Hello There, Guest! Login Register


Rasnita pentru cafele mediu si putin prajite

#1
Salutare, subiectul este o preocupare pentru termen mediu, ma gandesc sa fac upgrade de la Compak K3 la o rasnita cu hopper care trebuie sa nu fie mai lata de 20 cm si nici mai inalta de 50cm, pentru a incapea pe blatul din bucatarie. O lista scurta ar fi :
- Sette 270 sau 270wi desi am inteles ca pentru light roast trebuie discuri plate nu conice
- Eureka Mignon Specialita
- Eureka Atom
- Compak E5
- ECM S Automatic 64
- sugestii ...
Asi dori un motor mai puternic (K3 are 210W), mai putini bulgarasi, mai putina galagie Smile, dar in primul rand un shot mai bun. In concluzie, noua rasnita ar trebui sa fie un ugrade important de la ceea ce am acum. In cursul saptamanii fac 2-4 cafele, in weekend minim 4, si destul de des 8-10 cafele cand se umple casa. Boabele le iau de la Yume, usoare probleme la rasnire punand africanele.
Bugetul ar fi cam de de 800 eur.

Multumesc si sper sa iau decizia corecta.
 
Reply
#2
Niche Zero ?  Confused

De unde "intelegerea" ca light si plate =  Heart ?
 
Reply
#3
Pfuu, ai facut o mare apostazie Smile Sa vezi ce rezistenta o sa primesti.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#4
De ce nu ai si Honne pe lista?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#5
(02-10-2019, 18:58)renatoa Wrote: Niche Zero ?  Confused

De unde "intelegerea" ca light si plate =  Heart ?
1. ma batea un gand, dar inca mai sper ca sotia sa se implice si vreau sa las lucrurile cat mai simple
2. o zic unii pe aici ...
(02-10-2019, 19:08)flipu2k Wrote: De ce nu ai si Honne pe lista?
e un pic cam mare pentru spatiul dedicat
 
Reply
#6
Are 15 lățime, 35 înălțime...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#7
Rectific, lungimea(ce vedem in data de la stanga la dreapta sau invers ?) sa nu fie mai mard de 20 cm
 
Reply
#8
De ce nu ar fi lucrurile simple cu Niche Zero... cu ce le complica  Huh
Se si incadreaza in buget...  Confused
 
Reply
#9
(03-10-2019, 10:18)renatoa Wrote: De ce nu ar fi lucrurile simple cu Niche Zero... cu ce le complica  Huh
Se si incadreaza in buget...  Confused

Trebuie sa cantareasca boabele inainte, nu face ea asta. Oricum cantaresc portafiltrul cu tot cu cafea aproape de fiecare data si mai ajustez cantitatea de macinatura, dar totusi asi prefera sa am boabele in hopper.
 
Reply
#10
O râșniță cu timer programabil sau una cu cantar inclus, sunt supuse unor abateri. E discutabil cât de mult afectează abaterile rezultatul sau daca e "sensibil" utilizatorul la aceste abateri.

Eu aș merge pe Mignon Specialita fiindcă e mult mai silențioasă decât Sette și oferă o măcinatura foarte corectă.
 
Reply
#11
(03-10-2019, 10:33)dev Wrote: O râșniță cu timer programabil sau una cu cantar inclus, sunt supuse unor abateri. E discutabil cât de mult afectează abaterile rezultatul sau daca e "sensibil" utilizatorul la aceste abateri.

Eu aș merge pe Mignon Specialita fiindcă e mult mai silențioasă decât Sette și oferă o măcinatura foarte corectă.
daca ar fi un ugrade la calitatea macinaturii fata de k3, ar fi de luat in seama avand in vedere ca e mai silentioasa si mai mica
 
Reply
#12
Specialita clar nu e upgrade de la K3 Smile
Daca bugetul este atat de elastic, vezi si Eureka Olympus. E aprox. 3900 cu reducere de forum, daca am calculat eu bine, si are cutite plate de 75mm, putere 800W (deci nu se va incurca in boabe light).  La retentie stiu ca statea destul de bine. Cosul de boabe il poti da jos si pui tamperul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
+1 pentru Eureka Mignon Specialita. Uite-o cum se comporta azi pe o brazilia destul de light prajita la Bob's coffee:
https://www.youtube.com/watch?v=DQutgh0gN54

quick edit: nu stiu in ce masura e un upgrade, as merge pe mana lui Lyvyoo aici, eu sunt pur si simplu foarte multumit de ea si nu am avut inca nici o problema cu cafele prajite light; cumpar destul de des si de la Yume si Bob, desi prefer mai degraba stilul Claro sau Guido.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#14
(03-10-2019, 12:38)Lyvyoo Wrote: Specialita clar nu e upgrade de la K3 Smile
Daca bugetul este atat de elastic, vezi si Eureka Olympus. E aprox. 3900 cu reducere de forum, daca am calculat eu bine, si are cutite plate de 75mm, putere 800W (deci nu se va incurca in boabe light).  La retentie stiu ca statea destul de bine. Cosul de boabe il poti da jos si pui tamperul.

Atom 65 sau 75 sunt mult mai ok pentru home-use. 

 
Reply
#15
si daca scoatem din discutie bugetul, ce rasnita cu hopper si cu inaltimea max 50cm, latimea max 20 considerati ca ar fi cea mai buna?
 
Reply
#16
Poate EK43S cu hopper mic? Desi nu stiu daca e cea mai buna.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#17
E un pic de prag psihologic de trecut de la 800 de euro la peste 3000...

Raman la ideea ca, un Atom cu hopper mic, e suficient pentru acasa in combinatie cu o cafea prajita pentru espresso.
 
Reply
#18
Pai am plecat de la premisa ca scoatem bugetul din calcul. Asta a fost ultima intrebare pusa de OP.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#19
Daca tot e overkill, de ce sa iei un EK43, care trebuie "mesterit" suplimentar, cand poti lua EG-1 sau ceva de la Kafatek?

EG-1 e mai lat cu 3cm.....

https://lynweber.com/products/eg-1/basics/dimensions/
 
Reply
#20
Mai este și Lagom P64, recent lansată de australieni, în două variante de cuțite, normale și SSP-uri. Asta din urmă ce mă interesa și pe mine era parcă pe la 1585 de dolari +80-90 transportul. Livrarea pentru noiembrie a fost imediat sold out, acuma cred că ar februarie. Dacă te interesează dă un search. Sunt ceva clipuri cu ea pe YouTube. Apropo, retenție 0, evident..

Mda, după mi-am adus aminte că ție îți trebuie cu hopper, asta este single dose, scuze..
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#21
Daca ar fi sa fac vreodata upgrade overkill la Honne (extrem de putin probabil, dar poate altii sunt mai pretentiosi decat mine), as duce-o mai degraba la Terranova (sau alt furnizor echivalent) sa ii puna alte cutite si viteza variabila, decat sa fac un upgrade la alta rasnita. E drept insa ca, prin comparatie cu o rasnita cu boabe in hopper, e zgomotoasa cand rasneste. Pentru situatii cu multe shot-uri, se gasesc metode volumetrice (lingurite de dozare cafea boabe) sau de pre-cantarire gen eprubete, iar pt 2-4 shot-uri mie mi se pare ideala. Cu cafele light nu am avut probleme de blocare. Iar faptul ca nu ma chinuiesc cu bobe semi-macinate ramase in camera cutitelor sau cu cafea ramasa pe traseul de evacuare (desi la rasnitele mai noi, cu canal oblic, probabil nu e cazul) e foarte fain.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#22
(04-10-2019, 10:37)dev Wrote: care trebuie "mesterit" suplimentar, cand poti lua EG-1 sau ceva de la Kafatek?

Astea sunt single dose... Cerinta era cu hopper
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#23
Exista un insert de la Titus care iti permite sa folosesti EK43 cu hopper, in care sa tii boabe, dar e deja overkill la overkill si nici nu stiu cate e de precisa toata treaba. Sau un Acaia Orion bean doser....

Eu cred ca o rasnita cu butoane programabile, e ceea ce cauta intiatorul.
 
Reply
#24
(04-10-2019, 11:06)dev Wrote: Eu cred ca o rasnita cu butoane programabile, e ceea ce cauta intiatorul.

cam asa ceva... E5, Atom, ...
 
Reply
#25
Deci argumentul principal Atom vs Olympus care ar fi? Retentia, diferita? Pt ca la aceleasi cutite au preturi mult diferite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Cred că zgomotul și faptul că Atomul e mai nou.

O sa revin cu impresii hands-on, cat de curând.
 
Reply
#27
(04-10-2019, 12:03)dev Wrote: Cred că zgomotul și faptul că Atomul e mai nou.

O sa revin cu impresii hands-on, cat de curând.

ar fi super Wink
 
Reply
#28
Poate le are @MyR in showroom sa faca un test de zgomot in paralel dar eu unul sunt convins ca aplecarea noastra de espressomani nu trebuie sa fie spre cativa decibeli in minus, daca or fi, pentru care sa platim si bani in plus ci mai degraba spre alte elemente cum ar fi marimea cutitelor. Ma rog, in acest caz particular de comparatie nu vorbim de o avere, caci e atom de 75mm e 4200 iar Olympus vreo 3900.
Plus ca mai nou nu inseamna mai bun, decat in anumite cazuri bine documentate. Vezi K30 2.0 care vine cu un ecran touch cat un telefon si acelasi sistem de rasnire. Care va ceda mai repede in timp, ecranul ala mare sau display-ul monocrom clasic, e cam clar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
O varianta de Eureka Atom insa fara izolare fonica este Eureka Nadir 65, la un pret foarte interesant de 2609 lei, dupa aplicarea reducerii de 10%.

http://barshaker.ro/Eureka-Nadir-65E-Black?keyword=eureka&category_id=0
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#30
Daca tot faci un upgrade, poate ar merita sa te duci pe cutite de 75, zic..   Desi 2600 lei suna super tentant si 1300 lei diferenta nu sunt de ici de colo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)