Hello There, Guest! Login Register


Barazza Sette 270 (i, w), cutite Etzinger de 40 mm, grind by weight

Se pare ca in curand vom avea un Sette pe steroizi:

http://etzinger-ag.com/en
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
... Nu vaz eu bine ? ... , sau cutitele au mai intrat o tura la apa ( 32 mm ) Big Grin ... din ce in ce mai performanta ... most impressive ... Cool ... si fabricata in Taiwan ... deja mi se zburleste parul de la caciula.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Acela e proiectul lui pe care nu cred ca il va vinde unui brand cunoscut, deci e diferit de Sette si Baratza. Am inteles de la cneva care l-a vazut in realitate ca plasticul nu a fost scos de tot la interior, desi pretul se va duce spre 1700E
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
o animatie despre constructia interna a rasnitei este in linkul din primul thread de aici.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Quote:Retail price / EXW Liechtenstein:
€ 1`500,00 (time-based)
€ 2`000,00 (weight-based) 
 
Reply
Niste documente utile pentru posesorii de Sette:

https://www.baratza.com/wp-content/uploads/2017/11/
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
(26-01-2018, 20:33)tecsi78 Wrote: De vanzare rasnita Kinu M47, cumparata in septembrie 2017. Am achizitionat intre timp Sette270 si din decembrie sta degeaba.

Pret 650 ron+transport.

Poti sa spui ceva despre Sette 270. Ma bate gandul si pe mine sa iau una.
 
Reply
Eu sunt multumit, am modelul w cu cantarire automata.
Mi se pare o rasnita buna si foarte comoda in utilizare pentru acasa.
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm
 
Reply
Wink 
Incarcare electrostatica pe Sette in slow motion  Big Grin
Asta se intampla doar la cafele prajite foarte intens, in cazul de fata Kimbo Napoletano.

Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Eu am patit-o o singura data, atunci cand am rasnit Passalacqua tinuta intr-un recipient care nu etansa suficient de bine; imediat dupa, am rasnit aceeasi cafea dar din punga inchisa “bine” si nu au mai fost probleme, adio borcan! Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Ce de bulgarasi si hoaspe, nu e prea bine.
 
Reply
(27-01-2018, 15:59)Esk Wrote: Eu sunt multumit, am modelul w cu cantarire automata.
Mi se pare o rasnita buna si foarte comoda in utilizare pentru acasa.

Ai incercat macinatura fina pentru cafea la ibric? Si daca da cum este?
 
Reply
La mine de exemplu, cu 2 foite de tabla nu pot sa scot pentru ibric, presupun ca ar trebui 3.
Rasnita scoate tot mai grosier odata cu trecerea timpului, presupun ca se tocesc cutitele.

Am mai facut un filmulet cu o cafea proaspata de data asta:




Si extractia:

Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
(04-02-2018, 13:14)Mesmer Wrote: Rasnita scoate tot mai grosier odata cu trecerea timpului, presupun ca se tocesc cutitele.

lifetime-ul estimat pentru cutite de catre producator este intre 300-500 de KG, care este o cantitate mare si nu cred ca este posibil amortizare reala in home use... poate ar trebui, curatat, reglat, etc.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Nu cred ca se tocesc cutitele ci mai degrabă se slabeste pe undeva angrenajul de plastice. Cumva si Vario avea tendința asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salutare,
Vin cu o rugaminte catre colegii espressomani care au Baratza Sette 270 sau Sette 270W. Care sunt impresiile dupa mai mult timp de folosinta? E una din optiunile la care ma gandesc, imi place ca este foarte rapida, cu functie de macinare dupa timp sau grame, designul care limiteaza retinerile de cafea si din ce am vazut pe net, pare ca rasneste destul de consistent.
Pe de alta parte, imposibilitatea de a inlocui o piese daca se strica cutia de viteze, ma pune pe ganduri. Plus pare ca face destul de multa mizerie in timpul rasnirii, reversul medaliei al design-ului probabil.
Multumesc!
Espresso: Quick Mill QM67 DB // Eureka Mignon Specialita // Vario Home Mahlkönig// cantar V60 drip-scale
Brew: V60 // Aeropress // Cafflano Kompact // Cafflano Kompresso // Cafflano Klassic // Filtru Phin

 
 
Reply
mliviu86 Wrote:... catre colegii espressomani care au Baratza Sette 270 sau Sette 270W. Care sunt impresiile dupa mai mult timp de folosinta?

Pe de alta parte, imposibilitatea de a inlocui o piese daca se strica cutia de viteze, ma pune pe ganduri. Plus pare ca face destul de multa mizerie in timpul rasnirii, reversul medaliei al design-ului probabil.

rasnita are 2 ani garantie cumparata loco si nici nu mi-as face planuri cincinale cu ea Smile
e totusi o rasnita de bucatarie, cum i-am mai zis...
de aceea, inlocuirea de piese, ca si facilitatile de acces service nu sunt argumente prioritare;
iar mizierie in jur nu face cu cafele light si mai ales medium roasted! doar cu cele dark (mai jos...);
am macinat direct in sita (nu in PF) de fiecare data; doar o movilita deasupra bordurii sitei, usor de turtit cu tamperul...

am mai amintit de multe ori de Sette 270, inclusiv in acest thread, dar m-am ferit sa scriu prea multe gen review;
mai ales in acest forum exista niste curente preferentiale spre alte modele de rasnite si o opinie off-road nu are multe sanse de rodit...
si e absurd sa ma gandesc la a asterne pentru cei ce-au sa vina, pentru ca ei au sa aiba parte de alte rasnite si alte cafele...

am folosit practic in exclusivitate rasnita Sette 270, ceva mai mult de un an, in mod single-dose, pentru 5-7 duble de 16-20g doza pe zi;

in ultimele luni am alternat cu Macap-ul M7_900_R, pentru ca am lucrat in majoritate cu prajeli dark;
doar la aceste boabe, uscate si friabile, sensibilitatea electrostatica e accentuata de viteza mare de rasnire a lui Sette si doar in acest caz - observatiile mele - masina imprastie micile particule, in fapt aglomerari de particule la dimensiune si fines-uri;
dar fenomenul se poate controla spectaculos de usor: (1) fie se foloseste RDT-ul - 2-3 pufuri pe boabe inainte de rasnire, fie, mult mai comod pentru mine, (2) se amesteca boabele prajite intens, cu altele prajite mediu (cazul meu);
in ambele cazuri, nici nu a mai fost nevoie sa folosesc vreun guler de plastic pe sita; movila conica o turteam cu tamperul si angajam PF-ul bottomless in grup; in conditii de curatenie acceptabila pe masa...

cu Macap-ul nu mai e nevoie de nici un artificiu: macinatura ajunge ok in doser (cele 85-100 g pentru intreaga sesiune) si se aseaza ok in sita (aleasa adecvat, fie HQ14, fie IMS 16g); o usoara scuturare pe orizontala a sitei, bagata apoi in PF si in grup!
2 observatii off-topic (Macap si doser - asta din urma atat de hulit de multi aici...):
- rasnitele mari, comerciale/profesionale, au fost concepute in loc si timp de cafele prajite negru... Smile
sunt foarte potrivite pentru asa ceva si de aceea sunt atatea discutii despre chinuiala multora pentru a le adapta cafelelor dure prajite light...
- interesant fenomenul observat de mai multi, inclusiv de mine: cand se macina suficient de mult in doser (in cazul M7, se incepe de pe la 80-85g), se formeaza o coloana compacta de macinatura de la camera de iesire, plina complet, in cascada in jos in doser; aceasta masa de macinatura ofera o anume rezistenta in plus (backpressure) la iesirea particulelor din fanta circulara a cutitelor plane; rezultatul e o maruntire suplimentara a particulelor cu o productie mai mare de fines, care tocmai contrabalnseaza fenomenul de saracire in fines care apare la ultimele boabe macinate (care 'danseaza', e acel popcorning);
astfel ca macinatura de sfarsit in doser da curgeri mai stranse, nu mai rapide!

revenind la Sette (greu e sa nu o iei pe carare, pe camp): o consider ca rasnita performanta, capabila espresso, si singurul ei defect - in limitele a ce ar fi o destinatie anticipata de proiectanti - e pretul ei prea mare!
la 370$ cat era in US, era absolut rezonabila si as zice neegalata pret/preformanta de nici o alta din categorie; dar la 2000+ lei, e mult!

este o rasnita ideala pentru incepatorii pretentiosi, zic eu!
care cauta calitatea produsului final in ceasca, nu monumente durabile care sa le marcheze statutul...
e deosebit de confortabila in utilizare, suficient de mica, usoara, eleganta!

sigur, daca ai banii, ii dai in consideratie pentru confortul de lucru, si performantele superioare, cel putin niste ani, pana cand mai adaugi vreun fir doua albe pe cap Smile
dar daca 2000+ de lei sunt un efort mare, comparabil cu venitul lunar, atunci incepi sa te gandesti la solutii second hand! mult mai multa chinuiala, dar ramane performanta posibila (de obicei, cu un set de cutite noi si ceva efort de aliniere!)
sau, la o rasnita mare (TG), comerciala de pravalie, sau de bar, cu doser...

cred ca modelul gravimetric, cu oprirea rasnirii la doza, e prea delicat si suficient de inutil in conditii practice: cel putin in cazul meu, in care Strega imi impune cca. 3 min intre shot-uri, nu caut cai de marire a productivitatii!
am mers si cu macinare 'doza' completa pentru o sesiune (80-100g), si timer-ul are precizie practica suficienta in grame, dar din nou: frecvent schimb doza de la un shot la altul - cu lapte, sau fara, mai acid sau nu, etc. schimb sita, schimb si temperatura grupului, ceea ce inseamna minute mai multe... mereu ajung la solutia de confort a single-dose-ului: cantaresc 18,07g de boabe, apoi cantaresc 18,05-18,08g de macinatura uscata... sau nu mai cantaresc a doua oara... etc.

rasnita Sette are sweet-spot-ul ei functional, probabil in fiecare caz de preparare acasa, altul; e pacat sa te complici s-o pui la cazna suplimentara Smile

in single-dose, cu 18-19g in cele mai multe cazuri, folosesc un preset de 7 sec, care e acoperitor;

de zgomot si retentie nu vorbesc, nu mi se par notabile - rasnirea dureaza foarte putin, iar retentia e neglijabila procentual, mai ales daca lucrezi shoturi mai multe pe zi...
spre deosebire de Macap, la Sette n-am folosit nici pompita Giottos, nici pensula cu coada lunga...
in plus, grupul cutitului interior se scoate extrem de usor si se curata la fel...

rasnita s-a dovedit stabila in reglaje; daca reglajul micrometric 'aluneca' spre coarse, exista remedii usoare;
dar nu mi s-a intamplat sa am granulatii care sa-mi para diferite, pentru o aceeasi setare!
viteza si calitatea macinaturii normalizate (distribuita omogen ca procentaj dimensional) mi se par remarcabile;

a, si chestia cu plasticaraia amintita mereu pe forum?! nu m-a pasionat istoria, dar cred ca suntem dincolo de epoca fierului...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Am o nelamurire, folositi ambele “tablite” pentru micsorarea granulatiei?
Eu le am pe ambele si tot am ajung la setarea cea mai fina.

PS: Eu sunt multimit de ea, lucrez foarte curat si rapid.

[Image: 6304f0878f77869e93b9feebcab196d7.jpg]
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm
 
Reply
E dificil de adaugat ceva la ce a spus radudani de atatea ori despre Sette, tocmai argumentele lui m-au facut sa cumpar rasnita in decembrie si bine am facut; ce-i drept, de la un magazin online de afara si la un pret de aprox. 1530, la usa.

Cautam o rasnita capabila espresso, pentru single dosing, cu retentie neglijabila, usor de folosit, rapida si “curata” in lucru si, dupa doua luni si un pic, pot sa afirm ca este ideala pentru asa ceva.

Un alt plus pe care l-as aminti tot citind aici, pe forum, despre diferite rasnite, este faptul ca nu mai ai nimic de cumparat pentru aparat, nici un accesoriu de adaugat, il scoti din cutie si 
e gata; nu tu pensule, capace, palnii, meseriasi la strung, mobila dedicata etc., in incercarea de a adapta rasnite mai mult sau mai putin comerciale la modul de lucru casnic.

@Esk

Nu am montat nici o “tablita”, momentan sunt la 3F pentru setarea cea mai fina de care am nevoie.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Merci fain tuturor pentru impartasirea experientelor voastre cu Sette. Foarte folositor!
Espresso: Quick Mill QM67 DB // Eureka Mignon Specialita // Vario Home Mahlkönig// cantar V60 drip-scale
Brew: V60 // Aeropress // Cafflano Kompact // Cafflano Kompresso // Cafflano Klassic // Filtru Phin

 
 
Reply
a mai trecut ceva vreme - cum se arata Sette in mediul casnic?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Face exact pentru ce am luat-o si am zis mai sus, nu am avut nicio problema cu ea. Am mai montat o saiba si atat. Merge struna!
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
tecsi78 Wrote:Face exact pentru ce am luat-o si am zis mai sus...

+1 !
radudani Wrote:este o rasnita ideala pentru incepatorii pretentiosi...
care cauta calitatea produsului final in ceasca, nu monumente durabile care sa le marcheze statutul...

valabil si la masinile espresso! strict in opinia mea!
ca exemplu: masinile cu profilare sunt o zona confuza de piata, impregnata cu interese comerciale, intru desconsiderarea adevaratilor pasionati de espresso ca bautura!
adica, a celor ce doresc doar sa bea un espresso bun, obtinut cu minim de bataie de cap, din cafea buna (!), nu sa vada si sa arate celorlalti, cum se misca acele pe cadrane, sau digitii pe ecrane, sau mai nou luminitele RGB si desigur, stralucirea SS-ului! la masina lor, bine-nteles!

poate notiunea de espresso bun merita ceva precizari, chiar daca nu spun absolut nimic nou: practic mai toti entuziastii espresso de casa ajung sa bea un espresso bun pentru ei! sau gasesc elemente de identitate cu altul dintre multele baute pe la cafe-uri!
un espresso bun in general, nu exista decat in domeniul obiectiv al cafelei comerciale, unde fie un blind test confirmat statistic, deci stiintific, fie macar un extraction yield determinat corect tehnic, sunt metode obiective de evaluare a calitatii!
dar pentru entuziastul espresso de casa, asta nu ar trebui sa insemne mare lucru: cel mai bun espresso este cel cu care s-a invatat el...

cum as putea spune asta altfel, in cazul nostru particular: cand incepi sa ai propriile opinii, preferinte, cand nu mai esti doar topit intr-o cultura comunitara, cand iesi in afara netezimii generale, atunci abia incepi sa devii folositor celorlalti!

L.E.: nu spun ceva nou, altii au spus-o pe-aici mai bine, cel putin mai la momentul potrivit:
oare dece mai toti care se gandesc - cu 'voce tare' - la un upgrade, au in vedere ceva gen Bianca, in loc de Minima? adica, sa dai la padela e mai 'material' decat sa bei din ceasca?
sau cum de rasnitele mari, 'tancurile' comerciale atrag in continuare privirile, care trec insensibile pe langa Niche?
pfui, e cu... conice! mari! ori eu sunt dincolo, in linia... care-o fi aia, si valul 3 Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
multumesc @tecsi78 && @radudani
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(23-10-2018, 14:00)tecsi78 Wrote: Face exact pentru ce am luat-o si am zis mai sus, nu am avut nicio problema cu ea. 

+1

Singurul neajuns e ca distribuirea macinaturii direct in portafiltru nu e optima (cel putin pentru mine), pentru o curgere prefecta pe naked eu rasnesc intr-un blind tumbler pe urma mut in sita.

Nici cu fiabilitatea nu-mi fac griji, Baratza au renume bun pentru suport, si distribuitorul din Cluj e de nota 10...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(23-10-2018, 16:04)flipu2k Wrote: Singurul neajuns e ca distribuirea macinaturii direct in portafiltru nu e optima (cel putin pentru mine), pentru o curgere prefecta pe naked eu rasnesc intr-un blind tumbler pe urma mut in sita. 

Si la mine se intampla la fel. Rezolvam cu WDT, nu era asa accesibil blind tumbler cand aveam Sette. 
Totusi, daca stam sa ne gandim cum functioneaza Sette, atunci probleme de distributie in PF nu ar insemna un joc intre cutite sau dezaliniere? Practic in unele parti cutitele sunt mai apropiate.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Cred ca e doar problema de pozitionare a portafiltrului in 'furci', mi se pare ca sta prea impins inspre rasnita, ar trebui mai spre exterior cativa mm. E o pozitie oarecum fixa, nu-l prea poti tu pune unde vrei Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
A sosit Wi-ul ! Deocamndata nu pot sa spun decat ca e cam " gălăgioasă " Yahoo
Franțujii au trimis și un kilo de cafea boabe ! Frumos.

[Image: AiiG7Hb.jpg]
[Image: 46oRQST.jpg]
[Image: 2g2c6Av.jpg]
[Image: VR1Mx2A.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
@sebas
felicitatari

fa te rog un scurt video(?) review, daca ai posibilitate Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
http://etzinger-ag.com/en/go-for-the-etz...ding-tools

Christmas SPECIAL: etzMAX-lightT (time-based) for € 830,00 net (FREE SHIPPING)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)