Hello There, Guest! Login Register

Rasnita manuala conica

Am intrat in posesia urmatorului model de rasnita manuala.

- diam cutit mobil - 32 mm
- diam cutit fix interior - 34mm / diam exterior 43mm
- prindere pe masa - printr-un fel de ventuza (se tine foarte bine, nu am reusit sa o dezlipesc)
- un mic hopper
- nu are recipent de colectare

Reglajul ar trebui sa se faca de la butonul din spatele manivelei.
Singura nelamurire o am vizavi de acel arc care a venit montat intre manivela si corpul rasnitei, caz in care nu se efectueaza reglajul, lucru care ma face sa ma gandesc ca vine instalat peste cutitul conic mobil (la fel ca la kinu) dar in acest caz arcul este prea mare  (raman cutitele departate), caz in care trebuie sa ii gasesc un alt arc si sa il montez peste cutitul mobil Smile

In alta ordine de idei ma gandeam ca poate cei de la Kinu vor fi interesati sa o vada si poate cine stie ... o sa avem o noua versiune  Tongue

Attached Files Thumbnail(s)

Isomac Tea ■ Elektra S1C ■ MK K22S Guatemala SSP

Reply
Nu pare să fie făcută pentru cafea. Cred că e pentru cereale.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Cred ca e versiunea modernizata a vechii rasnite de fonta pentru mac/zahar pudra...  Confused

https://www.mdey.ro/ustensile-bucatarie/...-kh-6.html

Cu una din asta de fonta am inceput si eu, inainte de a imi lua un vintage PeDe.

Reply
@ dev - dupa traducerea dupa ea asa pare, mai ales ca nici cutitele nu par sa fie cine stie ce mancare de peste ( Nu par uzate dar nici ascutite Tongue  )

In primul rand trebuie sa ii gasesc un arc cu care sa pot face un reglaj. Dupa cate imi dau seama mi-ar trebui cam jumatate din lugimea celui de la Kinu M47

In al doilea rand ma bate gandul sa incerc sa ii schimb cutitele cu unele de 47 (gen Kinu) singura problema este ca nu prea reusesc sa le gasesc sa le cumpar.( daca aveti ceva recomandari sunt bine venite)

Rasnita am luat-o din pura curiozitate,  mi-a placut forma/designul cat si sistemul de prindere pe masa (care tine super bine).
Isomac Tea ■ Elektra S1C ■ MK K22S Guatemala SSP

Reply
Cutitul fix (stator) e scoate ? gaura este de 47 sau mai mare? atunci ai sanse la cutite similare kinu.
Diametru ax, sau gaura rotor  ? daca este de 10 mm sau mai mic, idem...

Eu am luat Casadio (Italmill) din tara, cu 173 lei. Acum sunt 184 lei.

Reply
E amuzant ca un set de cutite este 180 ron, iar rasnita Xeoleo de 50mm este 260ron.

Just saying.

Reply
Pentru cine mai crede ca preturile exprima ceva cuantificabil... poate fi in orice fel.

In acelasi loc (de pierzanie)...
MAZZER KONY SINGLE PHASE DIA 63
672,89 Lei - ORIGINAL
265,73 Lei - noname/nopicture Big Grin

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)