Hello There, Guest! Login Register

RASNITELE MANUALE KINU M47 si M68

Nu te contrazic , cel putin nu eu. 
"Kinu knows about grinders after 25 years and more than 22 Million grinders produced."

​​​​​​
Citat de pe situl lor. Mie nu imi pare firma mica cu o productie de 2000-3000 de bucati pe  zi. Oricum ar fi sper sa se refaca si sa nu intampine si alte greutati, pentru ca am banuiala ca timpul le este impotriva.

Reply
Orice afacere, cu hala de producție incendiata, se va lupta cu timpul daca vrea sa o ia de la capat. Important este ca ei au mentalitate de nemti si nu "isi pun streang-ul de gat" ci lupta din răsputeri pentru refacere, cu proiecte noi pe masa. Speram ca din vara sa avem acces din nou la rasnitele Kinu.
Lelit Bianca, Honne Espressoman Edition, Tamper autonivelare, Vacanta: Kinu M47 + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 (in vanzare)

Reply
Corect , indiferent de finante, timpul este o problema. Sper sa iasa cu bine din necazul asta.

Reply
r1r2000, eu am postat incercand sa te ajut, sa nu ai asteptari nerealiste, nu  sa o facem pe interesantii. Daca tot citim, macar sa citim cu un pic de discernamant. Acele zeci de milioane de rasnite, chiar daca nu sunt o fantezie, desi ma indoiesc(un simplu text publicitar, toata lumea scrie acelasi lucru pe  acea sectiune a saitului, mici "infloriri" care nu supara pe nimeni si nu sunt luate in seama de nimeni, cu unele exceptii), sunt  rasnite de condimente. Cred ca e inutil sa ti spun ce deosebeste rasnita de condimente de cea de precizie de cafea. 
Cu o productie de 3 sau 4 mii de rasnite pe zi, sa zicem vandute cu 10 euro fiecare, am fi avut o cifra de afaceri in jurul a 10-15 milioane  pe an. Daca ar fi fost asa, nu ar fi avut loc reprofilarea pe rasnitele de cafea.

Repet, Kinu este o firma mica profilata pe  productia rasnitelor manuale de cafea high-end, activand pe o piata tot de nisa si va trece o perioada pana sa reintre in normal.
Pe.De.Dienes 109 N, v60

Reply
Mici infloriri? 22000000 e mica inflorirea! 

Interesantii? Crezi ca m-am uitat pe situl.lor incercand sa caut mincinosi sau rasnite?

Multumesc pentru informatie. Daca nu gasesc sh voi lua prin comanda de grup sau cu reducere espressoman daca va mai fi.

Reply
Da, e o publicitate benigna, nu supara pe nimeni si pentru detaliul asta nu cu mine trebuie sa te contrazici si nici nu stiu ce importanta are. Poate se refereau la componente, who cares? Important e ca fac rasnite de cafea exceptionale, suntem atasati de ei avand productia in Romania si ii asteptam sa revina si sa aiba succes. 
Dar, datorita anvergurii reduse a afacerii, nu ne facem iluzii ca vor reveni cu aceleasi reduceri acordate forumului intr o luna sau doua, avand alte prioritati in momentul asta. Bafta la achizitie!

PS E posibil sa gasesti repede sh, asta e cel mai bun moment sa vinzi Kinu.
Pe.De.Dienes 109 N, v60

Reply
Voi vedea ce apare. Multumesc.

Reply
Nu e nicio exagerare, sa nu ducem discutia in alte zone, daca nu stim exact situația... 
Cum s-a mai scris pe forum, kinu a fost prima lor serie de rasnite de precizie (observati ca nu am inclus la aceasta categorie Comandante mk1 si 2). Acele milioane sunt reale, caci incepand cu anii '90 au produs rasnite de cafea pentru doua marci foarte cunoscute, dar si rasnite pentru condimente,  unele simple altele absolut extraordinare (si scumpe).
Lelit Bianca, Honne Espressoman Edition, Tamper autonivelare, Vacanta: Kinu M47 + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 (in vanzare)

Reply
intr-un mic oras unde lucrez eu o fabrica de ciocolata a ars exact ca si a celor de la kinu si a durat un an de zile pina a construit noua fabrica pe acelasi amplasament, nu ridici peste noapte o hala , se face ancheta apoi daca a fost cladirea asigurata pina primesti banii de la asiguratori ...etc..
nu cred sa produca 2-3mii de rajnite pe zi doar nus firma de pantofi 
eu zic ca anul acesta poti sa iti iei adio de la reducere
Expobar Leva Hx, Mahlkoenig Vario

Reply
La M38, daca ai piesele gata, in 3-5 minute ai asamblat-o si ambalat-o...  Tongue
Quamar M80DR, ex-PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Adica in medie 15 pe ora, sub 120 pe zi. 
Nu as paria ca acolo e o linie de asamblare de zeci de oameni, ca sa scoata mii pe zi.
Doar ca piesele alea componente nu rasar gata din neant. Doar cutitele si rulmentii vin din afara gata de montaj.
Nu uitati si cat de greu s-a nascut... aveti arhivele forumului Wink
Asa ca si eu cred ca anul asta este sabatic... doar ca neplanificat.

Reply
Vorbim de un om, fara optimizari. O linie de asamblare merge mult mai bine

Reply
Da, dar nu sub cerul liber.
O linie de asamblare chiar daca ar merge mai bine , desi nu e asa, ar fi ridicola, explicatia o gasesti in postul tau anterior.
Pe.De.Dienes 109 N, v60

Reply
Nu e pretentioasa. La extrem merge in orice magazie/sopron

Reply
Ma rog, ideea pe care trebuie sa o inteleaga toti cei nerabdatori, ca de aici am plecat , este aceea ca, in momentul asta , firma are alte griji decat satisfacerea nevoilor forumului. Si a doua idee e aceea ca vor comunica intentiile lor cu un timp inainte. Cand vor fi in posibilitate de productie si ei vor avea nevoie de comenzi cum are si forumul de discount.
Deci lumea va fi anuntata din timp ce si cum, sa se pregateasca. Atat timp cat nu exista nicio estimare, nu e nicio sansa in viitorul apropiat.
Pe.De.Dienes 109 N, v60

Reply
Update pe pagina Kinu, dupa indelungi asteptari (evaluarea firmei de asigurari) se pot incepe procedurile de curatare si de instalare a noului acoperis.
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)