Hello There, Guest! Login Register


Rasnita cafenea

#1
Buna,

Ma gandesc sa imi deschid in viitorul apropiat o "minicafenea" (rulota). Sunt la faza in care ma documentez care ar fi cele mai potrivite echipamente. Incerc sa aflu mai multe pareri inainte de a lua o decizie, de aceea voiam sa aflu si de la voi care credeti ca ar fi cea mai potrivita rasnita? Bugetul este micut, in jur de 1400 lei, iar orice sugestie e primita cu drag.  Shy
 
Reply
#2
Nu am espresor dar am citit multe. In primul rand ar trebui sa spui ce fel de espresor vei avea, automat sau manual? Ce cafea vrei sa vinzi, de specialitate sau lavatza si segafredo.

Daca de specialitate bugetul e prea mic pt o rasnita electrica, dar daca sunteti doi in rulota...unul poate da la manivela la un kinu phoenix la 700 ron. Vei avea un +1 la autenticitate)).

Daca va fi doar o persoana te sfatuiesc sa citesti la sectiunea de rasnite. Acolo s au mai cerut sfaturi.

Dar repet, da mai multe detalii despre espresor, cafea, calitate sau comercial.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#3
(09-02-2020, 16:38)rob8402000 Wrote: Nu am espresor dar am citit multe. In primul rand ar trebui sa spui ce fel de espresor vei avea, automat sau manual? Ce cafea vrei sa vinzi, de specialitate sau lavatza si segafredo.

Daca de specialitate bugetul e prea mic pt o rasnita electrica, dar daca sunteti doi in rulota...unul poate da la manivela la un kinu phoenix la 700 ron. Vei avea un +1 la autenticitate)).

Daca va fi doar o persoana te sfatuiesc sa citesti la sectiunea de rasnite. Acolo s au mai cerut sfaturi.

Dar repet, da mai multe detalii despre espresor, cafea, calitate sau comercial.

Espressorul vreau sa fie manual (ma uit dupa un cimbali cu 2 grupuri). In ceea ce priveste cafeaua, vreau sa fie una buna si de calitate, iar dupa ce iau espressorul o sa testez cat mai multe sortimente.

Vom fi doua persoane pentru ca vrem sa punem rulota intr-o zona cu flux mare de oameni. Ma gandesc ca dupa un anumit timp, cu o rasnita manuala nu voi mai putea tine pasul. (intr-un scenariu ideal)

Am mai citit pe forum si mi-a atras atentia un macap m2m, dar nu vreau sa ma avant fara sa aflu si niste pareri.
 
Reply
#4
In domeniul comercial ar merge binișor un eureka Olympus 75, depășește cu mult bugetul tau, dar dacă vrei să faci treabă 1400 de lei e prea puțin.
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#5
Citeste despre importanta rasniteii.

Uita de rasnita manuala.

Nu am rasnita electrica, dar din ce am citit rasnitele bune pleaca de la preturi de peste 2000 ron ( Lelit PL72 Wiliam pe care o poti cauta si la sectiunea de reduceri a forumului) si ajung pana unde vrei tu.

Citeste la sectiunea rasnite si fa-ti o parere despre ce ti se potriveste mai ales ca vrei sa o folosesti in scop comercial. 

A mai cerut cineva sfaturi legate de achizitii echipamente pentru a deschide cafenea. Mai aprofundeaza forumul sa nu iti para rau mai tarziu.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#6
DIP mi se pare minimul pt uz comercial. O alta idee - eu as lua un Mazzer SJ SH si as adauga cutite SSP.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
Rulota sau cafenea nu-ți faci cu kinu sau cu rasnite home-use. Asta din respect pt clientii tai.
Gandeste-te ca treb sa faci 100 de cafele intr-o zi. Toata lumea viseaza la investitii minime si profituri maxime. Nu mi-o lua in nume de rău.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#8
Cu 1400 nu cumperi rasnita de cafenea fie ea si rulota, daca trebuie sa faci 3 sau mai multe cafele una dupa alta, cutitele se incalzesc cu consecintele de rigoare, ca sa nu mai zic de productivitatea unei rasnite in bugetul asta. Iti trebuie cutite de minimum 75, eventual SSP, intr-o rasnita cat mai compacta, datorita limitarilor de spatiu. O varianta care se incadreaza in cerintele tale, mai putin in buget, este Eureka Atom Speciality 75. Eu i-am pus si cutite SSP, dar ma bantuie virusul up-grade-ului Wink
 
Reply
#9
(09-02-2020, 17:33)cradun Wrote: DIP mi se pare minimul pt uz comercial. O alta idee - eu as lua un Mazzer SJ SH si as adauga cutite SSP.

Pe asta as miza si eu la asemenea buget mic. Cu tot cu reducere de forum ai ajunge cu 500 lei peste cei 1400 (daca dam la o parte si TVA-ul, sperand ca il deduci).  Altfel, vezi pe piata de SH... Horeca e treaba serioasa daca vei avea clientela, iar rasnita trebuie sa asigure productivitatea de care ai nevoie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
ma bag si eu... sorry, dar cu rasnita de 1400 de lei nu se poate face cafea in regim comercial.
doar sa gasesti ca prin minune sa iei second ceva decent dar si asa mi e greu de crezut ca te poti incadra in buget.
bafta, oricum!
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#11
(09-02-2020, 21:26)Lyvyoo Wrote:
(09-02-2020, 17:33)cradun Wrote: DIP mi se pare minimul pt uz comercial. O alta idee - eu as lua un Mazzer SJ SH si as adauga cutite SSP.

Pe asta as miza si eu la asemenea buget mic. Cu tot cu reducere de forum ai ajunge cu 500 lei peste cei 1400 (daca dam la o parte si TVA-ul, sperand ca il deduci).  Altfel, vezi pe piata de SH... Horeca e treaba serioasa daca vei avea clientela, iar rasnita trebuie sa asigure productivitatea de care ai nevoie.

Multumesc in primul rand pentru raspunsuri.

Ma incanta destul de mult modelul asta si ma gandesc sa fac niste eforturi sa il achizitionez. M-am uitat si la sh, nu imi inspira nimic incredere. Unde pot gasi reducerea pe forum? (mi-ar fi de mare ajutor, mie si celor doua maini stangi)  Blush
 
Reply
#12
2 aspecte le-am observat a fi importante pt o rasnita horeca:
- temporizarea/ cantarirea in timpul macinarii, si
- racirea/ ventilarea cutitelor si/ sau a motorului in cazul unui volum mai mare.

Cutitele mari (75+) vor rasni mai repede si se vor incalzi mai greu.
O cafea tip commodity (putin mai bine prajita) va fi mai putin pretentioasa la preparat decat una mai light (speciality).

Cum zicea Lyvyoo, ganditi-va la maximizarea productivitatii nu foar la budgetul disponibil initial.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)