Hello There, Guest! Login Register


Rasnita de cafea Honne by Hedone

#91
N-am nici o treaba , imi place si KINU e excelenta dar , am zis asa : M47 + Aero + graunte = concediu ( solutia mobila ) , M68 - NU paraseste incinta casei , sub nici o forma , ramane ca solutie de back-up batuta in cuie , Honne + Strega = zilnic , si pentru Pavoni nu prea am conice , doar ECM plate cu ( TIN ) doar daca vine Ba-Rata aia odata , sa vad ce stie sa faca ...cu 40 mm si inversarea motricitatii cutitelor.. [Image: biggrin.gif]...poate face ceva ...desi... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#92
Ba rata e pe portocale Tongue

(25-01-2017, 23:48)renatoa Wrote: Voiam sa te trimit la postul #23, cu stiutul exact... si surpriza, nu mai e nici o imagine !
Se pierd fisiere in forumul asta? [Image: confused.gif] [Image: huh.gif]
Da era. M-a dus atunci cu gandul la La Cimbali Hybrid
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#93
I-am povestiti lui Dragos de Sette si s-a inchinat... de puterea aburitoare a marketingului, cum poate lumea sa creada ca daca se schimba piesa care se roteste ar putea sa curga alta macinatura decat ca inainte...

Am incercat sa il persuasez sa facem un prototiptil de "quatro-sette" cu niste cutite de 47 de-ale mele, nu i se pare ca merita efortul, si nici nu vede piata la asa ceva Smile

Daca Liviu nu mai gaseste imaginile alea, le repostez, si fac si un backup cu hosting extern...
 
Reply
#94
Trebuia sa-i propui mai bine un quattroporte, daca Oltena e istorie.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#95
Acum sa stii , chiar nu vreau sa supar pe nimeni , dar la cum e construit Honne - parerea mea ar fi , ca asa trebuie construita o rasnita din capu'  locului , ce draq abureli ...afisaje si plastice...Honne se numeste rasnita - daca imi spunea cineva nu credeam , consideram ca are ceva interese ascunse...de marketing. Acum pentru mine , e clara treaba...iar tandem-ul de cutite conice + plate = macinatura de vis..., eu numai cu Honne ma incurc mai nou si mai stau asa un pic , sa vad daca pun de-un Monolith sau un Versalab...daca vad ca n-am sanse , imi mai iau un Honne... [Image: smile.gif] .

Pe vremuri , am avut 4 dacii 2 berline si 2 breake-uri si mi-am dorit sa cumpar un Oltena 12 TRS in cinci trepte boxer , hala-hala...albastru metal insono , capito...etc....n-ai sa vezi , cand e sa n-ai parte n-ai...s-a inchis linia... [Image: biggrin.gif]

P.S. - Sette l-am comandat cu mult inaite de Honne...si l-am achitat tot atunci , nu mai am ce face...decat experiente... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#96
Levo, imi sta ceva pe creier de cand ai pus pozele alea, si nu, nu e scortisoara.

Nu este mult prea mare granulatia la care rasnesti pt espresso? in poze se vad granule destul de mari, m-am uitat la filmarea lui Liviu si e mult mai fina, si a mea pe o rasnita cu cutite de 80mm e mult mai fina. Iti curge bine cafeaua?

http://imgur.com/KPS8PSS
 
Reply
#97
Ba da , asa e pare mare si eu am ramas surprins , dar dupa ce o presez mai raman cu nici jumatate din cantitate... [Image: biggrin.gif] ...de asta ce mai zici...? ...si daca dau la mai fin ( ca mai e loc destul ) , se intepeneste Strega...nu mai curge , picura...si fac extractia in 10 min. sau mai rau...deci e bine asa si e cam max. cat imi pot permite.Asa cum e macinata in poza , aia e curgerea pe Strega...cred ca pe Pavoni , rup levierul sau ai pun prelungire la levier...nu cred ca mai pot sa ducl la capat cursa...

E foarte umflata , aerata...pufoasa, nici nu stiu cum sa-i zic , dar ...da un gust asa de bun aerajul asta... [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#98
@Levo: De curiozitate: cam cat ai de la punctul obisnuit de macinare espresso pana la blocarea cutitelor. Citeam undeva ca asta spune cate ceva despre alinierea cutitelor, cu cat mai mare distanta si cu cat mai aproape de 90 de garde cu atat mai bine. La mine sunt aprox 90 de grade la macinatura normala de lelit sau E61 si un pic mai putin pentru strega

Legat de gustul obtinut de pe cutitele astea: eu nu ma pricep suficient ca sa evaluez, si mie mi se pare foarte bun. Dar intr-un blind test facut cu Milan, a fost destul de greu de deosebit de Ceado E5P. Unde a castigat detasat, a fost la consistenta si workflow (macinatura pufoasa, fara retentie si fara nevoi evidente de WDT). Ca o paranteza, de cand e atat de uscat in casa fac un pic de WDT la majoritatea soturilor si tind sa cred ca ajuta.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#99
Levo@
".......iar tandem-ul de cutite conice + plate = macinatura de vis..., "

Sa inteleg ca Honne este pana la urma o rasnita cu cutite plane?
Cutitele conice nu fac decat sa sparga boabele pe care le macina cutitele plane?
Avand in vedere configurarta, ce viteza de rotatie au cutitele plane?

Am incercat sa testez si eu aceasta rasnita dar nu am avut aceasta posibilitate; as fi dorit sa o pun umar la umar cu K30, Macap M4D si cu kinu M68 cu scopul de a vedea in ce masura profilul de gust al extractiilor difera.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Aproape 340RPM, motorul are 1350RPM, demultiplicat prin curea 4:1
Vezi postul #31
 
Reply
(26-01-2017, 17:15)renatoa Wrote: Aproape 340RPM, motorul are 1350RPM, demultiplicat prin curea 4:1
Vezi postul #31

M-am lamurit cu toate aspectele.
Am citit pe acest thread tot ce s-a scris despre aceasta rasnita.
Scuze ca nu am citit mai devreme. Daca o faceam nu isi mai aveau rost intrebarile mele.

Curiozitatea legara de profilul gustului ramane! [Image: wink.gif]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
@Liviu.Mihu

- Tot cam asa e si la mine , cam la 90 de grade fata de poz de atigere a cutitelor. Dupa ce am primit rasnita , primul lucru a fost sa o desfac ...sa vad starea cutitelor si modul de functionare , am sters cu alc. de 96C cutitele si am periat complet mecanismul apoi , am curatat filetele cu alc izoprop. si l-am atins cu o picatura de ulei. Dupa ce am reansamblat totul , am atins cutitele si am dat un semn ( un punct cu markerul ptr. DVD -uri ) la macinatura optima universal valabila care este asa : - daca la 1 se ating cutitele , eu macin la niv. 7 acum sau 6,8 - 6,6 daca e nevoie de extrem de fin...ma refer aici numai  la Strega , e rasnita dedicata...
Pentru mine , aceasta macinatura pufoasa , pe care nu am obtinut-o cu nimic altceva , reprezinta maximul de performanta in materie si mai jos de atat nu ma mai intorc , indiferent cat de colorata ar fi o rasnita...dar mai sus incep sa cercetez...daca se mai poate...Repet - pentru mine rezulta un gust unic distinct...( confirmat si de nevasta... [Image: smile.gif] )

@raduc

- Rasnita are atat cutite plane cat si conice ( cred ca de 68 mm ) si viteza ansamblului este demultiplicata undeva la 500rpm.
Aici imi voi exprima doar o banuiala in necunostinta de cauza respectiv , cred ca pe undeva cutitele conice zdrobesc grosul boabelor si le pregatesc in fractii mai mici pentru a fi luate in primire de cutitele plane , care desavarsesc operatiunea , astfel - cutitele plane nu mai sunt solicitate de grosimea boabelor sa stea intr-o tensiune de departare continua si functionand mai lejer macina mai fin , mai lejer si mai egal ( o ipoteza )...altfel nu am alta explicatie , stiintifica nici atat... [Image: smile.gif] ...Chestia e ca merge si merge bine... [Image: biggrin.gif] ...

P.S. - Pe mine " ma roade " curiozitatea acum , cat de pufos macina K30...?...dar un Versalab M3...? De la Robur sau Kony mi-am luat gandul ...sunt imense si nu cred ca dau bine in bucataria omului...nu sunt de casa asa...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Din pacate au disparut unele imagini, daca este dorinta le pot posta undeva alternativ.

LE: imaginile se pare ca nu au disparut, doar ca nu se mai afiseaza link in pagina catre ele. Cel putin in browserul meu Opera... Confused
Pot fi vazute folosind acest link, unde aid merge de la 4581 pan la 4589
http://www.espressoman.ro/forum/attachment.php?aid=4581

(26-01-2017, 17:22)RaduCarutasu Wrote: M-am lamurit cu toate aspectele.
Am citit pe acest thread tot ce s-a scris despre aceasta rasnita.
Scuze ca nu am citit mai devreme. Daca o faceam nu isi mai aveau rost intrebarile mele.

Curiozitatea legara de profilul gustului ramane! [Image: wink.gif]
 
Reply
Nu cumva macinatura seamana cu cea de la EK43? Cutitele imi par asemanatoare, nu au grupuri de lame in scara ca la alte rasnite.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Îmi voi forma propriile impresii.
Azi am testat doar modul in care se realizeaza rasnirea si am analizat macinaturile realizate de fiecare râșnița in parte.
[Image: 80kZs4N.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Perfect , acum sunt deosebit de incantat , pentru ca cineva cu adevarat avizat face aceasta comparatie intre rasnite... [Image: smile.gif] ....dar sper , @raduc  , dupa formarea impresiilor , ca vei reveni si cu ceva inscrisuri  si pentru noi...care din nefericire , nu am stiut cum sa explicam si nici nu am putut face o comparatie la acest nivel .
Pe mine cel putin ma intereseaza o singura remarca , daca este sau nu , asemanatoare cu K30 ( la macinatura ) sau se poate asemana cu ceva din rasnitele vazute , cercetate pana acum...
Chestia pufoasa a macinatuii o caut eu...la ce rasnite se intalneste...si in ce proportie , vis -a- vis de Honne...

Multumesc anticipat...si asteptam impresii.... [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(28-01-2017, 11:11)Levo Wrote: ...
Pe mine cel putin ma intereseaza o singura remarca , daca este sau nu , asemanatoare cu K30 ( la macinatura ) sau se poate asemana cu ceva din rasnitele vazute , cercetate pana acum...
Chestia pufoasa a macinatuii o caut eu...la ce rasnite se intalneste...si in ce proportie , vis -a- vis de Honne...
.....

Ieri si azi am râșnit si am stricat ceva cafea doar pentru a observa ce fel de macinatura rezulta, râșnind cu Honne, K30 si Kinu M68, din aceeași cafea si aceeași doza.
Voi posta doar observații nu si impresii personale care sa conduca la preferințe pentru una sau alta dintre râșnite.

Vizual:
-La Honne fractia mare are dimensiuni apropiate si pare uniformă . Observația are la baza doar plimbarea prin presare între degete a macinaturii. Fractie fina prezenta. Aspect pufos, cu ceva aglomerări si cu o gaura mare in mijloc
[Image: DaFoebf.jpg]
[Image: Aod2lsy.jpg]
-La K30 fractia mare are dimensiunle mai mici decât la Honne, si este mai apropiată de mărimile fractiei fine. Aspect pufos, in forma de con, ușor de aranjat in sita. Fractie fina prezenta.
[Image: V5bVNpb.jpg]
[Image: yYSTFp3.jpg]
-La Kinu M68 fractia mare este neuniforma si are mai multe dimensiuni.
Raportul dintre fractia cea mai mare si finess este vizibil mai mare decât la Honne, Kinu M68 livrând fracții mari si cu dimensiuni aproximativ duble fata de Honne.
[Image: Z6MsNrW.jpg]
[Image: 6Smiiqa.jpg]

La pipăit macinaturile le-am simțit astfel:
-K30; fina, datorită fractiei grosiere uniforme si cu dimensiunile cele mai mici
-Honne; medie datorită fractiei grosiere uniforme dar cu dimensiuni sensibil mai mari
-Kinu M68; aspra, datorită fractiei grosiere cu dimensiuni mai mari decât la Honne dar si din cauza neuniformitatii
Electrizare:
-k30; lipsa
-Honne; vizibila dar cu influența mica asupra curgerii datorata, probabil, uniformității macinaturii (despre care vorbeam mai sus).
-Kinu M68; mare cu efecte majore asupra curgerii.

Retenție:
-K30; oprește la prima macinare cam 1,5 g, după care cantitatea introdusă este egala cu cea livrata. Pentru asta este nevoie de o rasnire mai lunga sau de doua mai scurte( cam 7 sec fiecare)
-Honne; retenție neglijabila 01-02 g (am băgat si grinz pentru curatire si au rezultat urme nesemnificative de cafea)
[Image: jVggJy6.jpg]
-Kinu M68- maxim 0,1g, dar după ce este scuturată

Rasnire:
-K30; simpla boabele nu necesita pregătire, se face direct in sita montata in portfiltru . Macinatura pufoasa cu ceva aglomerări datorate particularităților constructive. WDT nu este necesar, pentru eliminarea fenomenului dar nici nu ar dauna.
Uniformitatea macinaturii face ca si fără aplicarea acestei tehnici curgerea sa fie corecta.
-Honne; simpla, direct in sita montata in portfiltru. Pentru eliminarea fenomenului de electrizare 2-3 picături de apa ar ajuta si ar îmbunătăți distribuția fracțiilor macinaturii.
Uniformitatea macinaturii se pare ca nu impune aplicarea neaparata a aceastei tehnici (RDT)
Modul in care se aseaza macinatura in sita, sub forma de covrig impune însă o nivelare atenta. WDT ar îmbunătăți distribuția particulelor însă si de aceasta data uniformitatea fracțiilor macinaturii nu impune neaparat aceasta operație.
Dacă rasnirea nu se face direct in sita, fenomenul de electrizare este vizibil si lasă urme. Atunci s-ar impune RDT si WDT.
[Image: s9gxY5A.jpg]
-Kinu M68; râșnița manuala care necesita un efort fizic. Macinatura pufoasa si fără aglomerări sub forma de bulgari.
Pentru a avea o calitate corespunzătoare a curgerii este obligatoriu de aplicat atat RDT cât si WDT.

Cam asta am observat pana in prezent.
Despre extracții probabil mai târziu.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
@raduc

  - Multumesc frumos pentru efortul de a posta " documentat " , cu tot cu poze... [Image: smile.gif] ...si ma bucur ca , nu am fost departe de aprecierile cu privire la Honne si intr-adevar distributia asta in forma de covrig , necesita mai multa atentie , la scoaterea PF din furca de pridere pana la o nivelare relativa...dar cred ca merita atentia , avand in vedere rezultatul obtinut.
     Acum , eu sunt cel intrigat , de " finetea lui K30 " si ma intreb cum o fi mai bine , mai fin si pufos , sau mediu pufos...?
     Neavind posibilitati de comparatii cu alte modele de rasnite " legendare " , sau de referinta , este bine si asa...ma declar multumit , pentru ca restul comparatiilor , respectiv intre K30 , Versalab , HG One ....etc ...le mai gasim si pe HB si KN...etc
      Nu doresc sa includ aici flagship- urile gen EK43 , Robur etc....si ma refer aici la cele care " nu incap in bucatarie " sau necesita  " un 3 cm de ridicat mai sus vreo polita sau corp suspendat " .
      Honne in varianta slim ( fara acele sanii laterale de incarcare ) , s-ar putea situa printre bijuteriile mici de bucatarie , dar profi si la un pret modic pentru ce ofera...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Radu, comparația particulelor ai facut-o după ce ai reglat rasnitele pentru extracție identică? Mă refer la doză, timp.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
Legat de calitatea extractiilor cu cele trei râșnite nu voi spune decât ca:
-fiecare dintre acestea scoate shoturi gustoase.
-aromele se fac simțite cu macinaturile provenite de la fiecare dintre cele trei
-toate dau curgeri corecte cu portafiltru naked, folosind exact aceeași doza de cafea.
-cu niciuna dintre macinaturi nu am identificat spectrul de gust descris de prăjitorul de la care am cumpărat cafeaua cu care am realizat aceste teste (asta apropo de topicul nou deschis pe forum).

Poze cu extracții s-au tot pus si nu as face decât sa afisez trei imagini identice:
[Image: dvOMnsn.jpg]

Ca observații pot sa amintesc faptul ca, păstrând rețeta de preparare, am scos nuante de gust ușor diferite (oarecum dificil de cuantificat ceva , având in vedere durata dintre extracții)
Doza 17 g, lichid 50 g timpi 30-32 sec, 9barr, fără preinfuzie.
Am mers pe raport de extractie 3:1 pentru a avea un gust mai lejer.
Mi se pare normal ca gustul sa fie ușor diferit atâta timp cât caracteristicile de macinatura sunt diferite.
In ordinea intensității gustului:
-K30, intens
-Honne, mediu
-Kinu M68, mai lejer.

La 92 gc ordinea s-a menținut.
Asta îmi arată ca pentru a aduce gustul in aceeași zona, temperaturile la extracție ar trebui sa fie diferite: cu cca 1,5-2gc in plus la Kinu si poate 1 gc la Honne.
Nu am mai făcut încă o tura de extracții si cu aceste diferențe între temperaturi dar cred ca rezultatele ar fi dus spre concluzia de mai sus. Am baut prea multă cafea azi si e greu sa faci toate acestea de unul singur.

Concluzia mea este ca toate sunt râșnite cu care se pot realiza macinaturi capabile de shoturi bune, unele chiar memorabile (dacă permite cafeaua).
Fiecare dintre cele trei are plusuri si minusuri in utilizare iar plăcerea de a lucra cu unul sau cu altul dintre modele este o problema de opriune personală si, aici văd Honne doar in varianta slim, dezbracata de toate accesoriile care o recomanda pentru utilizarea in mediul Horeca.

Câteva poziționări raportate la preferințele mele:
-cea mai simpla utilizare: K30, urmată de Honne si de Kinu.
-cele mai frumoase curgeri cu manopera cea mai putina: K30, Honne, Kinu M68
-cea mai curată in utilizare: Kinu, urmat de K30 si Honne
-cea mai silențioasă: (Kinu dar este manuala si ar trebui exclusă din comparație) K30, Honne
-cea mai simpla manopera: K30, urmată de Honne si apoi de Kinu.
-cea mai mica si mai ușoară: Kinu, K30, Honne.
-cea mai drăgălașă Big Grin : Kinu M68
-cele mai bune finisaje: K30

Nu am ordonat si satisfacția/plăcerea de a utiliza un model sau altul având in vedere ca varianta Honne nu este modelul pentru uz casnic.
In ultima perioada am folosit Kinu M68 însă azi am păstrat pe blat K30 (mi s-a făcut dor de ea si de plăcerea de a o folosi) .
Cele de mai sus sunt preferințele mele si, de aici, doza maxima de subiectivism in aprecieri.

Am dorit sa îmi formulez singur niște impresii si cred ca am reușit.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Cea mai delicata/dificila concluzie... pleaca vreuna din ele ? Smile
 
Reply
Nu cred, nu există veriga slabă.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(28-01-2017, 18:38)zuluafonu Wrote: Radu, comparația particulelor ai facut-o după ce ai reglat rasnitele pentru extracție identică? Mă refer la doză, timp.

Da, doar ca, având in vedere reglajele necesare, am folosit o cafea mai veche de la care nu aveam așteptări legate de gust.
De asta, in postarea legată de macinaturi am încheiat cu propoziții "despre extracții probabil mai târziu"

Fracțiile mari diferă ca si dimensiuni de la o râșnița la alta.
Nu am avut cum si nici nu mi-am propus sa determin raporturile cantitative in care se găsesc fracțiile mari si cele fine, dar cu siguranta ca si acestea diferă. Râșnițele au cuțite, viteze de macinare si concepții diferite.

Mie mi se pare ca cea mai mare cantitate de finess o da Kinu M68, urmată de Honne si la urma K30.
Asta explica, in opinia mea si comportamentul macinaturii in puc , pe durata extractiei vizualizate pe Portfiltru naked.
Fara nicio tehnica prealabila (RDT, WDT) cea mai defectuoasa curgere apare la Kinu M68 si asta din cauza electrizarii, a separării fractiei mari de cea fina dar si, suplimentar, a neuniformitatii dimensiunilor fractiei mari care conferă densitati mult mai neuniforme in puc. Aplicând cele doua tehnici curgerea devine corecta.
La Honne, după reglaj, nu am avut o curgere perfecta, însă destul de aproape. Asta arată, după observațiile mele, ca electrizarea (se vede in poza) care determina separarea fracțiilor nu produce efecte importante asupra omogenității pucului, tocmai datorită unei uniformități sporite ale marimii granulelor din macinatura.

Pentru calitatea extractiilor si a gustului am folosit o cafea de la un prăjitor apreciat pe forum.

Am spus de la început ca fac acest experiment doar pentru a-mi forma eu o părere in legătura cu aceste rănite.
Nu am folosit niciun instrument cu care sa masor dimensiunile fracțiilor si nu am putut intra in profunzimea macinaturii.
Doar pipăit, văzut, observat si trecut prin filtrul subiectiv al percepțiilor mele.

Ii rog pe toți cei ce vizualizează pozele si citesc rândurile scrise de mine sa le ia in considerare doar ca pe o experienta personala.
Doar atat si nimic in plus.

Ce se poate retine ca o certitudine este faptul ca toate cele trei râșnite sunt capabile pentru espresso si livrează macinaturi care conduc la extracții corecte.
Rețetele de preparare si manoperele diferă si trebuie adaptate fiecărui model in parte.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(28-01-2017, 19:34)renatoa Wrote: Cea mai delicata/dificila concluzie... pleaca vreuna din ele ? Smile
Încercând sa sumarizez prin propria perceptie constatările lui Radu, as paria ca Honne se întoarce acasa, pentru ca nu își găsește rostul suplimentar fata de cele 2 locatare deja existente. In schimb daca ar fi de ales o rasnita fara sa ai deja una, honne e un candidat extrem de redutabil si o alegere relativ ușor de făcut Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
niste poze/filmuletz detaliate cu varianta slim?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Mai detaliate decat s-au pus deja ? Confused

Sunt la inceputul topicului suficiente as zice...Huh
 
Reply
(28-01-2017, 21:03)Liviu.Mihu Wrote: ....Încercând sa sumarizez prin propria perceptie constatările lui Radu.....

Renatoa wrote:
____________________________________________________________________________________
Cea mai delicata/dificila concluzie... pleaca vreuna din ele ? Smile

Am tot spus ca am încercat sa ajung la o concluzie in legătura cu profilul macinaturii si legat de asta de profilul de gust pe care l-ar putea dezvolta.
Mereu sunt in căutarea a ceva, a altceva! Huh
Îmi dau seama însă ca dincolo de un anumit nivel este greu sa mai găsești.
Pentru un minim de rezultate, de multe ori greu de sesizat, saltul prețurilor este muuult prea mare si apare ca fiind nejustificat.

Nu am mai avut ocazia sa lucrez cu o râșnița cu cuțite hibrid, conice+plane.
Dupa teste, acest tandem de cuțite mi-a creat convingerea ca livrează un profil de macinatura mai apropiat de cel al unei râșnite cu cuțite plane decât al uneia cu cuțite conice.
Poate ca așa si este normal, având in vedere ca spargerea boabelor o realizeaza conicele iar macinarea propriu-zisă cele plane.
Am ajuns la concluzia ca doar pentru retenția foarte mica, nu are rost sa ma gândesc la a schimba K30-ul.
Retenția mica in raport cu dozele pe care le folosesc, ușurinta in utilizare, lipsa totala a electrizarii cu efect intr-o distribuție mai uniforma a particulelor macinaturii, curățenia in timpul manoperelor, silențiozitatea, viteza mare de rotație a cuțitelor, sunt câteva dintre aspectele care ma determina sa rămân cu aceasta.

Paranteza legată de retenția la K30 (posibil valabila si la alte râșnite)
De fapt, aceasta retenție nu se regăsește in totalitate in macinatura următoare, doar o mica parte recirculandu-se. Cealaltă rămâne agățată permanent pe traseu pana la curățenia generală.
Pe baza a cea ce văd când curat râșnița, acolo unde rămâne macinatura agățată, apreciez ca cel mult jumătate din cantitatea care "dispare" la prima rasnire se recircula, adică vreo 0,5-0,7 g, ținând cont ca in utilizarea de zi cu zi cantitatea de boabe pe care o pun la măcinat este egala cu cea care iese din râșnița.
Restul cade pe lângă cuțite, se fixează pe zona de evacuare si o regăsesc la demontare întărită si decolorata pe acolo. Din aceste motive ma gândesc ca resturile se afla acolo încă de la prima macinare (prima de după o curatire) când se pierd cele cca 1,5 g.
Închei paranteza.

O conica electrică "pur sânge" mi-ar fi captat interesul in alt mod.
Kinu M68, prin macinatura diferită pe care o realizeaza, chiar dacă necesita puțin efort la macinare si ceva manopera suplimentara pentru formarea pucului reprezinta altceva ca si varianta de macinare dar si de macinatura motiv pentru care o consider ca fiind o soluție alternativa foarte buna.
In regim de 2-3 extracții zilnice acest plus de atenție devine o componenta neglijabila pe lanțul de preparare, având in vedere rezultatul final.

Cred ca Honne, varianta slim, este o râșnița care trebuie inclusă pe lista de opțiuni pentru utilizarea acasa. Cei aflați in etapa căutărilor pot găsi in aceasta un produs care sa livreze macinaturi capabile pentru extracții de maxima calitate.
Mi-ar fi plăcut sa pot pune mai multe impresii legate de aspectul general, finisaje, ușurintă in utilizare, silențiozitate/zgomot, plăcerea de a o folosi însă, datorită faptului ca varianta pe care am testat-o este cea mare, cu doua hoppere si cu toate echipamentele cerute in zona Horeca nu pot sa fca nicio apreciere pe aceste direcții.
Este evident ca pentru acasa este nevoie de o alta soluție pentru alimentarea cu boabe, alt mod de pornire si de oprire a motorului, ca trebuie îndepărtate toate componentele care nu folosesc utilizatorului casnic.
Am văzut in cele postate de Levo ca au existat preocupări in aceasta direcție si ca, odată realizate toate acestea râșnița devine mai ușoară, mai plăcută pentru utilizare si poate mai silențioasă.
Fiabilitatea cu siguranta a fost probata prin destinația ei inițială, aceea de a fi utilizată in regim intensiv in zona Horeca.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
@raduc

Multumesc frumos...si cer scuze daca am fortat un pic nota cu ..., aceste comparatii intre rasnite , care chiar eram tare curios sa le aflu , mai ales cea cu K 30 - care in viziunea mea nu justifica pretul ( tot niste cutite plane 64mm ) , insa se pare ca este altceva , oricum este de ceva timp pe piata si cred ca mai urmeaza si altceva....in continuare sunt cu ochii direct pe un Monolith Titan Conic...daca dau de el pe undeva , sau @baloozzy se decide sa facem vre-o ghidusie...ma alatur imediat... [Image: biggrin.gif]...pot spune ca Honne merita banii si asigura " linistea " , pana la alegeri mai elegante , iar varianta slim este chiar o alegere buna pentru cei ce se opresc aici cu cautarile , pentru ca vor avea parte de cafele bune... [Image: smile.gif] ... ( este rasnita  care mi-a schimbat parerile...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De ceva vreme am observat ca am probleme cu uniformitatea extracției pe pf naked. Mai exact: rasnire in pf, wdt, aranjare cu palma, tampare -> curgerea incepe totdeauna dinspre mânerul pf-ului. Schimbat cafea, granulație,degeaba. Pe rasnita nu rămânea cafea electrizanta deci am exclus acest aspect.
La un mom dat am schimbat procedura: râșnit in pahar de plastic Avent, electrizare la greu. Agitat cu un bat de frigărui un pic si haotic, pana cade de pe pereți, răsturnat in pf, nivelat cu mana, tampare -> curgere perfecta. Si asa a rămas. RDT ajuta la cum cât de multă măcinătura rămâne pe pereții paharului, dar cu sau fara, curgerea tot perfecta este.
Umiditatea in casa e f mica, dar totuși ce nu imi explic este, de ce rasnirea in plastic cu electrizarea de rigoare functioneaza mult mai bine decât rasnirea in pf + wdt. Si de ce curge totdeauna spre mânerul pf.
Orișicât, nu ma plâng, functioneaza f bine, dar logica imi scapă Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
in locatia din Bucuresti se poate vedea rasnita? (versiunea home)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)