Hello There, Guest! Login Register


Barazza Sette 270 (i, w), cutite Etzinger de 40 mm, grind by weight

#31
Parca vad niste roti dintate pe axul motorului care incep sa se plimbe in timp si o fac sa urle si mai tare. Deh, sechele de la Vario. Nu e acelasi motor, nu m-am uitat la caracteristici, dar dupa forme?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#32
Nu stiu, dar sunt convins ca din Iunie pana in Septembrie vor urma sute de pagini de review-uri. Deci, nu e stress. Si daca funcționează, sigur vor urma variante premium la prețuri mai mari, fie de la baratza fie de la altii. Pe mine conceptul si adaptarea la usecase-ul casnic ma fascinează, nu neaparat realizarea efectivă.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#33
@Lyvyoo ai vreo informație de la importatorul Mahlkonig va exista un echivalent Sette 270 pentru Europa?
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#34
Banuiesc ca  aici vor vinde o varianta europeana, desi nu cred sa ne deranjeze o turatie mai mica.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#35
Am si uitat de intrebare... Nu am informatii si nu cred ca va fi vreo colaborare intre ele, caci sunt firme diferite. Doar in privinta lui Vario au imprumutat patentul, Baratza creand si alte variatiuni pe aceeasi tema. Oricum, sunt sanse sa ajunga mai ieftina in Romania, la diversi, dar vom vedea...

Meritul general este al celor de la Versalab, caci au dat startul unei astfel de linii de proiectare, apoi al celor de la Mahlkonig ce au proiectat forma cu retentie minima a lui EK43, iar Baratza au pus in practica pentru domeniul casnic o forma din plastic interesanta, inspirata din cele doua. Si cum zicea Mark Prince pe coffeegeek.com, este o revolutie ca si concept, pentru rasnitele casnice. Doar ca de aici inainte trebuie vazuta esenta primei realizari din domeniul acestor forme de rasnita (pentru ca vor urma sigur multe marci acelasi trend), esenta insemnand transmisie de flex cu roti dintate din plastic, piese din China (in afara de cutite) ansamblate in Taiwan, costuri de productie sub 40E, cutite micute. Pana la urma nenea Etzinger isi bazeaza productia pe cutite mici pentru modulele de rasnita din espressoarele automate, nefacand chestii mai complicate gen conice de 68-71 sau plate mari, deci nu a venit un zeu al cutitelor si a pus mana pe o rasnita casnica. Insa a gasit o forma ce va da startul unor alte rasnite mai solide.

M-as bucura de aparitia acestei rasnite mai mult din perspectiva unui trend care va duce la o concurenta intre producatori, decat de produsul in sine. Sa asteptam insa review-urile americanilor.

Din fericire, cineva aici in Romania este cu un pas inainte si a vizitat fabrica Etzinger chiar cand se lucra la Sette [Image: smile.gif]  Peste o luna vedem si cu ce rezultate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
(22-05-2016, 17:29)sorinherea Wrote: @Lyvyoo ai vreo informație de la importatorul Mahlkonig va exista un echivalent Sette 270 pentru Europa?

http://wanderlust.coffee/product/rasnite/sette-270w/
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#37
Liviu deci ai noutati despre Kinu 68? Smile
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#38
Peste o luna maxim..

Nu mai zic ca electrica de 68 va fi probabil pe perna magnetica  [Image: 61.gif] nu pe motor conventional    [Image: 63.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
Nu mai zi mai multe ca nu vrem sa dai din casa Smile
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#40
(24-05-2016, 16:34)Liviu.Mihu Wrote:
(22-05-2016, 17:29)sorinherea Wrote: @Lyvyoo ai vreo informație de la importatorul Mahlkonig va exista un echivalent Sette 270 pentru Europa?

http://wanderlust.coffee/product/rasnite/sette-270w/

Importatorul Baratza am văzut deja ca o are in precomanda eu întrebam de Mahlkonig, a răspuns Liviu între timp.
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#41
(24-05-2016, 16:49)Lyvyoo Wrote: Peste o luna maxim..

Nu mai zic ca electrica de 68 va fi probabil pe perna magnetica  [Image: 61.gif] nu pe motor conventional    [Image: 63.gif]


Un mare avantaj ar fi sa iasa inaintea lui sette
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#42
https://youtu.be/UKkyAjDC5iY
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#43
Noi am avut în teste această râșniță, care ne-a fost oferită cu generozitate de Conrad și Violeta Altman de la Wanderlust Coffee, importatorul Baratza în România.
Modelul testat a fost un beta, produsul final va mai suferi modificări în funcție de feedback-ul primit în urma testelor nenumărate făcute la nivel mondial.
Nu îmi propun să fac o recenzie exhaustivă și nici să particip la despicat firul în 16 cum văd că se întâmplă de obicei. Dacă sunt oameni care așteaptă această râșniță, poate le vor fi de folos următoarele rânduri.
Sette va fi în perioada următoare ceea ce a fost Vario pentru espresso acasă, cu mențiunea că va schimba regulile jocului în această piață.
Râșnița are o retenție neglijabilă, și anume 0,1 g. Se pretează excelent pentru single dosing, abordarea cea mai bună acasă.
Este foarte rapidă datorită ingeniosului angrenaj al cuțitului exterior. Macină 18 g în 6 secunde la granulaţie de espresso.
În ceașcă este foarte competitivă, aromele fiind ușor mai atenuate și mai puțin clare decât pe Compak F10 Master Conic OD. Dar să nu uităm că diferența de preț dintre ele este de aproximativ 2300 de euro, ceea ce face din Sette un campion. Și la metode alternative face față cu brio, claritatea cafelelor fiind totuși semnificativ sub Mahlkonig EK43 sau VTA6ST.
Are și minusuri. Este zgomotoasă. Are cam mult plastic, care nu îi conferă un aspect premium. Panoul de control are un design demn de deceniul trecut și butoanele sunt prea înguste. Am înțeles că panoul ar putea fi schimbat la modelul care va fi lansat.
Cum niciodată nu vom găsi râșnița perfectă, îndrăznesc să spun că Sette va fi raportul calitate/preț imbatabil la momentul lansării, adică în septembrie.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#44
 
Asta da...anteprima [Image: smile.gif] .
 
Reply
#45
Quote:produsul final va mai suferi modificări în funcție de feedback-ul primit în urma testelor nenumărate făcute la nivel mondial.
Asa procedeaza un producator profesionist.


Quote:În ceașcă este foarte competitivă, aromele fiind ușor mai atenuate și mai puțin clare decât pe Compak F10 Master Conic OD. Dar să nu uităm că diferența de preț dintre ele este de aproximativ 2300 de euro, ceea ce face din Sette un campion.
Asta se fac banii (GREI) si se construiesc reputatii, vii cu un produs care aduce inovatie si un raport perf pret imbatabil.
Gaggia Clasic / La Pavoni ZIP / Melitta Aroma Roast
 
Reply
#46
@Razvan: Multumim pentru prezentare si pentru opinii!
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#47
incep sa apara tot mai multe clipuri cu noua rasnita Sette 270  [Image: smile.gif] [Image: smile.gif] [Image: smile.gif]

Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#48
tot insista tipa pe viteza lui sette, chestie care pe mine nu ma umezeste prea tare... calitatea macinaturii e principala chestie la care sa te uiti, fiindca daca nu are o calitate buna a macinaturii restul e degeaba. grind by weight e chestia care scoate rasnita asta din rand. aspectul e reusit, dar n-as cumpara o rasnita pt asta. totusi probabil ca multi o fac.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#49
(30-06-2016, 18:50)Fane Wrote: tot insista tipa pe viteza lui sette, chestie care pe mine nu ma umezeste prea tare... calitatea macinaturii e principala chestie la care sa te uiti, fiindca daca nu are o calitate buna a macinaturii restul e degeaba. grind by weight e chestia care scoate rasnita asta din rand. aspectul e reusit, dar n-as cumpara o rasnita pt asta. totusi probabil ca multi o fac.
Este genul de postare la care Tito ar reactiona rapid. 

Nu prin grind by weight este scoasa in fata aceasta rasnita.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#50
Wow, Liviu citesti asta ?! Tito citat si regretat... Tongue
Cate zile se scad pentru o postare din asta ? Smile
 
Reply
#51
(30-06-2016, 20:13)nicusors Wrote: Nu prin grind by weight este scoasa in fata aceasta rasnita.

Tipa nu a testat modelul "grind by weight" (care, dupa cite stiu se numeste "Sette 270 W").
Dupa parerea mea testul si informatiile au fost (ca de obicei de la aceasta tipa) foarte superficiale > citeva exemple: nu a spus ca compara un 40mm conical cu un 50mm flat, nu a zis ca la Baratza retentia (reala) este zero, nu a aratat ca la Baratza cutitele se desfac dintr-o miscare scurta, fara scule, etc...
Oricum, poate bine de stiut ca constructia acestui nou model este bazata pe multe piese din plastic.
 
Reply
#52
Tipa a facut un review in alt filmuletz.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#53
de la tipa asta si neamtul ala chelul, am aflat de multe scule, asa babeste cum explica ei, putem afla de aparatura pe care nu o vedem in vitrine. Era bine daca altii mai rasariti aveau la indemana aparatura lor la teste, dar....criticam.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#54
Se pare ca încearcă sa modifice cutitele un pic ca sa optimizeze măcinătura de filtru. Sper sa nu buleasca pe performanța pe espresso. Este un FAQ la ei pe site. Si varianta w e cam "pe silent". Banui' ca softul nu e gata. Ma gândesc ca poate il fac upgradabil in field, ca daca nu o sa fie distractiv Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#55
Comparatii ar trebui facute mai ales la acelasi nivel de pret, deci nu neaparat cu Mignon. Spre exemplu la bataie cu Ceado E5P, 64mm flat burrs.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#56
http://www.baratza.com/sette-delay-shipping/
 
Reply
#57
Acum am vazut comparatia intre cele doua rasnite, iar ca posesor de Mignon nu as schimba rasnita decat cu ceva din categoria high end. Mignon it' s a lifetime grinder. A un mic tank care rasneste foarte bine chiar daca are doar 50 de mm la cutite. E adevarat are si partile ei negative pe care le-am subliniat intr-un mini review anterior. http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...eka-Mignon
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#58
un clip nou 

Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#59
vad ca ultimul clip a fost eliminat de pe youtube.....  [Image: confused.gif] [Image: confused.gif] [Image: confused.gif]

un nou clip cu rasnita ( unboxing ) :

Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#60
acum chiar ca pare a jucarie [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)