Hello There, Guest! Login Register

Rasnita pt V60 si espresso

Salut,

Am o DeLonghi KG89. Din pacate, oricat de mult as modifica marimea macinarii, nu reusesc sa scot pt V60 timpul necesar. Si banuiesc ca se datoreaza macinarii neuniforme. De aceea, pana cand imi iau si un espressor (vechiul s-a stricat), vreau sa imi cumpar o rasnita buna, cu macinare consistenta.
As dori recomandari, sh sau noi, care sa mearga pt espresso si V60, Chemex etc si sa nu fie prea mare.
Ca buget, as dori un raport calitate / pret bun.
De obicei rasnesc pt V60 cam 22 g de 2 ori pe zi.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat

Reply
Nu prea exista buna pt ambele
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
(20-05-2020, 17:49)culeaalex Wrote: care sa mearga pt espresso si V60, Chemex etc si sa nu fie prea mare.

Cred ca e destul de greu de gasit o rasnita asa versatila, sa dea rezultate bune pt toate metodele de preparare. Kinu mi se pare un compromis destul de bun, o poti folosi lejer pt orice metoda, insa rezultatele n-or sa fie mereu cele mai bune. Pentru metode alternative, mai exista Wilfa, dar cred ca nu macina suficient de fin pentru espresso. De cealalta parte, cu rasnitele mai ieftine care merg la espresso (de ex. Vario Home) e destul de greu sa macini pentru filtru.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
Un kinu pentru espresso și un xeoleo ghost burr pentru alternative. Undeva la 1200 de lei toată distracția.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
(20-05-2020, 19:10)dev Wrote: Un kinu pentru espresso și un xeoleo ghost burr pentru alternative. Undeva la 1200 de lei toată distracția.

Xeleo e imens si din pacate nu pot ocupa o parte atat de mare din bucatarie pt asta, de vreme ce (sper eu) in curand o sa am si un espressor.

Reply
Daca vrei râșniță manuala îți recomand comandante, eu am folosit la început această râșniță pentru v60, aeropress și este excepțională, apoi mi-am luat espressor și mi-am dat seama că am nevoie de un reglaj mai fin , dar ghici ce, noroc că există redclix care îți dublează nr. de setări și o poți folosi pentru espresso. Mi-am luat erureka mignon din comoditate dar sincer comandante scoate un espresso mai pe placul.
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita + Quamar Q13 75E
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply
Nu prea stiu de ce cele pt espresso nu sunt bune pt filtru, v60 etc, DAR o rasnita buna pt espresso + sita kruve pt v60 ar merge? Asa as putea sa cumpar prima oara sitele kruve.

Reply
Da, eu am site Kruve si e ok sa le folosesti cum zici. Doar ca au si ele dezavantajele lor: iti ia timp sa faci sifting, fines-urile le arunci sau, in fine, pot fi adaugate mai tarziu (deci potentiala risipa de cafea), faci si putina mizerie (desi asta nu e capat de tara). Si sunt scumpe, la cat e un set Kruve de 6 site, mai pui 100 sau 200 de lei si cred ca iti iei un 1zpresso cu cutite de brew, modelul Q2.

Ca sa intelegi de ce nu merge o rasnita pt espresso si pt brew: pt espresso, ai nevoie de o proportie de fractie fina, ceea ce, la V60, iti micsoreaza din claritatea gustului.
OE Apex (de vanzare), Mazzer Mini E + SSP (brew), ECM Classika PID + robinet

Reply
Xeoleo e micuta
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
(20-05-2020, 23:06)vladdooo Wrote: Xeoleo e micuta
culeaalex Xeolea manuale sunt de 50 mm si 45 mm - cea care incape intr-un Aeropress (si care va iesi la vanzare dupa o mica curatenie de vara). Vorbesc de diametrul exterior.
Lelit PL162T Bianca + Hedone Honne

Reply
(20-05-2020, 17:59)vladdooo Wrote: Nu prea exista buna pt ambele

Cred ca Niche s-ar potrivi bine pt ambele. Ce-i drept nu stiu daca se afla in bugetul OP.ului. (~3000 lei) Eu astept sa vina comanda in iunie.

Sigur se gaseste cineva pe forum care o foloseste si pt v60/aeropress si poate da mai multe detalii. Cel putin asa am s-o folosesc si eu

Reply
(21-05-2020, 21:56)slavic1983 Wrote:
(20-05-2020, 23:06)vladdooo Wrote: Xeoleo e micuta
culeaalex Xeolea manuale sunt de 50 mm si 45 mm - cea care incape intr-un Aeropress (si care va iesi la vanzare dupa o mica curatenie de vara). Vorbesc de diametrul exterior.
Nu despre manuale e vorba.

XEOLEO 150W Ghost teeth Electric Coffee grinder 250g Coffee miller Milling machine Yellow/white/black Household Coffee grinder
https://a.aliexpress.com/_dXqQkNn
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)