Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Lelit PL43MMI Fred

Cel mai probabil ti s-a "intamplat" roata cea mare a angrenajului, aceeasi ca la PL43, vezi detalii in topicele legate de reparatia asta la PL43.
 
Reply
@_R_A_D_U - postarile despre reglajul rasnitei au fost mutate pe un topic recent deschis, unde se potriveau mai bine. Am uitat sa anunt dar puteai intra pe profilul tau la All posts si le observai acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am si eu o nelamurire la rasnita mea. Mi-a cedat roata alba din plastic. Astept sa soseasca cea noua. Intre timp am facut curatare si verificari la celelalte piese. Oare voi cu ce ungeti angrenajele? Si daca la voi freaca foarte tare, cand strangi cu mana, roata mare din plastic ce are cutitele de sus. Imi pare ca freaca prea mult pe liber. Daca mai pun si cafea…
Lelit PL41TEM ( PF+PF naked/Sita dubla Ascaso Precision Competition) + Lelit PL043MMI /
Gaggia Evolution ( PF+PF naked/Sita single+dubla IMS)+ Ascaso I-mini I2
 
Reply
Voi la cât timp (sau cantitate de boabe) faceți curățirea? A făcut cineva cu Puly Caff Verde Grinder? În manual zice că la 4kg dar m-am convins cum e cu manualul...
FRED PL043MMI and KINU SIMPLICITY feat ANNA PL41TEM
 
Reply
[i]*Admin Edit: [url=https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Gustul-cafelei-acru-versus-aciditate-amar-dulce?



Nu are, poti avansa pana la atingerea cutitelor, si daca insisti, cu ele invartindu-se, se vor distruge.
 
Reply
Unele rasnite au. Quamar M80 DR avea doua suruburi care limitau minim si maxim. E drept, imprecis (daca voiam macinatura de ibric trebuia sa desfac surubul de minim ca sa cobor mai mult cutitul).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(05-04-2024, 11:22)Mihai L Wrote: Unele rasnite au. Quamar M80 DR avea doua suruburi care ...


Era vorba de PL43MMI, nu stiu cat il ajuta dotarile altora.
 
Reply
(05-04-2024, 09:33)renatoa Wrote: Nu are, poti avansa pana la atingerea cutitelor, si daca insisti, cu ele invartindu-se, se vor distruge.
Teoretic (ce am marcat cu roșu) ar trebui să protejeze de la distrugere, practic nu am încercat să văd dacă...     

(05-04-2024, 00:14)espressoking Wrote: ... Nu ar fi trebuit sa aiba un blocaj la care rasnirea fina sa fie la maxim?
La mine este, vezi atașamentul. Ia pune o poză cu râșnița ta!
FRED PL043MMI and KINU SIMPLICITY feat ANNA PL41TEM
 
Reply
E ceva nou, cea pe care o stiu eu, si cum o vad si in imagine la Lelit, arata asa, fara "limitator".

Tabla aia mie imi apare ca ceva atasat ulterior, o carpeala... nu am gasit-o decat intr-un anunt pe OLX

   
 
Reply
PL43MMI are limitator de atingere a cutitelor de cativa ani. Probabil e un surub, ar putea verifica un posesor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Si daca surubul ala e pu din fabrica prea conservativ... adica nu permite macinatura cat de fina ai vrea tu... iar nu e bine...

Oricum discutiile astea focusate pe PL43MMI sunt off-topic, ar merge mutate la topicul rasnitei
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)