Hello There, Guest! Login Register


Rasnita G-iota DF64 single dose, cuțite plate 64mm Italmill, sub 450 (EXPERIENTE)

#91
Nimeni nu poate sti. Sunt oricum detalii dincolo de ce poate afla forumul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#92
A facut cineva precomanda pt rasnita noua??

ma lamureste si pe mine cineva? pt un bautor doar de espresso se merita cutitele alea SSP high uniformity? adica o sa observ diferenta fata de cutitele stock pt 1000 le in plus?
 
Reply
#93
@distrugatorul Da, eu am facut. Ai garantie, in cazul in care ceva nu functioneaza conform o poti returna in 14 zile. Nu mi se pare un risc prea mare. Nu e ca si cum as da comanda pe aliexpsress.
Isomac Tea, Niche Zero, DF64. Past - Vario Home, Bezzera BZ10 S PM.
 
Reply
#94
Diferentele la SSP fata de cutitele stock exista, dar nu le vei simti in primul an sau in primii 2 ani de home espresso, pana nu iti vei fi format gustul, e ceva prin care trecem cu totii.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#95
am inteles Smile)deci pt incepatori e ca si cu orzu' pe gaste
 
Reply
#96
Nu știu daca e chiar stricat orzul pe gâște, dar cum ți-a spus @cradun, e nevoie de un timp sa îți formezi gustul.
Poate o sa preferi corpul, multă crema, curgerea aia ca i miere, caz in care mergi pe un anumit tip de râșnite la următorul upgrade. Sau poate o sa cauți floricele, fructe și alte nebunii caz in care te duci către alt tip de râșnița.
Eu unul dau oricând corpul pe care îl aveam pe Kinu pe claritatea câștigată cu Honne și probabil ca daca ar fi sa mai fac vreodată un upgrade m-as duce spre cuțite plate cât mai mari și boabe in cos.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#97
Rasnita din titlu se va putea folosi cu boabe în hopper sau e doar single dose?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#98
Probabil pentru 2 shoturi, e doar un burduf de la suspensia unei biciclete.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#99
Era interesant dacă puteam pune și un hopper Smile)). Chiar și oblic Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Eu nu inteleg de ce e asa greu si pentru alti producatori sa vina cu idei similare pentru single dose, nu cred ca e varianta mai buna pentru home use, daca chiar vrei sa intri pe segmentul asta. Toti sunt blocati in aceleasi design-uri si nu poti sa zici ca e de ieri de azi. Niche e deja de cativa ani buni pe piata.

Ma bucur sa vad ca vin anumite firme cu alte solutii de single dose, dar tot firme mici, se pare ca e cam greu sa te mobilizezi cand esti ditamai firma si blocate in concepte invechite Smile
Gaggia Classic 2007 + PID / Niche Zero
 
Reply
Nu e vorba ca sunt blocați în concepte învechite, pur și simplu noi nu prezentam interes pentru business-ul lor.
*admin edit: am mutat postarile deci ultima remarca nu mai avea obiect aici
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Am mutat discutiile generale despre single dose vs hopper in topicul dedicat
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
As zice ca erau cam intrepatrunse si nu ai mutat totul, sau au ramas postari fara raspuns intr-o parte, si altele care par fara logica in partea cealalta.
Al meu nu era despre hoppere, si ii raspundeam unui mesaj care a ramas aici... in fine...
 
Reply
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Acum stiu de unde s-au inspirat producaririi pt limba vorbita de Minions.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
E drăguță râșnița dar retenție 0 aveam și eu pe Mazzer dacă dădeam o pompă, două. Și tot cuțite de 64 erau, perfect aliniate. E fain marketing-ul pentru ea și chiar poate fi o reușită dar prețul mi se pare ușor gonflat pentru un China item dacă ne gândim că în zona asta de preț avem câteva variante cu ceva mai multă electronică și display ale unor firme consacrate. Ar fi interesant de știut dacă retenția este 0 după o curățare temeinică sau este 0 după umplerea golurilor cu cafea. Am folosit o perioadă și Lelit William în single dosing și aveam retenție 0 din a doua râșnire. Până la urmă analiza calității măcinăturii va fi definitorie în alegerea acestei râșnițe și aici sunt indicii că lucrurile stau bine.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Reglajul pare mult mai facil decât micrometria de pe Macap.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
(10-02-2021, 23:00)mihneasusan Wrote: E drăguță râșnița dar retenție 0 aveam și eu pe Mazzer dacă dădeam o pompă, două. Și tot cuțite de 64 erau, perfect aliniate. E fain marketing-ul pentru ea și chiar poate fi o reușită dar prețul mi se pare ușor gonflat pentru un China item dacă ne gândim că în zona asta de preț avem câteva variante cu ceva mai multă electronică și display ale unor firme consacrate. Ar fi interesant de știut dacă retenția este 0 după o curățare temeinică sau este 0 după umplerea golurilor cu cafea. Am folosit o perioadă și Lelit William în single dosing și aveam retenție 0 din a doua râșnire. Până la urmă analiza calității măcinăturii va fi definitorie în alegerea acestei râșnițe și aici sunt indicii că lucrurile stau bine.

lumineaza-ne te rog ... care sunt variantele si brandurile consacrate la nivelul asta de pret...1890 lei? Tongue pe mine chiar ma intereseaza subiectul
 
Reply
(10-02-2021, 23:52)distrugatorul Wrote:
(10-02-2021, 23:00)mihneasusan Wrote: E drăguță râșnița dar retenție 0 aveam și eu pe Mazzer dacă dădeam o pompă, două. Și tot cuțite de 64 erau, perfect aliniate. E fain marketing-ul pentru ea și chiar poate fi o reușită dar prețul mi se pare ușor gonflat pentru un China item dacă ne gândim că în zona asta de preț avem câteva variante cu ceva mai multă electronică și display ale unor firme consacrate. Ar fi interesant de știut dacă retenția este 0 după o curățare temeinică sau este 0 după umplerea golurilor cu cafea. Am folosit o perioadă și Lelit William în single dosing și aveam retenție 0 din a doua râșnire. Până la urmă analiza calității măcinăturii va fi definitorie în alegerea acestei râșnițe și aici sunt indicii că lucrurile stau bine.

lumineaza-ne te rog ... care sunt variantele si brandurile consacrate la nivelul asta de pret...1890 lei? Tongue pe mine chiar ma intereseaza subiectul
Tocmai ziceam de Lelit William dar ar putea fi și Eureka dacă mai micșorăm putin mărimea cuțitelor.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
(10-02-2021, 23:57)mihneasusan Wrote:
(10-02-2021, 23:52)distrugatorul Wrote:
(10-02-2021, 23:00)mihneasusan Wrote: E drăguță râșnița dar retenție 0 aveam și eu pe Mazzer dacă dădeam o pompă, două. Și tot cuțite de 64 erau, perfect aliniate. E fain marketing-ul pentru ea și chiar poate fi o reușită dar prețul mi se pare ușor gonflat pentru un China item dacă ne gândim că în zona asta de preț avem câteva variante cu ceva mai multă electronică și display ale unor firme consacrate. Ar fi interesant de știut dacă retenția este 0 după o curățare temeinică sau este 0 după umplerea golurilor cu cafea. Am folosit o perioadă și Lelit William în single dosing și aveam retenție 0 din a doua râșnire. Până la urmă analiza calității măcinăturii va fi definitorie în alegerea acestei râșnițe și aici sunt indicii că lucrurile stau bine.

lumineaza-ne te rog ... care sunt variantele si brandurile consacrate la nivelul asta de pret...1890 lei? Tongue pe mine chiar ma intereseaza subiectul
Tocmai ziceam de Lelit William dar ar putea fi și Eureka dacă mai micșorăm putin mărimea cuțitelor.

pai stai asa...lelit pl72 nu e brand consacrat pentru rasnite...nici pomeneala...chiar ce putere are motorul?...pe site-ul lor scrie 150W
iar daca micsoram cutitele nu mai e corect...nu mai e aceeași ligă
si eu tot in liga 64 caut...si nu gasesc ceva mai atractiv...e CEADO E5P care e mai scump (vreo 2650 lei)..dar ceado e brand consacrat de rasnite...e ECM (2950 lei) care e si mai scump..si macap (la macap abia pe la 3300 lei ajungi la cutite de 64)
Daca e sa mergi pe brandul consacrat nu poti alege decat ECM sau CEADO ambele manuale si ambele mai scumpe decat jucaria chinezească
Daca am scapat ceva corecteaza-ma
Niche nu e facut tot in china?
 
Reply
PL72 are motor de 470W, nu stiu unde ai vazut 150... Iar ca fiabilitate, chiar am intrebat candva omul de la service si a zis ca niciodata nu au picat motoare de Macap si PL72. Totusi, PL72 era mult mai atractiva cand era vreo 1800 de lei, acum la 2100 si cat o mai fi in viitor, e de vazut...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
https://cremaperfecta.ro/produs/lelit-ga...liam-pl72/

aici pe site-ul lor am vazut
eu nu as da banii pe o rasnita lelit de 2100 lei daca tot iau cu hopper...cand mai pun 500 si iau ceado...parerea mea

nush pt voi poate nu conteaza...dar eu nu ma simt comfortabil moral sa dau 4-5000 lei pe o rasnita...nu ca nu as avea de unde...dar chiar nu e cazul..e cafea nu tehnologie aerospatiala...chiar are Hoffman un video in care spune ceva de genul... sa nu va imaginati ca pt un putin cunoscator saltul de la o rasnita de 2500 lei la una de 15000 lei se va vedea wow..o fi asa nu o fi asa... Big Grin Big Grinpare cunoscator si tind sa ii dau dreptate
pt mine un bezeera unica pid si un ceado/ecm/jucarie chinezeasca e tot ce am nevoie
 
Reply
(11-02-2021, 00:23)distrugatorul Wrote: https://cremaperfecta.ro/produs/lelit-ga...liam-pl72/

aici pe site-ul lor am vazut
eu nu as da banii pe o rasnita lelit de 2100 lei daca tot iau cu hopper...cand mai pun 500 si iau ceado...parerea mea
Din toată descrierea aia cred ca vreo trei lucruri au nimerit.

- motorul este de 470W, indiferent ce cafea am băgat în ea nu am avut probleme, am făcut ajustări (un click, două) cu motorul oprit și niciodată nu s-a blocat
- tava nu e din inox e dintr-un plastic mat și are doi magneți, foarte ușor de scos și curățat și nu zornaie
- eu rasnesc 18 - 19g între 6 și 7.5s, depinde de tipul de cafea (nicidecum 1g/s)
- poți regla pe vreo 4 nivele unde sa îți arunce cafeaua în portafiltru, poți ajusta pe verticala unde sa ai portafiltrul
- retenția este de vreo 3g dacă îmi aduc aminte bine la prima rasnire,
- are mecanism de spargere a bulgarilor. Din ce am văzut are un dublu rol. În afara de cel evident cafeaua se formează ca un dop acolo limitând intrarea aerului
- timerul este LLC și are un cigar înăuntru
- nu am găsit cafea pe care sa nu o poată măcina, am avut și cafea de filtru trasa pe Bianca, cu profilare lungă, deci destul de Light prăjită și clar măcinată mai fin.

Este rasnita perfecta? Nici pe departe dar nu mi-a dat motive sa o schimb. În cel mai rău caz mai cumpăr o a doua rasnita și le folosesc pentru origini diferite.


Au nimerit hopperul, este de 350g și dimensiunea cuțitelor

Am cerut de curiozitate specificațiile cuțitelor celor de la Lelit. [Image: d56f1cb7fb817c4c98f93e8f20e3046e.jpg][Image: 324956b2ad5ac36ded2d662d6fe40b0e.jpg]
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Ca sa nu se supere nimeni, este cel puțin la fel de greșit să spui că râșnița chinezească e mai single dose decât o râșniță on demand versus folosirea unei râșnițe on demand, in regim single dose.

În momentul de față, e mai accesibil să te obișnuiești cu ideea că ceva face ceea ce nu poate decât să cumperi un produs care chiar face ceea ce pretinde.
 
Reply
adica chinezaria nu e single dose?Smile)) sau cum?
 
Reply
Pentru cineva care nu a folosit nicio râșniță apriori, este fix ce trebuie.
 
Reply
Smile)))) daca stii tu ceva si noi nu spune..
 
Reply
Câteodată, e mai bine să nu știi. Prea multă știință dăunează la portofel.
 
Reply
(11-02-2021, 09:40)distrugatorul Wrote: adica chinezaria nu e single dose?Smile)) sau cum?

Ce o face single dose? Faptul ca e înclinată? Acel burduf? Dacă iei un mazzer sj și îl înclini va deveni single dose?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(11-02-2021, 10:30)adiszep Wrote:
(11-02-2021, 09:40)distrugatorul Wrote: adica chinezaria nu e single dose?Smile)) sau cum?

Ce o face single dose? Faptul ca e înclinată? Acel burduf? Dacă iei un mazzer sj și îl înclini va deveni single dose?
Cred ca colegii vor sa spună ca o râșnița SD, proiectata sa aibă in SD niște rezultate maxime ar trebui sa aibă un sistem se Feed
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)