Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

#61
(11-05-2016, 11:12)tristian Wrote:
Quote:Pretul nu reflecta intotdeauna numarul de optiuni.
Tare ma indoiesc ca rasnita de 10 EUR are aceeasi calitate a rasnirii ca aceasta, si nici gand de garantie 10 ani... [Image: biggrin.gif]
Clar nu are aceasi calitate (e evident ca e o constructie net superioara), personal eu am nevoie de o rasnita pentru max3-4 cafele pe zi si ma asteptam sa primesc cam ce au promis .

Si au promis asa: o rasnita inovativa care sa fie una din cele mai bune rasnite manuale de pe piata avand ca tinta sa concureze/depaseasca lido de ex si asta la un pret mai bun. Iar mecanismul, chiar daca este destul de precis, e fix ca al uneia de bucatarie cu arc si ajustarile pe partea mobila (meh dar sa zicem ok ).
Design superb (daca m47 intradevar pastreaza liniile prototipului si arata foate bine M38 nu o face, asta era prototipul http://www.espressoman.ro/forum/attachment.php?aid=2572).
Dupa cum vezi in modelul initial nu era nevoie de nici un adaptor (capatul era imbus)
----------
Pe scurt as fi vrut ceva cu raport bun performanta-pret( +- 100E e cam zona mea), durabil ( pare sa fie) cu o precizie buna (ramane de vazut ptr ca pana acum nu a fost facut nici un review serios la versiunile finale ) m-a dezamagit complet bucata de fier cu 3-4 gauri folosita pe post de maner la M38 , si clar lipsa imbusului ptr adaptarea la o surubelnita electrica daca doresc asta .

Probabil ma supara faptul ca au fost foarte aproape sa se incadreze in toate criteriile mele de achizitie. Pacat

Ps: pe garantie nu pun mare valuare, no ofence dar "sc humi srl" firma care o vinde nu prezinta mare incredere (mai ales cu domeniu de activitate case prefabricate) . Produsul e mult mai important pentru mine decat "garantia".
Quote:Pe Lido sau Pharos merge pusa surubelnita?
Nu dar dar nici nu costa vre-un leu sa existe optiunea pe kinu (era un motiv in plus pentru achizitie). Ps: pe hario mini mill-ul meu merge pusa (e unul din motivele ptr care am cumparato)

Off topic: și eu aș fi vrut un EK-43 la 100 de euro, dar Malkhoenig sunt niște capitaliști hapsâni.

Cred că nu e politicos sau constructiv să dăm din bagheta magică și să spunem ce puteau face și ce nu puteau face pentru noi. Scopul unei companii nu este să-ți ofere ție, gratis, nimic.

Singurele metode prin care îți pot oferi ceva gratis este ca acel ceva să le vândă produsele.

Dacă produsele lor nu realizează profit, atunci ele nu vor mai exista. Pentru că nu le va mai produce nimeni.

Presupun că mânerul ăla mai frumos costă. La fel și prinderea pentru imbus. M38 costă mai puțin decât M47. Te-ai întrebat cumva de ce a ajuns să coste mai puțin?

Este o șansă să coste mai puțin tocmai pentru că are, de exemplu, un mâner mai puțin frumos. Nu bag mâna-n foc, dar ar putea fi și asta.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#62
M-ar interesa cum se comporta aceste o-ring-uri in timp, se pot procura mai multe, de unde? Cat tin la o utilizare electrica, deci undeva la 10 cafele pe zi. E adevarat, nu e o avere un oring, dar cat tine? S-ar putea folosi altceva, o bucsa de teflon, de exemplu? E adevarat, dupa ce s-a mai asezat ceva uleiuri, praf de cafea pe unde trebuie, nu mai se pierde reglajul, dar inca arunc ochiul pe ax de cateva ori pe repriza pentru nu a pierde reglajul.
Reuseste careva sa ridice butucul numai pana apare primul o-ring atunci cand face reglajul? Citind asta in instructiuni am zis ca asa trebuie procedat, dar eu nu reusesc. Cred ca se scoate de tot si se infige apoi cat trebuie, pentru a nu mai tine de saiba gradata. Cu el neridicat, consider ca se uzeaza mai repede o-ring-urile.
Dar dupa ce terminam lucrul manual, si ajungem cu ceasca aburinda, uitam de toate. [Image: 28.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#63
O-ringurile sunt de dimensiuni diferite. Cel de sus este cel care blochează efectiv reglajul (dacă te uiți atent, vei vedea că are diametru exterior mai mare inelul de sus). Cel puțin așa mi-a lăsat impresia. Eu nu am pățit să îmi fugă reglajul.

Dacă tragi efectiv cu mâna de mâner, atunci iese tot. Dacă ții mâna pe râșniță și tragi de ambele capete ale manivelei (de ambele părți ale axului), atunci vei putea scoate doar un inel.

Eu cred că uzura va veni doar în timp, când se va usca acel cauciuc.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#64
1.La mine sta reglajul fix,nu se deplaseaza.Se misca jumate de diviziune saiba de reglaj.(daca nu vreau sa se miste o pozitionez din start la capatul din stanga,in directie opusa sensului de rasnire si ramane nemiscata)

2.Dupa aproape o saptamana de antrenament,pare chiar usor!Trebuie imbunatatita tehnica de rasnire.La inceput tineam fix corpul rasnitei si invarteam manerul,rezultand un efort mare de rasnire.Ca exercitiu,ca asa nu o sa rasneasca nimeni,tineti manivela fixa si invartiti corpul rasnitei.Compunand cele doua metode,se rasneste folosind ambele maini,efortul fiind considerabil mai mic.Practic se descarca  efortul pe ambele maini.
Cand ajung acasa,fac un filmulet.
Spor la antrenament si extractii reusite!
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
#65
Cred ca majoritatea rajnesc asa, ca la batutul de cozonaci Smile.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#66
Quote:Off topic: și eu aș fi vrut un EK-43 la 100 de euro, dar Malkhoenig sunt niște capitaliști hapsâni.
Pardon dar aici vorbim de o rasnita manuala cu mecanism similar cu oricare alta rasnita de bucatarie fabricata de un producator necunoscut (110E pret redus nu e donatie, e un pret mediu ptr asa ceva si pana acum rasnita nu a aratat ca-i merita sau nu, nu exista nici un review serios ptr nici unul din cele 2 produse ca sa te poti pronunta daca pretul e pomana, scump, mediu ).

Quote:Singurele metode prin care îți pot oferi ceva gratis este ca acel ceva să le vândă produsele.
Si singurul mod in care o sa vanda ceva e daca ofera ce cauta clientul. Sunt complet deacord cu profitul companiei dar faci profit doar cand vinzi si vinzi doar cand te pliezi pe nevoia omului . Mecanismul merge in ambele sensuri.

Quote:Presupun că mânerul ăla mai frumos costă. La fel și prinderea pentru imbus. M38 costă mai puțin decât M47. Te-ai întrebat cumva de ce a ajuns să coste mai puțin?
Oare pentru ca foloseste cu 30% mai putin material, are precizie mai slaba, are cutite mai mici ( are maner mult mai complicat) toate realizate cu o dif de doar 200ron ..daca un maner de metal mai ok (nu trebuie sa fie neaparat ca pe M47 dar nici asta in 2016 http://i1254.photobucket.com/albums/hh60...p7f1di.jpg si un imbus costau nu le gaseai pe rasnite de 9 dolari. Probabil singurul raspuns e ca producatorul si-a facut calculul ca va vinde suplimentar sub forma de adaptoare aceste "accesorii" in loc sa fie incorporate in produsul initial.
----
Oricum asteptam pareri de la voi cei care ati cumparat si deasemenea review-uri . A trecut saptamana si nu e nici unul.
Gaggia Clasic / La Pavoni ZIP / Melitta Aroma Roast
 
Reply
#67
1) Nici vorba sa semene cu alte rasnite de bucatarie... Nu are vreo treaba cu Hario sau Porlex, in afara de faptul ca are manivela.  [Image: biggrin.gif]
2) Mai este si varianta in care creezi cererea.  [Image: tongue.gif]
3) Eu vad altfel problema asta... Sunt utilizatori care poate nu au nevoie decat de 1-2 minute pe zi, maxim. Si nici alea in fiecare zi.
De ce sa cumpere adaptoare pentru surubelnita si altele...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#68
(11-05-2016, 12:09)DanMladin Wrote: 2...Trebuie imbunatatita tehnica de rasnire.La inceput tineam fix corpul rasnitei si invarteam manerul,rezultand un efort mare de rasnire.Ca exercitiu,ca asa nu o sa rasneasca nimeni,tineti manivela fixa si invartiti corpul rasnitei.Compunand cele doua metode,se rasneste folosind ambele maini,efortul fiind considerabil mai mic.Practic se descarca  efortul pe ambele maini.
Poti roti doar manivela, poti roti doar corpul rasnitei sau poti roti amandoua componentele simultan.
Daca te intereseaza mai mult repetabilitatea, cred ca vei incerca sa tii rasnita fix si vei roti doar manivela.
Daca te intereseaza efort minim, vei folosi oricare dintre cele 3 metode care se potriveste la anatomia ta.
 
Reply
#69
(11-05-2016, 12:32)tristian Wrote:
Quote:Off topic: și eu aș fi vrut un EK-43 la 100 de euro, dar Malkhoenig sunt niște capitaliști hapsâni.
Pardon dar aici vorbim de o rasnita manuala cu mecanism similar cu oricare alta rasnita de bucatarie fabricata de un producator necunoscut (110E pret redus nu e donatie, e un pret mediu ptr asa ceva si pana acum rasnita nu a aratat ca-i merita sau nu, nu exista nici un review serios ptr nici unul din cele 2 produse ca sa te poti pronunta daca pretul e pomana, scump, mediu ).
Quote:Singurele metode prin care îți pot oferi ceva gratis este ca acel ceva să le vândă produsele.
Si singurul mod in care o sa vanda ceva e daca ofera ce cauta clientul. Sunt complet deacord cu profitul companiei dar faci profit doar cand vinzi si vinzi doar cand te pliezi pe nevoia omului . Mecanismul merge in ambele sensuri.
Quote:Presupun că mânerul ăla mai frumos costă. La fel și prinderea pentru imbus. M38 costă mai puțin decât M47. Te-ai întrebat cumva de ce a ajuns să coste mai puțin?
Oare pentru ca foloseste cu 30% mai putin material, are precizie mai slaba, are cutite mai mici ( are maner mult mai complicat) toate realizate cu o dif de doar 200ron ..daca un maner de metal mai ok (nu trebuie sa fie neaparat ca pe M47 dar nici asta in 2016 http://i1254.photobucket.com/albums/hh60...p7f1di.jpg si un imbus costau nu le gaseai pe rasnite de 9 dolari. Probabil singurul raspuns e ca producatorul si-a facut calculul ca va vinde suplimentar sub forma de adaptoare aceste "accesorii" in loc sa fie incorporate in produsul initial.
----
Oricum asteptam pareri de la voi cei care ati cumparat si deasemenea review-uri . A trecut saptamana si nu e nici unul.

Hai s-o luăm așa. Eu am Hario Mini și M47. Hario Mini cred că are 200g. M47 are 1100g. Nu este "o râșniță similară cu un mecanism similar cu oricare alta rasnita de bucatarie fabricata de un producator necunoscut". Este o râșniță construită foarte bine, integral metalic, fără joc. De asemenea, cu Hario Mini râșnesc 18g de cafea, pentru espresso, în 5 minute, iar precizia ține foarte mult de cum s-au aliniat planetele în momentul respectiv. Cu M47, râșnesc aceleași 18 grame de cafea, pentru espresso, în 30-40 de secunde.

Iar Hario Mini nu e $9.

La Hario pierzi garanția dacă o acționezi cu o șurubelniță electrică. Și cred că și la Porlex la fel.

În fine. Cumva cred că m-am băgat degeaba în discuție. Problema ta are o soluție simplă. Dacă nu îți inspiră încredere, poți lua ceva mult mai ieftin și cu siguranță la fel de bun. Înțeleg că nu au un showroom și că nu o poți vedea, dar mi se pare deplasat să vii să spui că M38 e de 2 lei, că nu-ți place mânerul. Îți place mânerul de la M47, dar tu-l vrei pe M38, deci producătorul face jaf la drumul mare.

Se discută de ceva timp pe aici despre calitatea râșniței. Și vei găsi informații mai multe pe topicul cu M38. Chiar și poze, alături de părerea celui care le-a postat. Dar nu te aștepta ca un produs de serie (implicit și ieftin) să fie făcut după pretențiile tale. Căci ăla nu mai e un produs de serie, ci un produs custom. Care nu mai e ieftin.

Un review complet nu se face bătând din palme. Necesită timp, pe care probabil încă nu l-a avut nimeni. Dacă citești cele 3 threaduri, vei găsi foarte multe informații.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#70
Eu nu sunt printre simpatizantii acestei rasnite pt modul in care s-a promovat. Sunt foarte interesat de parerile PERSONALE ale celor care  le-au PLATIT pt a-mi putea face o idee de calitatea acestei rasnite  . Dar vad ca este un grup de colegi ( mereu aceasi  ) care in cazul unei pareri pozitive ...nu zic nimic. Cand cineva ( vedi tristian ) da o parere negativa intervin imediat sa " astupe gura razvratitului ". Si asta de mai mult timp. Va rog sa lasati oamenii sa-si spuna parerile . V-ati facut " datoria" si sper ca s-a marcat unde trebuia dar va rog ...opriti-va un moment [Image: undecided.gif] .Asi fi vrut sa aud parerea voastra cand colegul cisberg a facut niste macro spectaculoase care nu ne aratau ce-a mai frumoasa rasnire. Iar comentariul lui radudani a "completat " opera. Pe aceasa cale rog toti colegii , care pot , sa faca foto macro la cafeaua rasnita cu rasnitele personale ( interesant Lelit,Acaso,Vario Home ) ca sa putem face o comparatie SUBIECTIVA cu cele ale lui cisberg.

(11-05-2016, 11:47)rdumitrescu Wrote: Off topic: și eu aș fi vrut un EK-43 la 100 de euro, dar Malkhoenig sunt niște capitaliști hapsâni.

Cred că nu e politicos sau constructiv să dăm din bagheta magică și să spunem ce puteau face și ce nu puteau face pentru noi. Scopul unei companii nu este să-ți ofere ție, gratis, nimic.

Nuuuuuuuu! Vrei sa zici Ca Che [Image: dodgy.gif]  e ca hapsanii astia capitalisti? Ca nu ne-a facut un favor din pasiune? Eu am crezut ( fac METAFORA ,aviz ) : ca este ca un print pe un cal alb care ma iubeste si vrea sa ma ia de nevasta ( pe mine printesa mica si sfioasa [Image: smile.gif] ) si cand colo se dovedeste a fi un  'bagabont care vrea sa " mi-o traga " si sa-mi fure portofelul  . ( inchis metafora ) . Lasand gluma la o parte ...tactica asta de a vinde o rasnita " slaba " pe care daca vrei sa o upgradezi platesti extra ....imi jigneste putina-mi inteligenta  [Image: blush.gif]
 
Reply
#71
(11-05-2016, 13:34)Tito Wrote: Lasand gluma la o parte ...tactica asta de a vinde o rasnita " slaba " pe care daca vrei sa o upgradezi platesti extra ....imi jigneste putina-mi inteligenta  [Image: blush.gif]

Să înțeleg că dacă ți-ai cumpărat un Porlex mini și vrei să-l upgradezi, nu plătești extra?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#72
Si aici dupa 47 urmeaza 68. Acolo e miezu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#73
Cred ca ar trebui sa-i punem pachet lui cisberg mai multe pungute si sa le fotografieze in aceleasi conditii. O sa am in vedere.

E foarte ok ca tristan isi aduce criticile sale, astfel producatorul va auzi si bune si rele. Dar pentru sanatatea unor viitoare versiuni, e bine sa citim putin inainte ce s-a mai scris ca sa criticam constructiv, astfel fabricantul avand de unde sa ia notite pentru viitor. 

Spre exemplu, daca spui "no ofence dar "sc humi srl" firma care o vinde nu prezinta mare incredere (mai ales cu domeniu de activitate case prefabricate)" . Tocmai ce discutam cu Tito despre aceeasi problema de identitate, pe alt topic. E dreptul lor sa o protejeze. Sau daca spui ca mecanismul e ca al uneia de bucatarie simple, iarasi se pot face trimiteri la abaterea de doua / trei sutimi, netransparenta pentru alte marci. "Mecanism simplu de bucatarie", dar cu rulmenti totusi, va avea aceasta varianta de cca 60 euro, inferioara ca si precizie si mecanism  lui M38   [Image: tongue.gif]



[Image: J9LK72U.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
(11-05-2016, 13:48)rdumitrescu Wrote:
(11-05-2016, 13:34)Tito Wrote: Lasand gluma la o parte ...tactica asta de a vinde o rasnita " slaba " pe care daca vrei sa o upgradezi platesti extra ....imi jigneste putina-mi inteligenta  [Image: blush.gif]

Să înțeleg că dacă ți-ai cumpărat un Porlex mini și vrei să-l upgradezi, nu plătești extra?
Sa inteleg ca si Porlex are variante "base " si "full options " ca la Che ??
 
Reply
#75
Era sa uit - hai sa trecem de fazele astea cu seminte in scara blocului, apropo de metafore iritante, caci pe espressoman vocabularul nu a fost niciodata cu "bagabonti care mi-o trag" sau "manere de tot rahatul". Cred ca educatie avem toti, dar deh, mai scapam cate una cand suntem balonati.  Scrieti ce vreti despre ce vreti, dar intr-un limbaj civilizat. Capito?   [Image: 57.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#76
(09-05-2016, 14:36)baloozzy Wrote: Referitor la postul #24, voi incerca pentru inceput cu ceva saibe, desi nu-mi fac mari sperante cu posibilitatea actionariii cu surubelnita. Daca ne-ai mai impartasi din experientele avute... La turatie mica e cuplul mic si la turatie mare e elicopter, elice poate fi si barista.

da, postul #24 e al meu, si ma refeream la experienta mea din trecut, cu prototipurile de rasnita cu cutite 47 si 68;
destule cele scrise de mine in acest thread, nu vreau s-o iau iarasi de la capat, mai ales ca sistemul de reglaj al finetii macinaturii a ramas acelasi ca la prototip;
este un sistem folosit de obicei la rasnitele manuale de bucatarie, bazat pe o piulita de reglaj (sau fluture, cu un arc, atunci cand e la baza axului) pe axul central, ax pe care se afla in partea inferioara, fixat rigid, cutitul interior al mecanismului de rasnire;
piulita se sprijina pe un nivel fix, cel al lagarului superior al axului, iar axul e impins in jos prin forta unui arc care se sprijina de lagarul inferior al axului, deasupra cutitului interior;
intregul 'sistem' de reglaj al finetii macinaturii se roteste odata cu axul, ceea ce poate fi satisfacator in actionarea manuala, dar poate creea probleme daca se incearca varianta actionarii electrice;
mentinerea unei setari inseamna o pozitie fixa a piulitei pe filet si deci, fata de ax;
orice miscare/joc in filet al piulitei de reglaj, va determina o inconsistenta in macinatura;

in plus, filetul fiind unul de diametru mic, nu va permite un reglaj suficient de fin, uzual in dial-in-ul espresso;
si, in sfarsit, mai e problema ca distanta setata intre cutite nu e fixata rigid, ci... elastic, adica se bazeaza pe forta arcului care impinge in jos axul; in interiorul distantei de reglaj, axul poate vibra vertical, in sistemul elastic alcatuit de arc si de boabele care se sparg;

ar fi util cel putin un arc mult mai puternic, sau niste saibe pe ax, sau un tub scurt care sa reduca la zero jocul axial in interiorul distantei de reglaj pe verticala; complementat la capatul celalalt unde e piulita de reglaj, cu o contrapiulita sau alta metoda de rigidizare a piulitei in pozitia setata;

sigur, asemenea solutii compromit orice versatilitate a reglajului de granulatie; dar ajuta la un rezultat consistent, care poate fi adus in zona unui sweet spot; solutie acceptabila mai ales daca rasnita e folosita pentru alte metode de extractie decat espresso;
de altfel, si in cazul actionarii electrice sistemul de reglaj nu mai e accesibil si cel mai bine e fixarea lui rigida;

merita mentionat ca rasnitele capabile espresso folosesc de regula un sistem de reglaj al distantei intre cutite bazat pe reglajul pozitiei cutitului fix, cel exterior, mult mai mare ca diametru, decat axul central;
un asemenea sistem, este accesibil din exteriorul rasnitei si este absolut stabil, putand fi actionat in fiecare zi de multe ori, pentru dial-in;

destule motive pentru ca acesta rasnita sa fie folosita in modul pentru care a fost gandita: ca rasnita manuala si portabila!
asociata in principal metodelor de extractie alternative espresso-ului;

atasez o fotografie cu componentele implicate in reglajul granulatiei, la modelul prototip:
   
(11-05-2016, 14:36)Lyvyoo Wrote: A ramas uitat pe la radudani [Image: smile.gif])

a nu, nu e uitata; toate prototipurile, cel putin cele 2 de la mine, se strang la fabricant;
oricum - din ce-am inteles, prototipul respectiv, cu cutite de 68, nu a dat rezultate bune in testarile de pana la mine;
parerea mea atunci (si acum, cu atat mai mult) este ca nu cutitele sunt marea problema; cutitele sunt, de fapt, marele atu;
marea problema ramane conceptia sistemului de reglaj finete macinatura, de acelasi tip ca la rasnita mica;
daca la aceea se poate accepta, fiind vorba de un entry-level manual, la o rasnita de 68, e necesar un sistem care sa ofere (1) un reglaj usor accesibil, (2) mult mai fin decat cel pe filet pe ax si (3) total rigid odata setat (adica nu elastic, cum e acum!)
(11-05-2016, 14:42)Cosmin Wrote: O idee ar fi sa testeze si un prototip cu rotirea cutitului exterior ca la Baratza Sette.

cum am mai spus, toate rasnitele sunt reluari in infinite permutatii ale modelului de baza, cu doua roti de moara din piatra, din neolitic, sau de cand or fi - nu ma mai uit in gugle [Image: smile.gif]

cred ca principala insusire de marketing a acestor rasnite de la Reghin este robustetea metalului si precizia executiei;
in rest, cred ca si o conceptie clasica de reglaj macinatura, mergea foarte bine, mai ales pentru ceva capabil espresso; adica, reglaj pe cutitul traditional fix, cel exterior;
si poate, un accent pe rasnita cu cutite mari, care pare mult mai cautata in "lumea buna" (adica cu bani...) a entuziastilor espresso;
toate rasnitele manuale cu cutite profesionale de pe piata - putine modele de altfel - au hibele lor, in timp ce in zona rasnitelor cu cutite de 40-50mm exista deja o piata formata si lideri recunoscuti;
in plus, in aceasta zona, cei cca. 200 euro pret al unei manuale, se apropie de cei 300 euro a primelor modele nativ electrice, care merita atentie; poate fi considerata o referire partizana, dar din moment ce se scriu atatea in acest forum sa-mi fie permis un exemplu ce-l stiu: Bezzera BB005 cu cutite conice de 47; etc.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#77
Quote:oricum - din ce-am inteles, prototipul respectiv, cu cutite de 68, nu a dat rezultate bune in testarile de pana la mine; 

O corectie, era vorba de cutite de 71. Cum s-au schimbat cutitele pe 68, totul a revenit la normal, pe aceeasi constructie. Tare ciudata mi s-a parut chestia asta atunci.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#78
(11-05-2016, 15:41)Lyvyoo Wrote: O corectie, era vorba de cutite de 71. Cum s-au schimbat cutitele pe 68, totul a revenit la normal, pe aceeasi constructie. Tare ciudata mi s-a parut chestia asta atunci.

 daca e ca pe vremuri, cand cu Titan grinders de pe home-barista, dimensiunile interioare erau aceleasi: intre 71mm (exteriror cilindru) Mazzer si 68mm (exterior cilindru) Compak;
geometria interioara era atunci aceeasi; deci identice interior;
sigur, materiale, duritate, acoperire eventual - sunt destule posibile diferente;

overall, in testele ce au fost facute cu rasnita mare de la Reghin, eu am ramas cu impresia ca principala problema a fost lipsa de consistenta; si eu mi-am explicat-o prin instabilitatea sistemului de reglaj al finetii macinaturii: in afara de posibile jocuri ale piulitei pe filet (cu toate acele 'click'-uri), ramane problema sistemului elastic de fixare, deci cutitul interior, cel conic poate oscila pe verticala (deci si fanta de iesire macinatura) intre pozitia de contact cutite (referinta zero) si pozitia de reglaj macinatura...

fortele ce apar in interactiunea intre boabe si intre boabe si cutite sunt foarte mari, dar trec mai putin evidente, datorita reductorului cu manivela - una din marile calitati ale acelei rasnite!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#79
(11-05-2016, 14:12)Lyvyoo Wrote: Cred ca ar trebui sa-i punem pachet lui cisberg mai multe pungute si sa le fotografieze in aceleasi conditii. O sa am in vedere.

Ar fi interesant, din mai multe puncte de vedere. S-ar putea trage concluzii comparative, obiective.
Pentru pozele anterioare nici macar nu am folosit optim echipamentul. Am blit de studio si tot ce trebuie pentru poze de calitate superioara.

O sa mai fac poze la cafea rasnita cu M47 cu reglaje diferite de finete.
Lelit PL41TEM, Kinu M47
 
Reply
#80
Măcinătură la 1,5 ture (pe șurubul de reglaj). În partea de jos este o ruletă în milimetri. Puteți mări destul de mult imaginea.

Pentru cine are trafic de internet limitat: imaginea din link are aprox 14 MB.

http://www.greywolf.ro/temp/M47-15div.jpg

Revin cu alte măcinături
____________

1,4 ture

http://www.greywolf.ro/temp/M47-14div.jpg

____________

1,6 ture 

http://www.greywolf.ro/temp/M47-16div.jpg

0,5 ture - o mică observație: la măcinătura asta nu am obținut o pudră, ci niște felii foarte subțiri. Deși în poză par mai mari decât la alte măcinături, granulele erau foarte plate. Am folosit doar câteva boabe. S-ar putea dacă este o cantitate mai mare de cafea în râșniță să se comporte altfel.

http://www.greywolf.ro/temp/M47-05div.jpg

2,5 ture

http://www.greywolf.ro/temp/M47-25div.jpg

[Image: 53da4793788c4d1752e1fee6589647cc.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#81
cafeaua cum iti iese? Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#82
(11-05-2016, 20:57)radudani Wrote: ...la o rasnita mare, ma deplasez 6 mm pe coroana dintata, rotind un surub melc si obtin o modificare de o sutime mm intre cutite

Si jocurile intre coroana dintata si melc unde le bagati ?
Aceasi modificare de 10 microni o obtin la un surub cu pas de 0,5mm daca pe o coroana de 3 cm diametru am 50 zimti la cate 2mm distanta, si piulita de reglaj are un sistem de click pe acesti zimti. Si am eliminat jocurile inerente ale melcului.
Se elimina si necesitate o-ring-uri si orice alunecare.
Sistemul este folosit la Comandante si nu am auzit astfel de plangeri, ca nu ar fi capabila de reglaj micrometric sau ca ar pleca reglajul din loc. Ba chiar acolo sunt doar 12 stop-uri de click, nu 50 !
Dar "proiectantii" Che ar trebui sa stie mai bine asta, doar fac in aceasi ateliere rasnite care au un astfel de reglaj, doar ca ar fi fost un pic cam mult sa copieze de la ele asa in vrac, asa ca au simtit nevoia sa fie originali...

Metafora cu strungarul batran am folosit-o intentionat pentru a ilustra nivelul tehnologic la care ne situam.
Pomenirea USM sau altor tehnologii similare din foto, vechi si ele de zeci de ani, este total nepotrivita aici, cand e antologica poza din razboiul din Irak, cu un cort plin de "lentile albe" gripate din cauza nisipului... este asta tehnologia sa o bagi la rasnit cafea ?!
Tehnicile actual de autofocus din fotografie sunt orice vreti, doar precise nu sunt, totul e optimizat pe viteza, iar asta nu se poate face fara jocuri care la unii ar parea grosolane.
Daca vreti sa vorbim de precizie, aruncati un ochi pe un filet cu 5 inceputuri Leica, fabricant care niciodata nu a scos ceva autofocus, tocmai din acest motiv, nu tolera pierderea preciziei, iar motoarele de dimensiuni rezonabile nu sunt capabile sa miste un asemenea filet, la o viteza acceptabila.

Chestia cu mentinere rotorului presat in jos prin insasi actul macinarii nu este afirmatia lui renatoa, ci are chiar un nume precis, efectul ... dar mai bine va las sa cautati pe google Wink
 
Reply
#83
Comandante 3 nu are reglaj micrometric ci pe click-uri, cu o distanta maricica intre trepte. Pe testate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#84
(12-05-2016, 00:16)rdumitrescu Wrote: 0,5 ture - o mică observație: la măcinătura asta nu am obținut o pudră, ci niște felii foarte subțiri. Deși în poză par mai mari decât la alte măcinături, granulele erau foarte plate. Am folosit doar câteva boabe. S-ar putea dacă este o cantitate mai mare de cafea în râșniță să se comporte altfel.

http://www.greywolf.ro/temp/M47-05div.jpg

 

Impresia mea este ca la rasnita cu cutite din otel asa functioneaza normal, aschiaza din boabele de cafea. Rasnitele ceramice doar sparg/zdrobesc, de unde si neuniformitatea macinaturii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#85
Da, stiu, 12 click-uri, acelasi mecanism ca la Panama, am pus imagini in topicul de Comandante, diferenta majora fiind ca la Comandante gaurile sunt intr-o placutza, care se poate inlocui, nu in rotor.
Care 12 click-uri, daca socotim, ne aduc la o rezolutie de 41 microni la un click... si? s-a plans cineva ? vedeti pe dincolo discutiile savante de aici ?
Cei care au testat zic ca un click la Comandante inseamna modificarea curgerii cu 4 secunde, de la 22 la 26 secunde.
Lasi pe click-ul cel mai apropiat si te joci din cantitate, +/- jumatate de gram te aduce fix unde vrei.

Sau inlocuiesti placutza cu una de 25 gauri mai mici, si ai 20 microni rezolutie, probabil 2 secunde la curgere va fi efectul.

Vorba lui Gicu, gustul, cu gustul cum stam Smile ca halatul stim cat costa... prea scump Tongue
 
Reply
#86
Marti am cumparat 2 pungi de El Salvador de la Guido, sa fac mai multe shot-uri pentru a ma obisnui cu rasnita. Am vrut sa vad aproximativ cate secunde sunt intre 2 gradatii si deci cate secunde intre cele 5 subdiviziuni (de obicei la majoritatea cafelelor am ramas cu cea de test intre 2 gradatii, sa zicem intre 2 si 3).

In curgere, am constatat o diferenta de aproximativ 10 secunde de la o gradatie la alta, deci 2 secunde intre subdiviziuni. Aveam un shot precedent care a fost subextras putin, as mai fi vrut 4 secunde in plus la timpul total, asa ca am strans cutitele regland cu 2 subdiviziuni in sensul acelor de ceasornic si am obtinut timpul de extractie dorit. Ieri dimineata a curs shot-ul foarte bine, exact in timpul din ziua precedenta. Azi dimineata mi-a sarit cu 2-3 secunde, a curs o idee mai greu, asa ca maine dimineata voi scadea doza cu 0.5 grame, de la 19 la 18.5 si ma astept sa fie ok. Nu are rost pentru variatii asa mici sa umblu la reglajul rasnitei, cand, cum spune renatoa mai sus, +/- jumatate de gram te duce unde vrei. De asta pe mine unul nu ma deranjeaza finetea reglajului in varianta actuala. Vorbesc de un regim de 2-3 shot-uri pe zi in timpul saptamanii si 4-5 in weekend, in cazul meu.

Mi s-a parut util sa fac asta pentru viitor, ca in functie de prima extractie cu o cafea noua, sa stiu cum sa reglez rasnita pentru shot-ul secundar, decat varianta "sa mai reglez un pic si vad cum curge". Mi-a mai ramas o punga si voi vedea zilele urmatoare cum decurg extractiile. De obicei o punga de 250 gr. imi ajunge 4-6 zile si sunt curios in ce masura va trebui sa fac ajustari.

In weekend vreau sa fac o comparatie de gust intre Vario si Kinu, am mai facut-o cu varianta de test.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#87
4 secunde totuși este enorm ca rezoluție. Când ajustezi din cantitate, schimbi alte aspecte ale extracției.

Legat de discuția de mai devreme, @radudani zicea că filetul mic, implicit scala foarte aproape de ax, duce la reglaje fine mai greu de realizat. De exemplu, 1mm rotit înseamnă 1 diviziune. Dacă ai avea scala la diametru mai mare (pe exteriorul corpului râșniței, de exemplu), acel milimetru din proximitatea axului ar însemna 4mm la exterior. Atunci, deplasând la exterior cu 1mm, ar echivala cu 0.25mm pe scala anterioară. Ori 0.25mm sunt considerabil mai greu de ajustat decât 1mm.

Legat de posibila circulație a rotorului pe verticală, din ce am observat eu la utilizare manuală, tu (de fapt, eu) oricum împingi manivela în jos, înspre corpul râșniței, cât macini. Cred că radudani are dreptate. Căci în rotație (nu pe loc, unde este aproape imposibil), dacă aș trage în sus de manivelă, aș obține măcinătură mai fină, evident neuniformă. În practică, cel puțin în cazul meu, am observat că mereu apăs pe manivelă în timp ce rotesc. Ar trebui să macini foarte haotic / zbuciumat pentru a apropia cuțitele. Nu zic că e imposibil, dar n-ar prea trebui să se întâmple.

Ar fi interesant de realizat un grafic de dispersie a dimensiunii măcinăturii, dar este mult mai ușor de zis decât de făcut.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#88
(12-05-2016, 11:51)rdumitrescu Wrote: ...
Legat de discuția de mai devreme, @radudani zicea că filetul mic, implicit scala foarte aproape de ax, duce la reglaje fine mai greu de realizat. De exemplu, 1mm rotit înseamnă 1 diviziune. Dacă ai avea scala la diametru mai mare (pe exteriorul corpului râșniței, de exemplu), acel milimetru din proximitatea axului ar însemna 4mm la exterior. Atunci, deplasând la exterior cu 1mm, ar echivala cu 0.25mm pe scala anterioară. Ori 0.25mm sunt considerabil mai greu de ajustat decât 1mm.
...

Nu am desfacut o electrica, dar din ce am vazut in imagini filetele acelea pe exterior au pasul mult mai mare decat al unui filet executat pe un ax de aprox 6mm. Asa ca importanta diametrului mai mare al scalei se cam dilueaza.
Din calculele facute anterior a rezultat ca pentru 10 microni, acei 6 mm de care vorbeste radudani ar fi echivalenti cu 2 mm la 50 pasi pe un disc de 3cm diametru, cu un pas al filetului de 0.5mm.
Care 2mm sunt accesibili chiar si fara ochelari, mai ales daca sunt click-uri.
Che are 30 diviziuni, care mie la exemplarul de test mi s-au parut suficiente, 50 ar fi si mai bine evident, dar poate prea mult, inclin sa cred ca pozitia de macinare si variatiile in viteza de rotatie au influenta mai mare decat 10 microni la distanta intre cutite.
 
Reply
#89
@rdumitrescu - delimitarea particulelor si claritatea imaginilor e remarcabila!
daca se poate lucra cu mostre dispuse single layer, s-ar putea incerca un soft de (nano)particle size distribution analysis, cum era ImageJ;
si atunci apare o baza cat de cat stiintifica de comparatii intre rasnite...


@renatoa: jocuri, tolerante etc. - sunt inerente, nu asta e esential, asta cel mult confuzioneaza cititorul care incearca sa inteleaga ceva!
a compara jocul din reglajul stepless cu melc si coroana dintata la o rasnita mare, cu jocul pe o coronita zimtata cu clik e pur si simplu acoperire cu fum: e vorba in realitate de o diferenta majora in (factor de) demultiplicare!
iar pe un utilizator nici nu-l intereseaza chestiile astea, ci ergonomia sistemului; daca ai lucrat cu rasnite de un fel sau altul, intelegi; indiferent ce-ti vine sa raspunzi [Image: smile.gif]

"Nu am desfacut o electrica" - cum e posibil, in conditiile astea, sa intri activ si agresiv in sustinerea unor pareri, pe un topic, in care intra destui incepatori, in dorinta de a intelege si a se putea decide!?

discutia asta mi se pare distructiva pentru topicul cu rasnita M47, devenind o practica de gradinita (sau de ...zbatere politica tv) de tipul "ba io stiu mai mult..." - dece oare, in forumurile noastre exista mereu membrii activi/activisti care deturneaza discutiile spre un teritoriu steril/neproductiv, in care se dezbate nu topicul respectiv ci competenta participantilor ;(

cu multe luni in urma, in faza aceea de "beta-testing", am enuntat o idee - sper in full disclosure a competentei mele limitate - si pana in prezent nu s-a dat nici un raspuns tehnic sau stiintific lamuritor!
care acum si aici, a devenit pura despicare a firului in patru ;(
"nu se poate" - nu e un raspuns... si nici o optiune;
in plus, problema respectiva face parte inerenta din limitarile sau caracteristicile categoriei de rasnite in care se incadreaza si M47; devine manifesta posibil, la rasnitele mai mari si la rasnitele actionate cu motor;

a repeta la nesfarsit aceleasi lucruri, numai pentru ca spuse altadata n-au fost citite sau sunt intentionat trecute cu vederea, e cel putin obositor; uneori si iritant, daca asta-ti face placere sa auzi...
deci nu vad oportuna continuarea discutiei si a speculatiilor de tot felul; cel putin nu cu participarea mea;
sa nu mai batem campii!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#90
(12-05-2016, 12:27)radudani Wrote: @rdumitrescu - delimitarea particulelor si claritatea imaginilor e remarcabila!
daca se poate lucra cu mostre dispuse single layer, s-ar putea incerca un soft de (nano)particle size distribution analysis, cum era ImageJ;
si atunci apare o baza cat de cat stiintifica de comparatii intre rasnite...

Pot reface pozele, nu durează mult. Am încercat pe cât posibil să fie un singur strat, dar este destul de dificil de realizat. Eu am pus doar un pic de cafea măcinată, apoi am lovit micul morman cu o scobitoare, în direcția locului marcat pentru fotografiere.

Problema pentru a-i spune științifică, din punctul meu de vedere, este că nu are cum o mostră de 0.1g să fie reprezentativă. Poate eu când am luat acea cantitate mică de cafea, am zdruncinat un pic paharul de colectare și am luat mai mult particule mari (cele mari tind să se ridice la zdruncinare). Adică oricum ar fi, alterez mostra.

Voi încerca cu ImageJ, cu care ar trebui să vedem cât de cât diferențele dintre diversele măcinături. Între râșnițe, pot compara doar cu un Dienes de acum 50 de ani Big Grin
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)