Hello There, Guest! Login Register


Rasnita de cafea Honne by Hedone

#1
Editare Admin (Lyvyoo):
Acesta este thread-ul rasnitei Hedone Honne pe forumul espressoman, cu review-uri, teste si discutii.
Topicul dedicat REDUCERILOR pentru aceasta rasnita si comunicarii cu fabricantul, este separat, pe alta sectiune, aici.

---------------------------------------------------------

cutitele "2 in 1" sunt niste cutite hibride care se folosesc de mai mult timp. sunt mai eficiente pentru turatii mici decat cele plate simple.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Moka Pot, Pe-De Dienes, Armin Trosser, Gaggia Pure
 
Reply
#2
Nu departe de ce imi imaginasem nu de mult in alt post...

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...?pid=49690&highlight=planetar#pid49690

Se pare ca ideile plutesc in aer, asteapta doar sa fie culese Smile
 
Reply
#3
Quote:@renatoa - daca ajungi ar fi super. Poate il iei si pe Ovisod caci am mare incredere si in calitatile sale de espressoman. Iar in ale tale de aeropressoman. [Image: smile.gif]   Daca spui motor magnetic, atunci e posibil sa fie ceva in genul Kinu E68, adica un motor inovator in domeniul rasnitelor, care nu necesita multe sute de watti si functioneaza ultrasilent (0db in gol pe E68), la turatii mici. Doar ca sunt foarte scumpe, greu de gasit si adaptat. Ma rog, deja suntem offtopic si daca se inmultesc postarile le vom muta in alta parte, separat.

Motorul de la un pickup are zgomote sau vibratii ?

Sau de la cuptorul cu aer cald de care vorbim in alt topic... ar trebui sa (nu) il auzi, ca sa crezi...

Orice motor fara perii, cu lagar pe rulmenti, bine centrat, face ce zici tu... si se gasesc chiar sub 20$
http://rctimer.com/product-575.html
 
Reply
#4
@Lyvyoo: Multumesc pentru aprecieri. Legat de Honne iti pot spune ca am avut ocazia ca anul trecut sa testez ultra rapid o versiune a rasnitei. Nu stiu daca acum este sau nu o varianta imbunatatita sau aceeasi ca anul trecut.
Dar chiar mi-ar placea sa mergem in vizita, sper doar ca Dragos sa aiba timp de asta.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#5
@renatoa - Doar ca atunci cand le pui la zdrobit cafea (deci cuplu mare), crapa daca sunt ieftine. Cica pe testate. Probabil de aia nu sunt raspandite pe scara larga.

@ovisod - pai ii dau un mail lui Dragos, in caz ca nu ai deja contatul, si asa vroiam sa-i pun o vorba lui nicusors pt o pompa Fluidotech in proiectul sau de profilare a Brewtus-ului (zicea Dragos ca pregateste un proiect personal in acest sens si are "intrare" mai buna la piese)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
@Lyvyoo: Am o adresa de e-mail veche de prin 2014, nu stiu daca mai e valabila.
Insa cred ca ar fi mai bine sa ii dai tu initial un mail lui Dragos.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#7
Daca ar avea un model de test cu un singur hopper, as cere-o chiar acasa Smile)) Ii spun si de vizita si de test si de pompa si revin pe privat cu un contact.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
@renatoa 
Salut !Daca esti din Craiova te astept pe la noi sa o vezi si oricine este binevenit ,motorul chiar este PMAC de 120 w (cred ca faci confuzie exista si motor Ac inductie ....) ,ca si putere rasnita este demultiplicata raportul fiind de 1la 4 cuplul celor 120 w fiind de 4 ori mai mare la cutite....
Espressor VFA Expres,Honne,Dienes manuala,Homemade roaster.
 
Reply
#9
(12-10-2016, 17:05)dragos5178 Wrote: @renatoa 
Salut !Daca esti din Craiova te astept pe la noi sa o vezi si oricine este binevenit ,motorul chiar este PMAC de 120 w (cred ca faci confuzie exista si motor Ac inductie ....) ,ca si putere rasnita este demultiplicata raportul fiind de 1la 4 cuplul celor 120 w fiind de 4 ori mai mare la cutite....

Sigur, nici nu ma asteptam sa nu fie demultiplicata, un motor din asta greu il scoti sub 3000RPM nativ.
Pot sa aduc si eu un motor de aeromodel de 90W, 80 grame cu cutie planetara cu tot, de 4.4:1, care scoate 800 RPM la ax, doar asa sa ne amuzam... cum ar fi sa il adaptam la Kinu Smile
O sa vin cu siguranta, astept sa ma sincronizez cu ovisod, care poate deja te-a contactat.
 
Reply
#10
Cat costa Honne?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#11
5400 cu 2 cosuri. Iata-l!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Sa fim noi convinsi ca e ok pt uz casnic, ca macina asa cum ne-am dori cu acel cutit nemaivazut 2 in 1, ca are retentie f mica etc. si la cate a facut acolo de mana lui, cred ca ne face Dragos si una cu un cos (sau fara cos sau minicos)  la un cost total mai espressoman friendly  Smile  Deocamdata nu stim mai nimic despre ea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
(12-10-2016, 23:04)baloozzy Wrote: 5400 cu 2 cosuri. Iata-l!

arata beton. Hai cu mai multe detalii cat mai repede. Cum merge? Cate sunt pe piata pana acuma? Cat de consistente sunt inter ele, etc? Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#14
Revin cu cateva impresii legate de rasnita dupa intalnirea mea si a lui @renatoa cu Dragos la sediul Hedone.
Tin sa ii multumesc foarte mult lui Dragos ca si-a facut timp sa ne prezinte toate detaliile despre rasnita, si nu numai [Image: smile.gif]

Ca prima observatie, cutitele din poza mai sus nu sunt cele folosite pe Honne.

Referitor la cutite, viteza de rotatie este de aproximativ 400 rot/min.
Cutitele sunt de 68mm, italienesti. Este vorba de un ansamblu de cutite, conic + plate. Rolul cutitului conic este doar de a sparge boabele intr-o prima faza a rasnirii.
Dragos ne-a povestit ca intr-o prima varianta rasnita a fost folosita cu cutitele conice de la Robur, numai ca, datorita designului Honne, care are un ax mult mai lung (spre deosebire de Robur unde este foarte scurt) se putea intampla ca la boabe mai tari sa se blocheze rasnita, cutitele ramanand agatate. Asta este motivul si pentru care au trecut la ansamblul curent de conic + plate.

Rasnita are acum doua hoppere. Alimentarea din hoppere se face cu ajutorul unui sertar aflat sub hoper, care trage circa 8.2g de cafea si le conduce prin intermediul unui jgheab direct spre cutite.
Faptul ca in hopper se afla doar o cafea cantarita pentru un shot sau o punga intreaga de cafea nu influenteaza in niciul fel calitatea rasnirii, boabele ajungand la cutite, asa cum ziceam anterior, doar prin intermediul unui jgheab.
In utilizare zgomotul este doar cel de la rasnirea cafelei, motorul este extrem de silentios (are 1200 rot/min).
Mi se pare un plus important pentru utilizarea acasa.

Ca finete a rasnirii, rasnita acopera fara probleme plaja cafea turceasca-french press.
Ca macinatura, din ce s-a putut vedea rapid, arata extrem de bine, macinatura parand foarte uniforma, fara niciun fel de aglomerari, bolovani, usor pufoasa.
Singurul punct care la prima vedere nu mi-a placut prea mult este distributia cafelei in portafiltru.
Mai exact, cafeaua este distribuita concentric, pe marginile sitei, in centru ramanand o gaura de circa +2cm. Dar cu batai laterale si usoare in portafiltru, cafeaua se aseaza bine in sita. Nu sunt ferm convins ca e nevoie de WDT, dar la prima vedere asa parea. Trebuie testat si vazuta diferenta cu WDT si fara.

Dragos ne-a zic ca rasnita poate fi vanduta si cu un singur hopper si fara contoare asa cum se vinde pentru HORECA, asta reducand pretul cu circa 200 de EURO.

Rasnita nu este foarte voluminoasa, lateral ocupa destul de putin, nu am masurat exact, dar vad ca singura posibila problema intr-o bucatarie, inaltimea cu tot cu hopper.

Cafea nu am facut decat una, e greu de apreciat cu un singur shot si o singura origine (o Kenia foarte buna prajita light de Dragos) amprenta de gust. Tin sa mentionez ca a fost un shot bun, echilibrat, cu acea aciditate tipica de vin rosu-sec specifica Keniilor, dar si cu multa dulceata (nu si pentru @renatoa, care si-a pus un pliculet de zahar Tongue).

Din ce am vazut azi, din punctul meu de vedere mi se pare cu siguranta o rasnita de luat in considerare pentru acasa.

L-as ruga pe @renatoa sa adauge impresiile lui. O sa revenim cu imagini.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#15
Multumim Ovisod! Deja mail-ul cu rugaminti de trimitere la Bucuresti pt un test a plecat spre hedonisti  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(14-10-2016, 16:53)Lyvyoo Wrote: Multumim Ovisod! Deja mail-ul cu rugaminti de trimitere la Bucuresti pt un test a plecat spre hedonisti  [Image: smile.gif]

@Lyvyoo: Daca am inteles bine, rasnita pentru tine era deja pregatita Smile
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#17
Mmm...I-am batut un apropo unei domnisoare frumoase de acolo, dupa ce le-am spus de vizita, dar nu ma asteptam sa mearga vestea in retea asa repede! Sa fie primit atunci!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Felicitări la toți! Dar știu că vă mișcați. Deh, chercez la femme - rules  [Image: tongue.gif] .
Săptămâna viitoare ne dai video? Prăjesc pop-corn?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#19
Pai sa o vedem ajunsa. Vad des masini cu logo-ul Hedone prin B. O sa le opresc la stop pe toate pt perchezitii. Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Ca tot vorbeam cu balloozzy de Tiger Skin pe alt topic si ca sa fim si ontopic, uite-le pe dansele (dna Tiger si dna Honne):

 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
De mentionat ca acum rasnita arata diferit fata de varianta din filmulet, si mai exact asa: http://hedonecafe.ro/wp-content/uploads/...-honne.jpg. Camera cutitelor si axul sunt inchise acum.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#22
Ca sa nu le vina vreo idee unor barmanite sa isi pileasca unghiile acolo...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Poze... intai combinatia de cutite conic-plate

               

Rasnita...

           

       
 
Reply
#24
Un lucru important mai ales pentru acasa, pe care nu l-am adaugat mai devreme este retentia... din cele declarate de Dragos, retentia de cafea este sub 1g.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#25
Mai am din partea de prajitorie, nu stiu daca exista interes...

Doua clipuri, in al doilea se vede functionarea dozatorului si contorul.

http://youtu.be/u1AMyeFDlnw

http://youtu.be/PsBQucnvq_U
 
Reply
#26
Se poate regla cantitatea de cafea? Sau doar multiplu de 8,2g parca.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#27
(14-10-2016, 18:53)baloozzy Wrote: Se poate regla cantitatea de cafea? Sau doar multiplu de 8,2g parca.

Din cantar, sertarul trage doar 8.2g de fiecare data.
Poti pune 21g si tragi de 3 ori de acel sertar sa duci boabele catre cutite.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#28
E posibilă folosirea pâlniei gen Tidaka, sau trebuie modificată furca?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#29
(14-10-2016, 18:55)baloozzy Wrote: E posibilă folosirea pâlniei gen Tidaka, sau trebuie modificată furca?

Furca aia tine portafiltrul, si are si niste arcuri care trag portafiltrul catre partea de jos a acelui "pahar" metalic din care curge cafeaua rasnita. Etansarea e perfecta.
Dar nu am testat daca palnia are loc sau nu, dar pare ca da. Trebuie testat insa...
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#30
Pare că poziția furcii, dacă nu e orizontală, nu mai susține portafiltrul, deci trebuie ridicată de vârf și eventual lungită.

Mă gândeam că poate are un limitator de cursă culisant și poți încărca de la foarte puțin până la 8,2
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)