capsulat, are niste intrari si iesiri foarte mici si daca se depune calcar in el ai sanse mari sa nu-l mai poti desfunda nici cu mama decalcifiantului. Si la racorduri sta mai prost ca vechea versiune. Au optat pentru furtunase siliconice din acelea invelite in material textil ( gen ca la pompele  manuale auto, pentru aer) care sunt prinse cu cleme Oetiker ( de unica folosinta, ai schimbat racordul schimbi si mufele obligatoriu). La versiunile mai vechi racorduri mai sanatoase, furtun de teflon mufat cu bucse metalice, foarte rar sa crape unu din ala.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)