Hello There, Guest! Login Register


Recomandare detergent backflush

#1
Va rog frumos, imi puteti recomanda un detergent bun pt. backflush pe care il pot cumpara din Romania? Rog si link.

Multumesc
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#2
Nu are un nume prea comercial (in Romania), dar Puly Caff se gaseste mai usor. Mai cauta Joe Glo (am eu si degreseaza inclusiv filtrele metalice de la hota), Urnex Cafiza si chiar Concept Art. Prafuri sa fie, nu tablete, caci am mai intalnit cazuri cand au cumparat gresit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#4
Eu am cumparat si folosesc asta http://www.caffea.ro/solutie-concept-art...-500g.html
 
Reply
#5
Dar un site unde sa gasesti tot ce ti trebuie nu exista...adica mi se pare aiurea sa gasesti detergentul pe un site cu 20 de lei plus transport 20 lei, sita oarba pe un site 20 lei plus trabsport 20 lei, perie pe alt site 10 lei plus transport 20 lei...si tot asa... Ma intrebam daca exista un magazin online unde sa ti comanzi ce ai nevoie ... Si sa salvezi la plata tra sportului...???
 
Reply
#6
Absolut corecta remarca.Am cam patit-o si eu,pentru fiecare fleac am tot platit transport separate.Daca esti din provincie oricum esti cetatean de rangul doi,pentru tine totul este mai scump.Nu are nimeni nici o vina ca in oraselele de provincie bani fac tot felul de baieti de tejghea,al caror unic vis neintrerupt este umplerea buzunarului interior,ancestral ,permanent gol ,organul foamei atavice de bani.Sunt oamnei permanenti flamanzi,de nesaturat,iar ceea ce fac este un psudocomert ,distrugand orice incercare oricat de timida de emancipare,de creare a unei culture a lucrului sau faptuluid e calitate.E o lume a vechiturilor si a lucrurilor proaste,a chiciului ordinar.Na ca mi-am descarcat nadufull!nN u ca specia asta nu ar fi si prin metropola,dar aici exista alternative serioase din ce in ce mai multe.Si asta e bine pentru ca poate mai apare cate un curajos si prin provincie sa schimbe lumea.Poate ca par patetic ,dar aici chiar nu gasesti nimic,dar absolut nimic,de la un amarat de picurator si pana la cafea .
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#7
Sau http://www.caffea.ro/accesorii/produse-d...-v100.html
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#8
Concept Art aveau un detergent ok, si bunicel la pret raportat la cantitate. Insa vad ca nu mai este pe stoc. Poti intreba la cei din link-ul lui organon si la urmatorul transport de afara ti-l aduc probabil (sa ceri si cei 10% discount, pe formularul din pagina de discount-uri)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Da eu folosesc de la concept art si e ok. Eu pun la un backflush o masura de la coada periei si cred ca o punga o sa ajunga destul de mult timp.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#10
Si eu am de la Concept art dar nu sunt multumit deloc de el. La backflush ramane nedizolvata cam jumate din cantitatea pe care o pun in sita blind, conform instructiunilor de pe punga -6gr. Si alta chestie este ca nu face niciun pic de spuma cand este eliminat in tavita spre deosebire de Cafiza. Probabil ca nici nu are ce sa faca spuma din moment ce nu se dizolva...
In concluzie, nu recomand deloc concept art pentru backflush. Pacat ca mai am o groaza pana sa il termin... asa ca m-am pricopsit cu el mult timp de acum incolo.
[Image: WP_20150124_20_24_02_Pro.jpg]
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#11
Puly
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#12
Eu folosesc tot de la ei, pe acela in plicuri de la Ascasso.Ce sa zic?la backflushing se vede spuma ,curata,dar cand am vrut sa pun la curatat sita si piesa grupului,surpriza,ramane solutie nedizolvata,ceea ce nu este tocmai ok.Am amestecat si sa zicem ca am rezolvat cate ceva,dar,cred ca ma voi orienta spre alta varianta.Cafeezza sau cum s-o numi, nu se gaseste .Voi lua pullycafe.Sper sa fie bun.Adica sa pot curata asa cum am vazut pe Youtube.Si mai ales sa imi curate bine sita si elementul grupului,asa cum am vazut ca trebuie sa arate aceste componente.Praf nedizolvat am vazut ca a ramas si in sita blind, ceea ce iarasi nu e in regula.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#13
Manu, pui mult 6g. Pe Joe Glo al meu scrie sa pun 3g si tot imi raman prin sita. Spuma nu face, dar curata excelent orice bag in solutia facuta separat, deci probabil si grupul.  
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Asa scrie pe punga... Huh Nu am facut decat sa urmez instructiunile. Sper sa curete daca incerc cu mai putin. Merci de sfat. Smile
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#15
3 g recomanda si Cafiza si, de asemenea, nu se dizolva tot.
La backflush, spumeaza bine, de curatat excelent.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#16
La mine Puro Caff, tot 3g (2 lingurite rase din coada periei Pallo Coffeetool) se dizolva tot si face si spuma.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Detergentul de mașină de spălat vase nu e bun ? Cel pulbere.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#18
Am spalat grupul si sita i-am facut backflushing .Ok ,destul de curat,pe grup insa se simtea grasimea si incepea sa capete asa o tenta mai inchisa.NU prea sunt multumit de detergentul ascasso in plicuri.Adica las la "inmoi"sita ,piesa metalica de langa grup si suruburle,dar tot ramane cam ....asa si asa desi pare curata.O clatesc evident bine,dar curgerea este mai ciudata ceva timp ,mai precis curge doar pe centru cand dau drumul la pompa fara portafiltru atasat. Apoi dupa ceva timp isi revine cam la 4 cum e normal,dar asta dupa ce o mai dresez cu ceva extractii.Nu am ce sa zic,aparatul functioenaza ireprosabil,dar cu detergentul am ceva dubii.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#19
De obicei detergentul de backflush se cumpara la cutie. La plicuri nu prea am auzit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
"Croatul" Pully Caff se fabrica si la pliculete. E posibil insa ca la noi sa nu se importe.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#21
Economic nu prea merita. Asa si Lelit a bagat de curand detergent de backflush la pliculete, dar costa 40 de lei / 10 buc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Am mutat postarile despre decalcifiere pe topicul dedicat, aici vorbind de backflush.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Nici mie nu mi-a placut Concept-art, cel sub forma de pastile. Nu a curatat ca lumea, am tinut portafiltrul cam o ora in solutie si tot au ramas urme de cafea pe el.
Cel de la Ascaso este mult mai bun. Cel mai satisfacator imi pare EVO pulbere de la Cafetto, curara exemplar.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#24
Pully Caff e excelent, nu am observat urme de cafea după ce am lăsat 15 minute portafiltrul si sitele in soluție (1 L la 9-10 g). Și la backflush curată bine. Am luat un recipient de 900 g, a ieșit bine preț/calitate
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#25
Adevarat, pliculetele ies cam sumpe. Cam trebuie sa cumperi ambalat la cel putin 500 gr ca sa scoti un pret rezonabil per operatiune de backflush.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#26
(17-05-2015, 07:08)Vladislav Wrote: Am luat un recipient de 900 g, a ieșit bine preț/calitate

Si eu la fel, te tine cativa ani, merita
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#27
Salut, imi permit sa readuc in prim plan subiectul backflush deoarece sunt incepator cu espressorul manual. Ce solutii pentru curatare imi puteti recomanda pentru backflush dar si pentru curatare rasnita?
Multumesc
 
Reply
#28
vezi mai sus cateva postari in acest sens
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Pot folosi pastilele in locul pudrei de la Puly Caff?
 
Reply
#30
Depinde ce pastile. Sunt unele puternic efervescente care se dizolva ok, fiind dedicate pentru backflush, altele fiind destinate altor proceduri de curatare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)