Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Mahlkonig K30 Vario

#1
Dupa 3 ani a venit timpul sa mai diversific lucrurile pe blat Smile 

Drept pentru care, draga mea K30 Vario isi cauta stapan, pur si simplu din motive de diversificare, de incercare a unor experiente putin diferite. 

Stadiul tehnic este neschimbat de la achizitie, nu am dus-o vreodata la service, iar ca sa fac o recapitulare a istoricului ei de acum 3 ani de cand am luat-o, lucrurile au stat cam asa:

Este o rasnita care a apartinut lui Alex Halchias de la Yume, care o folosea pentru antrenamente la concursurile barista pt. WBC, apoi a luat-o cu el intr-o cafenea unde lucra pret de cateva luni pana le-a venit un LM Vulcano acolo si din nou a trecut-o pentru uz personal. Deci n-a apucat sa fie folosita intensiv.
Cand am cumparat-o rasnita avea inelul de sustinere si cutitele schimbate de un an (deci abia ce se rodasera), iar de atunci (2015) am folosit-o intr-un ritm mediu de 3 espresso / zi. 
K30 are si contor de shot-uri dar nu il vad relevant deloc pentru ca in modul single dose, ca sa iasa toata cafeaua trebuie sa faci 3 rasniri in gol, deci acumulezi pe contor cam 30 de declansari pe zi, ceea ce nu inseamna ca ai trecut prin cutite jumatate de kg de cafea (30 x 20g) ci doar 60g (3 espresso)

Detalii tehnice si review-uri se gasesc pe home barista.

Estetic arata asa cum am primit-o, adica foarte ok, exceptie facand o mica indoitura a carcasei (de la mutarea neatenta a unui espressor, asa am primit-o si eu) si doua abtibilde pe care nu m-am invrednicit sa le dezlipesc neavand o solutie de neutralizat urmele de lipici.

Rasnita functioneaza fara probleme si este intr-o stare excelenta.

Pret fix 3000 lei. 

Poze:
[Image: qW3QLVo.jpg][Image: qq6tVT6.jpg][Image: svukX9z.jpg][Image: Drrfvng.jpg][Image: 3bnSWDk.jpg][Image: AfodpmG.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#2
Deci treci, cu arme și bagaje, pe Honne. Abia aștept dezbaterile dezvoltate de diferențele dintre cele două. Presupun că retenția (1) și un anumit profil specific de râșnire (2) ți-a motivat decizia.
ECM Puristika, Lelit PL41 TEM, Eureka Olympus 75 E, hi-speed
 
#3
Se numeste conversia la Honne si s-ar parea ca e cu transmitere pe cale internautica.

Felicitari lui Dragos pentru calitatea produselor.
 
#4
Nu cred ca exista vreo diferenta de profil de gust intre cele doua. Doar teoretic, in single dosing, exista sansa ca prespargerea intre cutitele conice mai departate si apoi finisarea de catre cele plate la granulatia reglata, sa genereze mai putin fines decat popcorning-ul clasic creat la prinderea boabelor intre cutitele plate.

Si da, e mai comoda utilizarea Honne.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#5
...cica de la 100mm in sus dispare si popcorning-ul:

https://londiniumespresso.com/news/why-t...ingle-dose

Practic in secunda pe care o petrece doza de cafea intre cutite, uita sa mai sara.
 
#6
1mm = 100 de lei  Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
Am actualizat anuntul caci cutitele suplimentare Titus s-au dus spre Germania.
Pret nou: 3000 lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
UPDATE:
Pentru ca am testat-o cu mai multe tipuri de prajiri, inclusiv cele foarte light, iar din anumite boabe nu puteam face "faina", am considerat ca rasnita are nevoie de recalibrare. 
Acum cateva zile am primit-o inapoi de la piese-espressor si Liviu Popa a reusit sa o faca exemplara, reusind in prezent sa scot "faina" din orice prajire trecuta de 1st crack. Apropo, stiu ca erau anumite K30 pe forum care cautau aceasta solutie, chiar va recomand, dar nu numai pt acest model, iar 200 lei nu e deloc o suma mare.

Asadar, pentru ca tot vine Mosu', recalibrata, K30-ul meu ajunge la 2900 lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#9
Rasnita a fost data pe forum la pretul cerut.
Cafele reusite noului posesor!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)