Hello There, Guest! Login Register


Recomandare La Cimbali Junior S1

#1
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un La Cimbali Junior S1 pentru un birou format din 15 persoane mari consumatoare de cafea (50 cesti/zi) care doresc un espresso de calitate. Momentan ca orice birou, folosim un super automat, in cazul nostru un Saeco iar boabele le luam de la Kfune (abonament). Nu suntem multumiti nici de boabe, nici de aparat.
Cunosc firma La Cimbali, care este un etalon in domeniu in Italia cel putin in categoria aparatelor mari HORECA.
Daca aveti ceva pareri fie PRO fie CONTRA sunt binevenite.

Aparatul ce doresc sa il achizitionez este : LINK La Cimbali M21-junior
Acesta va fi insotit de o rasnita : LINK Rasnita La Cimbali Conik sau LINK Rasnita La Cimbali 7s

Ca alternativa ar mai fi un super automat tot de la La Cimbali despre care nu stiu ce sa zic, chiar daca e un La Cimbali, tot un super automat este Sad  : LINK La Cimbali M1

Cu boabe ne vom aproviziona de la o prajitorie locala (Constanta)

Daca aveti alte recomandari, as aprecia!
 
Reply
#2
O sa fie fiecare propriul barista sau o să aveți un om dedicat la butoane? Întreb fiindcă e oarece salt de la automat cu un buton la lucru manual cu doua aparate.

Eu as vedea o mașină precum cea de mai jos mai potrivită:

Gastroback 42640 Design Professional Espressoautomat, edelstahl, schwarz, 37 x 41 x 45 cm https://www.amazon.de/dp/B014MK83A2/ref=...FCbXSKP5XZ
 
Reply
#3
(06-03-2019, 11:10)dev Wrote: O sa fie fiecare propriul barista sau o să aveți un om dedicat la butoane? Întreb fiindcă e oarece salt de la automat cu un buton la lucru manual cu doua aparate.

Eu as vedea o mașină precum cea de mai jos mai potrivită:

Gastroback 42640 Design Professional Espressoautomat, edelstahl, schwarz, 37 x 41 x 45 cm https://www.amazon.de/dp/B014MK83A2/ref=...FCbXSKP5XZ

Da, vom fi 15 barista mai mici! Smile
Media de varsta in birou este 25 ani, toti pasionati de tehnologie, toti adepti ai lucrului manual si bine facut Smile
 
Reply
#4
Era mai bine daca ne spuneai bugetul disponibil fiindcă e mai ușor de oferit recomandări.

Din cei 15, are cineva experiență în zona espresso manual/semi-automat?
 
Reply
#5
(06-03-2019, 11:19)dev Wrote: Era mai bine daca ne spuneai bugetul disponibil fiindcă e mai ușor de oferit recomandări.

Din cei 15, are cineva experiență în zona espresso manual/semi-automat?

Bugetul este de  aprox 2500 euro.

Din cei 15 peste jumatate stiu sa isi faca un espresso manual, restul vor invata Smile
 
Reply
#6
Daca exista posibilitatea de legare la rețeaua de apă, as merge pe un Expobar Brewtus cu pompa rotativă și o râșniță on demand cu butoane programabile, gen Compak E5 sau E6 de exemplu. De restul banilor accesorii.
 
Reply
#7
De Brewtus nu stiu ce sa zic dar si eu as merge tot pe o rasnita on demand.
 
Reply
#8
(06-03-2019, 12:42)r1r2000 Wrote: De Brewtus nu stiu ce sa zic dar si eu as merge tot pe o rasnita on demand.

Ce parere aveti de aceasta rasnita? LINK M42D
 
Reply
#9
E foarte ok si Macap pentru nevoile voastre. 

Banuiesc ca ai aflat de reducerile disponibile pentru comunitatea espressoman:

https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/
 
Reply
#10
La Cimbali Junior S1, vad ca are dozare volumetrica, ceea ce e bine pentru un birou de 15 persoane, e un plus. Nu as merge pe La Cimbali (pt ca nu il cunosc), dar tot ceva cu dozare volumetrica as cauta pt acest tip de utilizare. Poate un Dalla Corte Mini/Studio?

La Brewtus am citit ca, pt shot-uri consecutive, faptul ca teava de alimetare a boilerului de brew trece prin boilerul de abur face ca temperatura sa creasca (cum ziceam, pt shot-uri consecutive). Cat de real e si cat de tare afecteaza extractia, nu stiu, dar e o chestie care merita luata in considerare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
Exista aparat nou, sub 2000 de euro, care sa nu manifeste un fel de instabilitate termica la multiple shot-uri consecutive? 

Cred ca trebuie facute niste compromisuri undeva mai ales ca 15 oameni vor prepara 15 bauturi relativ diferite. Eu as investi intr-un tamper cu autonivelare si alte accesorii care ar ajuta la prepararea cat mai corecta pre-extractie.
 
Reply
#12
Un Brewtus cu pompa rotativa isi face treaba fara probleme iar downside-ul sau, ca nu are jet de aburi animalic, e chiar un plus pentru oamenii care nu sunt super tari in frotarea laptelui caci le lasa aprox. 15 secunde in plus sa se joace cu laptele si sa nu se infierbante rapid. Am vazut asta de multe ori, inclusiv la o firma de software unde livreaza Mihai de la Sarkis si unde le-am facut un training celor 15-20 de oameni de acolo. Cu duza de aburi originala cu o gaura au reusit imediat sa invete aproape toti.

Rasnita nu cred ca trebuie sa fie E5 neaparat, depinde de bugetul alocat in final, dar daca e loc, de ce nu. Daca ne referim la Compak, K3 de 2000 lei e suficienta. La fel si M42M (1890). Dar daca vrei timpi de rasnire mai scurti, gen 3-4 secunde in loc de 10, atunci trebuie sa mergeti mai departe putin spre o rasnita mai rapida si mai puternic, Compak E5 (900E) fiind un exemplu. Sau mai ieftina (3900 lei cu reducerile noastre la ei) ar putea fi Olympus. Honne nu o vad ca pretandu-se pentru birouri de acest timp pt ca e single dose, iar in cazul atasarii acelui brat ai dozare volumetrica inexacta nu programabila electronic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Am stabilit rasnita, si anume MACAP M42D. Cat despre espressor parerile sunt destul de impartite iar eu in aer. Eu stiu ca La Cimbali produce niste aparate impecabile(aparate de HORECA) si ca este lider mondial, de aceeea am cautat ceva de la ei. Dar observ ca nu multi au experienta cu un asemenea aparat, de aici si nedumerirea mea. Nu sunt bune sau sunt doar rare si scumpe?

Preferam modelul Junior S1 pentru boilerul generos de 2.5 L, si pentru operarea semi-automata(sunt 15 oameni care il vor utiliza si nu stiu cati stiu sa isi seteze presiuni si temperaturi).

Din bugetul initial de 2500 scad acum rasnita + cateva accesorii si ar mai ramane suma de 2000 pentru aparat.

Astept recomandari.

Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite pana acum.
 
Reply
#14
Nu stiu cat de "lider mondial" e Cimbali si cat de impecabile sunt aparatele dar in zona de cafea de specialitate nu prea au penetrat. Iar in zona home nu au aparate care sa fie recomandate.

Chiar daca boilerul de abur are 2.5 litri, schimbatorul de caldura care alimenteaza grupul este mult mai mic. 

Must read:

https://www.home-barista.com/junior-buye...mance.html

Nu stiu daca lucrul cu un HX se preteaza la 15 oameni.
 
Reply
#15
Functionarea corecta a unui HX tine de flush-uri (lasat apa sa curga in gol mai mult timp). In mediu office nu sta nimeni sa faca asta. De aceea ti-as recomanda DB nu HX. Adica te descurci fara probleme cu un HX dar daca vrei si ceva constanta, nu o cafea fierbinte si amara iar mai tarziu una acida (in caz ca nu se respecta modalitatea de functionare a unui HX), atunci mai bine iei un DB cu PID. 
Eu as spune chiar doua rasnite Smile Serios, unii poate prefera mai acida cafeaua, altii mai ciocolatie si atunci de ce sa va certati pe gusturi cand poti avea doua linii separate. Adica mai economisesti putin si iei M42M Stepless in loc de M42D (apropo, neaparat sa fie varianta Stepless) dar cumperi doua nu una. E o idee.. Plus un Brewtus DB cu rotativa, un filtru de apa puternic si potent caci Constanta are apa cea mia dura din tara, cateva accesorii (latiere, tamper, detergent backflush, eventual nivelator pretampare, cantar) si ai terminat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
intervin tarziu, pentru ca intru mai rar pe forum, dar si in dorinta de a nu influenta o decizie de cumparare!
doar pentru a face cunoscuta o opinie, celor in situatii asemanatoare...

Faptul ca in forumul nostru voturile majoritare merg spre masini de casa, gen Brewtus, sau Lelit, nu ar trebui sa mire pe nimeni!
pana la urma e vorba de barista de casa aici! nu!?

dar daca in forum nu s-a prea vorbit de La Cimbali, asta nu afecteaza catusi de putin renumele fabricantului care exceleaza in calitate si preformanta la masini HX profesionale, raspandite prin baruri in Europa, si foarte mult, in Italia!
ori stim ca nu numai turistii, dar si italienii, isi beau cafelele in majoritate prin baruri, nu acasa!
si mai stim si ca, din pacate, dar explicabil, nu romanii sunt cei care dau trendul in masini si cafele de specialitate in lume!

si apropo de HX, pentru niste tineri in cautarea a ceva mai bun pentru ei, un HX bine facut este o provocare potrivita... nu?  si poate merita precizat ca HX-urile nu sunt inca decrepite in lume; apreciez ca majoritatea masinilor espresso din barurile lumii (ok, exceptie cafe-urile de fitze, cu cafea de mare specialitate, blenduri de regula, care au grupuri saturate sau oricum controlate electronic) sunt HX-uri; si desigur, practic toate, dar toate masinile espresso comerciale - care sunt inca masini termice, traditional - au intr-un fel sau altul, schimbatoare de caldura (HX-uri); 
un schimbator de caldura trebuie sa fie cat mai mic ca volum si cat mai mare ca suprafata de contact cu fluidul sau fluidele din exterior; un compromis intre astea, dar rareori teava sau 'paharul' respectiv, depaseste 150-200 ml in volum! pentru boilere de 2-3l...

sunt referinte destule despre La Cimbali si una mai sus, la review-ul extins din home-barista, mi se pare excelenta;
(Buyer's Guide to the LaCimbali Junior DT1)
tot acolo, Junior e o masina care s-a confruntat de la egal-la-egal, cu un La Marzocco Linea cu 3 grupuri!

in ce priveste rasnita, o conica ar completa foarte bine Juniorul, dar asta din nou, ca opinie personala! 
rasnitele LaCimbali sunt superbe, dar probabil, cam scumpe in acest proiect;
ramane mereu un backup pe Niche Zero, sau chiar pe un Macap conic...

p.s.
prin 2007 se vorbea in home-barista de Cimbali Hybrid Espresso Grinder (Junior/MAX), poate o sursa de inspiratie pentru actualele rasnite cu dantura mixta...

p.s. (2)
chestia cu flush-urile la HX: nu trebuie ignorat faptul ca mai toate masinile comerciale din baruri/restaurante, sunt conectate in reteaua de apa in/out; si mai multa apa, inseamna mai multa curatenie! printre altele...
cand apa de extractie are o sursa rece in retea, HX-ul e inevitabil, dar si apa e... proaspata!
speculand mai departe... tehnologia progreseaza, noi ramanem cu gura cascata dupa ea, dar, ca fiinte, suntem facuti din apa in marea majoritate! ha!
asta ar trebui sa se constituie intr-un warning pentru traditionalism, sau macar revenire din goana, la 'in pas alergator'   Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#17
(07-03-2019, 15:31)radudani Wrote: intervin tarziu, pentru ca intru mai rar pe forum, dar si in dorinta de a nu influenta o decizie de cumparare!
doar pentru a face cunoscuta o opinie, celor in situatii asemanatoare...

Faptul ca in forumul nostru voturile majoritare merg spre masini de casa, gen Brewtus, sau Lelit, nu ar trebui sa mire pe nimeni!
pana la urma e vorba de barista de casa aici! nu!?

dar daca in forum nu s-a prea vorbit de La Cimbali, asta nu afecteaza catusi de putin renumele fabricantului care exceleaza in calitate si preformanta la masini HX profesionale, raspandite prin baruri in Europa, si foarte mult, in Italia!
ori stim ca nu numai turistii, dar si italienii, isi beau cafelele in majoritate prin baruri, nu acasa!
si mai stim si ca, din pacate, dar explicabil, nu romanii sunt cei care dau trendul in masini si cafele de specialitate in lume!

si apropo de HX, pentru niste tineri in cautarea a ceva mai bun pentru ei, un HX bine facut este o provocare potrivita... nu?  si poate merita precizat ca HX-urile nu sunt inca decrepite in lume; apreciez ca majoritatea masinilor espresso din barurile lumii (ok, exceptie cafe-urile de fitze, cu cafea de mare specialitate, blenduri de regula, care au grupuri saturate sau oricum controlate electronic) sunt HX-uri; si desigur, practic toate, dar toate masinile espresso comerciale - care sunt inca masini termice, traditional - au intr-un fel sau altul, schimbatoare de caldura (HX-uri); 
un schimbator de caldura trebuie sa fie cat mai mic ca volum si cat mai mare ca suprafata de contact cu fluidul sau fluidele din exterior; un compromis intre astea, dar rareori teava sau 'paharul' respectiv, depaseste 150-200 ml in volum! pentru boilere de 2-3l...

sunt referinte destule despre La Cimbali si una mai sus, la review-ul extins din home-barista, mi se pare excelenta;
(Buyer's Guide to the LaCimbali Junior DT1)
tot acolo, Junior e o masina care s-a confruntat de la egal-la-egal, cu un La Marzocco Linea cu 3 grupuri!

in ce priveste rasnita, o conica ar completa foarte bine Juniorul, dar asta din nou, ca opinie personala! 
rasnitele LaCimbali sunt superbe, dar probabil, cam scumpe in acest proiect;
ramane mereu un backup pe Niche Zero, sau chiar pe un Macap conic...

p.s.
prin 2007 se vorbea in home-barista de Cimbali Hybrid Espresso Grinder (Junior/MAX), poate o sursa de inspiratie pentru actualele rasnite cu dantura mixta...
O postare greu de citit care începe cu o afirmație corecta dar continuă nefericit.

Motivul pentru care lumea nu recomanda HX-uri fara E61 este pentru că au un comportament mai atipic care nu le face potrivite unui grup mai mare de utilizatori spre deosebire de un DB cu Pid.

La Cimbali sunt pionierii automatelor și superautomatelor, aparate care nu fac obiectul acestui forum și care le ocupă și lor un procent substanțial de resurse neglijând oarecum partea de mașini ne-automate.

Testele de pe home-barista sunt destul de discutabile, plecând de la tipul de cafea folosită în test până la metodele de evaluare folosite. Iar rezultatele sunt ceva de genul "sa fie bine ca să nu fie rău" la toată lumea.
 
Reply
#18
dev Wrote:... continuă nefericit.

ceea ce-l face fericit pe romanul nostru din forum, nu-i zic troll, ca nu stie... (ce-i aia)

p.s.
vezi ca mai am o postare aici, la 'recente', pune-te si-acolo calare pe ea!

p.s. (2)
chiar daca-ai fi tu singurul cititor - tare superficial si rau intentionat - din toti cei aproape 6000 de membrii ai forumului, plus cei trecatori pe-aici, tot o sa mai adaug cate o postare, din cand in cand!
pentru cei altii, evident!
totdeauna vor fi cei altii si vor fi si unu'-doi, ca tine!

ma gandesc iarasi - cu ceva urme de invidie - la abilitatea labradorului cu care ma insotesc, de a evita conflictele!
iar eu? pur si simplu am ajuns sa dau de mancare la troli!
ei sa fie fericiti! ca a lor este Imparatia Cerurilor Smile

@Lyvyoo: nu m-as supara deloc daca ai inchide acest thread care a degenerat nepermis de off-topic!
pe mine nu ma poti inchide (sper...), dar sigur, poti interzice userul meu Smile
ca altii ca dev, treb'e sa ramana, ei sunt gardienii fixisti ai axiomelor ce inca se mai poarta...

p.s. (3)

cu ani in urma interveneam - ca si acum in cazul lui La Cimbali - cumva in favoarea lui Dalla Corte, mai ales a renumelui ingineriei tip Dalla Corte, Bruno si Paolo... inainte de toata orientarea actuala; si sigur, inainte sa fi aparut (pentru forum) forme de viata gen dev Smile
poate la fel se va intampla si cu La Cimbali, un razvanMB si pentru ei!  Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#19
De unde stau eu, vad un troll cu vechime care sugerează închideri de topic-uri când rămâne fără argumente sau sugerează unor începători sa accepte provocările lucrului cu un HX.

Asta după ce a făcut praf alte subiecte prin acuze nefondate și generalizări grosolane. Asta e modus operandi marca Radu Dani.
 
Reply
#20
Imi cer scuze ca discutia a deviat. 

In urma recomandarilor voastre m-am oprit la : 

1. Espressor  Expobar Brewtus IV-R (pompa rotativa)
2. Rasnita MACAP M42M stepless

Acum am intrat in capitolul accesorii pentru aceste scule.
Am inteles ca avem nevoie de site si nu stiu care e mai potrivita pentru noi.
Am vazut ca sunt VST si IMS. Ce recomandati?
Aparatul utilizeaza grupul E61 care necesita site de 58mm corect? Ce capacitate ar trebui sa aiba sita? 15?18?22?

Tamperul il aleg in functie de sita? Am vazut ca unele site de 58mm necesita tamper de 58mm si unele de 58.5mm ?
M-am gandit sa aleg un tamper dinamometric pentru a intelege mai bine importanta tamparii.
Tamperul la care m-am gandit este modular ( se pot adauga mai multe capete) si de aici se naste o noua dilema: De care cap sa aleg? Flat,Knock,Convex ??

Am decis sa optez si pentru un portafiltru fara fund LINK Portafiltru astfel cand vom intelege si stapani procesul de a face o cafea la aparatul ales sa incepem sa ne jucam si sa ne clatim si ochii Smile. La acest portafiltru voi avea nevoie de site speciale sau le voi folosi pe cele obisnuite (pe care v-am rugat sa le recomandati mai sus)?

Pentru alimentarea cu apa a acestui espressor vom avea 2 posibilitati:
1. Direct de la reteaua de apa iar in acest caz voi avea nevoie sa imi recomandati un filtru bun(pentru apa extrem de dura din Constanta)
2. Folosind un bidon de 10-20 L din care aparatul va trage apa Bucovina. 

In incheiere fac un apel catre colegii de pe acest forum din Constanta sau imprejurimi sau de ce nu de oriunde din tara care doresc sa vada Marea Neagra in luna Martie. Avem nevoie de un Barista care sa ne ajute cu setup-ul (setari,reglaje)  + un mic training/curs. Totul va fi contra cost bineinteles.

Va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit pana in acest moment.
 
Reply
#21
As spune ca nu are rost sa platesti in plus pentru VST, mai ales in mediu office, IMS-urile fiind suficiente. Te descurci oricum si cu sitele originale dar daca vrei un plus de nu stiu exact ce in mediul office (aspiratie spre "perfectiune" poate) merita sa iti cumperi asemenea site de la producatori care fac doar asta (IMS, VST)
Diametrul lor trebuie sa fie de 58mm. Cea de 18-20g e ok (avem 10% in minus si la ei), banuind ca vei folosi doze de 18-19g

Tamperul e ok si de 58 dar cele IMS suporta pana la 58.5, deci daca vrei sa fii la liniuta cu potrivirile, mergi pe 58.5. Baza alege-o plata, fara knock. Deci cel mai simplu. A, daca vrei poti luea maner dinamometric dar sunt niste bani in plus si nu stiu daca merita neaparat. Desi am vazut laudat acest sistem in mediul office, pentru ca nu mai trebuie sa isi bata capul colegii cu forta de apasare. Aici depinde de buget. Important este sa se tampeze drept dar pentru asta preturile sar mai tare spre 450-600 lei in cazul tamperelor Bravo (si dinamometric si cu autonivelare) sau Panthera (cu autonivelare). Insa repet, poti ramane fara probleme la un tamper simplu cu baza de 58.5

Portafiltrul fara fund este ok si merge cu orice tip de sita de 58mm. Deci daca iti iei o sita IMS, o folosesti pe aia, insa vine si el cu o sita incapatoare destul de ok.

Pentru apa cel mai bine ar fi un filtru nu bidoane, pentru ca la 20 de persoane in birou cu siguranta iesi mai ieftin cu filtrul. INsa trebuie ales bine. Alternative ar fi mai multe insa trebuie sa te informezi putin si sa discuti cu fiecare. Mai implicati si mai amabili cu forumistii in astfel de discutii, inclusiv cu reduceri acordate filtrelor, ar fi BWT-ul si cei de la barshaker mai nou cu Brita. Discuta si vezi care filtru se potriveste mai bine la apa de 20 de grade germane si de ce.  Altfel si caratul de bidoane Bucovina e ok, dar fa-ti un calcul si vezi la cat timp trebuie sa te aprovizionezi si cu ce costuri, caci zilnic vei consuma un bidon banuiesc. Avantajul filtrului este ca poti folosi apa si la baut, cu un racord suplimentar si un robinet nou.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Multumesc tuturor pentru sprijin si sfaturi.

Au sosit jucariile si deja am inceput sa ne jucam cu ele. Momentan inca experimentam tipuri de cafele si prajiri.
Am apelat si la un barista experimentat (Stefan Dinescu) care ne va impartasi din tainele unui espresso perfect, ne va ajuta sa facem setarile necesarepotrivite aparatelor noastre si va deveni si furnizorul nostru de cafea proaspat prajita.

Cateva poze din testele noastre de azi dimineata (18 gr / 60 ML / 18 secunde). Sper ca dupa intalnirea cu Stefan ce este programata in dupa amiaza asta sa revin cu rezultate mai ok.


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#23
Super,
Asteptam impresiile colegilor, sunt curios ce opinie au fata de lucrul la birou cu scule adevarate! 

Ca fapt divers, am observat ca in Bucuresti cel putin, firmele de software chiar cauta solutii de acest tip pentru angajati, un aparat semiautomat si o rasnita Honne fiind pe acoperisul Bucurestiului la Crowdstrike in Globalworth Tower. Spre mirarea mea, o firma super tare de proiectare instalatii la cel mai inalt nivel (deci cu o legatura clara spre macanica fluidelor) , unde lucra un prieten, refuza constant sa faca o cafea buna la birou. Abia de curand si-au inlocuit plasticaraia de Delonghi cu un semiautomat gen PL41 dar refuza cu obstinatie sa cumpere o rasnita, cautand chiar o sita presurizata pentru Lelit Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Motivul cred ca este simplu: un espressor gen Bianca, Expobar DB sau orice espressor cu grup e61 are suprefete care devin fierbinți si pot cauza accident de munca. Daca un angajat se frige mana poate sa dea firma in judecata deoarece nu i s-a făcut instructaj corespunzător și este probabil sa câștige.

La fel, cred eu, este percepția despre râșnița. Dar dacă angajat se otrăvește in timp cu cafea proasta, atunci nu mai este vina firmei.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#25
Salutare tuturor! 
Am decis sa reinvii acest post cu cateva actualizari.

Avem setup-ul de aproape 6 luni, timp in care am tot experimentat cafele, grade de prajire, macinatura,temperatura,site,etc. si cu vreau sa va spun ca marea majoritate a colegilor sunt dezamagiti de gustul cafelei. Dezamagiti in sensul ca orice am face, cafeaua iese acida! Am incercat fara exagerare peste 15 tipuri de cafea(proaspat prajita nu din comert). Am identificat o cafea care este pe gustul tuturor, dar problema este ca nu putem sa reproducem gustul acelei cafele facuta la "sursa" pe un La Cimbali. Acolo iese o cafea plina de aroma si cremoasa iar noua ne iese o cafea (zeama) acra!
Avem nevoie de ajutorul vostru cu setarea Brewtus-ului nostru (presiune,temperatura,etc), alegerea unor site (daca este cazul) pentru a obtine o cafea mai putin acida precum cea de la furnizorul nostru de boabe.
 
Reply
#26
E nevoie de mai multe detalii: cantitate cafea macinata, cantitate lichid obtinut in timpul x, temperatura, rutina folosita etc. 

Daca ai putea ruga un coleg sa filmeze o extractie cap-coada, ar fi si mai bine.
 
Reply
#27
(23-08-2019, 11:45)razvyx Wrote:  Am incercat fara exagerare peste 15 tipuri de cafea(proaspat prajita nu din comert). 

Toate cele 15 cafele presupun de la prajitori diferiti, nu doar din C-ta. Cand a fost barista la voi cum a fost cafeaua?
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#28
Ati incercat vreo cafea recomandata de Levo?
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#29
(23-08-2019, 11:45)razvyx Wrote: ...cafele facuta la "sursa" pe un La Cimbali. Acolo iese o cafea plina de aroma si cremoasa iar noua ne iese o cafea (zeama) acra!

La sursa sugereaza cafea prajita stil italian, adica carbonizata si uleioasa. Plus robusta, macar 25%...
Daca am dreptate, atunci ma tem ca totul este in subconstient, unde inca persista setarea comerciala pe aspectul cremos, care culmea de regula inseamna fara arome, sau cu una predominanta, amar/ars.
Voi nu vedeti crema la ceeace definiti zeama, si atunci va autosugestionati ca nu are nici o aroma...
 
Reply
#30
(23-08-2019, 11:56)astinga Wrote:
(23-08-2019, 11:45)razvyx Wrote:  Am incercat fara exagerare peste 15 tipuri de cafea(proaspat prajita nu din comert). 

Toate cele 15 cafele presupun de la prajitori diferiti, nu doar din C-ta. Cand a fost barista la voi cum a fost cafeaua?

Sigur ca de la prajitori diferiti, cand a fost Stefan la noi cafeaua a fost la fel de acida sau chiar mai acida din cauza blendului ales pentru prezentare si din cauza ca el extrage folosind proportia 1:2. Noi in prezent extragem 1:3(8 gr cafea = 25-30 gr in ceasca)

(23-08-2019, 12:44)renatoa Wrote:
(23-08-2019, 11:45)razvyx Wrote: ...cafele facuta la "sursa" pe un La Cimbali. Acolo iese o cafea plina de aroma si cremoasa iar noua ne iese o cafea (zeama) acra!

La sursa sugereaza cafea prajita stil italian, adica carbonizata si uleioasa. Plus robusta, macar 25%...
Daca am dreptate, atunci ma tem ca totul este in subconstient, unde inca persista setarea comerciala pe aspectul cremos, care culmea de regula inseamna fara arome, sau cu una predominanta, amar/ars.
Voi nu vedeti crema la ceeace definiti zeama, si atunci va autosugestionati ca nu are nici o aroma...

Ma tem ca nu ai dreptate. Cafeaua folosita nu este nicidecum carbonizata si uleioasa. Vb de cafea prajita "artizanal" de prajitori de la noi dar si din Polonia. Nu pot sa va descriu cum iese cafeaua din comert pe acest aparat. Pot spune doar ca mi-a resetat notiunile personale despre AMAR.

(23-08-2019, 12:09)Cip Wrote: Ati incercat vreo cafea recomandata de Levo?
Nu am incercat.

(23-08-2019, 11:49)dev Wrote: E nevoie de mai multe detalii: cantitate cafea macinata, cantitate lichid obtinut in timpul x, temperatura, rutina folosita etc. 

Daca ai putea ruga un coleg sa filmeze o extractie cap-coada, ar fi si mai bine.



Folosim 8 gr cafea macinata/ shot. Pt a obtine o cafea mai putin acida dar in continuare f acra extragem cca 25-30 gr in ceasca(unii colegi chiar 40-45gr). Timpul este de intre 25-30 sec. Temperatura este setata pe Expobar la 99.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)