Hello There, Guest! Login Register


REDUCERE RASNITA MANUALA KINU PHOENIX si SIMPLICITY

#91
De la 690 la 1000 este o crestere cu 45% a pretului. Pentru acelasi produs. Eu ma retrag de la achizitie.
La Pavoni Europiccola Millenium, Macap M5 Plus, Motta 51mm
 
Reply
#92
That's capitalism in a nutshell.
 
Reply
#93
Sunt si ei constienti de cresterea pretului de lista cu 50 de euro, la 300 de la 250E. Am discutat asta cu fabrica si va prezint cateva impresii, fiind oricum una dintre intrebarile vehiculate la care trebuia un raspuns.

Ca si noutati, s-a schimbat paharul, acum fiind cu prindere magnetica  (doar el avand 30 de stadii in productie din cele peste 100 totale), s-au pus acele bilute la reglaj pentru un feeling mai ferm la schimbarea finetii, s-au tratat cutitele anticoroziune, s-a schimbat amabalajul clasic vechi cu unul mai gros, cu bureti de amortizare (voi pune niste poze pe topicul M47), plus alte lucruri mai mici dar consumatoare de resurse, care nu se vad neaparat direct. Toate au costat.

Referitor la pretul vechi pentru forumisti, lucrurile au stat altfel - din consideratie pentru aceasta comunitate si pentru ca toti cei interesati sau care au contribuit la evolutia proiectului Kinu, au comentat pozitiv sau negativ (toate au fost citite de ei), au venit cu propuneri efective de imbunatatiri sau pur si simplu au dorit sa isi inceapa cariera de espressomani cu o manuala ok, pretul la care s-a putut achizitiona a fost la limita profitabilitatiii pentru fabrica, repet, de dragul nostru. Au invatat si ei multe, am putut si noi sa o cumparam mai ieftin. Suntem chit pe chit sa zic asa Smile Dar de aici si pana la a tine pe picioare un astfel de proiect, cu zeci de angajati, cu filiale in Germania si US, cu investitii mari in materia prima pentru mii de rasnite, cu cercetare pentru noi modele, este un drum lung, care nu poate fi facut sustenabil decat la acest pret din prezent.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#94
(30-01-2018, 09:19)dragos_nedelcu Wrote: [...]Pentru acelasi produs.[...]
 
(30-01-2018, 15:58)Lyvyoo Wrote: Ca si noutati, s-a schimbat paharul, acum fiind cu prindere magnetica  (doar el avand 30 de stadii in productie din cele peste 100 totale), s-au pus acele bilute la reglaj pentru un feeling mai ferm la schimbarea finetii, s-au tratat cutitele anticoroziune, s-a schimbat amabalajul clasic vechi cu unul mai gros, cu bureti de amortizare (voi pune niste poze pe topicul M47), plus alte lucruri mai mici dar consumatoare de resurse, care nu se vad neaparat direct. Toate au costat.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#95
Personal nu stiu daca voi intra in comanda de grup. Pretul s-a urcat un pic peste nivelul pe care eram dispus sa platesc pentru o rasnita manuala, si trebuie sa ma conving ca merita efortul financiar (sau sa imi iau un Porlex si sa astept pana cand o sa am mai multa experienta pentru ceva de nivel superior).

Dar doresc sa multumesc Lyvyoo, pe care s-a facut in patru pentru a reusi sa obtine aceasta reducere (care, personal, cred ca este una substantiala), si care des s-a gasit prins la mijloc. Nu cred ca asta ar fi fost posibil fara implicarea lui.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#96
Biluta de la reglaj exista si la penultima varianta.

Raman magnetii de la pahar si coatingul de pe cutite ca noutati.
 
Reply
#97
Partea buna e ca am primit mail

Si totusi... inteleg ca s-a complicat procesul de productie. Dar 45% pentru schimbari minore in forma finala...
Ca si concluzie, cum a spus @micrenda, chiar vreau sa multumesc lui Lyvyoo pentru ca stiu ca s-a implicat mult si a vrut ca noi sa avem cel mai bun pret.
Multe dintre parteneriatele forumului raman fantastice.
La Pavoni Europiccola Millenium, Macap M5 Plus, Motta 51mm
 
Reply
#98
@dev - Poate o fi scapat din teste ceva dar nu auzisem sa fie. Pun acum niste poze de unboxing pe topicul M47
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#99
@dragos - daca nu ai inteles, repet, pretul acela vechi nu a fost pus cu gandul la sustenabilitatea proiectului ci la o multumire reciproca pentru colaborare, la o crestere frumoasa impreuna cu aceasta comunitate. Putea sa coste si 1 leu. Daca vrei, considera un fel de kickstarter ce s-a intamplat, desi finantarea initiala a fost a bancii creditoare nu a userilor Smile  E o diferenta de pret considerabila, clar, dar doar asa proiectul lor M47 poate continua, cadoul primit la inceput ajungand la termenul final. Si tot ca o dovada de "gentelmanism", beneficiem in continuare de un discont mare, la achizitia de grup, desi tot romanii nostri au inchis topicul de pe home barista la inceput de ianuarie...

Si mai e si piata care te impinge din spate, strict parerea mea:
- cand o rasnita cu insertii masive de plastic si lemn, pe care aceeasi fabrica o producea acum cativa ani cu vreo cateva zeci de euro se vinde cu 200E (Comandante) 
- cand si acum productia e cumparata total pana la final de februarie, cand o sa avem si noi o parte rezervata
- cand review-urile pe kafe netz, koffee prat, home barista, grupul de facebook La Pavoni etc. sunt in majoritate covarsitoare pozitive

... e greu sa te gandesti la reduceri masive si promotii de dumping, ca si producator, care sa dezechilibreze pozitionarea produsului, indiferent cum te numesti, Mazzer, Kinu, Nuova Simonelli sau La Marzocco.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Nu stiu cat de ok e sa folosesti in aceeasi fraza Kinu cu Mazzer sau La Marzocco. Ar trebui pastrate niste proportii.

Daca primele produse au fost un fel de "kickstarter" inseamna ca si utilizatorii de pana acum au fost un fel de beta testeri.

In final nu-ti baga nimeni mana in buzunar dar si la 1000 de lei se deschid alte oportunitati.
 
Reply
@stove, eu am plasat comanda in noiembrie, tot 1000 de lei.
Asa este, trebuie sa te uiti in SPAM dupa mailul lor
 
Reply
Am facut prima comanda pe site in 8 decembrie si nu am primit nici un raspuns de la Kinu (verificat si in spam).
Am facut a doua comanda pe site la 3 februarie iar azi am primit mail de la producator ca raspuns pentru ultima comanda (din 3 feb).
Cred ca primul mail (comanda ) s-a pierdut / ratacit cumva , eroare de soft, etc.
Gaggia Baby Millennium
 
Reply
Astazi am primit confirmarea pe mail si mi-au emis factura pentru avans. Inca ~ o luna pana cand ajunge rasnita Sad
 
Reply
Am plasat si eu astazi comanda pt Kinu M47 :-)

In cazul meu bugetul răsnitei a fost egal cu bugetului espressorului. Vreau sa mulțumesc toate membrii forumului pentru sugestii și sprigin acordat.

Echipament: Rok Espresso
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Ma astept la un review foarte interesant, cu bune si rele, la cata pasiune si calm ne-ai aratat Smile
Discutia despre ROK pleaca aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ziua buna espressomanilor,

Dorim sa le multumim tuturor celor care au avut si au incredere in rasnitele Kinu si va asiguram de toata stradania noastra si a zecilor de colegi din fabrica pentru ca produsul finit care ajunge in mainile voastre sa fie la o calitate inalta.  

Le multumim si celor care au avut rabdare pana acum si au asteptat modelul M47, care va fi livrat conform estimarilor deja publicate pe forum, doar vreo problema neasteptata putand cauza intarzieri.

Am constatat ca multe confirmari ale noastre la aplicarea formularului de reducere au ajuns in Spam, iar espressomanii nu au putut raspunde in timp, astfel ca propunem un termen limita pana vineri 23 februarie pentru ca cei care nu au gasit inca emailul sa verifice si sa ne trimita datele de facturare solicitate.

Acesta este noul username de pe care vom face viitoare comunicari. In masura timpului, vom raspunde si intrebarilor voastre formulate cu ceva timp in urma.

Cu drag,
Echipa Kinu Grinders
 
Reply
Astăzi începe livrările de Kinu Smile

Țineți sub control și folderul spam (mai ales pe GMail) pentru ca este posibil sa primim tracking number la expediere.

The long waiting is over Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
A primit cineva vreun semn de la Kinu legat de livrari?
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
Inca nu am primit mail.
 
Reply
Livrarile curieratelor sunt intarziate din cauza ninsorilor.
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
A primit cineva rasnita din ultima comanda de grup?
Macap MC42 Stepless, Kinu M47, Magica, VST 18, IMS Competizione 22.
 
Reply
Pana acum nu cred ca a primit nimeni. Temenul limita pentru expediere este 3 Feb dar, din cauza zapezi, este posibil sa fie mici intarzieri.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Salut! Eu am primit azi email de confirmare trimitere pachet și awb-ul aferent..

Sent from my E5823 using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
Am primit și eu.... Iupiiii Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Am primit. Se pare ca e la curier in Bucuresti. Cel tarziu maine ajunge.
Now: DC Studio / DC Mini, Weber EG-1 v2, Compak F8, Bravo Tools, Airscape
Past: Lelit, Compak E8, Kinu M47
 
Reply
Salutare,
Verificați mailurile!!! Am primit Awb-ul coletului.
 
Reply
Asta este site-ul pt tracking (cel din dpd.ro nu merge cu awb)

https://tracking.dpd.ro/
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Discutam aici de livrari si pe topicul M47 despre impresii in utilizare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am primit si eu AWB.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
am primit si eu AWB. Sper sa ajunga maine, ca sa ma pot in weekend  Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 14 Guest(s)