Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Kinu M47 (prototip Che) - impresii in utilizare

(11-01-2019, 15:59)andreiub Wrote: ... in momentul in care strang la maxim surubul este prea mare granulatia...
Toate modelele au piulita si mie imi lipseste sau doar unele?

Cand strangi acel surub cu gradatii direct pe axul ce invarte cutitul mobil (deci scos din corpul rasnitei) ajunge pana la capatul filetului? Strans la maxim, partea de sus a axului se cam aliniaza cu suprafata gradata a surubului, daca nu chiar urca un pic peste... asta ca sa elimini ipoteza unei probleme banale de filet...

La modelele mai recente cred ca nu mai exista piulita.
Lelit Bianca + Honne Espressoman Edition, Cafflano Kompresso + Kinu M47

Reply
Nu pricepeam de ce nu pot dormi bine... erata: tehnic vorbind, axul e surub si piulita e cea gradata Smile
Lelit Bianca + Honne Espressoman Edition, Cafflano Kompresso + Kinu M47

Reply
(12-01-2019, 02:35)lookas Wrote: Salut
Eu m am exprimat gresit.Am rezolvat problema cu o saiba astfel incat am mai mult filet pt a strange.

Multumesc

Reply
Deci acum ti se ating cutitele ?

Reply
(16-01-2019, 10:24)renatoa Wrote: Nu am incerat sa vad daca, chiar se ating, dar ca si granulatie e ok.Si daca nu se ating mai si as vrea pot sa mai pun una (am fost mana larga si am cumparat 2 saibeSmile ).

Reply
Era cât pe ce să fac o eroare majoră. Din comoditate folosesc Lelit William la toate extracțiile. Rezultatele excelente în single dosing m-au făcut să uit de Kinu. Azi m-am gândit că dacă tot sta degeaba pe blat de ce sa nu o dau altcuiva sa o folosească. Înainte de a pune planul în executare am făcut câteva reglaje și am încercat cafeaua pe care o beau uzual râșnită pe William, cu care am obținut un rezultat plăcut de fiecare dată. Kinu s-a dovedit impresionantă iarăși. Uitasem de concluziile pe care le-am tras după ce am cumparat-o și am făcut o comparație directă cu Lelit. Nuanță fină de amarui a dispărut total, au crescut aciditatea și dulceața. A fost o ceașcă perfectă!

Kinu este o rasnita impresionantă! Un barista profesionist, pe un forum din afară spune că m47 stă foarte aproape de Mythos ca rezultate. Nu știu cât de aproape este de Mythos dar știu că pentru cafele light se uită de sus la Lelit. Până la un eventual upgrade real de conică rămâne în utilizare.
Cei care încă mai aveți dubii nu mai stați pe gânduri. Până la Niche0 nu cred că există variante. Chiar ar fi interesantă o comparație între cele două.
Lelit Bianca PL162T, Lelit PL72 William, Kinu M47, Gefu hand grinder, Rok espresso maker, Aeropress, Hario V60, Wega HX, LaCimbali Max, Gene CBR 101, Lavazza Guzzini.

Reply
De la cafeaua Light rasnita cu kinu a trebuit sa îmi schimb tricourile (din cauza brandului)
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita  kinu M 47, WDT tool, BWT filter,ibric

Reply
@mihneasusan si @orwo, consider ca Kinu nu e cea mai buna optiune de rasnire pentru cafeaua prajita light. Trebuia sa dau vartos la manivela si curgerea parca era spray ( Expobarul nu facea fata). O reglam foarte greu. Din aceasta cauza evitam cafele prajite asa. In rest, o rasnita deosebita, dar parca cateodata te saturi de manivela  Smile .
Expobar Brewtus IV, Niche Zero, Kinu M47, Brewista Scale II, Joe Frex dinamometric, SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Adică ma strângeau manecile(mai ales dreapta) cafeaua iese bine indiferent de prăjire cu mențiunea ca la prăjită Light nu e asa de spumoasa ca să zic asa ca la restul prajelilor Smile dar scoate mult din gustul acid lucru pe care la mazzer super jolly de multe ori nu îl regăseam poate și din cauza ca rasneam single doze sau poate era mai mult finess decât era cazul, ce mai toată lume o lauda ca le-am deocheat pana la urmă fabrica. Ar trebui sa le facă și cu inserții roșii antideochi.
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita  kinu M 47, WDT tool, BWT filter,ibric

Reply
M47 FTW Cool
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Kinu M47, VST 20g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Precision Pitcher 400 ml

Reply
E clar, Hoffman trage cu ochiul pe aici... Big Grin

Reply
Ar fi fost misto sa faca si brew cu Kinu Smile
Kinu M47 | AeroPress | Hario V60 | Popcorn Popper

Reply
(Yesterday, 16:20)Laddu Wrote: Ar fi fost misto sa faca si brew cu Kinu Smile

Păi a făcut. Cu toate, nu doar cu Kinu.
Dalla Corte Mina | Kinu M68 V4 + M47 V3 & V1| Bravo Tamper & Distribuidor | La Pavoni Europiccola + radiator de la Tije | Dienes Mokka

Reply

Forum Jump:

Browsing: Dyptorden, 1 Guest(s)