Hello There, Guest! Login Register

Rasnita cafea turceasca

Salut, bine v-am gasit.

Scurta introducere, mi-am facut ultimul concediu in Turcia si am ramas marcat de cafeaua turceasca. Evident, ca si la noi gaseai si bine si mai putin bine facuta, insa cand era bine facuta, era un "turkish delight". La intoarcere, am negociat in Bazaar si am luat un ibric cupru, cafea macinata fin Mehmet Efendi din supermarket si cardamom, iar dupa cateva incercari nereusite, am descoperit fix reteta care imi place. Am uitat o perioada pana cand mi s-a luat de cafetaria pe care o am, Bosch Tassimo si chiar si cea normala la ibric, si cred ca o mare parte din vina o poarta cafeaua. Mehmet Efendi sau alte cafele foarte fin macinate la noi mi se par scumpe si am ajuns la concluzia ca mai bine investesc intr-o rasnita astfel incat sa am nu doar cafeaua macinata fin la un pret mai bun, ci si mereu proaspat macinata sa ajute la gust.

Problema este ca nu stiu ce sa aleg. M-am documentat si am inteles despre cafeaua pentru ibric ca trebuie sa fie chiar mai fina decat cea pentru espressor, sau in cel mai rau caz la fel de fina. Mai mult, am citit ca rasnitele comerciale la preturi mici nu pot face asa ceva, maxim macina cafeaua pentru cafeteria, fiind limitate tehnologic de designul cu lame. M-am orientat, dupa recomandari, spre rasnitele cu cutite plate sau conice, insa recomandarile gasite pe internet au foarte putine review-uri de la cumparatori, sau chiar deloc, ceea ce face alegerea foarte dificila. Am folosit mai multe surse, dar cea mai elaborata ar fi aici, pe finalul articolului recomanda si cateva rasnite, cea mai ieftina care are cutite este 474 lei, si niciun review. Am gasit 2 sau 3 optiuni de astfel de rasnite la pret mai mic, nu intentionez sa fac reclama insa era vorba de un Krups si un DeLonghi daca nu ma insel, insa acestea aveau ceva review-uri si lumea se plangea ca nu macina uniform si nu macina suficient de fin pentru espressor, mai mult ca ai putea sa te apropii de rezultatul dorit dar trebuie desfacuta si modificata si probabil asta ar invalida garantia, ceea ce nu doresc.

In final, as vrea ceva recomandari de rasnita potrivita pentru ce am eu nevoie insa ideal ar fi sa se si cunoasca cum functioneaza, chiar in timp, altfel modele pot gasi pe net, dar mai greu cu impressile. Va multumesc in avans, daca trebuie sa mai dau ceva detalii, cu mare placere.

Reply
Ca detalii poti sa precizezi daca vrei electrica sau manuala, noua sau sh, bugetul.
Ca sfat, unul singur. Risnitele cu lame nu se recomanda indiferent de modul de preparare al cafelei.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Noua. Legat de electric vs manual, atat timp cat o face suficient de fin, consider si manuala, iar bugetul in jur de 500 lei, insa nu cunosc preturile  din domeniu, daca nu se poate gasi calitate la pretul asta, prefer sa stiu de ceva mai scump si sa iau o decizie ulterior, mai degraba renunt decat sa iau ceva care abia daca dace treaba din limita inferioara.

Reply
Nu ai ce lua nou din magazine locale, care sa macine ok pentru ibric in 500 de lei.

Recomandarea mea, bazată pe faptul că am varianta cu ghost burr de care sunt foarte mulțumit pentru drip:

https://a.aliexpress.com/_dXD0EfJ

Vine din Spania, cu GLS, in maxim 10 zile.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Dacă vrei manuală și ieftină poți încerca cu cea din semnătura mea. Cu rodajul adecvat, face tot ce ai nevoie.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Daca vorbim de Kinu (ca rasnita manuala) trebuie tinut seama ca pentru a rasni pentru ibric (deci foarte foarte fin) o sa dai la manivela pana o sa ti se urasca. O sa macini cateva minute bune pentru o singura cafea. Deci te-as sfatui sa te orientezi catre o electrica.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)