Hello There, Guest! Login Register


Rasnita de cafea Honne by Hedone

Buna asta cu cutitele "prea noi" avand in vedere ca tu ai luat rasnita sh iar inainte sa o duci la ei banuiesc ca ai trecut ceva cafea prin ea...

Din pacate exista un "standard" de horeca si altul pentru home useri... De multe ori se ajunge la diy...
 
Reply
Daaa. Tare cu cuțitele! Totuși vreau sa revin cu o completare nefericită. După 0 retenție la cafeaua râșniță ieri în teste, acum am avut 0.5 grame retenție cu rdt superficial (un puf din dispozitivul de mai jos fata de 4 când am avut retenție 0).
[Image: 7ede7a82bce23ce79143c0e37baf5622.jpg]

Ok. Am trăznit bine de două ori cu lamele de prindere ale portafiltrului și mi-au mai fost livrate 0.4 grame.
Deci retentia de 0.1 grame este ,,cu bătaie" după o stropire superficială. După un duș poate fi chiar 0.0..

Am filmat pe grabă pierzând cele 10-12 secunde de preinfuzie. Boabele au fost prăjite în zona light acum 5 zile și au fost râșnite la poziția 4.5 (la 3.5 ating cuțitele).
https://youtu.be/wCPv6PyEs5o[Image: 78f55ed91a3abc48f614ee6da4b54312.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
(07-11-2019, 13:54)Lyvyoo Wrote: Dar nu au acele urechiuse de prindere gen portafiltru, ca sa poti fixa paharul in furca...
plus ca Honne nu inghite decat chestii dedicate pentru 58mm

Le-as face din capac, 3 taieturi cu dremelu in forma de H, si rasfrang interiorul in afara ca sa se formeze urechile.

Pentru alte dimensiuni, uite:
https://www.emag.ro/solnita-pentru-sare-...DH027JBBM/

Mai mica nu stiu Smile
 
Reply
Pentru cine nu se grăbește, în China pe la 13-15$ se găsesc "pahare" similare cu cel postat pe pagina anterioară. Căutați coffee dosing cup pe AliExpress, eBay.
 
Reply
(07-11-2019, 13:04)Lyvyoo Wrote: Un pont bun de la colegul Mihai.B

Scumpicel la 108 lei sau cat vine cu reducere cu tot, dar pt cine are un portafiltru incompatibil cu Honne, ar trebui sa se plieze bine acest pahar (poate ne confirma @MyR la un test). Oricum e nevoie de wdt la Honne pt rezultate constant bune, asa ca se poate rasni in pahar (care va sta fixat pe evacuare cu acele urechiuse), putin wdt apoi turnarea in portafiltru. Cumva turnarea aceasta inseamna inca o redistribuire a macinaturii, de aceea nu as abuza si as rasni intr-un pahar de genul acesta, as turna macinatura intr-un portafiltru cu inel pe el si acolo as face wdt-ul. Apoi scoatem inelul, nivelam, tampam si gata Smile 

[Image: RNNpjny.jpg]

Am facut un test, din pacate nu e compatibil.
https://imgur.com/a/p8ePqTf
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Aplicam "tehnici a la renatoa" - incingem o bucata de fier cu diametrul de 58-60mm si o presam pe gaura paharului, pana acesta se evazeaza si va intra perfect Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Posibil sa va scape ikea din necaz...

https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/40429033/
 
Reply
Sau accesoriile pentru copt de la Zenker care pot fi taiate astfel inca sa acomodeze orice portafiltru, de la 50 la 58mm: https://www.zenker-backformen.de/en/zube...form-2-st/
Eu le-am cumparat de emag acum cativa ani: https://www.emag.ro/forma-dariol-8-x-5cm...DWR892BBM/
 
Reply
Cred ca varianta solnita modificata o sa rezolve problema. Revin cu updates soon.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Este incredibil de mare diferența de rezultat al măcinăturii între Honne și Lelit William. Am reușit să le aduc pe ambele în aceeași zonă a măcinăturii pentru particulele mari. La William, după ce le-am lăsat să se așeze și am aruncat apa, la fundul ceștii s-a strâns o pastă iar pe Honne lichidul de rămas era aproape clar, fără finess. [Image: 8aa898cf6eb2700a84f6d659518baf71.jpg]
[Image: b23905c90a586d207910008a9d833382.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Problem solved. Suport periuțe de dinți de la Leroy Merlin care arata cam asa:
[Image: f8ff8a04964c72a365ce460c4f95af10.jpg]

Tăiat cu flexul cam 1 cm sa încapă sub rasnita :

[Image: a31dbfbfeeb72d83172b6aaee3704bf5.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Spoiler alert[Image: VHjePQh.jpg]
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
Eu m-as ruga de Hedone sa nu bage prea curand acel reglaj, impreuna cu alta surpriza legata de un modul intern, caci asta va insemna scumpirea rasnitei. Sau macar sa le bage optional. Aproape sigur urmatorul black friday nu va mai prinde Honne la pretul de zilele astea daca modificarile intra pe toate variantele de serie. DAr o sa-l chestionam pe Dragos la eveniment pe 23 nov.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Acest model e deja disponibil in cafeneaua lor din Mall Craiova
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
De modificarile de la honne ne puteti spune cate ceva?
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
(24-11-2019, 21:32)miro Wrote: De modificarile de la honne ne puteti spune cate ceva?

Ajustarea gradului de rasnire pe melc. Se misca foarte lejer. Nu mai ai nevoie sa insurubezi surubul de fixare.

Cel mai interesant este ca dupa ce opresti rasnita, aceasta se invarte automat in directia opusa - pentru o curatare mai buna si o retentie si mai mica.

Am intrebat si primit confirmarea ca aceste imbunatatiri pot fi implementate si pe rasnitele deja achizitionate. Ramane sa vedem si la ce preturi.

O scurta prezentare:
https://youtu.be/Q7gDMQkgsSk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Da. Motorul se învârte în sens invers pentru o secundă, după încheierea râșnirii, fapt care ajută la eliminarea totală a cafelei rămase pe con. Urmare testelor a rezultat o retenție 0. Orice râșniță se va putea tuna cu acest circuit dar mai ales cu schimbarea conului cu cel cu reglaj. Avantajul principal ar fi că râșnița nu se va mai bloca dacă uiți desfăcută piulița de fixare a reglajului. Nu sunt info cu privire la costuri dar cu un mail la Craiova se află exact. Chiar dacă am fost sceptic cu privire la viteza de schimbare a gradului de rasnire cu noul setup, trecerea este foarte rapidă iar șurubul de reglaj merge uns.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Ar fi extraordinar.Daca se va putea face ,negresit sunt interesat.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
A venit Honne Slim , prima impresie , a ramas cafea in conul de curgere , sa speram ca s-a lipit din cauza ca poate metalul mai era rece si poate putin umed , o sa vad maine , sper sa nu trebuiasca "ciocanita"dupa fiecare cafea , a ramas 1,5 grame deci nu e de neglijat acest aspect , in rest asteptam fara prea mare entuziasm cand ma gandesc ca vestita K30 in inca la service , nu-i da astia de cap , nu inteleg de ce nu schimba placa electronica si gata , o s-o iau sa caut pe altcineva s-o repare (e la Stefan Farago de la caffea.ro din Jilava)
*admin edit
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Foloseste inel neaparat, intre portafiltru si con. Probabil ai sita mai mica si ai rasnita mai grosier o cafea afanata, sita s-a umplut iar macinatura a intrat in con. Daca folosesti un inel gen Tidaka (ar trebui sa aiba la barshaker), ai scapat de griji. Eu il consider obligatoriu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(26-11-2019, 01:01)Lyvyoo Wrote: Foloseste inel neaparat, intre portafiltru si con. Probabil ai sita mai mica si ai rasnita mai grosier o cafea afanata, sita s-a umplut iar macinatura a intrat in con. Daca folosesti un inel gen Tidaka (ar trebui sa aiba la barshaker), ai scapat de griji. Eu il consider obligatoriu.

Da cred ca asta e , am inel , da am vrut sa vad si cum e fara si atunci cred ca a ramas cafea acolo E tarziu acum mai vad maine , multumesc.
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
O mare porcarie , o s-o dau inapoi , ramane cafea in con ca la "balamuc" si cateodata cade toata ,,, se duce naibii cantitatea , in afara de incomoditatea alimentarii , foarte dezamagit  Angry


Attached Files Thumbnail(s)
       
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Daca penita din con nu e aliniata foarte bine, utilizarea are de suferit. 

Cred ca se rezolva in service destul de usor.
 
Reply
(26-11-2019, 12:46)dev Wrote: Daca penita din con nu e aliniata foarte bine, utilizarea are de suferit. 

Cred ca se rezolva in service destul de usor.

Dai 5500 de lei s-o duci in service ,,,  de noua ,,,   Huh
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Cred ca trebuie sa ai ceva rabdare si sa-ti schimbi rutina pentru a te adapta acestei rasnite.

O ai de o zi, e cam devreme sa tragi astfel de concluzii radicale. Sa vedem ce spun colegii care au rasnita de ceva vreme, poate faci ceva gresit.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar sunt produse si mai scumpe care pleaca din fabrica fara probe "la cald". 

Chiar si acum majoritatea Ek43 ajung la utilizatori fara sa fie neaparat capabile espresso.
 
Reply
(26-11-2019, 12:36)Bcc Wrote: O mare porcarie , o s-o dau inapoi , ramane cafea in con ca la "balamuc" si cateodata cade toata ,,, se duce naibii cantitatea , in afara de incomoditatea alimentarii , foarte dezamagit  Angry

Ce ai tu acolo nu este retenție, este depozit! Lamela se poate regla foarte ușor dacă retenția este doar in partea de jos a conului dar trebuie desfăcută. La mine rămâneau 0.5-0.8 grame în partea superioară. Nu îți recomand totuși să desfaci acasă conul. Există mari riscuri. Eu am făcut-o și am reușit să îl reglez în cele din urmă dar după un accident nefericit și foarte multă muncă.
După râșnire acum arata așa, încă mai rămân sub 0.2 grame sus. Dacă o fac să curățe perfect atinge paharul iar singura metodă prin care as putea eficientiza la milimetru curățarea și în zona superioară ar fi să mai polizez un milimetru zona superioară a suportului în care intră conul pentru că din păcate, la varianta mea din 2016 nu este tăiată perfect.[Image: 3d0a43fbd3918b538a411fd3dd045938.jpg][Image: db2cde2bc01a767e96948995559d4713.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Salut. Acționează furca în care stă portafiltrul de câteva ori după ce s-a terminat de râșnit. Ți cu o mână portafiltrul iar cu cealaltă tensionezi un pic arcurile și lași brusc, ar trebui să cadă toată cafeaua electrizată, cel puțin la mine funcționează foarte bine, retenție 0 de fiecare dată.
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
Daca penita e departata mai tare de interiorul conului, cafeaua e presata pe con si nu cade chiar daca e lovit cu furca.
 
Reply
Mi se pare bataie de joc sa ma apuc s-o "mestesugesc" dupa ce dau 5400 de lei , deja am reambalat-o , o sa trimit k30 la Germanica s-o repare si asta e !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)