Hello There, Guest! Login Register


Recomandare chiuveta inox si sfaturi intretinere blat mesteacan

#1
De curand am cumparat doua blaturi (Hammarp) din lemn de mesteacan de la Ikea, unul cu dimensiunea de 186x63.5 pentru birou/workbench Big Grin si unul de 246x63.5 pentru bucatarie.
Cei de la Ikea recomanda smirgheluirea in prealabil si aplicarea regulata a uleiului Behandla din care am cumparat deja o cutie pentru blatul biroului, dar nu stiu daca poate fi folosit si in bucatarie avand in vedere umezeala din jurul chiuvetei, respectiv masinii de spalat vase.
Un prieten mi-a recomandat sa aplic 2-3 straturi de lac insa nu cred ca adera la suprafata deja tratata cu ulei si o alta problema ar fi porozitatea peliculei. Va mai "respira" lemnul prin stratul gros de lac? Exista posibilitatea deformarii datorita diferentelor de umiditate?

In privinta chiuvetelor incorporabile, frunzaresc cu scepticism ofertele catorva producatori si ma minunez cand vad produse din tabla de 0.5mm... serios? Exista asa ceva? Ce se intampla daca scapi o lingura sau o cana intr-o astfel de chiuveta? Big Grin
Singura chiuveta ceva mai robusta, realizata din tabla de 1mm si cu o garantie de 30 ani este Pyramis Space Mini cu picurator, cuva destul de adanca si suficient loc in coltul dreapta-sus pentru bateria filtrului 3M Aqua-pure .
Stiti ceva despre acest model?

Cam asa arata locul de joaca dupa montarea blatului Big Grin:
[Image: PjjXHiCm.jpg] [Image: sIYvJejm.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)