Hello There, Guest! Login Register


Rasnita espresso si French Press

#1
Salut,

Ma puteti ajuta cu o recomandare de rasnita care sa poata fi folosita atat pentru rasnire fina de espresso, dar si pt french press? Stiu ca cele stepless sunt destul de greu de folosit, dureaza mult pana schimbi setarile de la o rasnire la alta..Ma uitam la Lelit si Macap, insa nu gasesc nimic stepped.

Multumesc!
 
Reply
#2
Kinu, Sette, Niche, Honne
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#3
Ani buni am folosit cu succes si fara impedimente un Rancilio Rocky doserless.
Merge 98% chiar pana spre turkish ( poate bloca lejer orice espressor), iar pe frech press face treaba excelenta.  E singura rasnita care mi-a trecut prin maini ce acopera fara probleme cele 2 setari, iar calitatea macinaturii e mult mult peste medie.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#4
Gaggia MDF, ca solutie de buget, daca o mai gasesti ratacita ptr ca a fost scoasă din producție.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#5
Nu exista un asemenea produs, fara compromisuri, pentru ambele metode. 

Compromisul cel mai usor de acceptat, il ofera o rasnita manuala capabila espresso, kinu, apollo, comandante etc care poate fi folosita si pentru un french press ocazional. 

Cea mai buna combinatie, intr-un buget rezonabil, este o rasnita manuala pentru espresso si o electrica, de tipul Wilfa sau Baratza Encore, pentru alte metode.
 
Reply
#6
Multumesc mult pentru ajutor!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)