Hello There, Guest! Login Register


Rancilio MD-50/ST - reconditionare, imbunatatire

#1
Thumbs Up 
Salut si bine v-am gasit,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca de cativa ani forumul espressoman mi-a oferit raspunsuri si informatii de fiecare data cand am cautat ceea ce ma framanta. 
Nu mi-am creat un cont pentru ca nu eram in cautarea espresso-ului perfect Smile si ma multumeam cu putin si prost in materie de cafea, adica Pellini, Illy sau Lavazza super espresso gata mcinate. 
Am rasfoit forumul incercand sa gasesc informatii despre Phillips Poemia, adica masina pe care o folosesc in prezent si o rasnita buna. Asa am decis sa simplific portafiltrul Phillips-ului prin a elimina sistemul de presurizare, iar pentru ca tot nu-mi place manerul si toata nebunia aia din plastic, l-am inlocuit cu unul vechi de la o masina DeLonghi.
In ceea ce priveste rasnita, am pus ochii pe Vario Mahlkonig / Baratza (nu stiu care e diferenta intre Mahlkonig si Baratza) dar deocamdata nu am 500eur disponibili pentru asta  Sad .
Rancilio MD-50/ST (fabricatie '96), a fost folosita timp de vreo 2-3 ani, pe vremea cand aveau ai mei bar si macinau mizerii de Elita, Nova Brazilia sau ce se mai gasea atunci. Nu a mai fost folosita de aprox 15 ani si acum cateva zile am decis sa dau relicva jos din pod, in vederea reconditionarii Smile
De aici intrebarile:
- ce stiti despre aceasta rasnita de cafea?
- cum vi se par cutitele? Necesita inlocuire?
- in dreapta butonului on/off, vreau sa instalez un buton cu revenire. On/Off pentru oprire sau functionare continua, iar cel cu revenire pentru rasnire cantitati mici de cafea. Cum il leg astfel incat sa functioneze ambele butoane?

Multumesc anticipat

[Image: A5sdTOU.jpg] [Image: 0CWAzxx.jpg]
[Image: RJPycqy.jpg] [Image: zNYuT89.jpg]
[Image: W3QBr8F.jpg] [Image: okK50oh.jpg]
[Image: wgFN7Ys.jpg] [Image: cjB0N2i.jpg]
[Image: KSxvviT.jpg] [Image: adoYMY4.jpg]
[Image: KlK8cpV.jpg] [Image: Zf1VHet.jpg]
[Image: IAa8Lum.jpg]
 
Reply
#2
Bun venit pe forum,

Din poze, cutitele par cam afectate, iar daca s-au trecut sute de kg de cafea proasta (probabil si cu pietricele / lemne), cred ca ar trebui sa ai in vedere inlocuirea lor, si te poti interesa la magazinele de piese din tara cat costa (maxim 50E).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(09-09-2015, 18:59)Lyvyoo Wrote: Bun venit pe forum,

Din poze, cutitele par cam afectate, iar daca s-au trecut sute de kg de cafea proasta (probabil si cu pietricele / lemne), cred ca ar trebui sa ai in vedere inlocuirea lor, si te poti interesa la magazinele de piese din tara cat costa (maxim 50E).

Lyvyoo, multumesc pentru raspuns. O cautare rapida m-a directionat catre espressoparts.com unde am gasit cutitele la pretul de 60$. Nu stiu exact daca se procedeaza ca si in cazul electronicelor dar sper sa nu ajung sa platesc aproape dublu adica ~500 lei pentru 2 fieratanii Smile
In RO am gasit Semiramis si Piese-Espressor care au cate ceva pentru masini de cafea si rasnite Rancilio dar cum MD este un model relativ vechi, inca sunt sceptic.
Rasnita inca este demontata din toate oasele pentru ca vreau sa curat fiecare componenta, schimb rulmentii daca este cazul si sa caut un buncar de MD-50 ST sau AT caruia sa-i reduc capacitatea la ~200 grame.
 
Reply
#4
La asa pret e de incercat si alte cutite la aceleasi diametre (interior, exterior) plus sens rotatie.
Daca e "dotcom" si nu ti le aduce cineva e cam scump. Noi fiind nu stiu daca merita sa dai peste 200 lei.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Posibil sa fie astea .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
Multam pentru link. Maine ii voi contacta pe cei de la mag-pro sa vad ce si cum. Diferenta de 0.7mm este infima dar nu stiu in ce se traduce pe termen lung. 
Ma gandesc la o cantitate mai mare de cafea lipita de peretii compartimentului de rasnire.
 
Reply
#7
@baloozzy ai avut dreptate in privinta cutitelor. Am gasit manualul rasnitei si se pare ca recomandate sunt cutitele de 63.5mm dar sublerul confirma dimensiunile indicate de tine si anume 63.3 / 38 / 9.
Probabil ca intr-o zi torida, s-ar potrivi si cele de 63.5 daca port-cutitul din alama s-ar dilata o idee mai mult.
[Image: DwjQnx0.jpg]
 
Reply
#8
Cu toate ca inca nu mi-au ajuns cutitele si butonul basculant cu revenire nu am mai avut rabdare si ieri, am asamblat batrana Rancilio.
E silentioasa, nu incalzeste macinatura, granulatia inca nu este atat de uniforma cum mi-as dori dar gandindu-ma la trecutul rasnitei, trec cu vederea, sper la mai bine cu noile cutite si savurez cafeaua  Smile .

[Image: hGbhVN6.jpg]
[Image: ISq7df4.jpg] [Image: L2kFZgx.jpg]

Mentionez ca am rasnit cafea ordinara de la magazinul din coltul strazii si Hodeidah pentru aroma de caramel si scortisoara care, bineinteles ca a salvat "espresso-ul" din dimineata asta Smile .
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)