Hello There, Guest! Login Register


Piese Lelit PL72

#1
Salutare,
am achizitionat ieri o rasnita sh cu 317 macinaturi la contorul total(f putin din punctul meu de vedere). Dar am observat astazi ca butonul de start/stop al rasnirii (nu butonul general de on/of) nu merge(vezi poza). Am desfacut sa vad ce e acolo. Butonul nu face clik, din ce imi dau seama ii lipseste ceva, pentru ca era cam dezmembrat inainte sa il desfac. Problema e ca butonul e integrat pe placa de baza si nu cred ca se poate repara. Gasesc undeva de cumparat acest buton? Sau imi poate da cineva vreo idee? Multumesc!

https://drive.google.com/drive/folders/1...sp=sharing
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#2
Probabil ca da dar nu ai nevoie de el. Ala e pentru on demand dacă mai ai de completat cafea. Rasnita are o doza sau doua dacă apeși cu portafiltrul partea metalica de sub evacuare. O apăsare scurta, doza single, două scurte doza dubla (ai grija, se contorizeaza ca dublă)

Piesa este:
Lelit MC9600034

Eu îți recomand să suni la piese espressor sa vezi cu cât o aduc. Sau sa vorbești la furnizorul lelit în romania.

https://www.1st-line.com/buy/lelit-mc960...elizabeth/


Attached Files
.pdf   PL72-REV00 (1).pdf (Size: 112,57 KB / Downloads: 11)
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
(18-06-2021, 23:35)vlaicu Wrote: Probabil ca da dar nu ai nevoie de el. Ala e pentru on demand dacă mai ai de completat cafea. Rasnita are o doza sau doua dacă apeși cu portafiltrul partea metalica de sub evacuare. O apăsare scurta, doza single, două scurte doza dubla (ai grija, se contorizeaza ca dublă)

Piesa este:
Lelit MC9600034

Eu îți recomand să suni la piese espressor sa vezi cu cât o aduc. Sau sa vorbești la furnizorul lelit în romania.

https://www.1st-line.com/buy/lelit-mc960...elizabeth/

Cred ca ai dreptate, oricum nu cred ca o sa tin cafeaua in hopper. Cantaresc si macin tot. Multumesc pentru raspuns si pentru PDF, e foarte tare Smile
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#4
Nu prea este o rasnita care poate fi folosita single dose. Îți recomand pentru consistenta sa ai cam 100g de cafea în hopper.
Butonul acela nu are legătură cu măcinarea propriu-zisă, e folosit fie sa arunci primele x grame apăsând on demand pe el, fie sa suplimentezi (ai 17.4g in pf și mai vrei 0.6).
Inteleg ce spui cu folosirea single doze dar vei avea mereu 3, 4g din macinarea precedenta
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
(19-06-2021, 14:34)vlaicu Wrote: Nu prea este o rasnita care poate fi folosita single dose. Îți recomand pentru consistenta sa ai cam 100g de cafea în hopper.
Butonul acela nu are legătură cu măcinarea propriu-zisă, e folosit fie sa arunci primele x grame apăsând on demand pe el, fie sa suplimentezi (ai 17.4g in pf și mai vrei 0.6).
Inteleg ce spui cu folosirea single doze dar vei avea mereu 3, 4g din macinarea precedenta

Am vazut ca la Niche Zero se practica single dose, am zis sa incerc, poate merge si la PL72. Am incercat astazi si a mers single dose(aproximativ), am pus 17.2g si mi-a iesit 16,9g. Exact cum ziceai si tu mai sus, pentru faze de genul m-ar ajuta butonul acela.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#6
Pai de mers, merge. O data stabilita retenția o sa ai consistenta de la rasnite la rasnire. Problema este ca în pucul curent vei avea cafea măcinată anterior (fie ieri sau mai devreme) și cantitatea e de vreo 2-3 grame. Care, na, reprezinta 15-20% din toată cafeaua din puc.
Niche nu are retenție. Asa ca de la măcinat la măcinat nu ai cafea din tura trecuta. Asa e construita ea.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#7
(20-06-2021, 15:53)vlaicu Wrote: Pai de mers, merge. O data stabilita retenția o sa ai consistenta de la rasnite la rasnire. Problema este ca în pucul curent vei avea cafea măcinată anterior (fie ieri sau mai devreme) și cantitatea e de vreo 2-3 grame. Care, na, reprezinta 15-20% din toată cafeaua din puc.
Niche nu are retenție. Asa ca de la măcinat la măcinat nu ai cafea din tura trecuta. Asa e construita ea.

Pai oricum raman acele 2-3 grame, fie ca ramane cafea in hopper fie ca faci single dose, nu?
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#8
Sunt doua aspecte diferite…
1) dupa curatarea rasnitei sau cand e noua, sunt zone care se incarca cu macinatura (filet, canale, zone retrase, care nu sunt pe directia evacuarii). Odata incarcate, nu mai “mananca” in principiu nimic din ce pui la macinat.
2) traseul de evacuare. Aici raman mai mult sau mai putin cateva grame de cafea, depinde de cum se poate impinge, bate, inclina rasnita. Si cat esti de interesat.
Partea asta insa e variabila.Azi pui 20g si scoti 18.5, peste doua zile scoti 22.
LE: Daca macini cu boabe in hopper, cantaresti mereu la iesire. Deci nu prea te afecteaza efectul decat la prospetimea cafelei.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
(20-06-2021, 21:46)Stelo Wrote: Pai oricum raman acele 2-3 grame, fie ca ramane cafea in hopper fie ca faci single dose, nu?

Da, clar. Încercăm sa explic de ce se folosește Niche în regim de SD. mai sunt și alte aspecte. Coloana de boabe apasă pe cele din zona cuțitelor și astfel ai consistenta pe care a dorit-o producătorul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#10
Voi ce experiente ati avut cu service-ul Lelit? Eu am sunat astazi si am ramas cu un gust amar. Mi-a raspuns o doamna, care se vedea din start ca nu are deloc rabdare/chef. Asta nu ar fi o problema, poate avea multe de facut. Doamna nu stie nimic ce tine de tehnic, nici macar nu stia cum arata un PL72(si chiar nu exagerez, nu stia ca rasnita are alt buton pt rasnire decat clapeta ce se apasa cu portafiltrul). Sa zicem ca trecem si pe asta, am cerut un pret pentru reparatia/schimbarea butonului respectiv si nu a vrut sa imi spuna un pret pentru ca nu am cumparat rasnita de la ei. A spus ca nu eu fac constatarea, ei fac constatarea(ceea ce mi se pare corect pe deoparte, dar e clar ca butonu e defect din moment ce e sarit afara), sa trimit la ei rasnita sa constate ei ca e butonul defect, orice intrebam imi spunea ca doar daca trimit acolo rasnita imi poate spune preturi. Apoi daca nu vreau sa repar in conditiile in care spun ei imi trimit inapoi rasnita si ma costa 50 lei ca au dat ei scotchul jos de pe cutie, sa o desfaca si sa vada ca langa rotita de reglare a macinaturii e un buton sarit afara(constatarea). 

Mai este alt service in tara? Sau doar ei sunt?
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#11
Comanda butonul și pune-l tu .
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#12
(23-06-2021, 19:40)vlaicu Wrote: Comanda butonul și pune-l tu .

Asa vreau sa fac, dar as fi vrut totusi sa si verifice cineva rasnita daca e ok. Pot sa o returnez in 30 de zile daca ceva nu e ok la ea. Banuiesc ca ar fi ceva la axul motor(sau cutite). Am facut un test: am curatat rasnita si am apropiat cutitele cat sa nu se atinga. Si cand invart eu manual cutitu de jos(cu o tubulara de 13) are un punct cand freaca ceva, dupa ce trece de acel punct e totul ok pana face ir o rotatie completa si iar freaca ceva acoll. E finuta frecarea, dar ma gandesc sa nu fie ceva costisitor de reparat si sa treaca acele 30 de zile de retur.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#13
(23-06-2021, 21:34)Stelo Wrote: Si cand invart eu manual cutitu de jos(cu o tubulara de 13) are un punct cand freaca ceva, dupa ce trece de acel punct e totul ok pana face ir o rotatie completa si iar freaca ceva acoll.

Cand verifici paralelismul punand in miscare cutitul inferior, referinta va fi cel superior. In cazul tau poate fi stramb axul motorului sau portcutitul deformat.
 
Reply
#14
(23-06-2021, 21:56)vdub Wrote:
(23-06-2021, 21:34)Stelo Wrote: Si cand invart eu manual cutitu de jos(cu o tubulara de 13) are un punct cand freaca ceva, dupa ce trece de acel punct e totul ok pana face ir o rotatie completa si iar freaca ceva acoll.

Cand verifici paralelismul punand in miscare cutitul inferior, referinta va fi cel superior. In cazul tau poate fi stramb axul motorului sau portcutitul deformat.

Bun, dar eu cum verific daca e axul stramb sau portcutitul deformat? E rezolvabila situatia sau sa o returnez?
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#15
Presupunand ca cele 3 piese din ansamblul ax-portcutit-cutit au probleme(ax stramb, portcutit deformat, cutit strans excesiv si neuniform) si bataia nu e mare, poti incerca sa desfaci surubul din capatul axului, rotesti portcutitul la 90 grade fata de pozitia initiala, strangi, verifici si tot asa pana ajungi la 270 grade. Astfel ai 3 sanse sa reduci bataia si in unele cazuri chiar s-o duci spre zero.
Intamplarea face ca si eu sa ma confrunt cu o problema similara. Recent am avut motorul la rebobinat si l-am primit cu o bataie de 2 sutimi la ax si 5 la cutit Angry pentru ca ciocanele din nailon nu s-au inventat inca. Ar fi nemaipomenit daca ar exista astfel de scule si oamenii ar lucra cu mai multa atentie.
[Image: zSmWlWNl.jpg]
 
Reply
#16
@Stelo - din cate stiu ei nu prea vand piese la liber, nu stiu motivele. Poti folosi site-uri internationale daca nu vrei sa o trimiti si comanzi de acolo. Dar daca ai posibilitatea de retur nu vad de ce te-ai complica sa repari ceva ce pare sa aiba probleme in motor (acel sunet de acolo pare sa vina). 
@vdub  - de la ce rasnita e motorul, de curiozitate?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Aceeasi Rancilio MD50.
 
Reply
#18
(23-06-2021, 22:51)vdub Wrote: Presupunand ca cele 3 piese din ansamblul ax-portcutit-cutit au probleme(ax stramb, portcutit deformat, cutit strans excesiv si neuniform) si bataia nu e mare, poti incerca sa desfaci surubul din capatul axului, rotesti portcutitul la 90 grade fata de pozitia initiala, strangi, verifici si tot asa pana ajungi la 270 grade. Astfel ai 3 sanse sa reduci bataia si in unele cazuri chiar s-o duci spre zero.
Intamplarea face ca si eu sa ma confrunt cu o problema similara. Recent am avut motorul la rebobinat si l-am primit cu o bataie de 2 sutimi la ax si 5 la cutit Angry pentru ca ciocanele din nailon nu s-au inventat inca. Ar fi nemaipomenit daca ar exista astfel de scule si oamenii ar lucra cu mai multa atentie.
[Image: zSmWlWNl.jpg]

Salutare - stie cineva vreun service sau vreo persoana mai priceputa prin bucuresti care sa-mi poata verifica (si eventual si remedia) si mie aceste aspecte la rasnita mea Rancilio Rocky? 
Tind sa cred ca e posibil ca asta sa fie cauza pentru care nu pot rasni indeajuns de fin Sad
 
Reply
#19
(23-06-2021, 22:51)vdub Wrote: Presupunand ca cele 3 piese din ansamblul ax-portcutit-cutit au probleme(ax stramb, portcutit deformat, cutit strans excesiv si neuniform) si bataia nu e mare, poti incerca sa desfaci surubul din capatul axului, rotesti portcutitul la 90 grade fata de pozitia initiala, strangi, verifici si tot asa pana ajungi la 270 grade. Astfel ai 3 sanse sa reduci bataia si in unele cazuri chiar s-o duci spre zero.
Intamplarea face ca si eu sa ma confrunt cu o problema similara. Recent am avut motorul la rebobinat si l-am primit cu o bataie de 2 sutimi la ax si 5 la cutit Angry pentru ca ciocanele din nailon nu s-au inventat inca. Ar fi nemaipomenit daca ar exista astfel de scule si oamenii ar lucra cu mai multa atentie.
[Image: zSmWlWNl.jpg]

Ar fi posibil ca acea agatatura fina sa fie din cauza ca am dat jos cutitele sa le pun la curatat in apa calda cu puly(pt curatare)? E posibil sa fie din cauza ca am strans prea tare sau prea incet cutitu de portcutit?

(23-06-2021, 23:34)Lyvyoo Wrote: @Stelo - Dar daca ai posibilitatea de retur nu vad de ce te-ai complica sa repari ceva ce pare sa aiba probleme in motor (acel sunet de acolo pare sa vina). 

Nu prea am vrut sa o returnez pentru ca am luat-o de la cineva care nu stie cat costa rasnita aceasta(cu factura si garantie un an de zile, de la un outlet ce are zeci de aparate de cafea), am prins-o la un pret f bun, mai ales ca avea doar 317 macinaturi la contorul total.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#20
(24-06-2021, 13:46)Stelo Wrote: E posibil sa fie din cauza ca am strans prea tare sau prea incet cutitu de portcutit?

E posibil. In functie de cum se traduce "tare" in cifre si care este diferenta de cuplu aplicat fiecarui surub, gradul de deformare poate varia.
Am pe undeva o surubelnita dinamometrica de 5Nm si pun de un test rapid. Scotocesc sa vad daca o gasesc si revin cu rezultatele Big Grin
 
Reply
#21
(24-06-2021, 16:25)vdub Wrote: Am pe undeva o surubelnita dinamometrica de 5Nm si pun de un test rapid. Scotocesc sa vad daca o gasesc si revin cu rezultatele :D

Era fain daca aveam si eu o surubelnita de asta, acum trebuie sa ma gandesc de unde cumpar si surubelnita dinamometrica  :04:

Am gasit aceste 2 videouri, voi incerca maine sa vad cum e alinierea la rasnita mea. Cred ca o sa incerc smecheria cu foaia de aluminiu.
https://www.youtube.com/watch?v=qFdZpiZBXDE
https://www.youtube.com/watch?v=Gb3PgeQ6ewY
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)